Quantcast

Kur'an je izricito protiv obrezivanja

Israphel

Aktivan član
Poruka
1.853
kako nije. procitaj ponovo ovu svoju recenicu

Allah u Kur'anu upozorava da će šejtan da navodi ljude da režu uši stoci, i da će menjati Allahova stvorenja.

to znaci da je alah PROTIV menjanja njegovog dela , tj stvorenja .

- - - - - - - - - -

i da SEJTAN zeli da menja alahova dela

Nakon 1400 godina pojavljuju se nekakvi internet učenjaci da nas uče šta nam je od vjere a šta nije...

En-Nisa:80
Onaj ko se pokorava Poslaniku pokorava se i Allahu; a onaj ko glavu
okreće – pa, Mi te nismo poslali da im čuvar budeš.

Poslanik s.a.v.s je rekao da će se pojaviti ljudi koji će odbacivati hadisa, i upozorio ih... Znači ono što je sunnet mi pratimo, a ono što je sunnet nikad ne ide u suprotnost sa Kur'anom.

The Prophet (ﷺ) said: Let me not find one of you reclining on his couch when he hears something regarding me which I have commanded or forbidden and saying: We do not know. What we found in Allah's Book we have followed.

sasasta

Buduća legenda
Poruka
26.922
ja se izvinjavam u svoje ime sto nisam pre 1400 godina nesto rekao na tu ili neku drugu temu.

zasto se ljutis , nista nisam izmislio , citirao sam vernika , muslimana .ako je on netacno rekao nije moja greska.

mada razmisli i logicno . ako verujes da je alah napravio coveka onakav kakav jeste da li je bilo kakva intervencija na njemu znak da ti se ne svidja alahovo delo.

Israphel

Aktivan član
Poruka
1.853
ja se izvinjavam u svoje ime sto nisam pre 1400 godina nesto rekao na tu ili neku drugu temu.

zasto se ljutis , nista nisam izmislio , citirao sam vernika , muslimana .ako je on netacno rekao nije moja greska.

mada razmisli i logicno . ako verujes da je alah napravio coveka onakav kakav jeste da li je bilo kakva intervencija na njemu znak da ti se ne svidja alahovo delo.

Ako je to Božija odredba onda to ne znači da nam se ne sviđa njegovo djelo već da se držimo njegovih zapovjesti :)

Israphel

Aktivan član
Poruka
1.853
dobro, onda izricito pise da se treba obrezivati ?

Ako je čovjek u mogućnosti trebalo bi da se obreže, al ako mu doktor kaže da obrezivanje može izazvati obilno krvarenje ili ako ima neki strah od povrede onda nije obavezan to uraditi. Takođe obrezivanje ne smije biti prepreka nečijem prelasku u Islam, jer ispravnost nečijeg prelaska ne zavisi od obrezivanja, ovdje malo detaljnije objašnjeno :

Male circumcision is obligatory for the Muslim male if he is able to do it. If, however, he is unable, whether due to fear of injury or if a respected and authoritative doctor has told him he will experience profuse bleeding which may make his life miserable, then the obligation for cirumcision is waived and he does not commit a sin by not having it done.

It is not permissible under any circumstance for the issue to become a hindrance for a person wanting to accept Islaam. The validity of one's acceptance of Islaam is not dependent on his performance of circumcision and it is valid for one to adopt Islaam even if he has not had himself circumcized.

http://islamqa.info/en/463

Poslednja izmena:

zelel

Početnik
Poruka
12
kako nije. procitaj ponovo ovu svoju recenicu

Allah u Kur'anu upozorava da će šejtan da navodi ljude da režu uši stoci, i da će menjati Allahova stvorenja.

to znaci da je alah PROTIV menjanja njegovog dela , tj stvorenja .

- - - - - - - - - -

i da SEJTAN zeli da menja alahova dela

A ti @sasasta ponovo procitaj kraj mog posta i to od dela "Da rezimiram", jer sam na to vec odgovorio.

Pozdrav.

RickRoss

Buduća legenda
Poruka
25.381
Grešiš u suštini. ali dobro, to je tvoj utisak. Čitam i Volim Bibliju, ali eliminišem ono što se ne poklapa sa naukovanjem iz Kur'ana.

a ko to daje Kur'anu autoritet da odlucuje sta je istina, a sta ne? Kur'an ne zna ni najmanje sta je istina, a sta ne... ja sam ti vec rekao, a evo i spisak hriscanskih, jevrejskih i drugih legendi koje nemaju veze sa Biblijom, ali ipak ih je autor Kur'ana prepisao kao neupitnu istinu... svi hriscani i Jevreji znaju i priznaju da ove price nemaju veze sa istinom i da su izmisljene kako bi bolje promovisali veru... jedino muslimani veruju da su one apsolutne istine

http://web.archive.org/web/20150906065357/http://wikiislam.net/wiki/Legends
http://web.archive.org/web/20150920...een_the_Qur'an_and_Judeo-Christian_Scriptures

Ja opet ponavljam da Ku'ran priznaje i potvrđuje Bibliju kao Božju objavu i slažem se da je Biblija pouzdanija u tom smislu koji navodiš. Tako i treba, i logično je.

ne, Kur'an ne priznaje Bibliju, vec priznaje Toru, Psalme i Jevandjelje, a to je daleko od cele Biblije... zapravo ne postoji nikakva naznaka ni da je taj Indzil koji Kur'an spominje ikada i postojao.

