Kult ličnosti... Isus Hrist

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Hm, ovako... :lol:
Sličnu temu sam otvorio na pdf. istorija... nekada davno... Tema je zaključana jer nije ispoštovan pravilnik pa je došlo do medjusobnog vredjanja... nadam se da toga ovde neće biti!

Elem, o ličnosti i delu pomenutog gospodina... se mnogo zna... mišljenja su podeljena... Svi dobro znamo šta kaže Biblija o njemu... o njegovom delu, putu, životnom putu... Ja ne bih o tome... Zanima me, šta mislite... Kakav bi svet... društvo generalno... danas bili... da nije bilo Isusa Hrista... Da li bi ljudski rod dobio ili izgubio... Da li je ljudski rod nešto dobio i šta je to dobio Isusovim bitisanjem i postojanjem... Da li ljudskom rodu i društvu bio potreban neko takav... da ga nije bilo da li bi ga izmislili...

Ajd' sad... al' opušteno!:lol:
 
Hm, ovako... :lol:
Sličnu temu sam otvorio na pdf. istorija... nekada davno... Tema je zaključana jer nije ispoštovan pravilnik pa je došlo do medjusobnog vredjanja... nadam se da toga ovde neće biti!

Elem, o ličnosti i delu pomenutog gospodina... se mnogo zna... mišljenja su podeljena... Svi dobro znamo šta kaže Biblija o njemu... o njegovom delu, putu, životnom putu... Ja ne bih o tome... Zanima me, šta mislite... Kakav bi svet... društvo generalno... danas bili... da nije bilo Isusa Hrista... Da li bi ljudski rod dobio ili izgubio... Da li je ljudski rod nešto dobio i šta je to dobio Isusovim bitisanjem i postojanjem... Da li ljudskom rodu i društvu bio potreban neko takav... da ga nije bilo da li bi ga izmislili...

Ajd' sad... al' opušteno!:lol:

Šakale, zaključujem da si ti ljubitelj kultova ličnosti.

Volela bih da kažem nešto na ovu temu, ali bolje da ne kažem.
To jest, možda ću elaborirati Isusa malko kasnije, kad razmislim da li je pametno da ja, kao ateista, učestvujem u ovoj diskusiji.
Za početak: nisam sklona da poverujem da je Isus Hrist uopšte postojao.
 
Pa moram da priznam da baš mnogo ne mislim o Njemu. Pre nakoliko godina postojao je jedan list za počularizaciju nauke "Galaksija" i u nastavcima je počeo da izlazi članak pod nazivom "Najpoznatiji čovek sveta". U tom članku autor pokušava da stvari spusti na zemlju govoreći da je normalno začet, normalno rođen a od malih nogu vaspitavan da je Božiji sin. No, autor nije uspeo da objavi sve nastavke jer su stršljenovi počeli da izlaze iz osinjaka:D u koji je čačnuo, i vrlo brzo i list je ugašen.
Zato će i ovde da počne opet vređanje ako počnemo da govorimo istinu, koja je jasno protiv shvatnja vernika koji su ga uzdigli na nivo božanstva.
O njegovom životu radije slušam objektivne istoričare koji kažu da ga je osudilo ondašnje sveštenstvo na čelu sa Kajafom i to zbog blasfemije-bezbožništva, da je imao vezu sa Marijom Magdalenom-prostituskom, čime ga svrstava u malo neobičan-običan svet, a ne volim da slušam hvalospeve o njemu kao Božijem sinu, koje su skloni da pričaju vernici, i još kada počnu o aznim čudima dođe mi muka.
No i pored svega, njegov uticaj na dobar deo čovečanstva je ogroman. Ko zna kojim bi tokom pošla umetnost da nije bilo njega, jer je bio inspiracija mnogima. Što se tiče nauke mislim da bismo danas bili na znatno višem nivou, jer je, zahvaljujući njegovim poklonicima, pričično unazađena.
 
@stnco
Hm, šta misliš... da li su Hrišćani čuli za zabranjene tomove Biblije?

@Borac
Nisam, samo mislim da ovaj podforum zaslužuje i poneku ozbiljniju temu...

Pa dobar deo je čuo ali to proglašavaju za zaveru protiv hrišćanstva, jer za njih je istina samo ono što je neko hteo da bude istina (mislim na istorijske istine a ne na naučne gluposti kojih je Biblija puna). Mislim da je naki forumaš ovde nudio i neke linkove u vezi sa nekim novopronađenim jevanđeljima za koje je rekao da će da "sahrane" sadašnja shvatanja, ali se ne seaćam da je neki vernik to komentarisao.
Dakle ima tu mnogo podmetanja, ali hajde ti to ukaži okorelim vernicima ako možeš.
 
