Kupovina fotoaparata u inostranstvu, jeftinije ili ne?

^^Koliko znam jedino je Amerika drasticno jeftinija iako je generalno "preko" tehnika jeftinija.....e sad zavisi sta kokretno...e sad fora je u tome sto na Zapadu kad je nesto na snizenju(tipa stariji model malo TVa ili telefona)-onda je BAS NA SNIZENJU!>Ne kao kod nas....sto ce reci-ako naletis na pravo mesto u pravo vreme-mozes super da prodjes...a nije losa ni fora s vracanjem PDV samo ne znam kako ide iz Svajcarske...Raspitaj se i to i zvirni cen na NATU...pa sracunaj...

Zavisi sta kupujes, ali imas onu foru da ti na granici vrate pdv, pa moze da ti izadje jeftinije... Ja sam htela da mi sestra iz Nemacke donese ali razlika nije bila neka pa sam odustala.

Ta fora sa povracajem poreza na granici je jeftinija jer zavrnete drzavu. Po propisima treba da prijavite sve sto ste kupili u inostranstvu i da na to platite porez i carinu. Posto to onda bude mnogo skuplje, vecina ljudi samo odbije pdv u stranoj zemlji a kod nas zaboravi da prijavi kupovinu.

Bitno je da proveriš da li kupovinom aparata dobijaš garanciju koja važi u Srbiji.Ako ne važi, onda nećeš moći da ga popraviš ovde u garantnom roku. Moj drugar je kupio u Australiji Tamronov objektiv koji je riknuo u garantnom roku a garancija nije važila u Sloveniji gde postoji najbliži ovlašćeni servis pa je morao da šalje u Nemačku.

Bitno je da proveriš da li kupovinom aparata dobijaš garanciju koja važi u Srbiji.Ako ne važi, onda nećeš moći da ga popraviš ovde u garantnom roku. Moj drugar je kupio u Australiji Tamronov objektiv koji je riknuo u garantnom roku a garancija nije važila u Sloveniji gde postoji najbliži ovlašćeni servis pa je morao da šalje u Nemačku.
Ovo su ne bih sad da se izrazim bash nekulturno...> Ja kad nosim Nikona na servis meni je totalno svejedno nosio ga uMadjarsku ili u Beograd=treba mi ceo dan za to-obrni/okreni...Druga stvar sto neko napisa-da je za vracanje AFE potreban NERASPAKOVAN aparat...?mislim ne znma iz iskustva LICNOG-ali tu pricu nisma cuo....>pogotovo sto se AFA vraca posle 2 3 nedelje od kupovine-znaci moras da kupis stvar>ne koristis 2 3 nedelje>i da vracas s ambalazom zajedno nazad,...? >m'sm ne znam al malo deluje suludo...Proverite ko hoce da kupuuje al za ove price nisam cuo....

Ovo su ne bih sad da se izrazim bash nekulturno...> Ja kad nosim Nikona na servis meni je totalno svejedno nosio ga uMadjarsku ili u Beograd=treba mi ceo dan za to-obrni/okreni...Druga stvar sto neko napisa-da je za vracanje AFE potreban NERASPAKOVAN aparat...?mislim ne znma iz iskustva LICNOG-ali tu pricu nisma cuo....>pogotovo sto se AFA vraca posle 2 3 nedelje od kupovine-znaci moras da kupis stvar>ne koristis 2 3 nedelje>i da vracas s ambalazom zajedno nazad,...? >m'sm ne znam al malo deluje suludo...Proverite ko hoce da kupuuje al za ove price nisam cuo....

Prenosim iskustva drugih ljudi sa raznoraznih foruma. Hoćeš pdv nazad, pokažeš račun i aparat. onda oni kažu npr carina je 120 evra, pdv je 80 evra, ti nama 40 evra. i to je to. Ne znam kojom bi magijom mogao dobiti PDV nazad a da ne platiš carinu. Opet ponavljam, to su priče koje sam čuo na forumima, ako neko ima informaciju iz ličnog iskustva neka je podeli sa nama.
.
Što se tiče Nikona, to je ok ako imaš WORLDWIDE garanciju (proveri na garantnom listu). Ako nemaš, možeš da ga servisiraš samo u nikonovim REGIONALNIM servisima. Beograd i Budimpešta su isti region. Ne bih se mogao zakleti da bi mogao da ga popraviš u Buenos Ajresu..ali ako imaš gore navedeni tip garancije, onda ok.