Od Isaka proističu Stari i Novi zavet, a od Ismaila Kur'an. Zar nije logično budući da su to dva glavna Avramova sina?

ne, i to upravo zbog stihova koje si citirao 'A on će biti divlji čovek. Njegova će se ruka dizati protiv svakoga isvačija će se ruka dizati protiv njega.'

a ako pogledas veliki broj Arapa muslimana kroz prizmu Islama vidi sve nemuslimane kao nevernike koje treba podrediti Islamu i veruju da ce se to kad-tad dogoditi.... zar ne zvuci ti stihovi malo prorocki?

ili Psalm 82 koji govori kako ce potomci Ismaela zeleti da pobiju Jevreje i osvoje Izrael... zar i to ne podseca malo na danasnja vremena?

sam Kur'an je veoma antisemitski nastrojen

Pa zašto ih ne bi arabizovao kada je Kur'an objavljen na arapskom jeziku? Nije objavljen na hebrejskom.
Kako mi na srpskom zovemo Jovana ili Isusa? Ja ga ne zovem Yeshua, sigurno. Bitno je samo da se zna ko je ko.

to da kako mi zovemo i nije toliko bitno... mi smo ljudi, mi gresimo... prilagodili smo imena nasem jeziku... mozda je to problem, mozda nije

ali da Bog kaze Devici Mariji da nazove sina Yeshua, a onda da u Kur'anu kaze da mu je pravo ime Isa je zaista bez ikakve logike... pogotovo sto imena cak nisu ni slicna

ja iskreno ne verujem da je Muhamed uopste i znao Isusovo pravo ime, a ti? Ostala biblisjka imena necu ni da spominjem.

Grešiš. Izvor je Bog koji je prvoga čoveka stvorio, a ljudi i narodi koji su primali objave su drugačiji.

dobro, to je tvoje misljenje... ali po meni veoma je ocigledno da se Biblija i Kur'an po mnogo cemu razlikuju i da samim tim ne mogu biti od istog izvora

cak mozes videti kako Bog govori o sebi i opisuje se na jedan nacin u Bibliji, a na drugi nacin u Kur'anu.

ili uporedi molitve Oce nas i Al Fatihu i videces da nikako ne mogu biti od istog izvora... u prvoj se poziva na mir u svetu i prastanje grehova kako nama tako i onima koji su nam se zamerili, a u drugoj se poziva Allah da nas uputi na pravi put, a ne na put zalutalih (hriscani) i prokletih (Jevreji)... eto, jedna molitva poziva na pokajanje i ljubav, a druga spominje nekakva prokeltstva... toliko

Centralna tema i Bibilije i Kur'ana je Jedan Jedini Gospod Bog. Druge teme su manje bitne od Gospoda.

Bog je izvor Biblije, a da je Bog Jedan Jedini je glavno ucenje Biblije... medjutim centralna tema je Mesija iz prostog razloga sto je Bog zaduzio proroke da sire poruku najvise o Njemu, Njegovoj misiji i ulozi... i Jevreji najvise zive za dan kada ce njihov mesija doci

s druge strane Kur'an ne spominje nista od toga, pa je zakljucak da je Bog posle vise hiljada godina odlucio da Mesija vise i nije toliko vazan i prestaje da daje bilo kakve dalje informacije o Njemu.

Sura u tom delu govori na najednostavniji, čak detinje jasan način, da ne treba suditi prema spoljnjem izgledu, već prema mudrosti, te detaljno istražiti obe strane spora. David je brzopleto doneo zaključak sudeći prema priči jednog parničara. Zato se kasnije pokajao i Bog mu je oprostio.

gde tu pise da je David doneo brzoplet zakljucak? Ja koliko vidim David je doneo samo jedan i to pravedan sud...

ali to je nebitno, poenta je da je u Kur'anu sve promesano, a da si zaista procitao Bibliju uverio bi se i sam

prava prica je da je David iako je imao mnogo zena zeleo i zenu svog vojnika koji je imao samo nju... zbog toga je David sredio da taj vojnik pogine u ratu kako bi ona lakse pripala... zatim Bog salje proroka Natana da Davidu isprica pricu o bogatasu koji je imao mnogo ovaca i siromahu koji je imao samo jednu malu ovcicu koju je voleo kao svoje dete... medjutim kada je bogatasu dosao gost njemu je bilo zao da kolje svoju ovcu pa je uzeo od siromaha tu jednu malu i zaklao...

ta prica je zapravo bila parabola (poredjenje) za Davidovu situaciju kako bi David uvideo svoju gresku, alavost i kako bi se pokajao zbog toga sto je ucinio
http://wwwyu.com/biblija/102sa012.htm

e to je bio cilj price, a ne da Bog vidi kako ce David odluciti kome i koliko ovaca treba da pripadne... Kur'an je otisao toliko daleko da je celu tu parabolu pretvorio u istorijski dogadjaj u kojem je sam David ucestvovao

i sta ti je jednostavnost Kur'ana u ovom slucaju donela osim zabune i stranputice?

