Quantcast

Кутак за носталгичаре

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845

ELITE
Pojavom 16bit kućnih računara igra je postala "lakša" jer se sve dalo "kukavički" snimiti u trenutnu poziciju, ipak verzija za Commodore Amiga računar je tehnički najlepša.

Supremacy - Your will be done. Medju redjima sam koji su "obrnuli" sve nivoe, interesantna filozofija o našem postojanju, zašto treba da nas je mnogo na planeti a zašto smanjivati našu brojnost, šta sa resursima, šta naseljavati i koga zveknuti. A onda nas Stvoritelj sve spali i napravi novu igračku pa ko pobedi sledeći put...

A nije lako biti ni "Novi Svetski Poredak",
Brže, jače, bolje - mafijaška posla: Syndicate

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.567

ELITE
Pojavom 16bit kućnih računara igra je postala "lakša" jer se sve dalo "kukavički" snimiti u trenutnu poziciju, ipak verzija za Commodore Amiga računar je tehnički najlepša.

A nije lako biti ni "Novi Svetski Poredak",
Brže, jače, bolje - mafijaška posla: Syndicate
Играо сам Елиту неко време... Не могу да се похвалим неким великим успехом али бих имао вољу да и данас пробам. Мислим да бих боље разумео механизме игре.

А Синдикат... Мислим да нисам прешао целу игру, али сам далеко догурао. Такође игра са добром идејом. Одабир редоследа мисија је био важан - заглавиш се негде, пређеш нешто друго, вратиш се и почистиш терен без проблема...

bmaxa

Ističe se
Poruka
2.915
ELITE
Tehnicki najlepsa je ova sad sto igram Elite Dangerous, ali po meni ubedljivo najbolja je Frontier: Encounters iz 1995... koju sam zavrsio...
Od originalne elite se nisam odlepljivao, igrao sam spectrum varijantu....

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
Tehnicki najlepsa je ova sad sto igram Elite Dangerous, ali po meni ubedljivo najbolja je Frontier: Encounters iz 1995... koju sam zavrsio...
Od originalne elite se nisam odlepljivao, igrao sam spectrum varijantu....
Frontier je imao marketing baziran na originalnoj igri što je učinilo 50% popularnosti u startu.
Medjutim uprkos mogućnostima 16-bitnih računara koji su bili sposobni za glatku vektorsku grafiku, Frontier je ipak bio "preglomazan" tako da je po meni oskrnavljena prvobitna verzija idealno balansirana. Zbog prelaska na PC, Elite je ostao snimljen sa statusom Deadly, pretposlednji status u igri.

Kada pričamo o dobrom balansu igre u smislu zahteva, akcije i atmosfere, veoma slična igri ELITE je bila takodje legendarna igra Pirates!
Malo je tadašnjih preprodavaca razbijenih igara posedovalo mapu (centralnoamerički zaliv) da bi mogao da je fotokopiraš i juriš sezonski transport zlata namenjen za špansku monarhiju.

A kad uporedimo da se tu isto i trgovalo i gusarilo Elite i Pirates! mu gotovo dodju jedno te isto :D
Ok, Pirates! je imao i mogućnost ženidbe i skupljanja familije pa ako imaš sreće da budeš Pobednik Kolonizacije da završiš sa najvećim mogućim rezultatom.
Takodje, Elite nije imala zvaničan kraj za razliku od Pirates!

Danas je lako doći do kopije mape :D

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
Играо сам Елиту неко време... Не могу да се похвалим неким великим успехом али бих имао вољу да и данас пробам. Мислим да бих боље разумео механизме игре.

А Синдикат... Мислим да нисам прешао целу игру, али сам далеко догурао. Такође игра са добром идејом. Одабир редоследа мисија је био важан - заглавиш се негде, пређеш нешто друго, вратиш се и почистиш терен без проблема...
Originalna verzija ELITE pisana za 8-bitne računare (BBC, Acorn, Sinclair ZX, Commodore 64) iako vrhunac ispred svog vremena, ipak zbog skromnijih mogućnosti takvih platformi nije mogla da zablista u punoj snazi. Naime, najvažniji momenti igre poput kupovine i prodaje artikala i naoružanja za svemirski brod bejahu u tekstualnoj formi sa limitiranim brojem redova teksta na ekranu pa je trebalo navići se na taj stil kao i da je zbog toga poznavanje engleskog bilo presudno.

