Laganje gastarbajtera

Pa da iz ZH trčim u Nemačku po namirnice jeftinije no u Švajcarskoj?Štednja i štednja...imao sam komšiju pokoj mu duši,on je živeo u ZH...ako je ono bio život...
Nešto što vredi to skoro isto košta i u Nemačkoj. Jedino što Švajcarci nemaju te bezvredne robe. A dobru čokoladu ti ni u Nemačkoj nećeš da nađeš bez 2,5€ za 100 grama. E jedino što u Švajcarskoj imaš vrhunsku Frigor čokoladu koju u Nemačkoj ni nemaš.
I u Švajcarskoj ti je skoro sve bio. Kupuj ti u Nemačkoj bio pa ćeš da vidiš.
 
Konkretno se u Nemackoj traze kvalifikovani radnici, usput i lekari i medicinsko osoblje,
u samoj Nemackoj bas nekakve plantaze i ne postoje.
Zasto mislis da u Nemackoj nema visokoobrazovanih ljudi,a u Srbiji ih kao ima?
I sta su i ko su uopste ti visokoobrazovani?
Znači sem što si sebična nemaš ni obrazovanje.Glupo je da pitam šta tamo radiš.Tvoj 1€ je ko nečijih 1000€
 
15,00 evra na sat je bas fina satnica, umes ti da izracunas koliko je to mesecno?

Nije, Rajka. Nije fina. Mala je. 170x15 ~ 2550 evra. Ako u Minhenu imas suludu srecu da izrentas manji stan, to te kosta 1000 evra minimum, > 10km od centra. + 500 evra za hranu i tekuce troskove, ne racunajuci auto. Bolje da ga (auto) nemas, jer ti pravi probleme i ogroman trosak. Ako zivis sa porodicom treba ti za skroman zivot 2000 evra mesecno, bez odece, obuce i odlazaka u restorane, i na izlete. Ako odlazis u Srbiju (kao sto ja radim) jednom u dva meseca, treba ti +500 evra za put, rental u lokalu, za 10 dana boravka tamo. To ako imas svoj stan, bez troskova infostana.

15 evra na sat u DE je svakako vise nego 300 evra mesecno u Srbiji. Recimo, ekvivalent je 650 evra. Ali ne vise. Ako zivis u Srbiji sa 1000 evra, ekvivalent za DE je oko 3500 evra (21 evro na sat). Odokativno.
 
Bre kako u tu vasu racunicu da ubacim ponasanje u samoj Srbiji prema tebi....
Nema dana a da te neko ne zaebava, znaci nema dana.
Ne mozes da odes u prodavnicu a da te ne zakinu , pokradu.
Ama bas nijedan dan mi se nije desio a da me od ranog jutra ne potkace sa nekim neljudskim cinom.
Pazi kad nema nijedan dan....Ne da kazem 9 od 10, nego 10 od 10...
Dovoljno je da udjes u gradski prevoz....
Znam sad cete reci pa to ti je svuda tako , i u Nemackoj ako udjes u gradski prevoz, izbeglice, seljana...
Ako je tako onda i to treba odmah nabrojati, ne znam.
Mada moram da priznam, kad sam van Beograda, ne desava se u prevozu nista uvredljivo, od gestova zaebavanja se desava ona cuvena prica o ekonomskom uspehu, kad ti bez ikakve potrebe trgovac mulja pricu o necemu sto ne pije vodu...
Ali to je isto kao sto je nekad bilo na selu. U prodaji mozes da nadjes robu koja je poznata seljacima, u seoskoj prodavnici imas totalno drugaciji izbor nego u gradu. E sad je u celoj Srbiji seoska prodavnica.

Mene malo cudi kad kazu da je u SFRJ bila nekvalitetna roba i hrana.
Ali svi mi znamo da ljudi boje zacas da je neko od ranije bio poznat policiji kao postapalicu za ono sto hoce da dokazu...
U Srbiji nemas obican razgovor izmedju ljudi.
Cak i muvanje je odmah povezano sa nekim vidom prikrivenog racunanja u vezi ekonomije. Osim klub 10 i klub 20, tu ima manje toga.
Ako si neoprezan, radost koju pokazes moze biti uvreda za nekoga.
 
Ama bas nijedan dan mi se nije desio a da me od ranog jutra ne potkace sa nekim neljudskim cinom.
Pazi kad nema nijedan dan....Ne da kazem 9 od 10, nego 10 od 10...

Ima toga i ovde... Na Zapadu. Samo sto toga ima mnogo manje. Ljudi su mnogo tolerantniji. Uglavnom, svako ima neki stek, mozda mali, za crne dane, zivi skromno, ali vrlo pristojno. Onda je mnogo opustenije, nema nervoze, nema istresanja na slucajne nevine. Nema nametnutih histericnih deadlineova, sta cu sutra da jedem, kako cu sutra da platim rentu?