E to je tvoje mišljenje jer nisi prokljuvio metodologiju proučavanja Kur'ana. Poslušaj, ukoliko ti Bog da strpljenja, predavanja Imrana Hoseina, pa ćeš naučiti tu metodologiju i razumeti zašto je Allah, a ne Muhamed, ponavljao određene priče.
Ono što ti ja mogu reći, jeste da svaka priče ima dodatne detalje i tek kada ih paraleno sve istražuješ, dolaziš do potpunijeg razumevanja.
Možda okačim post na primer o Adamu i Evi i Iblisu posmatrano iz rizme Kur'ana da ti demonstriram kao se ta metodologija primenjuje u praksi.

Imrana Hoseina ne postujem ni najmanje, jer je covek otvoreno govorio kako mu je cilj da razdvoji hriscane, da pravoslavce privoli muslimanima i okrene ih protiv ostalih hriscana... mene misljenje takvog coveka uopste ne zanima

daj mi molim te taj post, a ja cu tebi video klip koji ukazuje na sve mane te price

Bog budući da je istina, uništava svaku laž koju je šejtan posejao. Ali tek čovek koji je pravi vernik. t,j Allahov iskren rob kako je nazvan u Kur'anu, dobija sposobnost da razdvoji istinu od neistine.

lepo je to, ali i dalje ostaje onaj problem koji sam naveo na pocetku da Kur'an sam ne zna da razlikuje istinu od neistine, a pravi vernik o kojem ti govoris bi to trebalo da uvidi.

Slažem se. Imaš bezbroj lažnih proroka u istoriji i danas. To nije slučaj Muhameda, živ bio pa video.
Ali daj molim tej reci mi tumačenje ovih stihova iz Biblije. Ko je to "on" koga Isus spominje?

a jel znas ti da je u Muhamedovo vreme na Arabijskom poluostrvu zivelo desetak samoproklamovanih proroka, poslanika ili sta vec? to je tada bilo popularno... jednostavno arapska plemena u to vreme bila su veoma podeljena i neki su pokusavali na razne nacine da se nametnu kao lideri koji ce ih okupiti, ujediniti i vladati njima... na kraju je Muhamed uspeo, ali to ne znaci da je on pravi poslanik... sta ako je pravi poslanik ubijen? sam Isus je govorio da su jevreji lovili i ubijali proroke poslane njima, pa zasto onda to ne bi ucinili i arapski neznabosci?

sto se ovog drugog tice prosto je, prvo moras da procitas i shvatis kontekst Jovana 14-16... Isus se tu oprasta od ucenika, a posto su preplaseni jer ostaju sami i bez ikoga da ih dalje vodi Isus obecava dolazak Utesitelja... Muhamed to ne moze biti iz prostog razloga jer se on rodio 500 godina kasnije, mnogo posle Isusovih ucenika.

takodje pise da ce taj Utesitelj biti sa njima zauvek (14:16), da Ga svet ne moze videti i da ce biti u njima (17)... to sve navodi da ce taj Utesitelj doci za zivota apostola i da uopste nema fizicko telo

a ko je onda taj Utesitelj? Dela 9:31 daju jasan odgovor - A crkve po svoj Judeji i Galileji i Samariji behu na miru, i napredovahu, i hođahu u strahu Gospodnjem, i umnožavahu se utehom Svetog Duha.

ako pogledas cela Apostolska Dela (dogadjaje posle Isusa), videces da je upravo Sveti Duh preuzeo primat vodjstva kod apostola i vernika posle Isusa... pogledaj samo koliko se puta Sveti Duh spominje samo u toj knjizi
https://www.biblegateway.com/quicks...&startnumber=1&begin=51&end=51&searchtype=all
https://www.biblegateway.com/quicks...startnumber=26&begin=51&end=51&searchtype=all

sto se tice Isusovog Bozanstva, pa to je inkarnacija - ulazak Boga u svoju kreaciju... pogledaj sam pocetak Postanka 18 pa ces videti kad su tri coveka dosla kod Avrama on je u jednom od njih prepoznao Boga, poklonio mu se i nazvao Ga Gospodom, sto taj covek nije negirao i cak je pristao da Mu Avram donese hranu.

RickRoss

Buduća legenda
Poruka
25.381
Biblija ima više vrsta. Kur'an je jedan original na Arapskom.

pa sta je problem da mi nabrojis koje su to vrste? koju ti vrstu Biblije sledis? a sto se tice Kur'ana slazem se da sada postoji jedna verzija, ali to nije oduvek bilo tako... kao sto sam rekao u ranom Islamu spaljivane su sve verzije Kur'ana dok nije ostala samo jedna

Alija je imao neki svoj kur'an, jedan hafiz neki drugi, drugi hafiz treci itd... ima gomila hadisa koji svedoce o tome

uostalom sam Kur'an dozvoljava Muhamedu da ga ispravlja - I spomeni u Knjizi Merjemu: kada se od ukućana svojih na istočnu stranu povukla 19:16

ako je Kur'an savrsena i zavrsena Bozija objava, otkud onda da u istom tom Kur'anu se naredjuje Muhamedu da ubacuje nesto novo?

