Manga Hilux
Stara legenda
- Poruka
- 81.436
Kvržica iza uha obično je veličine zrna graška: Da li je opasna i zašto se javlja?
Kvržica može da se formira bilo gde od vrha uha do ušne resice
Kvržica iza uha ili potkožna cista obično je veličine zrna graška ili veća i uvek je simptom nekog zdravstvenog stanja. U pojedinim slučajevima može da bude i bolna, ali uglavnom bezopasna promena. Javlja se kod infekcije uha ili kao posledica nakupljanja masnog tkiva, uočava se kod osoba koje se leče od akni.
Kada kvržica iza uha boli?
Kvržica iza uha može da boli ako je posledica infekcije uha, otoka limnog čvora, ne boli ako je uzrokovana lojnom cistom ili taloženjem masnog tkiva. Najčešće se lako leče, ali potrebno je da ih pratimo i reagujemo ako dođe do povećanja kvržice. Retko se iza uha mogu razviti nekancerozni (benigni) ili još ređe kancerozni tumori, objašnjavaju stručnjaci. U nekim slučajevima tumori se manifestuju malim mekim kvržicama koje rastu i postaju tvrđe. Kvržica može da se formira bilo gde od vrha uha do ušne resice.Natečeni limfni čvorovi
Kvržicu iza uha može da bude posledica infekcije uha ili streptokokne angine. Otečeni limfni čvorovi iza uha (posteriorni aurikularni limfni čvorovi) su posledica borbe tela protiv infekcije.Limfni čvorovi mogu da oteknu i zbog bolesti desni, upale zuba, da budu posledica gripa i infekcije gornjih disajnih puteva, lajmske bolesti, mononukleoze, oralnog herpesa, zapaljenja krajnika, polno prenosne infekcije.
Do otoka limfnih čvorova dolazi posle izloženosti bakterijama ili virusima, kod upalnog procesa. Limfni čvorovi sadrže limfocite, koji su vrsta belih krvnih zrnaca što napadaju bakterije i viruse. Organizam proizvodi više ovih imunih ćelija kada se bori protiv nekog “uljeza“, a sve ima za posledicu oticanje. Do otoka može da dođe i usled infekcije varičelama, rubeolama i dosta ređe kod nekih vrsta raka kao što su limfom i leukemija. U zavisnosti od uzroka, otečeni limfni čvorovi mogu da budu bolni, da izazivaju svrab. Kod pojedinih pacijenata nema nikakvih nelagodnosti. Nekada su čvršći ili mekši, zapremine zrna graška i veći, crveni, topli na dodir.
Infekcije
Kvržica iza uha nekada je apsces koji je posledica taloženja gnoja obično usled bakterijske infekcije. Apsces može da se javi na bilo kojem delu tela i iza uva. Apces je bolan i crvene boje, izgleda kao velika bubuljica, topao je i mek na dodir, ova tegoba se uglavnom uočava kod osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom.Mastoiditis je danas retka bolest koja se javlja kao komplikacija zapaljenja srednjeg uva, usled čega dolazi do akutnog gnojnog zapaljenja sluznice i kosti mastoidnog nastavka. Mastoiditis može da se manifestuje i kvržicom iza uva i uglavnom je posledica nelečene infekcije.
Mastoiditis se leči antibioticima, kapima za uho i redovnim čišćenjem uha. U slučaju komplikacije moguća je i operacija. Danas je zbog dostupnih antibiotika sve ređa bolest.
Akne
Akne su veoma učestala tegoba i posledica zapušenih pora do kojeg dolazi usled delovanja sebuma. Akne mogu da se jave i bilo kojem životnom dobu, ali puno su učestalije u tinejdžerskom dobu zbog hormonskih promena. Nije do kraja poznato zbog čega dolazi do povećane proizvodnje sebuma, ali pretpostavlja se da su faktori rizika, hormonske promene, delovanje bakterija, iritacija kože, stres, bitan je i nasledni faktor. Akne mogu da se pojave na bilo kojem delu tela, najčešće na licu, ali i iza ušne školjke.Lipomi
Kvržica iza uha nekada je lipom relativno bezopasna meka promena koja je posledica taloženja masnoća ispod kože. Lipomi se često zapažaju u gornjim delovima tela kao što su glava i vrat (uključujući i deo iza ušiju), ramena, grudi i leđa. Ukoliko nam ne smeta lipom se obično ne leči, ali može da se lako ukloni. Lipom je benigni tumor sastavljen od masnog tkiva. Pojava lipoma nije praćena simptomima, ove kvržice su bezbolne. Nije poznat tačan uzrok, veruje se da je bitna nasledna komponenta.Lojne ciste
Lojne ciste često mogu da se jave kao kvržica iza uha, čak i u ušnom kanalu. Smatra se da nije potrebno lečenje, ali moguće je hirurško uklanjanje. Lojne ciste su posledica taloženja odumrlih ćelija kože i masnoće koje luče lojne žlezde. Promena na koži je glatka i sjajna, nekada crvenkasta i različite veličine. Unutrašnjost lojne ciste čini keratin – protein žute boje i guste teksture koji se u nekim slučajevima izluči iz ciste.Moguće je da drška od naočara iritira kožu i dovede do lojne ciste. Lojne ciste su bezbolne osim u slučajevima ako se inficiraju. Preporuka je da se u tom slučaju obratimo lekaru, ukoliko cista izaziva jaku nelagodnost moguće je uklanjanje.
Benigni tumor
Benigni (dobroćudni) tumori mogu da se manifestuju u obliku kvržice iza uha ili na bilo kojem delu tela. Obično se uoče tokom rutinskih pregleda. Benigni tumori su posledica ubrzanog delenja i rasta ćelija.Većina tumora uha je benigna i ne zahtevaju lečenje. Moguće je da će u nekim slučajevima biti potrebna biopsija kako bi se isključila maligna priroda bolesti. Ukoliko benigni tumor izaziva komplikacije kao što su oštećenja sluha ili poremećaj ravnoteže, biće potrebno hirurško uklanjanje.
Kancerozne promene
U veoma retkim slučajevima kvržica iza uha može da bude i maligna promena koje su verovatnije ako je kvržica fiksirana (ne pomera se pod dodirom), ako je nepravilnog oblika. Veoma redak karcinom uha može da se ispolji kao kvržica iza uha. Lekari kažu da bol ili nelagodnost ne ukazuju nužno na rak, moguće je da će bezopasne kvržice da bole. Ukoliko je u pitanju rak uha lečenje je operativno uz primenu hemioterapije i zračenja.Kada je potrebno da posetimo lekara?
Iako je u velikoj većini slučajeva promena bezopasna, savet je da potražimo stručnu pomoć ako se kvržica iza uha pojavi iznenada, ako je praćena nekim drugim simptomima kao što su povišena telesna temperatura, mučnina i slično. Moguće je da kvržica iza uha natečen limfni čvor, savet je da se javimo na pregled ako je on bolan, crven, tvrd, ako postaje sve veći, ako dođe do neplaniranog gubitka telesne težine, noćnog znojenja.https://www.facebook.com/share/p/18jvf62DQu/
Poslednja izmena: