Kupovina putem Interneta - Iskustva, funkcionalnost i na koji nacin.

...evo ja npr uglavnom kupujem plce preko neta,
placam MASTERCARD-om, kontaktiram shopove mailom ako traze paypal pa
se dogovorimo, cak se desavalo da rizikujem pa posaljem kesh, ali do sada nije bilo ispala

"plce"? sta je plce?
ipak mi nije jasno,kako im "posaljes" kesh? preko kog transfera.pa i MASTERCARD-om im saljes kesh,zar ne?
ali zar te ne mogu ispaliti na isti nacin,kad im posaljes kesh preko mastera a oni nisu ni poslali robu?
kako si ti obezbjedjen od prevara?
koji ti je maksimalan iznos koji si uplacivao?
ja bi kupovao neku kameru,900$,sta mislis o tome,je li to puno za kupovinu netom?

sve u svemu hvala na brzom odgovoru:)
 
pa ovako,sto se tice shipinga,ukucao sam hrvatska,posto nema srbija i cjena je bila oko 50$,razlikovala se od prodavca do prodavca,tako da pretpostavljam da bi i za srbiju otprilike bila tolika cjena,sto je podnosljivo.
sto se tiche "rating-a" prodavaca gledao sam ono "Check the seller's reputation",i uglavnom je pozitivnost od 98% do 100%, sto je dobro, zato sto onih malo koji nisu zadovoljni su uglavnom neki izolovani slucajevi,nije se naprimjer desilo da roba nije isporucena,uglavnom neke lakse varijante zajeba,ali slucajnog.
za ove kamere sto sam gledao,to su izgleda neke prodavnice,posto se vidi na primjer broj ljudi koji je od njih kupovao zadnjih godinu dana,uglavnom preko hiljadu,tako da pretpostavljam da su regularni inace ne bi ni bili na e-bay-u,zar ne?
ne znam stvarno,bas mi treba neko s kim bi popricao o tome,ipak sam prvi put u ovome tako da mi je malo trema ako bi platio toliki kesh,znas na sta mislim.
a sto se tice placanja preko kartice,kako im placas,na koji nacin?
i da li postoji jos neki sajt poput e-bay-a koji prodaju stvari,posto je ono totalno fantasticna stvar,nema sta nema,ali bukvalno!!!

hvala onda jos jednom,i ako mi mozes nesto preporuciti ili predloziti bio bi ti zahvalan,posto vidim da imas iskustva u ovome,hvala :-D
 
Funky_Grof:
...evo ja npr uglavnom kupujem plce preko neta,
placam MASTERCARD-om, kontaktiram shopove mailom ako traze paypal pa
se dogovorimo, cak se desavalo da rizikujem pa posaljem kesh, ali do sada nije bilo ispala

"plce"? sta je plce?
ipak mi nije jasno,kako im "posaljes" kesh? preko kog transfera.pa i MASTERCARD-om im saljes kesh,zar ne?
ali zar te ne mogu ispaliti na isti nacin,kad im posaljes kesh preko mastera a oni nisu ni poslali robu?
kako si ti obezbjedjen od prevara?
koji ti je maksimalan iznos koji si uplacivao?
ja bi kupovao neku kameru,900$,sta mislis o tome,je li to puno za kupovinu netom?

sve u svemu hvala na brzom odgovoru:)


Fora je u tome, ako saljes keš i zeznu te... onda su te samo jednom zeznuli. A ako plaćaš karticom, onda imaju sve tvoje podatke (broj kartice, CVV2, pa i pin). Tako da mogu te zeznuti više puta, tj. skidati sa računa u nedogled. Ali to je krajnost (horor priča). U realnosti kupuješ robu na proverenim sajtovima (VeriSign, gledas da li je https... ili ostale gluposti, ali najbitnije je da imas posebnu karticu, odnosno račun na koji ćeš pre kupovine uplatiti sredstva koja planiraš potrošiti... za to su ti kartice Visa Virtuon kod Rajfajzena ili kod Vojvođanske banke ("otključavanje" kartice pre svake kupovine).
Ali mislim da ti je pored svega najveća opasnost u internet kupovine, od svega što sam nabrojao... to da daš svoju karticu ženi ili devojci
 
hahahaha,dobra fora 8-) mada nije ni daleko od fore :shock:

znaci predlazes mi da uzmem Visa Virtuon,da cuo sam za tu internet karticu,ali pitanje je da li je moze primiti neko iz Japana npr.?
ali i dalje nemam odgovor na to da li se mogu pouzdati u onaj "seller's reputation",mislim,fakticki on moze sam sebi napisati 6000 pohvala,zar ne?