Možda je postojao problem, ali evo jednog jednostavnog pitanja. Zašto to nije uspela Crkva sa Biblijom, a neki beduini Arapi su uspeli da iskorene sve druge primerke drugačijeg Kur'ana?

i sta je tu pozitivno? sta ako su iskorenili pravu verziju Kur'ana?

sto se tice Crkve, ona je kao osnov za sud imala Stari Zavet... ukoliko su se novi zapisi odudarali od zapisa u Starom Zavetu, jednostavno nisu mogli biti prihvaceni

evo ti sad na primer pronadji nesto u Novom Zavetu sto ti zvuci nemoguce i nelogicno, a ja cu pokusati da pronadjem osnovu za to u Starom Zavetu... garantujem da sve sto postoji u Novom Zavetu postoji i u Starom.

Allah ne kaze da ce samo Kur'an biti zasticen, vec kaze da njegove reci niko ne moze izmeniti (18:27, 6:115), a Tora, Psalmi i Jevandjelje su priznati kao njegove reci... takodje Kur'an kaze da se Boziji zakoni ne menjaju, a Tora u prevodu upravo znaci 'zakon'.

uz to ne postoji nikakakva naznaka da je sam Muhamed verovao da su te Knjige izmenjene, a Isus je ucio da se ni jedno slovo u Tori nece promeniti dok god nebo i Zemlja stoje

dakle vi idete protiv ucenja Kur'ana i Isusa i spominjete nesto sto Muhamed nikada nije... po biblijskom ucenju to je jedno od najvecih bogohulnistva

Obrezivanje se ne odnosi na celo čovečanstvo, već prevashodno na jevreje, i deo hrišćana koji u verij slede Avrama, i na Arape, potomke Ismaila, ali i na druge muslimane koji se obrezuju zavetom vere.

pa dakle odnosi se na celo covecanstvo, preciznije na covecanstvo koje pripada pravoj veri, a Islam tezi da ga celo covecanstvo prihvati... oni koji ne pripadaju pravoj veri njima obrezivanje nista ne vredi

sve skole Islama podrzavaju obrezivanje svakog coveka koji predje na Islam... neke smatraju to obavezom, neke samo pozeljnim, ali svejedno time idu protiv ucenja jer je jasno zapisano kome je obrezivanje odredjeno

Isto tako ga slede je Ismailovi potomci Arapi i dan danas. Ista tradicija od dva Avramova sina.

ali Arapi nisu imali nikada, pa ni sada zakon koji nalaze obrezivanje... Jevreji jesu

Seti se da je Avram video u snu da treba da žrtvuje sina (Ismaela), čime ga je Bog stavio na najveće iskušenje. Avram i Ismail su bili spremni da izvrše ovu naredbu, ali je Bog iskupio ovu žrtvu kroz klanje jagnjeta, ali se iskupljenje nastavlja i zavetom obrezivanja.

ne mogu da se setim iz prostog razloga jer u Bibliji ne pise da je Ismael trebao da se zrtvuje, vec Isak... ti kao neko ko tvrdi da je bio hriscanin bi morao da znas te neke biblijske osnove

Piše u Bibliji da je Ismael otac Arapa, a ja sledim i Bibliju. Te po tome, ako se u Kur'anu ne odbacije Ismail kao predak Arapa, onda nema razloga da odbacim tvrdnje iz Biblije. Isto tako, ako se u Kur'nu ne spominje obrezivanje i zabrana obrezivanja, ja obrezivanju u Bibliji pralazim kao istini.

a sta sada ti nije dovoljna jednostavnost Kur'ana? priznajes da je Kur'an nepotpun bez Biblije? to onda znaci da Biblija ima autoritet nad Kur'anom, a ne obrnuto kako ti govoris

u Kur'anu ne pise da se Jakov rvao sa Bogom, a u Bibliji pise... jel i to priznajes?

ako dajes primat Kur'anu i tvrdis da je Biblija izmenjena, ne mozes tek tako prihvatati sve sto pise u Bibliji, a ne pise u Kur'anu... zasto je Bog prvo smatrao da je to vazno spomenuti, a kad je dosao Kur'an menja misljenje?

podsecam te da sam Kur'an kaze da je najpre poslan paganima iz Meke, a oni ne znaju sta pise u Bibliji.

Citiraj mi taj stih molim te --- NIKADA RANIJE --- ?

28:46, 32:3, 34:44.

Tako je. Kao što današnja moja pravoslavna braća odbacuju mnoge naredbe iz Biblije, pa danas imamo paganske običaje u božiću i uskrsu, slave, ikone, molitve svecima, prasetinu i mnoge druge stvar i sujeverja koje Bibilija jasno zabranjuje. Ali i dalje idemo u crkvu, kao što su arapi obilazili oko drevnog hrama iako su bili pagani. Tragovi prave vere su bili prisutni, jer im je Ismail bio predak.

brkas babe i zabe... sa nekim stvarima koje si naveo mogu da se slozim, sa drugim ne... ali razlika izmedju pravoslavaca i Arapa je enormna... kao prvo pravoslavci ili bilo koji drugi hriscani nisu nasledili svoju veru, vec je to bila prvo tudja i nepoznata vera koju su oni prihvatili

s druge strane Arapi su imali od koga da naslede cistu veru u potpunsoti + Islam uci da su svi ljudi rodjeni kao muslimani, sto znaci da je neko svesno medju Arapima iskvario pravu veru iako je znao da je za to kazna pakao, a da su svi ostali svesno prihvatili te inovacije

dakle potpuno nelogicno

Obrezivanje se ne spominje u Kur'anu. Reč obrezivanje u Kur'anu ne postoji, pa samim ti ne postoji ni jasna zabrana.