Pošto sam agnostik, ja zapravo ne mogu da tvrdim da je Isus postojao ali ne mogu da tvrdim i da nije postojao.
Hrišćanstvo nije individualna religija, kao, na primer budizam, u kome svako može da postane kao Buda (kroz proces individualnog učenja i prosvećenja) Takva religija, u kojoj je svako sam za sebe svoj posrednik, tesko moze da se instrumentalizuje.
Sklona sam da poverujem da hrišćansto nije individualna religija, jer po njemu nije moguće da postaneš bog (ili barem blizak njemu). U tom smislu, hrišćanskoj veri je bio potreban lik, koji će svojom harizmom pridobiti pastvu, okrenuti je od paganskih bogova i ujediniti u zajedničku, monoteističku.
Ne postoje relevantni istorijski podaci koji ukazuju na postojanje Isusa. Biblija je nastajala sukcesivno i u njoj se nalaze mnogi motivi iz drugih kultura. Takođe, prva Biblija je napisana na aramejskom, i to bez samoglasnika (radi uštede papira).
Dakle, možda je postojao, možda i nije.
Šta bi bilo da Biblija nikad nije napisana, tj. da nije uspostavljen mit o Isusu - pa to je opet tema o kauzalnosti.
 
Hm, jesam... ali na ''istoriji''... par hiljada postova i ključ... Nego, drž se theme... bre...:lol:

Dobro... Mada nemam puno sta reci...

O.K. Postojao je Isus, on je radio to sto je radio... krenula je gupica ljudi da ga prati...
Kasnije se ta grupa povecavala... I nista... tako od sekte nastala religija... uglavnom... njegovi govori su cesto lose tumaceni i korisceni za svakojake politicke manipulacije...
A poznato je da covek kao drustveno bice je dosta sujetna osoba, te i nije tesko ubediti ga u postojanje "Vise sile" zarad necijeg interesa...

Sada, sa druge strane... Da li stvarno postoji Visa sila/Bog i tako to... nije toliko ni bitno...
I da postoji i da ne postoji... svet potpuno isto izgleda...

A sto se tice tvog pitanja kakav bi svet bio da nije bilo Isusa, Monty Python-ovci su dali interesanto vidjenje u filmu Life of Brian (Zitije Brajanovo)...

A radnja filma govori o liku koji se rodio na isti dan kada i Isus, cak sta vise bio mu komsija... :)
I film uopste ne prati Isusa, a govori o tome kako je bilo ko mogao postati Mesija...
Narod je bio zeljan vodje... nekog ko bi ih poveo negde gde bi im bilo lepse... Simple as that... Cak sta vise, danas je ista ta teznja medju ljudima... a moze se lepo videti da su uvek oni najsiromasniji duboko religiozni...

Toliko o tome... :mrgreen:
 
Hm, ovako... :lol:
Sličnu temu sam otvorio na pdf. istorija... nekada davno... Tema je zaključana jer nije ispoštovan pravilnik pa je došlo do medjusobnog vredjanja... nadam se da toga ovde neće biti!

Elem, o ličnosti i delu pomenutog gospodina... se mnogo zna... mišljenja su podeljena... Svi dobro znamo šta kaže Biblija o njemu... o njegovom delu, putu, životnom putu... Ja ne bih o tome... Zanima me, šta mislite... Kakav bi svet... društvo generalno... danas bili... da nije bilo Isusa Hrista... Da li bi ljudski rod dobio ili izgubio... Da li je ljudski rod nešto dobio i šta je to dobio Isusovim bitisanjem i postojanjem... Da li ljudskom rodu i društvu bio potreban neko takav... da ga nije bilo da li bi ga izmislili...

Ajd' sad... al' opušteno!:lol:



Realno u ljudskoj prirodi jeste da imaju veru,i da se priklanjaju Bozanstvima.Da nije bilo Isusa,verovatno bi josh uvek bili mnogoboshci ili pagani...

Da li bi svet bio bolji ili gori?!
pa....xm...ne znam ne znachi da bi bio gori jer dosta je ljudi poginulo i dosta je ratova vodjeno bash iz religijskih razloga,...a to ne znachi da ih ne bi vodili da smo npr.hindusi.Verovatno bi i tada izmislili neki razlog...

Sve je to :''sta bi bilo kad bi bilo..."
 
