Laptop ili kućni-stolni računar?

Neno

Elita
Poruka
20.446
Kućni kompjuter ili laptop, izbor je prema našim potrebama.
Ako nam treba kompjuter koji se može koristiti na različitim lokacijama izbor je na laptopovima i tu je kraj priče..

Koje su prednosti i mane stolnih računara i laptopa?
Ovisno od posla i onoga za šta nam treba, kućni tj stolni kompjuteri su u velikoj prednosti i bolja opcija po mnogo čemu.

Iako su laptopovi sve moćniji, ipak postoje ograničenja u smislu hardwera.. tj ograničenja šta se može postići kada svaka komponenta mora stati u mali prostor kao što je laptop beuz obzira na njihovu veličinu.
Vrhunske perfomanse su u kućnim računarima.
Ne bih da u ovo sad poredimo MacBook pro kompjutere koji koštaju kao jedan odličan polovni auto.

Dakle, sve počinje od toga za šta nam treba kompjuter.. ako je za surfanje po Krstarici, gledati serije, filmove, muziku, offis.. i sl onda nema nikakve prednosti nad laptopovima.

U odnosu na cijene laptopovi su mnogo skuplji od kućnih računara.
Bitna i očita razlika je u nadiogradnji.. velike mogućnosti nadogradnje hardverskih komponenti daju upravo kučnui računari a i lakši su za te "zahvate" dok je kod laptopova često komplikovano i vrlo ograničeno.
Takodje u slučaju nekih kvarova, lakša i jednostavnija popravka je kod stolnih računara.
Takodje, laptopovi su vrlo pogodni za kradju u o9dnosu na ove kućne.

Kućni računari imaju mnogo više opcija za razne priključke.
Monitori kod kućnih računara su doživjeli pravu revoluciju u zadnje vrijeme u skoro svim perfomansama.
Takodje gejming računari su uglavnom zasnovani na jačim mašinama i monitorima..

Svakako da su laptopovi danas u mnogim sferama nezamnjenljivi, baš kao i kućni računari.
Mnogi laptopovi su jednostavno pregoreli od nesturčnog rukovanja, instaliranja jačih igrica, neadekvatnog održavanja, neredovnog ili nikakvog čišćenja.
 
neb se slozio da su lap topovi skuplji od racunara..ja prosto mrzim lap topove..moja kombinacija je kucni racunar + tablet..
Pa samo pogledaj koliko moraš novca da izdvojiš za gejmerski laptop, a koliko za neki hardverski ekvivalentan desktop. Ne znam da li bilo koji gejmerski laptop može da se nađe ispod 2000 evra, a za 1500 evra možeš da sklopiš solidan desktop
 
gejmerski desktop kosta takodje preko 2000 evra..
A uporedi samo šta dobijaš kad daš 2000 evra za desktop, i kad taj isti novac daš za laptop. Laptop je dosta manji, sve treba da bude zbudzeno unutra, pa je pravi izazov hladiti tako nesto, zbog cega su te komponente unutar njega drugacije od standardnih, sto po potrosnji energije, sto po raznim optimizacijama da bi se to sve skrpilo
 
neb se slozio da su lap topovi skuplji od racunara..ja prosto mrzim lap topove..moja kombinacija je kucni racunar + tablet..
kad sam kupovao kompjuter koji sad koristim desktop je bio nekih 300..400 evra povoljniji nego laptop istih karakteristika.

doduse ja bih i bez toga uzeo desktop jer mi je zgodniji, volim veliki monitor ali laptopovi su skuplji ako pricamo o vrhunskim performansama.
 
doduse ja bih i bez toga uzeo desktop jer mi je zgodniji, volim veliki monitor ali laptopovi su skuplji ako pricamo o vrhunskim performansama.
Ja imam oba, laptop je slabiji po performansama od desktopa, ali tako i treba da bude.
Za ozbiljne stvari desktop, za zezanje i prezentacije na sastancima ide laptop.
Gejming je skroz druga liga, virtuelni svet za iskompleksirane.
 
https://gigatron.rs/laptop-racunari/gigabyte-aero-16-ye5-not20846-515734

Pokušaj da sklopiš neki desktop bar jak koliko ovaj laptop. Evo za početak, ovaj laptop ima i9-12900HK u sebi. Da uzmeš 13900K za desktop, koji je neuporedivo jači, već tu si za nekih 100 evra u plusu, ako se gledaju intelove recommended cene.