postoji jasna zabrana... jasno pise da bilo kakve promene na Allahovim stvorenjima ne dolaze u obzir... ja ne znam zasto citiram te stihove uopste

Kur'an potvrđuje Bibliju kao Božju objavu, a Biblija jasno govori o obrezanju Avrama, i njegovih sinova Ismaila i Isaka.

ne mozes prvo govoriti da Islam uci da je Biblija izmenjena, a kad ti odgovara da tvrdis da je potvrdjuje kao Boziju objavu... to se zove licemerje... kako znas da bas taj deo o obrezivanju nije ubacen?

Ismail je praotac Arapa, pa odatle tradicija obrezivanja kod Arapa i dan danas, kao što ista tradicija postoji kod jevreja, Isakovog potomstva.

Jevreji imaju pismenu obavezu obrezivanja i znaju kad je i od koga je pocelo obrezivanje... Arapi pagani ne, jer da su znali za Abrahama i Ismaela ostali bi u njihovoj veri... to znaci da su oni imali neko svoje predanje o nastanku tog obreda kod njih

uostalom obrezivanje je karakteristicno bilo za ceo Bliski Istok... Egipcani pagani su dokazano se obrezivali i pre Jevreja, tako da obrezivanje nema veze sa tim ko je ciji potomak, ko veruje u pravog Boga i slicno

Ipak, budući da je obrezivanje zakon iz Biblije koji se odnosi na Avrama, a time i na Ismaila, a da Kur'an ne govori posebno o obrezivanju, sledi zaključak da se obrezivanje ne odnosi na rezanje ušiju stoci i menjanju stvorenja.

sta briga muslimane sta pise u Bibliji? jel se oni pridrzavaju Biblije ili Kur'ana?

ti upravo sada priznajes da je Biblija kompletnija knjiga od Kur'ana... ako Kur'an nije kompletan kao verski vodic, kako se onda moze nazvati verskom vodicem ili svetom knjigom uopste?

i ne valja ti tako da vadis zakljucak, da malo uzimas stihove iz jedne knjige, malo iz druge, pa da kazes 'ovde pise ovo, tamo pise ono, pa to i to moze zajedno...' to tako ne ide, jer kao sto sam rekao to su knjige koje pripadaju razlicitim religijama koje se medjusobno ne priznaju

uzmi samo primer da u Bibliji pise da je Bog stvorio sve stvari i dozvolio Adamu da ih imenuje, a u Kur'anu da je Allah stvorio sve stvari i imenovao ih i rekao Ademu njihova imena... dakle i u najsitnijim detaljima pronalazimo razlike

Sledi da je obrezivanje jedini izuzetak

uopste ne sledi... taj zakljucak do kojeg si ti dosao i nacin na koji si dosao do njega ti nijedan islamski ucenjak nece priznati... ti trazis u drugim svetim knjigama opravdanje za nesto sto muslimani cine, jer to ne mozes da ucinis sa njihovom knjjigom... sta reci na to?

a i zar stvarno mislis da bi Muhamed dozvolio da muslimani stavljaju Bibliju ispred Kur'ana kao sto ti to cinis?

dakle moja konstantacija i dalje stoji, a dokaz je da i sam priznajes gotovo sve sto sam napisao, pa onda pokusavas nekako iz ocaja da pronadjes opravdanje preko Biblije, u ovom slucaju Tore... ali Tora je veoma jasna da je poslana za Mojsijev, odnosno jevrejski narod, sto i sam Kur'an potvrdjuje, a ne za Arape pagane i druge nejevreje

a ja sto te vise citam sve vise mislim da si mnogo zbunjen... tu vatreno branis obrezivanje, pozivas se na Kur'an, Bibliju, Ismaela, higijenu, zdravlje, da bi zatim rekao da nisi obrezan niti planiras da to ucinis... ko si ti covece? u sta ti uopste verujes? iskreno mislim da ni sam ne znas...

Pozdrav.

zelel

Početnik
Poruka
12
Odlutasmo mi daleko od teme.

Pošto je jasno da se nećemo složiti, ne bih produžavao ovu raspravu, jer se njen smisao izgubio. Ja sam svoj zaključak izneo, pa neka onaj koji čita proceni šta je bliže istini.

Ja sam Hidr ... potraži me u Kur'anu. :)
Musa ga nije razumeo, pa nećeš ni ti mene.
Mojsije (Musa) je sin izraela. Hidr ne pripada ni jednoj zajednici. To smo ti i ja. Ti si, pretpostavljam, pravoslavac, a ja ne pripadam ni jednoj formalnoj veri. Ali obojca, nadam se, volimo i poštujemo Boga Avramovog i Adamovog, i Boga Oca Hristovog koji je stvorio nebesa i Zemlju. To tebe zbunjuje.