i hvala na savjetima za "kako sacuvati kesh":)
 
Ukoliko kupujes preko e-bay-a obavezno gledaj sta su drugi pisali njemu. On ne moze sam sebi da napise,jer to moze da napise samo neko ko je kupio od njega posto se gleda preko id broja stvari koja je kupljena. Uglavnom veoma vazno je da znas i da u 70% slucajeva kad te neko prevari, novac neces dobiti ako ne placas paypal-om. Zato ti prvo pitaj tog lika koji prodaje da li pristaje na paypal. To ti nije neko osiguranje,ali je dokazano da 85% prevaranata odbija paypal u startu. Takodje vazna je i komunikacija sa prodavcem,pa pazi sta kupci kod njega kazu za to. Iskreno ja ne bih kupio neku stvar od preko 400$ preko e-bay-a.
 
care,i meni je najsigurnije i najlakse da placam preko paypala,ali nazalost paypal jos nije dostupan u srbiji,i ko zna kad ce uopste biti,posto je samo par evropskih zemalja ukljuceno u taj program.tako da mi ne preostaje nista drugo do recimo te Visa Virtuon kartice,ali sad mi je tu problem hoce li mi primiti kesh sa te kartice neko u SAD,kako se to rjesava?sta mislis o tome?
a za ove kamere sto sam ja gledao,to je prodavnica,dobijes garanciju i sve sto ide uz novu neotpakovanu robu,i tu je u zadnjih godinu dana kupilo robu 6000 ljudi,od kojih je recimo 20% kupilo robu u vrednosti vecoj od 1000$.to je valjda dobar pokazatelj pouzdanosti prodavca,zar ne?
 
Da li si uporedio standarde za kameru koju kupujes u Americi(?). Ja imam iskustva u placanju preko kartice. Jednostavno sam je limitirao iznos i ako bi mi neko "oteo" novce odmah me obaveste i zatvaram karticu. Ali fala Bogu to se nije desilo ! I plus to je zenina kartica ali stoji kod mene. (Dupla banka).
Ako je veci iznos limitiram karticu na taj iznos, platim i vratim se na manji iznos koji mi treba za manja placanja.
 
Da li je iko ikad kupovao preko interneta(npr. e-bay), kakva su mu iskustva, i kako sve to funkcionise(pay pal se ne moze koristiti iz Srbije,koji onda nacin uplate jos postoji,koji se moze koristiti na e-bay-u,npr.)
hvala.

Evo ja sam kupovao preko interneta racunarske komponente na sajtu www.pakom.com,kod njih sve mozes kupiti sto se tice racunarskih komponenti,master karticom,visa karticom,uplatom na njihov ziro racun ili cak PLACANJE POUZECEM NA KUCNU ADRESU...
 
Ja ti preporucujem da ako imas nekog tamo(Austrija,Nemacka,Amerika itd) on kupi preko EBAY-a pa da ti posalje i to ne zato sto se EBAY-u ne moze verovati nego zato sto ces retko naci prodavca koji salje za Srbiju a iako salje ima da te odere!
Ja licno kupujem sve,ama bas sve preko Interneta(Ebay najvise)i nikada nisam imao problema(doduse ja zivim u Austriji pa mi je mnogo lakse nego tebi)!;)
 
e da,hvala na poruci:)
to sam i ja provalio.
pod broj jedan svi traze paypal (srbija jos nije ukljucena), i pod broj dva niko ne salje u srbiju,ali imam rodjaka u sloveniji tako da sto se tice toga nije problem.
a jedino mi je bilo pitanje sigurnosti,ali ocigledno da sto se tice povjerenja u e bay,da nema problema,tako da cu probati sa nekim jeftinijim stvarima,cisto da vidim kako ide sistem,pa cu onda viditi za kameru.
hvala u svakom slucaju i pozdrav:)
 

Back
Top