Kurje oko

pura moca

Zaslužan član
Poruka
120.770
Klavus (clavus, kurje oko) je cirkumskriptno, hiperkeratotično, konusno zadebljanje kože, čiji je tvrdi vrh u obliku trna okrenut prema dermisu.

Nastaje kao dobro ograničena hiperkeratoza zbog stalnog mehaničkog pritiska na meka tkiva ispod kojih se nalazi tvrda podloga.

Klavus je ograničena i ovalna hiperkeratoza, sadrži u sredini konusno jezgro od tvrdog keratina koje, prilikom pritiska ka unutra, izaziva bol. Javlja se na mestima ograničenog pritiska, naročito iznad koštanih ispupčenja na stopalima – dorzumi prstiju stopala i taban ispod glavica metatarzalnih kostiju. "Meko kurje oko" je često macerirano i tipično je za prostor između četvrtog i petog prsta stopala priljubljenih u tesnoj obući.

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike.

Osnovna mera jeste uklanjanje pritiska na taj deo stopala – nošenje komotne obuće, upotreba uložaka od mekog sunđera i ortopedska korekcija eventualnih statičkih anomalija. Potrebno je pokušavati sa primenom salicilnih masti ili drugih keratolitika. Ukoliko je ova terapija neuspešna, dolazi u obzir elektrokoagulacija ili ekskohleacija.

1652802235727.png

kurje oko
https://www.stetoskop.info/kozne-i-polne-bolesti-dermatovenerologija/clavus-kurje-oko

Manastirka

Elita
Poruka
22.073
Ja sam kupila i koristila neke flastere za kurje oko, kupljene u Ruskoj apoteci.
Sve su mi izvukli van (sadržaj ostaje na flasteru), ne boli ništa i jako su delotvorni.
Pod uslovom da proces nije previše odmakao.
P.S. Meni je kurje oko bilo na malom nožnom prstu. Više se nije pojavljivalo.

Poslednja izmena:

pura moca

Zaslužan član
Poruka
120.770
Ja sam kupila i koristile neke flastere za kurje oko, kupljene u Ruskoj apoteci.
Sve su mi izvukli van (sadržaj ostaje na flasteru), ne boli ništa i jako su delotvorni.
Pod uslovom da proces nije previše odmakao.
P.S. Meni je kurje oko bilo na malom nožnom prstu. Više se nije pojavljivalo.
jel može foto

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.