I zato mene vidiš zbunjenog, a ja nisam zbunjen, nego ti ne razumeš. Tako me vidiš samo zato što se ne uklapam u kalup kakav si ti navikao da svakodnevno srećeš.
Ja jednostavno sledim Božje uputstvo, naredbe i klonim se njegovih zabrana. Iz Kur'ana i iz Biblije. Ponavljam po treći put:

--- Reci: ”Pa donesite vi od Allaha knjigu koja bolje nego ove dvije (Biblija i Kur'an) na
Pravi put upućuje, nju bih slijedio, ako istinu govorite!” ---

Svaka religija ima svoj verozakon, i ti se drži svog, ali poštuj i mene, jer obožavamo istog Boga.

--- Svakoj vjerskoj zajednici propisali smo vjerozakon prema kojem se
trebala vladati, i ne dopusti, nikako, da se s tobom o tome raspravljaju. ---

A ja pozivam svome Gospodaru, jer želim da budem na pravom putu, poštujući pritom tuđe verozakone. Ali poštovanje ne znači da ne razmišljam svojom glavom i da imam svoj stav, sud i veru.

--- Ti pozivaj svome Gospodaru jer ti si, uistinu, na Pravome putu. ---

Bog jedini zna gde smo ti i ja, i gde su svi ostali. Svi mi imao svoje mišljenje, a ko je na istini to će vreme pokazati.

--- Reci: ”Svako postupa po svom nahođenju, a samo Gospodar vaš zna
ko je na Pravome putu.” ---

I na kraju ćemo svi saznati gde smo grešili, a gde smo bili u pravu. Razjasniće nam se zablude na Sudnjem danu. To je obećanje Boga, a on svoja obećanja ispunjava.

--- Gospodar tvoj će među njima na Sudnjem danu presuditi u onome
oko čega su se razilazili. ---

Jedino što je bitno u ovom životu jeste da li je čovek uspeo da se približi živom Bogu i da li ubira plodove milosti Njegove.

--- Onome ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je, Mi ćemo
dati da proživi lijep život
i doista ćemo ih nagraditi boljom nagradom
nego što su zaslužili. ---

Ti si RickRoss jako pametan i načitan, ali ako ne ubireš ove plodove milosti onda je uzalud. Ali ako ih ubiraš, zahvali Bogu na tome.

Ja ti izgledam zbunjen, ali hvala Dragom Bogu, ubiram svakodnevno slatke plodove znanja i milosti. Prava mudrost i znanje su za Boga blago neizmerno.

--- On daruje znanje onome kome On hoće, a onaj kome je znanje darovano
– darovan je blagom neizmjernim. ---

A takva se mudrost stiče samo sa čistim srcem.

--- samo će onaj koji Allahu srca čista dođe spašen biti. ---
---------------------------------------

A što se tiče fatihe nemoj da bogohuliš. Fatiha glasi:

--- Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo,
Milostivog, Samilosnog,
Vladara Dana sudnjeg,
Tebi se klanjamo i od Tebe pomoć tražimo!
Uputi nas na Pravi put,
na Put onih kojima si milost Svoju darovao, a ne onih koji su protiv
sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali!
---

Oče Naš:

--- Oče naš,
Koji si na nebesima,
da se sveti ime Tvoje;
da dođe Carstvo Tvoje,
da bude volja Tvoja,
i na zemlji kao na nebu.
Hleb naš nasušni daj nam danas;
i oprosti nam dugove naše,
kao što i mi opraštamo dužnicima svojim;
i ne uvedi nas u iskušenje,
no izbavi nas od zloga.
Jer je tvoje carstvo, i sila, i slava u vekove vekova. Amin. ---

Ti tamo gde ajet kaže "a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali! " bogohuliš i umećeš da su to jevreji i hrišćani. Nije pametno tako izvoditi zaključke. Rekoh ti u prethodnom postu METODOLOGIJA PROUČAVANJA je ne uzimati jedan ajet sam za sebe, i ne izvlačiti ajete iz konteksta.
A suština je da su među ovim zalutalim ljudima svi oni koji su skrenuli na stranputicu, bez obzira da li su u pitanju ateisti, nevernici, mnogobošci, pa i jevreji, hrišćani i muslimani.

Jesi li ti uošte čitao Kur'an? I kako to da nisi nailazio na recimo ove stihove stihove u svom proučavanju.

--- i svakako ćeš naći da su vjernicima najbliži prijatelji oni
koji govore: ”Mi smo kršćani”,
zato što među njima ima svećenika i
monaha i što se oni ne ohole. ---

--- A kad bi sljedbenici Knjige (jevreji i hrišćani) ispravno vjerovali, bilo bi bolje za njih; ima ih i
pravih vjernika
, ali, većinom su nevjernici. ---

--- ”O Isa, dušu ću ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i
spasiću te od nevjernika i učiniću da tvoji sljedbenici (hrišćani) budu iznad
nevjernika sve do Smaka svijeta
. ---

I oče naš i Fatiha govore isto. Hvali se jedini Bog i izražava se moba za pomoć, opskrbu i uputu. I zaštitu od krivog puta u fatihi, odnosno, zaštitu od zla u Oče Naš.

Vidiš RickRoss. Ja i u jednoj i u drugoj molitvi prepoznajem pečat Jedinog Boga ( Oče naš, Koji si na nebesima, da se sveti ime Tvoje; da dođe Carstvo Tvoje, da bude volja Tvoja, i na zemlji kao na nebu ---- Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo, Milostivog, Samilosnog, Vladara Dana sudnjeg, Tebi se klanjamo i od Tebe pomoć tražimo!)
dok ti i u osnovnim načelima jedne i druge vere ističeš razliku.

