Quantcast

Laganje gastarbajtera

norge_srbin

Primećen član
Poruka
963
Oni imaju i onu ne postoje glupa pitanja postoje samo glupi odgovovori.. To su društva u kojima se slušaju mišljenja drugih gde svi imaju svoju min da iznosu svoje viđenje problema . Oni idu na to da 5 glava zna više nego jedna..
Koliko da sam radio u Srbiji (u dva maha ukupno 13 godina), u grupi od x radnika (x > 4) ovako to radi:

[1] Ima najpametniji autoritet (jedinka);
[2] Ima pametan (grupa);
[3] Ima glup (grupa);
[4] Ima najgluplji (jedinka)!

Neka, hvala... Ja vas, Braco Srbi, vise zadrzavao ne bih. :mrgreen:

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
40.433
Да то је једна велика истина.Међутим ја сам се нагледао радних колега поготово у ери навале кредита са жирантима свега (тамо пре неких 15-20 година).Данас се узима кредит и плати осигурање на тај кредит, нема жиранта, нема да наследници плаћају кредит, жиранти и слично.Чисто све као суза.Мало се више плати унапред али нико осим тебе се не везује за кредит или хипотека на кредит.
Међутим у тој ери жиранта је барем код нас била једна велика луда кућа.Пала су многа кумовања, пријатељства и шта све не.
Први прави додир Срба са комерцијалним банкама није баш протекао славно. :D
Од тада су формиране централне базе дужника гдје све банке виде кредитну задуженост клијента.Смањује се број неликвидних кредита али повећава број микрокредитних организација.Па су онда масовно кренули да дижу кредите од микрокредитних организација гдје провјера далеко мања али камата далеко већа.Онај ко је у *овнима запао је у још већа и дубља, ова ера још увјек траје јер по неким подацима које ја имам повећава се број микрокредитних организација-легалних зеленаша из године у годину.
Skup novac, naivnost, nepoznavanje i nesposobnost komparacija zasnivonih na stavovima monetarne teorije i teorije rasta i razvoja, kao i na teoriji ekonomije ponude (Supply side economics).

Jednostavno rečeno, inflacijom finansijskih usluga + skup novac - strada tradicija, običaji, kulturne i moralne norme, a država ne postoji da te štiti od špekulacija, već da ti upadaju u sistem i napadaju.

A sve je to od nedostatka slobode i suvereniteta.

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
40.433
опуштен живот у природи није уопште декаденција. Ја себе тако видим једног лепог дана када будем у пемзији.....мали бродић, локални љаксе и уживанција. :)
Staračke i penzionerske ideje, ne idu sa motorkotačevim godinama, kada treba najviše da se bavi porodicom, vaspitanjem dece i ekonomijom.

Motorcyclist

Buduća legenda
Poruka
44.416
Staračke i penzionerske ideje, ne idu sa motorkotačevim godinama, kada treba najviše da se bavi porodicom, vaspitanjem dece i ekonomijom.
Otkud sad ja :D. To si u pravu, ja tek treba da sljakam za svoje penzionerske dane

A da li cu onda biti u stanju da vozim neku africu twin po lokalnim sumarcima, ne znam bas. Mozda se i ja odlucim na neko manje plovilo kao rimljanin iz mitrovice. Ko zna. Mozda budem radio dok ne crknem. A mozda i crknem pre penzije, ko ce ga znati.

Kako ja da vaspitam decu, vidi kako sam bezobrazan na forumu?! Do I look like a mothefuking role model?! :per:

sirmijum

Veoma poznat
Poruka
11.840
тако се некада и код нас живело, сваки други дан неки котлић, мало мало па роштиљ / наравно пријатељи и комшије/ , сваких толико се ишло на целодневно пецање на Босут, уз роштиљ или котлић, ишло се на излете у Фрушку Гору......не живе сви у велеградовима где немаш где да направиш роштиљ.
То су глупости да живота има само у Београду.

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
40.433
Otkud sad ja :D. To si u pravu, ja tek treba da sljakam za svoje penzionerske dane

A da li cu onda biti u stanju da vozim neku africu twin po lokalnim sumarcima, ne znam bas. Mozda se i ja odlucim na neko manje plovilo kao rimljanin iz mitrovice. Ko zna. Mozda budem radio dok ne crknem. A mozda i crknem pre penzije, ko ce ga znati.

Kako ja da vaspitam decu, vidi kako sam bezobrazan na forumu?! Do I look like a mothefuking role model?! :per:
Nisi ti bezobrazan. Ko je to rekao ?

Danas nije problem napraviti brodić, ima i materijala i alata i ljudi koji to znaju.

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
40.433
тако се некада и код нас живело, сваки други дан неки котлић, мало мало па роштиљ / наравно пријатељи и комшије/ , сваких толико се ишло на целодневно пецање на Босут, уз роштиљ или котлић, ишло се на излете у Фрушку Гору......не живе сви у велеградовима где немаш где да направиш роштиљ.
То су глупости да живота има само у Београду.
Ja sam kupio malo seosko imanje, pa ga lagano renoviram, ali tu ima i raspalih puteva, kuća, ćuprija, obala.