Ovde treba uzeti u obzir i alavost prodavaca i troškove uvoza, tako da sam i bez računanja poprilično siguran da je prava cena ovog laptopa dosta niža od navedene cene. Ali sve i da gledamo realne cene, ovaj laptop bi poprilično premašio cenu ekvivalentnog, pa i dosta jačeg desktop računara. Jednostavno, sva ta minijaturizacija komponenti košta
 
Osim ako nije Apple M1 procesor :P
Nego i ovi novi laptopovi su brzi :P
Nisam mislio generalno, pričao sam konkretno za mene.
Ali iskreno, ja ne vidim svrhu da imaš neku zver od laptopa, čemu?
Desktop je druga stvar, bar kad se radi o poslu. Ja radim od kuće, imam simulacije koje stvarno zahtevaju
moćan procesor, grafička je meni apsolutno sporedna stvar.
Mom ortaku treba baš jaka grafička (opet zbog posla) ali mu ne pada na pamet laptop zbog kartice i ekrana.
Tako da ... svakom svoje, mislim da nije pitanje da li laptop ili desktop, jer skoro da ne postoje oblasti u kojima
su oba podjednako upotrebljiva, znači ili jedno ili drugo.
Pa biraj ago šta ti srcu drago...
 
Nisam mislio generalno, pričao sam konkretno za mene.
Ali iskreno, ja ne vidim svrhu da imaš neku zver od laptopa, čemu?
Desktop je druga stvar, bar kad se radi o poslu. Ja radim od kuće, imam simulacije koje stvarno zahtevaju
moćan procesor, grafička je meni apsolutno sporedna stvar.
Mom ortaku treba baš jaka grafička (opet zbog posla) ali mu ne pada na pamet laptop zbog kartice i ekrana.
Tako da ... svakom svoje, mislim da nije pitanje da li laptop ili desktop, jer skoro da ne postoje oblasti u kojima
su oba podjednako upotrebljiva, znači ili jedno ili drugo.
Pa biraj ago šta ti srcu drago...
Zashto ne i jedno i drugo? Laptop troshi manje struje, ako tjesh samo da surfujesh,
i multimediu,
i da igrash poneku igru, laptop je dovoljan...
 
https://gigatron.rs/laptop-racunari/gigabyte-aero-16-ye5-not20846-515734

Pokušaj da sklopiš neki desktop bar jak koliko ovaj laptop. Evo za početak, ovaj laptop ima i9-12900HK u sebi. Da uzmeš 13900K za desktop, koji je neuporedivo jači, već tu si za nekih 100 evra u plusu, ako se gledaju intelove recommended cene.

Ovde treba uzeti u obzir i alavost prodavaca i troškove uvoza, tako da sam i bez računanja poprilično siguran da je prava cena ovog laptopa dosta niža od navedene cene. Ali sve i da gledamo realne cene, ovaj laptop bi poprilično premašio cenu ekvivalentnog, pa i dosta jačeg desktop računara. Jednostavno, sva ta minijaturizacija komponenti košta

https://uk.pcpartpicker.com/list/2QD9zf z:mrgreen:
 
Kućni kompjuter ili laptop, izbor je prema našim potrebama.
Ako nam treba kompjuter koji se može koristiti na različitim lokacijama izbor je na laptopovima i tu je kraj priče..

Koje su prednosti i mane stolnih računara i laptopa?
Ovisno od posla i onoga za šta nam treba, kućni tj stolni kompjuteri su u velikoj prednosti i bolja opcija po mnogo čemu.

Iako su laptopovi sve moćniji, ipak postoje ograničenja u smislu hardwera.. tj ograničenja šta se može postići kada svaka komponenta mora stati u mali prostor kao što je laptop beuz obzira na njihovu veličinu.
Vrhunske perfomanse su u kućnim računarima.
Ne bih da u ovo sad poredimo MacBook pro kompjutere koji koštaju kao jedan odličan polovni auto.

Dakle, sve počinje od toga za šta nam treba kompjuter.. ako je za surfanje po Krstarici, gledati serije, filmove, muziku, offis.. i sl onda nema nikakve prednosti nad laptopovima.

U odnosu na cijene laptopovi su mnogo skuplji od kućnih računara.
Bitna i očita razlika je u nadiogradnji.. velike mogućnosti nadogradnje hardverskih komponenti daju upravo kučnui računari a i lakši su za te "zahvate" dok je kod laptopova često komplikovano i vrlo ograničeno.
Takodje u slučaju nekih kvarova, lakša i jednostavnija popravka je kod stolnih računara.
Takodje, laptopovi su vrlo pogodni za kradju u o9dnosu na ove kućne.