I samo tako nastavi. Nek ti je sa srećom. Ja sam svoje pisanije ovde završio, a zaključak u vezi sa temom već ranije izneo. Neka svako radi svoj domaći zadatak i istražuje, pa i donese svoj sopstveni sud.

Pozdrav i sve najbolje.

mikyy123af

Zainteresovan član
Poruka
217
Mudrost i milost Uzvisenog Allaha ogleda se u tome sto nam salje Poslanike, neka je Allahova milost na sve njih, upravo radi pojasnjavanja Allahovih rijeci, i prakticne manifestacije onoga sto Uzviseni objavljuje. Obizrom da je Allah stvorio covjeka, kako bi on bio namjesnik Allaha, i u drugu ruku zastupnik, onaj koji ce sprovoditi Allahov zakon, Allah ga nije ostavio bez potrebnih instrumenata u sprovodjenju te misije i zacrtanog cilja. Pa je prije svega Allah covjeku daop razum kako bi razlucio sta je dobro a sta zlo. Pored razuma koji je osnovno sredstvo spoznaje, Allah daje i objavu, u kojoj je ukazao na put koji je isravan, i mnoge stramputice. Allah se ni time nije zaadovoljio, nego salje i Poslanike koji svojuim primerom pokazuju kako se treba voditi u zivotu i u praksi primjenjivati Allahove smjernice. Njih je Allah pazljivo odabirao i odgojio.

Kada se radi o poslednjem u nizu tih Poslanika, Allah za njega kaze: ''Vi u Allahovom Poslaniku (Muhammedu) imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onome svijetu, i koji često Allaha spominje.'' Mnoge stvari su u Kur'anu spomnute uopsteno, dok u sunnetu, tj u hadisima, izjavama i radnjama Poslanika Muhammeda s.a.v.s, dolazi detaljnije pojasnjenje odredjenog propisa. Takav je slucaj npr. sa namazom (molitvom), koji je 2. po redu stubova islama. Nigde se u Kur'anu ne spominje forma, odnosno nacin obavljanja istog, vec dolazi u sunnetu, u konkretnim postupcima Poslanika s.a.v.s. Ovakvih primjera je mnogo. Zato Allah kaze u 3. i 4. ajetu sure En-Nedžm: ''On (Muhammed) ne govori po hiru svome – to je samo Objava koja mu se obznanjuje.'' Iz ovih ajeta vidimo da sve ono sto je doslo u sunnetu takodje predstavlja objavu od Allaha. Takodje Allah na mnogo mjesta u Kur'anu kaze: „O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku...", takodje kaze: ”Ono što vam Poslanik da, to uzmite, a ono što vam zabrani ostavite." Takodje, jedno od velikih pravila doslo je u sledecem ajetu. Kaže Allah Uzvišeni: “Kada Allah i Poslanik Njegov nešto odrede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo po svome nahođenju postupiti. A ko Allaha i Njegova Poslanika ne posluša, taj je sigurno skrenuo s Pravoga puta.”

Jedan od propisa koji ste spomenuli tice se obrezivanja. To sto se konkretno ne spominje u Kur'anu, ne znaci da ne postoji u islamu kao propis. Ebu Hurejre, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Pet postupaka smatra se prirođenim ljudskoj naravi: obrezivanje, uklanjanje dlaka oko stidnog mjesta, uklanjanje dlaka ispod pazuha, potkresivanje brkova i rezanje noktiju.” (Bilježi Buharija. Inace, Buharijina zbirka vazi za najvjerodostojniju zbirku hadisa, zajedno sa Muslimovom zbirkom).

Neka pogresna uvjerenja izneta u prethodnim postovima.

1) da je ranije postojalo vise verzija Kur'ana, pa su ostali spaljeni a ostao je originalni. Nazalost, ovo je jedan od veoma prosirenih mitova. Kuranske sure su pisane i grupirane pod direktnim nadzorom Bozijeg Poslanika. Kad god bi Boziji Poslanik, s.a.v.s., primio objavu, najprije bi objavljene ajete naucio napamet, a zatim ih citirao ashabima, r.a., koji bi ih, takoder, naucili napamet. Odmah nakon toga, Boziji Poslanik je trazio od pisara da zapisu ono sto je objavljeno, nakon cega bi provjerio zapisano. Ako bi se desila bilo kakva greska, Poslanik bi odmah reagirao i trazio da se ispravi. Isto tako, on je povremeno provjeravao ono sto su ashabi ranije zapisali i naucili napamet od Kur'ana. Na taj nacin je Kuran zapisan pod direktnom kontrolom Bozijeg poslanika, Muhammeda, s.a.v.s. Svakog ramazana, Boziji Poslanik je pred melekom Dzibrilom ucio sve sto je od Kurana do tada objavljeno, ukljucujuci i redoslijed ajeta. U toku posljednjeg ramazana, prije nego je preselio na Ahiret, dva puta je pred Dzibrilom proucio cijeli Kur'an.

Iz ovoga se vidi da je Kuran kompletiran i provjeravan jos za zivota Bozijeg Poslanika. On je provjeravao i ono sto su ashabi napamet naucili i ono sto su pisari zapisali.