Pojavom 16-bitnih računara ovi momenti su elegantno usavršeni

Medjutim u svim verzijama beše najveći problem jedno te isto - koji tasteri služe za koju akciju, jer kako se oprema brod aktiviraju se nove mogućnosti.
Na kraju se pretvoriš u tetu iz daktilobiroa :mrgreen:

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
To je bilo vreme prve polovine 90ih, kada sam jos igrao pasionirano. Sindikat sam zavrsio, bas me prikovao za stolicu....
Sindikat je zahtevao malo taktičnosti - trebalo je pročitati smisao misije i videti da li u opremi posedujemo taj hardver ili mora na "istraživanje" dok se bavimo standardnim okršajima.
Mislim ako se traži naučnik kog ċemo "privoleti našem sindikatu" jedino uz psihotronično ubedjivanje jer ga zbog "ideala" ne zanima podmićivanje, onda je naravno besmisleno opremati ekipu sa bazukama i ići u takvu misiju :mrgreen:

hirajgoagain

Zaslužan član
Poruka
123.358
da upišem zx spectrum, nešto što je verovanto bila prva generacija kompa i igrica :aha: ni ne sećam se svih al posle sam završila na emulatoru attick attack :P
htela sam i jet set willyja al nisam imala na kraju živaca i isključila sam čudovišta
na atariju sam nekad kasnije igrala s bratom "esprit" što je verovatno klon nečega, kuglica koja treba da prođe 100 nivoa :D
ovih dana sam našla neki online tetris ali se dva oblika obrću naopako i to me je remetilo, nekako na drugu stranu od koje sam navikla : ))
ali stay away ja sam juče zaglavila na tome iako nema više tog žara

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
Можда бих и прешао, да нису у слично време били још и Цивилизација и Master of Orion. Тога сам одиграо много партија.
Master of Orion je po meni mogao da bude mnogo bolji jer je imao ogroman idejni potencijal, medjutim realizacija je bila linearno jednostavna i samim tim više za "prčenje" ponosnih vlasnika 486 računara :D

Civilization je bio bum, Amiga je mogla da podnese samo prvi deo a praviti drugi je bila uzaludna rabota jer je jače Amige koje bi imale PC kapacitete imao jako uzak broj ljudi (A3000, A4000). Ipak da se ne lažemo, PC je tada preuzeo multimediju i cenom postao povoljniji od Amiga platforme "koja je pričala svojim jezikom".

Unifikacija računarskog tržišta je ipak bio pametniji potez.

Najjeftiniji PC računari danas mogu bez ikakvih problema da pokreću emulatore horde različitih kućnih platformi koje su nicale ko pečurke posle kiše.
Blagovremeno sam postigao kompletne arhive softvera za Amigu, C64, Sinclair, Amstrad i MSX.
Elita se pika i dan danas, za relax... :D

Plus, većina emulatora sem " snimanja pozicije " na virtualnu disketu ili kasetu mogu da snime stanje pozicije u jedinici vremena, što nije loše kod akcionih igara, mada jel, "kukavički"... :D

Bilo je to vreme kada se sve novo sa velikom pažnjom pratilo a ideje su stvarno bile genijalne.
Danas je tržiśte oguglalo jer se više brinu za estetiku nego za suštinu, puste oči videle
Zbog toga se beznadežno traži novo, novo i novo ali avaj - ništa da nas zadrži...