Hm, koliko ''mozgova'' je stradalo u tim ratovima... koliko budućih... a sasečeno u samom korenu... Nauka je kao što stnco reče... prilično unazadjena... religijom...
Ok. Isus je postojao... Isus čovek... Zelot... vodja pobunjenika protiv rimskog jarma... čovek koji je iskoristio Stari Zavet... njegova proročanstva... da bi... omasovio pokret i od vrha porobljene države dobio kakvu takvu pomoć...
 
"Jedina oblast koja je iole istraživačka danas je teologija. A ipak, njena glavna briga je Marijino djevičanstvo. To je način da eliminiramo naš sustav percepcije.

Moj otac je bio besmrtan. Moj djed je bio besmrtan. A ipak su umrli. Oni su bili besmrtnici preokupirani idealima koje nam daju Letači. Letači nam kažu da budemo mirni, da se ne mičemo, i da ih pustimo da nas pojedu. Jedina svijest koju nisu pojeli Letači je ona koja je stvorena pod teškim uvjetima discipline. Oni to ne diraju."

Don Juan
 
Nikola Tesla potiche iz jedne veoma relkigijsko patrijahalne porodice,pa ne vidim da neshto sa njegovim mozgom''nije bilo u redu'' :D

Takodje ne vidim svrhu zbog koje bi Isus Hristos iskoristio stari zavet i time zadobio narod,kad su ga i ovako razapeli.
Znachi nije se borio za vrhovnu prevlast,za novchanu dobit,niti je ''manipulacijom ljudi'' imao bilo kakvu korist.


Tako da je ova tvoja tvrdnja,potpuno besmislena...
 
Hm, koliko ''mozgova'' je stradalo u tim ratovima... koliko budućih... a sasečeno u samom korenu... Nauka je kao što stnco reče... prilično unazadjena... religijom...
...

Oво је врло дискутабилно............
Научни метод очишћен од сколастике, религије, философије уопште, мистике......развио се баш у тој хришћанској Европи, а не у муслиманским земљама, Кини, Индији, или код Абориџина....
Научници и умови, па имаш их разних, религијских фанатика, мистика, атеиста...
Неки су баш били ћакнути.......

Ратови....
Па сад многа научна открића су настајала непосредно пре ратова и у току. .Државе, владари су финансирали науку због својих интереса, да имају бољу економију, јачу војску, да би покорили неку другу државу и проширили свој утицај.......
Колико су само је само научних изума остварено о војним индустријама САД, Немачке, СССР, Велике Британије....То је застрашујуће.
Чак и Интернет
 
Nikola Tesla potiche iz jedne veoma relkigijsko patrijahalne porodice,pa ne vidim da neshto sa njegovim mozgom''nije bilo u redu'' :D

Takodje ne vidim svrhu zbog koje bi Isus Hristos iskoristio stari zavet i time zadobio narod,kad su ga i ovako razapeli.
Znachi nije se borio za vrhovnu prevlast,za novchanu dobit,niti je ''manipulacijom ljudi'' imao bilo kakvu korist.


Tako da je ova tvoja tvrdnja,potpuno besmislena...

hmmmm...

+ naravno, Isus je jedini "revolucionar" u ljudskoj povijesti?
ne postoji vise ni jedan "umro za/od ideale/a" slucaj ? (+ naravno, "pomoc prijatelja" )
 
o chemu ti prichash?!

tvojo ;

"Takodje ne vidim svrhu zbog koje bi Isus Hristos iskoristio stari zavet i time zadobio narod,kad su ga i ovako razapeli.
Znachi nije se borio za vrhovnu prevlast,za novchanu dobit,niti je ''manipulacijom ljudi'' imao bilo kakvu korist."

mojo;

Isus je jedini "revolucionar" u ljudskoj povijesti?
ne postoji vise ni jedan "umro za/od ideale/a" slucaj ? (+ naravno, "pomoc prijatelja" )

tvojo;

"Naravno da ne"

----------------------------------
navali...
 
Nikola Tesla potiche iz jedne veoma relkigijsko patrijahalne porodice,pa ne vidim da neshto sa njegovim mozgom''nije bilo u redu'' :D

Takodje ne vidim svrhu zbog koje bi Isus Hristos iskoristio stari zavet i time zadobio narod,kad su ga i ovako razapeli.
Znachi nije se borio za vrhovnu prevlast,za novchanu dobit,niti je ''manipulacijom ljudi'' imao bilo kakvu korist.


Tako da je ova tvoja tvrdnja,potpuno besmislena...