Malo ima vremena previše posla, previše raspalih stvari, a treba pomoći starcima, crkvi, infrastruktura puca, stara.... malo ima vremena za lov, za srneći kotlić, za jagnje, za druženje ...

Ja se tamo raspadnem od posla za razliku od BG-a

sirmijum

Veoma poznat
Poruka
11.840
. Mozda budem radio dok ne crknem. A mozda i crknem pre penzije, ko ce ga znati.
једна од највећих тајни живота је да се ради док се не цркне...не мислим радити за плату, него онако.
Мој другар ми је причао за свог рођака од 93 године. Углавном отишла им кухиња и крене прича да купе нову.....и онда једни кажу па шта ће им имају толике године, а други кажу, па нема везе новац, него то што смо фамилија.
и углавном остали неки елементи од кухиње и сада мој другар каже, дај ја ћу то да изрежем и готово за 10 минута, на то ће деда, а шта ћу онда ја да радим следећих месец дана :).

Motorcyclist

Buduća legenda
Poruka
44.416
Nema vise luftiranja kao nekada zato nema ni kotlica, ni rostiljanja itd... A i tehnologija nas udaljila.

Uzmem slike iz albuma i gledam moje na kampovanju sa drustvom i nas decurliju. Oni su tad bili negde oko 30. Znas kad ce neko od ove generacije sa 30 da vodi decu u sumu na kamp i slicno i jos tako par porodica? Nikad. Kao prvo niti danas imaju vremena, a i da imaju blejace u instagram i fejs a deca ce igrati GTA.

Bio sam pre mesec dana na Dunavu na vikendici sa 2 drugara iz Srema, vidim falio im wi fi xD Zaraza.

Motorcyclist

Buduća legenda
Poruka
44.416
једна од највећих тајни живота је да се ради док се не цркне...не мислим радити за плату, него онако.
Мој другар ми је причао за свог рођака од 93 године. Углавном отишла им кухиња и крене прича да купе нову.....и онда једни кажу па шта ће им имају толике године, а други кажу, па нема везе новац, него то што смо фамилија.
и углавном остали неки елементи од кухиње и сада мој другар каже, дај ја ћу то да изрежем и готово за 10 минута, на то ће деда, а шта ћу онда ја да радим следећих месец дана :).
Pa dobro to jeste, mada covek i sam posle nekog vremena uzme pa trazi nesto da radi. Zamisli smora ne radis nista 15 godina u penziji...

sirmijum

Veoma poznat
Poruka
11.840
Nisi ti bezobrazan. Ko je to rekao ?

Danas nije problem napraviti brodić, ima i materijala i alata i ljudi koji to znaju.
већи је проблем вез за бродове, додуше за ове мале није проблем. Углавном сви имају табанаше 7-8 метара, који су добри због малог газа и онда прва лепа слободна ливада јуриш на обалу, ложење ватре и забацивање дубинки. :)

sirmijum

Veoma poznat
Poruka
11.840
Ja sam kupio malo seosko imanje, pa ga lagano renoviram, ali tu ima i raspalih puteva, kuća, ćuprija, obala.

Malo ima vremena previše posla, previše raspalih stvari, a treba pomoći starcima, crkvi, infrastruktura puca, stara.... malo ima vremena za lov, za srneći kotlić, za jagnje, za druženje ...

Ja se tamo raspadnem od posla za razliku od BG-a
ти си погрешно схватио концепт уживања. То имање се реновира због уживанције а не због тога што мораш.....када човек ради посао који воли онда може да га ради сваки дан по цео дан.
Ако иде посао иде, ако неће да иде, онда се остави за други пут, а тада се узме ладно пиво, па седнеш у лад и разговараш са оним који су поред тебе. Није посо зец па да побегне.....

sirmijum

Veoma poznat
Poruka
11.840
Nema vise luftiranja kao nekada zato nema ni kotlica, ni rostiljanja itd... A i tehnologija nas udaljila.

Uzmem slike iz albuma i gledam moje na kampovanju sa drustvom i nas decurliju. Oni su tad bili negde oko 30. Znas kad ce neko od ove generacije sa 30 da vodi decu u sumu na kamp i slicno i jos tako par porodica? Nikad. Kao prvo niti danas imaju vremena, a i da imaju blejace u instagram i fejs a deca ce igrati GTA.

Bio sam pre mesec dana na Dunavu na vikendici sa 2 drugara iz Srema, vidim falio im wi fi xD Zaraza.
такое :ok:

Sizif

Buduća legenda
Poruka
31.305
ти би требао да знаш да си најобичнији бедник и јадник, љигаво балканско створење, натогуз& аутошовиниста који нема везе са животом, за мог комшију, који један дан иде на кафу са фераријем а следећи са масератијем и уопште не ради, него ужива у животу.
У ставри хтео сам да кажем да су чак и они са 100 евра у џепу рокфелери за стотине хиљада људи на планети, а тако и ти што мислиш да си супериоран за тамо неког, а за неке си обична гњида и бескорисни црв.