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845

Ide se na audio-vizuelno i na što šokantnije
Ako i uspete sebe "da ubacite u atmosferu" ovakve "igre" stvaraju negativan efekat po psihu.
Interesantno, roditelji su se više brinuli za sadržaj 8-bitnih igara nego ovih SVGA maloumnih
Igra se dete...ide ulicom, zaustavi auto i tresne vozača pa kad mu dosadi taj auto tresne sledećeg, edukativno... :kafa:

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
da upišem zx spectrum, nešto što je verovanto bila prva generacija kompa i igrica :aha: ni ne sećam se svih al posle sam završila na emulatoru attick attack :P
htela sam i jet set willyja al nisam imala na kraju živaca i isključila sam čudovišta
na atariju sam nekad kasnije igrala s bratom "esprit" što je verovatno klon nečega, kuglica koja treba da prođe 100 nivoa :D
ovih dana sam našla neki online tetris ali se dva oblika obrću naopako i to me je remetilo, nekako na drugu stranu od koje sam navikla : ))
ali stay away ja sam juče zaglavila na tome iako nema više tog žara
Meni je Atari ST bio najlepše dizajniran kućni računar ali sam se odrekao želje za istim zbog MIDI melodija a grafika nekako C64 samo ispeglana.
Sa Amigom sam stekao puno lažnih prijatelja koje su roditelji naučili da su ZX i C64 pogotovo, nešto što mora pod nadzorom da se ne pokvari...
Druga Amiga u kraju ali prva kao v1.3 :D
Posle kad su i oni mogli da nabave Amigu nismo se više "družili" otrčali su u svoj sebični materijalistički svet, nisu hteli ni naizmenično igranje auto trka...

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
Osamdesetih godina pa i početkom devedesetih vodio se I Svetski Kompjuterski Rat
Zx Spectrum 48 je prodat u 5 miliona primeraka a C64 u 17 miliona.
Zx Spectrum je krenuo sa 16Kb i 48Kb paralelno nudeći nižu cenu ako hoćete da sklapate sami.
Commodore 64 se hvalio u reklamama da za iste pare dobijate kompletan računar dok Apple morate da doplaćujete (kasnije su takve reklame zabranjene)
ZX Spectrum je imao bolji BASIC ali sa retardiranom "jedan klik komandom" od čega se odustalo od modela ZX128
Čuj "klik komandom" gumena tastatura deci zanimljiva jer je šarena.
Integrisani biper, i 8 boja na ekranu sa čestim preklapanjem.
Ipak, "za male pare" nešto se mrdalo po ekranu.
Nikad nisam mogao da shvatim superlativne tekstove u računarskim časopisima dok bi u praksi takva igra za mene bila anemična sa kretanjem mrlja po ekranu. Odgovor jednostavan - samoljubivi vlasnici ZX računara su bili urednici.

Commodore 64 je bio bolji bre - lepši osećaj pomeranja Boulder Dash čovečuljka, prava muzika sa TV zvučnika, više boja...
Ali avaj to su imala deca boljestojećih roditelja koji su iako sinu za ljubav kupili papreno skupu mašinu više vodili računa da komšijsko dete nešto ne pokvari pa ako deca već treba da se igraju zajedno nek se igraju kod drugara sa ZX Spectrumom jer je jeftiniji a njihovim roditeljima bi preko telefona zahvalili za gostoprimstvo pošto "imaju neke obaveze pa bi im deca smetala" : mrgreen:
A biće da je tako bilo i u inostranstvu, samo ima jedna stvar - DECU NE MOŽETE PREVARITI

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
Mala zanimljivost:

ZX Spectrum je imao Z80 mikroprocesor na 3.5Mhz brzine
Commodore 64 je imao procesor 6502 na 0.985Mhz

medjutim igra Uridium je pičila super brzinom svetlosti na C64 dok su za ZX pokušavali trikovima da nateraju procesor da je pogura bar približno.
Naime, kod Spectruma je procesor i crtao i svirao i imao problem sa ciklusima u obradi podataka...
C64 je to radio opuśtenije...samo je trebalo sačekati par godina da programeri savladaju hardver i konačno naprave kvalitetne igre dostojne mašine
A dotle su se ZX vlasnici rugali drugarima sa skupljim računarom "ni zašta" :D

E sad, sa ovim današnjim Gigahercima i Terabajtima pitate se u čemu je fora?
Računar za Apolo 11 koji se spustio na Mesec 1969-te imao je 2Kb memorije i procesor na brzini 0,043Mhz (nije greška u kucanju)

Eto, danas neki nisu zadovoljni ni zvučnom karticom a najslabiji procesor za zvuk je snažniji od svih računara zajedno korišćenih u II WW

Buraz, ja sa kompjuterom od 2Kb stigoh do meseca a ti sa mobilnim od 8Gb ne možeš da nadješ kafić na GPS-u
Ej buraz, još neśto, nisam se ja prvi spustio, ja sam prvi pričao a moj kolega se prvi spustio da postavi kameru a moje ime i prezime zvučnije nego njegovo, narod uopšte ne razmišlja, Kjubrika mi...