Kompletan Kuran je zapisan jos dok je Boziji Poslanik bio ziv, zajedno sa redoslijedom ajeta i sura. Medutim, Kuran nije bio napisan na materijalu iste vrste; neki dijelovi su bili napisani na kamenu, neki na zivotinjskim kozama, neki na palminim listovima... Nakon smrti Bozijeg Poslanika, s.a.v.s., Ebu Bekr, prvi halifa, naredio je da se sav kuranski tekst prepise na materijalu iste vrste i ukorici u jedan Mushaf. Tako je Casni Kur'an prvi put ukoricen u tvrdi povez, i nista se od njegovog teksta nije moglo zagubiti.
Kasnije, poslije smrti Poslanika, postojala je realna opasnost da se pojedini dijelovi na kojima je Kuran zapisivan od ranije ne izmijesaju, ili da se nesto ne zagubi, ili da se ne umetne nesto sto nije od Kurana ali je od sunneta, tadasnji halifa je pozvao da se svi ti dijelovi uniste zbog bojazni da im nesto ne fali. Nakon toga je halifa naredio pisarima da prethodno ukoriceni Kur''an prepisu i umnoze u jos primeraka.

2) da je Kur''an prepisivan iz Bibblije.

Ako postoje odredene slicnosti Kur ana i Biblije, to ne znaci da je nova knjiga prepisana iz starije. Zapravo, to je samo dokaz da obje knjige imaju isti, treci izvor. Sve Bozije objave imaju isto, nebesko porijeklo. Bez obzira koliko je ljudskih interpolacija ubaceno u jevrejske, krscanske i knjige nekih drugih religija, one su u nekim dijelovima, ipak ostale neostecene. To je dio koji je zajednicki svim tim religijama. Istina je da izmedu Kur'ana i Biblije postoje odredene slicnosti. Ali, to nije razlog da se Muhammed, s.a.v.s., optuzi za plagijat, kopiranje Biblije. Muhammed, s.a.v.s., se vrlo rijetko susretao s jevrejskim i krscanskim svecenicima. Kad je on to mogao da prpise cijlu Bibliju. Istina je da je Boziji Poslanik, s.a.v.s., imao religijske razgovore s jevrejima i krscanima, ali se to prvi put desilo u Medini 13 godina nakon pocetka Objave. On je te prilike koristio da ih poziva u islam, a ne obratno. Najugledniji Kurejsije koji su prihvatili islam bili su veoma
obrazovani i inteligentni ljudi. Da je nesto bilo sumnjivo u vezi Poslanikovog ucenja, objavljivanja Kur'ana i njegovih susreta s nepoznatim ljudima, oni bi to odmah primjetili. Njegova poslanicka misija ne bi trajala pune 23 godine! Teorija da je Muhammed, a.s., napisao Kur'an ili ga odnekud prepisao, pada u vodu samo zbog jedne historijske cinjenice: on nije znao ni citati ni pisati! Uzviseni Allah kaze:

Ti prije nje nijednu knjigu nisi citao, a nisi je ni desnom rukom svojom pisao; inace, posumnjali bi oni sto lazi govore. (El-Ankebut, 48)

U vrijeme Muhammeda, s.a,v.s., Biblija jos nije bila prevedena na arapski jezik. Najstariji prijevod Starog Zavjeta pojavio se tek 900. godine, punih 250 godina nakon smrti Allahovog Poslanika, s.a.v.s. Prijevod na arapski je uradio svecenik Saadias Gaon.

Sastavni dio islama je vjerovanje u sve Bozije poslanike i sve Bozije objave. Medutim, pet prvih, takozvanih Mojsijevih knjiga na pocetku Biblije - Psalmi i Novi Zavjet (sastavljen od cetiri evandelja) - nisu Tevrat, Zebur i Indzil koje Kur'an spominje. Danasnje biblijske knjige, mozda, sadrze dio Bozijih rijeci, ali te knjige nisu precizne, ocuvane i kompletne Bozije objave date prijasnjim poslanicima.

Kuran sve Bozije poslanike predstavlja kao pripadnike jednog bratstva. Svi poslanici su imali istu poslanicku misiju i istu osnovnu poruku. Zbog svega toga, fundamentalna ucenja svih velikih religija ne mogu biti kontradiktorna, cak i ako je izmedu dva razlicita poslanika proslo mnogo vremena. Izvor svih njihovih misija je Uzviseni Allah. Boziji poslanici nisu odgovorni za razlike izmedu danasnjih religija; njihovi sljedbenici su krivci za zapostav- ljanje i zaboravljanje izvornih ucenja. Ne samo to, ljudi su izvrnuli originalna ucenja i izmijenili knjige koje su im objavljene. Zato se Kuran ne moze posmatrati odvojeno od prijasnjih objava i kao konkurencija Mojsijevim i Isusovim ucenjima. Naprotiv, Kuran je dosao da potvrdi, upotpuni i usavrsi sve prijasnje objave.

Jedno od imena Kur ana je "Furkan" - Rastavljac istine od neistine. Na osnovu Kur ana, mozemo odrediti sta je od prijasnjih knjiga sacuvano, sta bi moglo biti Bozija rijec, a sta je ljudska interpolacija.

Eto, halalite na poduzem odgovoru.

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.