Zato tih neljudskih cinova ima mnogo manje. U Nemackoj je taj nivo opao poslednjih 7 godina, jer se svakakvih dovuklo sa koca i konopca. U Norveskoj je taj nivo opustenosti na visokom nivou. Mozda ljudi nisu skroz zadovoljni nacinom zivota (nista nije idealno, dosta su otudjeni), ali opusteni jesu. Ne mora da vode racuna o osnovama prezivljavanja, ne zive po pecinama, ne love zivotinje po sumi da bi se prehranili.
 
Poenta cele ove teme je da su svi gastosi gologuzija, ali još nisu sreli Miluna da im to objasni...
:kafa:


:D
Nisu naravno gologuzija ali ogroman broj njih je ljut i nadrndan kad dođe ovde na odmor.Nisu tamo zaradili onoliko koliko su očekivali ili mislili.I obavezno će ti reći ''ne znaš ti kako se radi kod švabe,nije to ko ovde eeeeee...''

Kao da im je krivo ''što mi ovde svi lepo živimo a niko ništa ne radi''

Vide da se i ovde vozi famozni Audi ili BMW pa onda obavezno pitanje ''OTKUD IM PARE ZA AUDI''??

Kafići puni po ceo dan,oni neće unutra ili ako ih navučeš da sednu s tobom onda obavezno pitanje ''kakve su ovde cene''??

I obavezna priča ''nije više ni tamo kako je nekad bilo eeee...''

Kad krenu kod zubara jer je to obavezno (''ne znaš ti kako je tamo zubar skup'')iskopaju odnekud svoj stari bicikl a Audi ostaje u garaži jer ''može neka budala da mi zakači na parkingu ili nedaj Bože da neko ukrade''...

Proračunato do poslednjeg centa,postali gore stipse od švaba....insistiraju da mi plate ako sam im nešto učinio/pomogao/uradio...''koliko košta tvoj rad''?

Ne mogu da shvate da neću da im naplatim tu neku sitnicu koju sam im učinio jer je to beznačajno ili još gore kad im kažem ''neću da uzmem novac ,ja sam vrlo bogat čovek''...:eek:...

Itd...
 
Poenta cele ove teme je da su svi gastosi gologuzija, ali još nisu sreli Miluna da im to objasni...
:kafa:

Milun zivi u svom zamisljenom virtuelnom svetu, i cela poenta njegove teme je on sam, kao ciljna grupa. Odbija da sagleda svoju Realnost, jer niko od nas zaista ne zna kakva je njegova Realnost (mnogo bolje i da ne znamo). Tako mu lakse... Da koraca kroz Zivot.
 
:D
Nisu naravno gologuzija ali ogroman broj njih je ljut i nadrndan kad dođe ovde na odmor.Nisu tamo zaradili onoliko koliko su očekivali ili mislili.I obavezno će ti reći ''ne znaš ti kako se radi kod švabe,nije to ko ovde eeeeee...''

Kao da im je krivo ''što mi ovde svi lepo živimo a niko ništa ne radi''

Vide da se i ovde vozi famozni Audi ili BMW pa onda obavezno pitanje ''OTKUD IM PARE ZA AUDI''??

Kafići puni po ceo dan,oni neće unutra ili ako ih navučeš da sednu s tobom onda obavezno pitanje ''kakve su ovde cene''??

I obavezna priča ''nije više ni tamo kako je nekad bilo eeee...''

Kad krenu kod zubara jer je to obavezno (''ne znaš ti kako je tamo zubar skup'')iskopaju odnekud svoj stari bicikl a Audi ostaje u garaži jer ''može neka budala da mi zakači na parkingu ili nedaj Bože da neko ukrade''...

Proračunato do poslednjeg centa,postali gore stipse od švaba....insistiraju da mi plate ako sam im nešto učinio/pomogao/uradio...''koliko košta tvoj rad''?

Ne mogu da shvate da neću da im naplatim tu neku sitnicu koju sam im učinio jer je to beznačajno ili još gore kad im kažem ''neću da uzmem novac ,ja sam vrlo bogat čovek''...:eek:...

Itd...
Све време имам утисак да ти причаш о једном конкретном случају.

Одрастао сам међу гастосима, и сам био преко баре доста дуго, и поуздано могу да кажем да је ово што ти причаш јако, јако ретко.

Нико не постане стипса преко гране, то се носи у генима, од куће. Ко је отишао као стипса остаће стипса, и обрнуто. Није редак случај да више даје онај ко има мало него онај ко има много, али то нема везе са тим је ли тај гастарбајтер или није.
 
Све време имам утисак да ти причаш о једном конкретном случају.

Одрастао сам међу гастосима, и сам био преко баре доста дуго, и поуздано могу да кажем да је ово што ти причаш јако, јако ретко.

Нико не постане стипса преко гране, то се носи у генима, од куће. Ко је отишао као стипса остаће стипса, и обрнуто. Није редак случај да више даје онај ко има мало него онај ко има много, али то нема везе са тим је ли тај гастарбајтер или није.