Poslednja izmena:

bmaxa

Ističe se
Poruka
2.915
Meni je Atari ST bio najlepše dizajniran kućni računar ali sam se odrekao želje za istim zbog MIDI melodija a grafika nekako C64 samo ispeglana.
Sa Amigom sam stekao puno lažnih prijatelja koje su roditelji naučili da su ZX i C64 pogotovo, nešto što mora pod nadzorom da se ne pokvari...
Druga Amiga u kraju ali prva kao v1.3 :D
Posle kad su i oni mogli da nabave Amigu nismo se više "družili" otrčali su u svoj sebični materijalistički svet, nisu hteli ni naizmenično igranje auto trka...
Ja sam radio 1986 u pekari u Engleskoj da zaradim za CPC6128. Plata 60 funti nedeljno preko letnjeg raspusta. Amiga 500 koja je dosla kasnije mi je bila
nedostizna jer je cepala carina ovde 50+%, pa me Amstrad prkaticno kostao ko Amiga ;)

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
Ja sam radio 1986 u pekari u Engleskoj da zaradim za CPC6128. Plata 60 funti nedeljno preko letnjeg raspusta. Amiga 500 koja je dosla kasnije mi je bila
nedostizna jer je cepala carina ovde 50+%, pa me Amstrad prkaticno kostao ko Amiga ;)
Amstrad/Schneider CPC 464 - "4" integrisana kaseta, "64" broj kilobajta
Amstrad/Schneider CPC 6128 - "6" disk jedinica, "128" broj kilobajta
Z80 procesor ali lepša grafika nego na ZX-u, malo slabija od MSX
Generalno - verzija sa diskom super office mašina za to vreme ali avaj softver preko pirata samo na par adresa.

Monitori: jeftiniji monohromatski i skuplji kolorni
Drugarici tata bio direktor u Libijama pa se "imalo" plus vrata do mene, kud ćeš lepše za decu "koja su trebala da se uznu kad porastu" po potajnim željama roditelja, ali mi samo kompjutere voleli i svako svojim putom, ona je danas IT expert u stranoj državi a ja je učio kako se loaduje igrica... :lol:

Pa sam tad video i prvi put originalnu kasetu, pa kako tu ima malo trake - taman za igricu :mrgreen:
E jedino je nezgodacija bila glupo rešenje kasetofona da REC taster bude uz PLAY pa smo upropastili igricu Yie Ar Kung-Fu
Prvo stranu "A" pa malo kasnije drugi drugar stranu "B", isto zbog crvenog dugmeta na kasetofonu :(

Poslednja izmena:

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845

Ukratko - u svim socijalističkim zemljama uključujući i SFRJ važilo je pravilo da se oslanjamo na svoju pamet pa kad može Zapad e možemo i mi.
To da različite države vode istu politiku malo mi je čudno ali sad to nije tema iako su kao po komandi zabranili zakonski unošenje zapadnih računara sa preko 32Kb pa onda povisili na 64...
Ono što je najsimpatičnije je da su socijalističke države često pribegavale gotovanskim neoliberalnim metodama "sklapanja računara" - nabavljani napuśteni procesori, ugradnja silne državne administracije itd u finalnu cenu proizvoda bez softbera.

Buljuk "domaćih" računara sa stranim neprodatim hardverom prepakovanim po nerealnim cenama.
Možda su jedino Rusi i Česi bili malo ozbiljniji ali mi smo bili na visini zadtka - "najpopularniji SFRJ računar Galaksija" je od Z80 procesora napravio teško njesra, ali je grupi autora to mnogo značilo... Dok su ZX, CPC, MSX i mnogi drugi lepo arčili Z80 procesor (MSX je računar za dodavanje video titlova na VHS kasetama) dotle je Galaksija pomerala crno-bele kocke po ekranu..fujčina :bljak:

Poslednja izmena:

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
Najlepši datum (za mene) sem rodjenja je i 29.06.1991. - Amiga 500 v1.3 sa poklon igricom Super Hang-On
1200 DEM, zbog secesionizma poslednje prispela tura u Beogradu...

