Kuda ide ovaj svet?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

besame

Zainteresovan član
Poruka
344
Za trenutak zastadoh cesljajuci svoje misli jer ni sama ne znam gde je pocetak ove price..ovako..
Moj sin je upoznao tu devojcicu na jednom sportu koji oboje treniraju..ubrzo potom,poceli smo i da se druzimo sa tom porodicom i van treninga.Pisem sad ovo,jer sam sigurna da u ovoj zemlji ima takvih ljudi i bice ih sve vise jer ih zivot pocinje goniti a oni nemaju kuda.Pre dva dana,rece mi majka od devojcice da su u teskoj krizi..videla sam njihov tezak zivot jos pri prvoj poseti njima,ali siroki osmesi koji ispunjavaju taj dom nisu mi delovali tako alarmantno kao pre dva dana.Zive u podrumskim prostorijama jedne zgrade,dvoje dece i dvoje velikih.Polovina septembra je,decak jos uvek nema knjige,i po svoj prilici ni nece mu ih skoro kupiti,jer imaju precih briga.Devojcica je dobila besplatno knjige za prvi razred.Skupstina stanara im preti da ce ih izbaciti na ulici jer poslednjih 6 meseci nisu platili kiriju za podrumski prostor u kome borave..u devojcicinoj sobi ni nema cak prozora..struju cudi me da im nisu vec iskljucili.
Majka ima skoro 50 god i o ozbiljnom poslu nema ni reci jer ni mladji ga nemaju..zena nema cak ni drzavljanstvo Srbije jer je iz Bosne,odnosno samim tim ni ovdasnje dokumente.Otac je radio i kao vecina malih preduzeca,bankrotirao.
Ucinim sve sto je u mojoj moci,a ni sama nemam novca nekog veceg viska,i krenem da skupljam,zivkajuci telefonom prvo nase zajednicke poznanika a onda i neke samo moje,za koje znam da bi im moglo preteci..pri tome nisam ocekivala da mi ljude daju za njih sume sa nekoliko nula,ali sam mislila os svakog po malo pa barem da plate kiriju zavrsice na ulici..Nisam ni ja neka velika zena sto sam resila da ucinim nesto plemenito,znam ja i sama da je takvih i gorih puna Srbija,ali ove poznajem ja licno..
Cinjenica da deca nemaju tri obroka dnevno,gonila me juce toliko da sam zvala,zvala,zvala..
Uglavnom,osim garderobe nista nisam nasla..Htela sam da urlam i da psujem na njihove ormare koje zele da isprazne misleci da su pomogli.Aman ljudi ce na ulicu,sta ce im onda i vase polovne dronje..
Dajte po malo da im skupimo i odnesemo,aman zaman..Mozda ce sutra njihova deca,pomoci nasoj!!
I nista,nista nisam uradila..Odnecu teskog srca i ukusa u ustima,ovo sto sam ja planirala da odnesem i tu se prica zavrsava..
Ja sam vanbracno dete,jako tesko smo zivele majka i ja.Nikada nije dozvoljavala da nosim tudju garderobu,nikada nismo bile na socijalnim spiskovima..Bilo je jako tesko.Biloo je surovih dana u mom detinstvu.Kucica u kojoj smo zivele nije imala kupatilo.Prvi put sam se kupala u kupatilu kada mi je bilo 12 godina.
Danas,tridesetak godina od tada,zivim i necu dozvoliti sebi da to zaboravim..samo zelim oprostiti svima onima koje ja poznajem koje svrstavm u kategoriju prijatelja a koji su juce bili mali ljudi..
to mi je sad teze nego sto mi je moje detinstvo bilo tesko..
 
