Kvantni vakuum

момоа

Legenda
Poruka
71.618
Kako vi zamisljate prvobitno prastanje iz kojeg je sve nastalo? Najcesce ga naucnici nazivaju kvantni vakuum ili kvantno polje, etar ili kako vec. Sta mislite sta je zapravo to i o cemu se ustvari radi?
 
"Prvobitno" (bereshit bara) je vremenska odrednica, i to unosi dodatnu zabunu, jer podrazumeva stvaranje u vremenu,
umesto stvaranja iz (od) vremena. Samo je vreme moglo da generise prostor, kao sliku na platnu.
Vreme je izvor stvorenog. Vreme je gradivni materijal.
Osim vremena potrebna je i svest. Logos. Moguce je i da je logos prvo stvorio vreme.
Ko je stvorio logos? On je sveprisutan i sveprozimajuci, sadrzan u svemu.
 
"Prvobitno" (bereshit bara) je vremenska odrednica, i to unosi dodatnu zabunu, jer podrazumeva stvaranje u vremenu,
umesto stvaranja iz (od) vremena. Samo je vreme moglo da generise prostor, kao sliku na platnu.
Vreme je izvor stvorenog. Vreme je gradivni materijal.
Osim vremena potrebna je i svest. Logos. Moguce je i da je logos prvo stvorio vreme.
Ko je stvorio logos? On je sveprisutan i sveprozimajuci, sadrzan u svemu.

Време је још увек загонетка.
Од свих основних мерних јединица, једино време није материјално.
Не може се пренети са једног места на друго, не може бити веће или мање. Не зна му се место, ту где смо ми има га, али да ли је и тамо где нисмо?

Мислим да време и не постоји, увели су га људи уочивши периодичност неких појава у природи. Те појаве се не дешавају зато што им је дошло време, већ зато што подлежу одређеним физичким законима.

Наука се дубоко заглибила у појам времена да се из тога не може извући. Имам осећај да у квантној механици време не представља ништа.
 
Ispravno zapažanje, u kvantnoj mehanici vreme (kakvo mi poznajemo) ne postoji,
ali postoji nešto čega u njutnovoj mehanici nema - a to je svest.
Logos.
Mudro je očekivati da se i makrosvet, jednako kao mikrosvet, može razumevati i izučavati alatima kvantne mehanike.
 
Време је још увек загонетка.
Од свих основних мерних јединица, једино време није материјално.
Не може се пренети са једног места на друго, не може бити веће или мање. Не зна му се место, ту где смо ми има га, али да ли је и тамо где нисмо?

Мислим да време и не постоји, увели су га људи уочивши периодичност неких појава у природи. Те појаве се не дешавају зато што им је дошло време, већ зато што подлежу одређеним физичким законима.

Наука се дубоко заглибила у појам времена да се из тога не може извући. Имам осећај да у квантној механици време не представља ништа.

I meni se nekad cini da je vreme iluzija i da ono kao takvo i ne postoji, bar ne na nacin kako ga mi zamisljamo. Mada, kad se udubim razmisljajuci o tome mozak mi se ispresavija i desi se neki kratki spoj koji mi daje do znanja da sam intelektualno omedjen da bih shvatio tako nesto. Narocito mi je interesantna veza izmedju snova i vremena, ali o tome u nekoj drugoj temi.
 
I meni se nekad cini da je vreme iluzija i da ono kao takvo i ne postoji, bar ne na nacin kako ga mi zamisljamo. Mada, kad se udubim razmisljajuci o tome mozak mi se ispresavija i desi se neki kratki spoj koji mi daje do znanja da sam intelektualno omedjen da bih shvatio tako nesto. Narocito mi je interesantna veza izmedju snova i vremena, ali o tome u nekoj drugoj temi.
Интересантно, снови и време.
Доживљај времена као да се ствара у мозгу.
 
Интересантно, снови и време.
Доживљај времена као да се ствара у мозгу.

Kazu da snovi traju nekoliko sekundi, a meni samo da ga prepricam treba mnogo mnogo vise. Zatim, kada smo u dubokoj fazi spavanja tj kada ne sanjamo, uopste ni nemamo osecaj za vreme nego nam je sve nistavilo. Napoleo je cini mi se rekao da je smrt "spavanje bez snova", sto je jedna verodostojna perspektiva gledanja na smrt sto se mene tixe.
 
Ispravno zapažanje, u kvantnoj mehanici vreme (kakvo mi poznajemo) ne postoji,
ali postoji nešto čega u njutnovoj mehanici nema - a to je svest.
Logos.
Mudro je očekivati da se i makrosvet, jednako kao mikrosvet, može razumevati i izučavati alatima kvantne mehanike.
Mislim da sa ćemo uz pomoć kvantne fizike predefinisati pojam vremena.
Nedavno čitam o quantum entanglement i o Einstein–Podolsky–Rosen paradox, kud ćeš bolji sinonim za Logos, na kvatnom nivou.
 
Време је још увек загонетка.
Од свих основних мерних јединица, једино време није материјално.
Не може се пренети са једног места на друго, не може бити веће или мање. Не зна му се место, ту где смо ми има га, али да ли је и тамо где нисмо?


Мислим да време и не постоји, увели су га људи уочивши периодичност неких појава у природи. Те појаве се не дешавају зато што им је дошло време, већ зато што подлежу одређеним физичким законима.

Наука се дубоко заглибила у појам времена да се из тога не може извући. Имам осећај да у квантној механици време не представља ништа.


Ako postoji tvar onda postoji i vreme kao i tvorac te iste tvari
 
Drugi zakon termodinamike, osnovni zakon prirode, zakon entropije, uči da se u prirodi stvari raspadaju.
Od komplikovanih postaju jednostavnije.
Svet koji sada posmatramo je, po istom zakonu, u početku bio složeniji i inteligentniji.

A zatim,
ista ta nauka govori da je prvobitna eksplozija stvorila čestice pretvorene u plazmu, koje su se evolucijom pretvarale u složene oblike, stvarajući galaksije, planete, na kraju i život.

Šizofrenost nauke se mora lečiti.

Eksplozija ne stvara složene stvari, nego suprotno, eksplozija razbija složene stvari na proste čestice.
Ne može eksplozija u štampariji da stvori biblioteku.
 

Back
Top