Utisak te vara,gastarbajteri su jako jako slični ko da ih je isti organ pravio...

Indikativno je da su stipse,čuvaju svoj euro,dolar,franak.... ko da im od toga zavisi život...

Šta je još retko,kad kažu ''ovde niko ništa ne radi a svi lepo žive''?

To SVAKI od njih govori,ali svaki...samo oni rade,lome grbaču,jadni oni...''ne znaš ti kako se radi kod švabe''...
 
Poenta cele ove teme je da su svi gastosi gologuzija, ali još nisu sreli Miluna da im to objasni...
:kafa:
Milun zivi u svom zamisljenom virtuelnom svetu, i cela poenta njegove teme je on sam, kao ciljna grupa. Odbija da sagleda svoju Realnost, jer niko od nas zaista ne zna kakva je njegova Realnost (mnogo bolje i da ne znamo). Tako mu lakse... Da koraca kroz Zivot.
milun je tipičan slučaj (bivšeg) gastosa sa osnovnom školom, koji želi da mu švabo da rukovodeće mesto, gde bi naravno samo naređivao ali ne i radio, i platu od 10.000 €...:D
ako to ne može, onda je dobra i socijala i češkanje m00da u nekom socijalnom stanu...:D
 
Utisak te vara,gastarbajteri su jako jako slični ko da ih je isti organ pravio...

Indikativno je da su stipse,čuvaju svoj euro,dolar,franak.... ko da im od toga zavisi život...

Šta je još retko,kad kažu ''ovde niko ništa ne radi a svi lepo žive''?

To SVAKI od njih govori,ali svaki...samo oni rade,lome grbaču,jadni oni...''ne znaš ti kako se radi kod švabe''...
To nije tačno nego je tebi dupe zinulo za tuđe pare zavist strci iz tebe .. Vecina koji rade i zarađuju imaju drugačiji odnos prema onome što stiču od onih koji to dobijaju na poklon to je tako svugde .. Zapad te uči jednoj stvari a to je da se svi računi moraju plaćati da si odgovoran ako ne prema sebi onda prema drgima.. .
 
To nije tačno nego je tebi dupe zinulo za tuđe pare zavist strci iz tebe .. Vecina koji rade i zarađuju imaju drugačiji odnos prema onome što stiču od onih koji to dobijaju na poklon to je tako svugde .. Zapad te uči jednoj stvari a to je da se svi računi moraju plaćati da si odgovoran ako ne prema sebi onda prema drgima.. .

ma ovo je neka hrvatska matora komunjar@... pusti ga.
 
Nije, Rajka. Nije fina. Mala je. 170x15 ~ 2550 evra. Ako u Minhenu imas suludu srecu da izrentas manji stan, to te kosta 1000 evra minimum, > 10km od centra. + 500 evra za hranu i tekuce troskove, ne racunajuci auto. Bolje da ga (auto) nemas, jer ti pravi probleme i ogroman trosak. Ako zivis sa porodicom treba ti za skroman zivot 2000 evra mesecno, bez odece, obuce i odlazaka u restorane, i na izlete. Ako odlazis u Srbiju (kao sto ja radim) jednom u dva meseca, treba ti +500 evra za put, rental u lokalu, za 10 dana boravka tamo. To ako imas svoj stan, bez troskova infostana.

15 evra na sat u DE je svakako vise nego 300 evra mesecno u Srbiji. Recimo, ekvivalent je 650 evra. Ali ne vise. Ako zivis u Srbiji sa 1000 evra, ekvivalent za DE je oko 3500 evra (21 evro na sat). Odokativno.

U opisu radnog mesta ( ovih sto dobijaju 15 evra na sat) bili su nekvalifikovani radnici koji rade i subotom,,
moguce je da njima malo, al sta se tu moze. Nisu isli na zanat, nisu isli u skole i tako je kako je.
Surov je zivot svuda.
 
Utisak te vara,gastarbajteri su jako jako slični ko da ih je isti organ pravio...

Indikativno je da su stipse,čuvaju svoj euro,dolar,franak.... ko da im od toga zavisi život...

Šta je još retko,kad kažu ''ovde niko ništa ne radi a svi lepo žive''
?

To SVAKI od njih govori,ali svaki...samo oni rade,lome grbaču,jadni oni...''ne znaš ti kako se radi kod švabe''...
Njihove pare, njihova stvar. Sta tebe boli DZoka dal je neko cicija ili rasipnik, raspikuca?
Znaci da je tebi vrhunac uspeha u zivotu i radnom veku, ucenju, skolovanju, da budes u situaciji
da kazes kako nista ne radis , a lepo zivis? Tako ne ide napredak ni tvoj licni, ni drustva u kome zivis.
Osim toga, to bila neka zemlja dembelija koja ne postoji.
 

Back
Top