Mislim da ne ide tako ali OK-ko bude hteo na tu varijantu-nek se raspita dobro...ja mislim da pri vracanju AFE/PDVa nema nikakve veze carina...Tj. da se nesto overi da li na carini ili u radnji tj.formular za vracanje AFA-e pa se onda za par nedelja posle kupovine ide po AFAu natrag...a za Nikon da imam Internacional garanciju(iako je istekla) :) A bdw, Svajcarska bi trebalo da je nesto pre Nove Godine tj.na kraju godine da je jeftinija DOSTA-pogotovo ako necega izlazi noviji model sl. godine...Opet, treba se DOBRO raspitati...

ovako ide.
kad kupis nesto u radnji, trazis potvrdu o povracaju pdv-a. da bi ti dali potvrdu u jednoj radnji vrednost kupljene robe mora da bude veca od 300 franaka.
sa tom potvrdom i onim sto si kupio potvrdu o pdv-u overavas na carini kod carinika, prilikom izlaska iz svajcarske.. nekad trazi da vidi robu, nekad ne..
jedan primerak zadrzava carina, drugi overen dobijas ti. na samoj carini postoji agencija kod koje odmah mozes da dobijes polovinu povracaja pdv-a, a drugu polovinu oni zadrzavaju za svoju uslugu ili da prilikom sledeceg povratka podignes svoj novac od povracaja..

Mislim da ne ide tako ali OK-ko bude hteo na tu varijantu-nek se raspita dobro...ja mislim da pri vracanju AFE/PDVa nema nikakve veze carina...Tj. da se nesto overi da li na carini ili u radnji tj.formular za vracanje AFA-e pa se onda za par nedelja posle kupovine ide po AFAu natrag...a za Nikon da imam Internacional garanciju(iako je istekla) :) A bdw, Svajcarska bi trebalo da je nesto pre Nove Godine tj.na kraju godine da je jeftinija DOSTA-pogotovo ako necega izlazi noviji model sl. godine...Opet, treba se DOBRO raspitati...

Ja sam čuo da je prilično povoljan u Nemačkoj FOTO GREGOR.
Nisam u toku sa cenama novih aparata, bilo bi ok pogledati njihov sajt. Nisam siguran da li je dozvoljeno ovde kačiti linkove reklamnog karaktera pa koga zanima neka progugla.
:)

e narode jos jedna stvar-ne znam za DSLR aparate ali za odredjene kompakte-desava se da kod nas dodju losije serije tj.da je slabija kontrola kvaliteta za ovaj ovamo neki region...kao iza neku drugu tehniku, pogotovo racunarski hardver...Hocu reci jos jedan + za kupovinu preko/bar si siguran da si kupio pravu/kvalitetniju stvar

Ja lično mislim da su kompakti po defaultu loeg kvaliteta osim ako nisu vrhunska klasa kompakta. Valjda je to zato što se kompakti štancuju u velikom broju primeraka i tu detaljne kontrole nema. Promenio sam ih nekoliko i svi su imali neku manu, bug u softveru ili su se kvarili.
Onda sam slučajno naleteo na CONTAX tvs digital koji je urađen u svega 15 000 primeraka (podatak sa neta) i glavobolja je nestala. titanijumsko kućište, originalna Carl Zeiss optika, ma savršenstvo (na stranu ekstremnu ružnoću aparata :D ).
Uostalom limundo i kupindo su pokazatelji da i na zapadu ima i te kako kvarljivih kompakta.puno je oglasa 'prodajem neispravan xy aparat, donesen iz Austrije, Nemačke.'
Kompakti i nisu predviđeni da traju dugo, zato i imaju tu cenu koju imaju.

Back