Hm, ovako... Radi daljnje komunikacije... i ozbiljnosti... a bez želje da te uvredim... moram ti reći da si prilično plitka... da ne kažem glupa... bilo bi malo pregrubo... a ja... kao što je poznato i nisam grubijan...
Vidiš, kd sam rekao... pomenuo ''mozgove'' ... mislio sam na poginule u raznim ratovima i njihovu decu koja nisu a mogla su biti rodjena... Da je Nikolin ćale poginuo u nekom ratu... sigurno Tesle ne bi bilo...
Ne vidiš razlog... pa naravno da ne vidiš jer nemaš čim... Nekome je sloboda ideal... vredan svega... nekom država... nekom lova... nekom vlast... a nekom sve to zajedno... Isus je hteo da oslobodi svoju državu i svoj narod... Tako da ova moja tvrdnja ima i te kako smisla... kao i ona sa početka...:razz::twisted:
 
tvojo ;

"Takodje ne vidim svrhu zbog koje bi Isus Hristos iskoristio stari zavet i time zadobio narod,kad su ga i ovako razapeli.
Znachi nije se borio za vrhovnu prevlast,za novchanu dobit,niti je ''manipulacijom ljudi'' imao bilo kakvu korist."

mojo;

Isus je jedini "revolucionar" u ljudskoj povijesti?
ne postoji vise ni jedan "umro za/od ideale/a" slucaj ? (+ naravno, "pomoc prijatelja" )

tvojo;

"Naravno da ne"

----------------------------------
navali...

Shta ja sad treba da ti kazem?!

Sve religijske revolucionare ?!

Ili ti meni koji je razlog njegove ''manipulacije ''ljudima?!
 
Hm, ovako... Radi daljnje komunikacije... i ozbiljnosti... a bez želje da te uvredim... moram ti reći da si prilično plitka... da ne kažem glupa... bilo bi malo pregrubo... a ja... kao što je poznato i nisam grubijan...
Vidiš, kd sam rekao... pomenuo ''mozgove'' ... mislio sam na poginule u raznim ratovima i njihovu decu koja nisu a mogla su biti rodjena... Da je Nikolin ćale poginuo u nekom ratu... sigurno Tesle ne bi bilo...Ne vidiš razlog... pa naravno da ne vidiš jer nemaš čim... Nekome je sloboda ideal... vredan svega... nekom država... nekom lova... nekom vlast... a nekom sve to zajedno... Isus je hteo da oslobodi svoju državu i svoj narod... Tako da ova moja tvrdnja ima i te kako smisla... kao i ona sa početka...:razz::twisted:


Pazi Shakal da baba ima ki*u bila bi deda,tako da zaista ne mogu da bacam pasulj i gledam ko bi se rodio da nije bilo npr.''Krstashkih ratova''.
 
Shta ja sad treba da ti kazem?!

Sve religijske revolucionare ?!

Ili ti meni koji je razlog njegove ''manipulacije ''ljudima?!

fakat je...hmmm...kre(l)ativno?
svidja mi se - jel imam dozvolu da to turim u neki copyright npr. za neko osiguravajuce drustvo i sl.?
bas je "poletno", "mladalacki"...ima "smeka"...hmmm..

ah da, sta da ti kazem?
nista, sve sam ti vec boldovala lol
 
... Ja ne bih o tome... Zanima me, šta mislite... Kakav bi svet... društvo generalno... danas bili... da nije bilo Isusa Hrista... Da li bi ljudski rod dobio ili izgubio... Da li je ljudski rod nešto dobio i šta je to dobio Isusovim bitisanjem i postojanjem... Da li ljudskom rodu i društvu bio potreban neko takav... da ga nije bilo da li bi ga izmislili...
Ajd' sad... al' opušteno!:lol:

Ја мислим да је добио...........
Хришћанство јесте настало на Блиском истоку, али се формирало у Европи.......
У контексту логике римског робовласничког друштва, са лудим царевима и тиранима хришћански покрет који се ту развио сматрам хуманијим, напреднијим, нечим што ће унапредити тај део света.....
Црква је део њега, али не само она-много је то шире...Хришћанска филозофија је ударила темеље у многим областима, од погледа на свет обичног човека до уређења држава. Било је много сукоба, различитих виђења, схватања, трагања за новим путевима-а та борба, то трагање, то врење је и омогућило константни напредак европске, нарочито западне цивилизације.

Срећа што је Нови завет онакав-какав је метафизички, филозофски дат у облику прича,расправе, беседа, анегдота које можемо схавтити на различите начине и нема много ''законских'' одредби и не бави се много уређивањем свакодневног живота као неке друге књиге које су основа разних религија.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top