Kućni računari imaju mnogo više opcija za razne priključke.
Monitori kod kućnih računara su doživjeli pravu revoluciju u zadnje vrijeme u skoro svim perfomansama.
Takodje gejming računari su uglavnom zasnovani na jačim mašinama i monitorima..

Svakako da su laptopovi danas u mnogim sferama nezamnjenljivi, baš kao i kućni računari.
Mnogi laptopovi su jednostavno pregoreli od nesturčnog rukovanja, instaliranja jačih igrica, neadekvatnog održavanja, neredovnog ili nikakvog čišćenja.
i dalje je generalno shvatanje da su performanse kompjutera vazne za 1. igranje 3d igrica 2. obradu video zapisa 3. eventualno neko 3d renderovanje i naravno 4. kriptografiju (ko se razume u to)
Cesto sam se zapitao zasto je to tako, i skapirao da je to ono sto se ocigledno najvise radi i najlakse shvata.

A onda ide pitanje: a sta bi to nesto drugo moglo da bude uopste?
I odgovor koji kaze: postoji neka zanemarljivo mala kolicina ljudi koji koriste kompjuter za neke druge stvari od 1,2,3,4 gore. Recimo, ja se bavim obradom dokumenata, kad trazim karakteristike dobavljaci vrte glavom kad im kazem - treba mi 32 procesora (moze i vise) i mnogo rama, a graficka moze da bude najobicnija totalno me ne zanima - taj momenat je cesto najzanimljiviji, a za mene najkomplikovaniji jer pokusavaju da mi uvale gejmerske masine sto mene naravno uopste ne zanima i ne treba mi. I tu ond pocne razjasnjavanje.

Tako da, desktop masine za one koji hoce da se igraju u fulu i da plate silne pare da imaju nekakvu masinu. ili da nesto zaista ozbiljno rade, za sve ostalo - laptop... razlozi za laptop su osim dovoljnih performansi za prosecno koriscenje su na primer da laptop ima bateriju tako da mozete nesto da radite i kad nestane struja :)
 
Cesto sam se zapitao zasto je to tako, i skapirao da je to ono sto se ocigledno najvise radi i najlakse shvata.
Procesorksa snaga je sada potrebna i za AI i za razna istrazhivanja... no kutjnim korisnicima ne treba...
Tako da, desktop masine za one koji hoce da se igraju u fulu i da plate silne pare da imaju nekakvu masinu. ili da nesto zaista ozbiljno rade, za sve ostalo - laptop... razlozi za laptop su osim dovoljnih performansi za prosecno koriscenje su na primer da laptop ima bateriju tako da mozete nesto da radite i kad nestane struja :)
desktop svakako da ima opciju nadogradjivanja i kastomizacije, shto laptop nema. Shto se struje tiche, ups obavezan :P
Ako hotjesh da imash internet dok nema struje :P
 
desktop svakako da ima opciju nadogradjivanja i kastomizacije, shto laptop nema. :P
u stvari i ne toliko..desktop moze da ide samo do odredjenog limita
onda ti treba nov procesor, promenili soket, onda moras da menjas i plocu, onda nece ram odgovarati, drugi moduli, pa video karta vise ne moze u slot jer je zljeb pomeren, na kraju moras da kupis skoro sve, samo ti hard ostaje isti i kuciste :D

zahebavaju samo tako.
 
u stvari i ne toliko..desktop moze da ide samo do odredjenog limita
onda ti treba nov procesor, promenili soket, onda moras da menjas i plocu, onda nece ram odgovarati, drugi moduli, pa video karta vise ne moze u slot jer je zljeb pomeren, na kraju moras da kupis skoro sve, samo ti hard ostaje isti i kuciste :D

zahebavaju samo tako.
To kod laptopa ne mozhe :P
Desktop zamenish ovo ono, i teraj :P
No pre sam mrzeo laptop, al od kako sam se primio na Macbook, sad mi je laptop glavni :P
 
Naravno i jedno i drugo...

Sad imam bar tri laptopa od kojih na najstarijem ne može više ni da se surfuje a ne pušta ni hires video.
dok najnoviji lap fercera HP 500gb ssd , 16giga rama i i5 11 generacije.
Za lap nikada ne uzimam gejming jer tu mi je poenta da se što manje greje, da baterija traje max i da bude tih.
 

Back
Top