Quantcast

Kupovina prvog teleskopa ili dvogleda

momcilo95

Iskusan
Moderator
Poruka
6.309
Kad sam bio klinac cale mi je kupio neki teleskop, za ono vreme dosta kvalitetan, ili je bar meni tako delovao. Dosta dobro se video mesec, venera i mars nesto slabije, jupiter i saturn ne bas. Ono sto je problem kod teleksopa je taj sto nemas mnogo nebeskih tela da posmatras i sto te nakon nekoliko gledanja dosta smori, nema tu sta mnogo novog da se vidi.

fosilvaso

Elita
Poruka
19.839
Kad sam bio klinac cale mi je kupio neki teleskop, za ono vreme dosta kvalitetan, ili je bar meni tako delovao. Dosta dobro se video mesec, venera i mars nesto slabije, jupiter i saturn ne bas. Ono sto je problem kod teleksopa je taj sto nemas mnogo nebeskih tela da posmatras i sto te nakon nekoliko gledanja dosta smori, nema tu sta mnogo novog da se vidi.
Osim toga, svog 'svetlosnog' onečišćenja i industrijskog zagađenja atmosfere i ne može baš mnogo toga ni da se vidi!

Poruka
3
Da, zato ja ne bih ni hteo da kupujem nešto skuplje, već bi kupio neki jači dvogled, lakši je za nošenje, jeftiniji je od teleskopa, a svakako može da služi i za druge stvari

momcilo95

Iskusan
Moderator
Poruka
6.309
Da, zato ja ne bih ni hteo da kupujem nešto mnogo skuplje, već bi kupio neki jači dvogled, lakši je za nošenje, jeftiniji je od teleskopa, a svakako može da služi i za druge stvari
Ne znam sta da ti kazem. Ako kupis neki osrednji dvogled sa njim ces moci da vidis samo mesec, dok ce ti ostale planete, koje bi inace mogao da gledas sa nekim malo boljim teleskopom, biti nedostupne ili jako mutne. S druge strane, ako uzmes neki jaci dvogled moci ces da vidis i te planete (jupiter, saturn, venera, mars), ali ce te svakako i to brzo smoriti, tako da, ako uzmes kajaces se, ako ne uzmes kajaces se.

Poruka
3
Ne znam sta da ti kazem. Ako kupis neki osrednji dvogled sa njim ces moci da vidis samo mesec, dok ce ti ostale planete, koje bi inace mogao da gledas sa nekim malo boljim teleskopom, biti nedostupne ili jako mutne. S druge strane, ako uzmes neki jaci dvogled moci ces da vidis i te planete (jupiter, saturn, venera, mars), ali ce te svakako i to brzo smoriti, tako da, ako uzmes kajaces se, ako ne uzmes kajaces se.
Pa, ako bi uzimao teleskop većina mi preporučuje 150/1200,a što se dvogleda tiče 10/50, samo ne znam koja marka i za jedno i za drugo 😅