ПС једног дана када ме је неки италијански др.мр. интелектуалац зезао за балканске корене, ја сам га питао јел зна шта о њему мисли обичан швајцарски држач 10 крава на ливади. :hahaha:

ПС у ери интернета, и свакавих аристократских прича о тамо и вамо животу, ЈА ТВРДИМ ДА МЕЂУ НАМА СВИМА ОВДЕ ПРИСУТНИМ, бар по мени, најбоње живи мотокотач.
Живи поред велике реке, боле га кујац што мађарска нема море, прави савки други дан котлић, иде на пецање, доводи неке добре рибе, праве роштиљ, сваки трећи дан, купи гајбу пива и ужива више него бабин поданик у сребрном послужавнику и ебему се за све.
Тај живот је сан сваког нормалног човека на свету.
Tupsone, ne kaže se „ide sa Ferarijem na kafu”, već „ide Ferarijem na kafu”.
Zvuči prilično čudno da neko sedi na kafi sa Ferarijem.

I ne kaže se „po meni”, već „po mom mišljenju”.
Inače, „po tebi” mogu samo ptice da kake.

Zaboravio si srpski u tom NATO-u.

KNIGHT

Ističe se
Poruka
2.111
Uzasno zamorno, i bolesno. Juce, na poslu u Norveskoj: klinac, gotovo duplo mladji od mene mi ojasnjava problem, jer sam ja dosao na ugovor, i radim kratko vreme. Ja sam se napeo da ga razumem: covek radi u firmi godinama, stvari zna, zna istorijat ogromnog projekta, i meni, koji imam strasno iskustvo, mi je jako bitno da razumem sta su problemi. On je meni juce privremeno postao boss, i on i ja znamo da treba da definisemo framework da resimo gadan problem. ON je taj koji treba da definise posao, ja sam taj koji treba da verifikuje definicije, i da odradi posao. I nema tu sujete. ON je tu kontrolor i glavni stimer (pre par dana ja sam definisao vremenske gate-ove za neki release, Test Prime se pobunio, a ja povukao klinca i dao mu komande da on redefinise vremenske premise, sto je i uradio).

U Srbiji... Mogu samo da zamislim tu scenu! Sta ti, mulac golobradi, znas o bilo cemu??? Alo, alo, tata i mama te nisu ni napravili kada sam ja vodio projekte! Nema veze sto si ti 5 godina u firmi, a ja mesec dana, majmune, ja cu da ti dokazem pod kontrom da sam pametniji!

Nema tu glupih ili pametnih: posao se MORA odraditi, da se zarade pare (vise nego odlicne)!
A zasto ti stalno sebe i svoj licni primer stavljas u prvi plan?

Ako si ti tamo na zapadu uspeo u svom poslu,sve sam stvorio (ukoliko je to uopste tacno),da li mislis da je to slucaj sa skoro svakim gastarbajterom iz Srbije koji danas zivi na zapadu?......da li si nekada video slucaj nasih gastarbajtera koji tamo npr u DE zaradjuju po 1500 eura,zive krajnje skromno,ali voze dobar auto i kad dodju th par nedelja u Srbiju,trude se da se najbolje moguce izreklamiraju pred komsilukom i rodjacima?

sirmijum

Veoma poznat
Poruka
11.840
Tupsone, ne kaže se „ide sa Ferarijem na kafu”, već „ide Ferarijem na kafu”.
Zvuči prilično čudno da neko sedi na kafi sa Ferarijem.

I ne kaže se „po meni”, već „po mom mišljenju”.
Inače, „po tebi” mogu samo ptice da kake.

Zaboravio si srpski u tom NATO-u.
што се ома љутиш :hahaha:

каже се да је срећа када се птица по теби покаки........е сада ја не знам шта се каже када поштен свет каки по натогузији. :hahaha:

аааааааааааааааааааааааааааааааааааааа ко је то нама научио да правилно користи знаке........:bravo::bravo::bravo::bravo:

sirmijum

Veoma poznat
Poruka
11.840
па обичан љаксе који има 10 крава на ливади......држи 10 крава :)

углавном тај швајцарски љаксе мисли за италијанског доктора наука да је мафијаш, олош и циган ....не само за њега него за све италијане. :)

то је поента

Saliva

Poznat
Poruka
8.137
Зато тамо неће бити кризе, јер се већ дави средња класа.

Када то задаве, онда ће Трамп бити у праву што се бори против одлива капитала и суперкласе у Кину.

Када немаш средњу класу, немаш капитал, имаш избеглице и арапе
Pa, EU je htela izbeglice
Tj FR i Nemacka
Oni u tome vide sansu da popune mlado stanovnistvo i pune porezima kasu za starije grupe gradjana, medjutim praksa je jasno drugacija