A śto sam imao drugara odjednom, čak i oni čiji tata nešto puvao dok smo gledali neuključen ZX uz savete da je bolje napolje da se igramo :mrgreen:

Poslednja izmena:

bmaxa

Ističe se
Poruka
2.915
Najlepši datum (za mene) sem rodjenja je i 29.06.1991. - Amiga 500 v1.3 sa poklon igricom Super Hang-On
1200 DEM, zbog secesionizma poslednje prispela tura u Beogradu...

A śto sam imao drugara odjednom, čak i oni čiji tata nešto puvao dok smo gledali neuključen ZX uz savete da je bolje napolje da se igramo :mrgreen:
Heh, ja se zaposlio februara 1992, uzeo 286, pa sam do 1994 zaradio za 486 sa sve Orchid windows akceleratorom ;)

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
Heh, ja se zaposlio februara 1992, uzeo 286, pa sam do 1994 zaradio za 486 sa sve Orchid windows akceleratorom ;)
486 me pdseća na Warcraft 2 (original sa orkestarskom muzikom ali grafikom za svoje vreme) i na Heroes Of Might and Magic, ne sećam se verzije 3?

Nebitno, vremena računarske tehnologije su se promenila, kod nas i država pa sam iskoristio retko pametan potez tadašnje vlasti da 2006-te bez poreza kupim Pentium IV
Opet su naišli drugari da osete razliku izmedju Pentium 2 i Pentium 4, ali su bili zbunjeni sa Windows XP jer su Win98 držali u malom prstu a za XP nisu imali dovoljno memorije pa se vukao do nepodnošljivosti za rad te bi ga brisali i vraćali 98.

Ima tu jedna anegdota...
Drugar mi poslao svog kuma da mi objasni XP pośto je i on imao taj sistem.
Ok posedovanje Amige je olakšalo šta su prozori, ikone itd...
Ali avaj, Windows treš sa tonama fajlova i vrednostima u istim...
E tako kum od drugara da mi pokaže kako se menja wallpaper ali može i jednobojno na primer žuto, a taskbar crveno, a slova plavo i drugi font...
I onda ga cimne riba na mobilni i on izjuri, to su te godine i na brzinu:"eto video si možeš i ti da menjaš boje kako ti odgovaraju"

Naravno da ću da menjam, platio sam pošteno, radio preko omladinske, odvajalo se mesecima jer je postojao taj moj "fond za IT" dok bih ostatak novca trošio za ono što bi mi trebalo ili bih mislio da mi treba jer to su "te godine"...

Da vidimo...žut ekran, crveni taskbar, ružna slova...
Aha...
Ajd da resetujemo...
Evo ga...
Pojavio se XP boot ekran, kako i treba
Dakle sve je u redu...
Pokrene se sistem - žut ekran, crveni taskbar, ružna slova...
Leleeee :rida:

Zovem ja drugara:" tvoj kum mi upropastio kompjuteeeer, mesecima sam skupljaoooo"
Drugar:"ma nije to ništa sad mi riba u sobi"
Ja poludim:"kaži joj da se pokrije donosim kompjuter da mi ti vratiš na original"
:rotf:

Beše to traumatična prva nedelja :mrgreen:

Seksi Gospodin

Domaćin
Banovan
Poruka
3.845
Opirao sam se prelasku na PC, sve sam mislio da će Amiga ponovo da zaživi...da će to neko otkupi sa namerom ponovne proizvodnje...
A4000 tako lepa zver
A i Atari sa ST(f/fm) modela prešao na TT i Falcon i opet pridobio moje simpatije...

Mislim da je Atari moja neostvarena ljubav
Lepo ime, dizajn, ali dugo nije štimalo po mom ukusu

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.