Quantcast

KURS SRPSKOG JEZIKA ZA STRANCE

marijana_mama

Početnik
Poruka
15
Počela sam da držim časove srpskog jezika strancima, međutim nije lako, baš nimalo. Nemam literature koja bi mi omogućila da ih uvodim u naš jezik na način kako se to radi kad su u pitanju drugi strani jezici.Sama moram da osmišljavam sve, počev od azbuke, pa imenice, glagoli, padežiiiiiiiiiiiiii, uh, strašno. Ja govorim engleski odlično, i srpski-pa naravno, ali ja nisam profesor srpskog jezika i ne znam sve :-(
Da li neko ima neki savjet kako da ovaj posao obavljam i ako može, a to bi mi bilo najbolje, da mi ukažete ukoliko znate, na kakvu knjigu koju mogu lako nabaviti po kojoj bih radila? Pred svaki čas mi je zlo, a opet, znam da moram iako nije nešto pretjerano dobro ni plaćeno, ali šta ću.Ko zna kakv metod neka pomogne, please :)

Konan_bre

Zainteresovan član
Poruka
130
Koliko "ucenika" imas za sad? koje su nacionalnosti? :) Ne znam da li ima odgovarajuce literatue, ali najbolje bi bilo da sednes i osmislis i zapises plan od pocetka do kraja. Uz dobar plan se sve moze postici ;) Seti se kako si ti u pocetku ucila neki strani jezik (engleski na primer), razmisli o tome kako bi ti volela da te neko uci nekim stanim jezikom itd.

marijana_mama

Početnik
Poruka
15
Trenutno imam samo dva učenika, a mislim da će ih biti još dvoje u skorije vrijeme. Sa svakim posebno držim časove, obično je to blok čas jedanput sedmično jer oni nemaju više vremena. Jedan učenik je iz Grčke, a drugi iz Španije.Ne ide im loše ali to je zato što se ja toliko mučim sa pripremama i osmišljavanjem načina koji bi bio najbolji da im prenesem znanje. "učenik" iz Španije je stvarno extra, ne želi da se u početku puno opterećuje sa gramatikom i s njim je mnogo opuštenije, dok "učenik" iz Grčke očekuje objašnjenje za svaku i najmanju promjenu u glagolu, imenici i sl. kada se mjenjaju kroz padeže ili brojeve. Ja ne mogu automatski da dam odgovor zašto je to tako iako dosta dobro znam gramatiku srpskog jezika pa me to smara. U svakom slučaju hvala za odgovor. :-)

gost 36952

Elita
Poruka
17.070
Kupi u knjizari "Instituta za strane jezike" udzbenik. Kao i za druge jezike postoji osmisljen program kako nauciti srpski. Citavi timovi strucnjaka prave te programe ;) Btw, bice lakse i tebi i ucenicima uz udzbenik.
Evo, pogledaj ovo:
http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7147-154-1

A za objasnjenja iz gramatike mozes da koristis udzbenike za nase osnovne skole gde je sve objasnjeno, a postoji i gramatika za ucenike osnovnih skola. Naziv je "Gramatika u osnovnoj skoli", a autori su Nadezda Vlasic, Ljiljana Tomic,
Miodrag Vojinovic i Dragoslav Radovanovic.

A otkud ova tema na pdf Zdravlje???:eek:

Zaboravljena-X

Početnik
Poruka
4
Upisi Filoloski fakultet, odvoji 4-5 godina i zavrsi srpski jezik i knjizevnost ili obrnuto, pa ces postati profesor srpskog jezika i knjizevnosti :)
Do tada, mozes da kupis u Zavodu za udzbenike i nastavna sredstva Gramatiku srpskog jezika od Zivojina Stanojcica i Ljube Popovica i Pravopis Matice srpske, gde ces se obavestiti o osnovnim stvarima. Pozz

*moonlight*

Domaćin
Poruka
3.944
Počela sam da držim časove srpskog jezika strancima, međutim nije lako, baš nimalo. Nemam literature koja bi mi omogućila da ih uvodim u naš jezik na način kako se to radi kad su u pitanju drugi strani jezici.Sama moram da osmišljavam sve, počev od azbuke, pa imenice, glagoli, padežiiiiiiiiiiiiii, uh, strašno. Ja govorim engleski odlično, i srpski-pa naravno, ali ja nisam profesor srpskog jezika i ne znam sve :-(
Da li neko ima neki savjet kako da ovaj posao obavljam i ako može, a to bi mi bilo najbolje, da mi ukažete ukoliko znate, na kakvu knjigu koju mogu lako nabaviti po kojoj bih radila? Pred svaki čas mi je zlo, a opet, znam da moram iako nije nešto pretjerano dobro ni plaćeno, ali šta ću.Ko zna kakv metod neka pomogne, please :)
Pavica Mrazović: "Gramatika srpskog jezika za strance".

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.