i sta,pitas se kuda ide ovaj svet?mislis da mi znamo
zasto se postavljas da si iznad "tog sveta":confused:
osudjujes ljude koji nece da daju kintu,pa da ti kazem nisu ni duzni.sama kazes da pre dva dana nisi primetila da ista fali toj porodici,pa tako ne mozes ni znati sta fali tim ljudima koji su iz ormara dali neki komad garderobe(ali ti odmah osudjujes-otarasili su se krpa! umesto da kazes hvala lepo)
meni je neverovatno da dvoje odraslih,sto bi se reklo matorih ljudi(50god) cekaju da neko sa strane prosi za njih.nikad se ne zna sta moze da nas stigne(kriza,bolest) i necu reci nikad,ali cini mi se da ne bih to sebi nikad dozvolila,uvek postoji neki vinograd da se okopa i neciji parket da se oriba klececi ukoliko dodjem bas u takvu situaciju:confused: meni je dostojanstvenije yebati se za pare nego traziti
kad idem na posao stalno prolazim pored jednog prosjaka,i uvek me zaustavlja gospodjo daaaajte neki evro.a ja se mislim ok prljav si i hladno ti je tu na betonu,al sedis bre po ceo dan a ja radim ko crnac pa kad dodjem kuci jos moram i da se kupam,i ribam kuhinju kupatilo peglam a gde je moja porodica i da malo budem s njima,i sad ja treba i dalje da radim ko crnac da bih tebi dala da sedis tu?e pa necu
nemam milosti prema ljudima koji traze a ne mrdaju doopence
moj svet ide kuda treba da ide:D
 
i sta,pitas se kuda ide ovaj svet?mislis da mi znamo
zasto se postavljas da si iznad "tog sveta":confused:
osudjujes ljude koji nece da daju kintu,pa da ti kazem nisu ni duzni.sama kazes da pre dva dana nisi primetila da ista fali toj porodici,pa tako ne mozes ni znati sta fali tim ljudima koji su iz ormara dali neki komad garderobe(ali ti odmah osudjujes-otarasili su se krpa! umesto da kazes hvala lepo)
meni je neverovatno da dvoje odraslih,sto bi se reklo matorih ljudi(50god) cekaju da neko sa strane prosi za njih.nikad se ne zna sta moze da nas stigne(kriza,bolest) i necu reci nikad,ali cini mi se da ne bih to sebi nikad dozvolila,uvek postoji neki vinograd da se okopa i neciji parket da se oriba klececi ukoliko dodjem bas u takvu situaciju:confused: meni je dostojanstvenije yebati se za pare nego traziti
kad idem na posao stalno prolazim pored jednog prosjaka,i uvek me zaustavlja gospodjo daaaajte neki evro.a ja se mislim ok prljav si i hladno ti je tu na betonu,al sedis bre po ceo dan a ja radim ko crnac pa kad dodjem kuci jos moram i da se kupam,i ribam kuhinju kupatilo peglam a gde je moja porodica i da malo budem s njima,i sad ja treba i dalje da radim ko crnac da bih tebi dala da sedis tu?e pa necu
nemam milosti prema ljudima koji traze a ne mrdaju doopence
moj svet ide kuda treba da ide:D

Kada je moj deda,doveo mog ujaka u varos kod jednog trgovca kod kog je trebao da zivi da bi isao u skolu.Zacudjeni trgovac,pogledo je ujaka,dedu i svog sina i reko mu "Ako ce se tvoj sin skolovati,ko ce onda mome biti sluga"?
Eh draga Linda,nisu ljudi presli Drinu goneci ratom da bi ovde brisali tudje parkete i guzice.Ne kazem da to nije castan posao,kao ni kurvanje za novac.Doticne dame koje to rade,inace licno sama postujem,i veruj da medju njima ima tolikih velikih zena,da tako mala dvonozna bica to cak ne umeju ni da shvate.
Svako dobro tvojoj porodici zelim,al dok nevolja ne zakuca na vasa vrata a nadam se da nece,ne sudi drugima,nekad to moze biti veliki teret na savesti.
 
Kada je moj deda,doveo mog ujaka u varos kod jednog trgovca kod kog je trebao da zivi da bi isao u skolu.Zacudjeni trgovac,pogledo je ujaka,dedu i svog sina i reko mu "Ako ce se tvoj sin skolovati,ko ce onda mome biti sluga"?
Eh draga Linda,nisu ljudi presli Drinu goneci ratom da bi ovde brisali tudje parkete i guzice.Ne kazem da to nije castan posao,kao ni kurvanje za novac.Doticne dame koje to rade,inace licno sama postujem,i veruj da medju njima ima tolikih velikih zena,da tako mala dvonozna bica to cak ne umeju ni da shvate.
Svako dobro tvojoj porodici zelim,al dok nevolja ne zakuca na vasa vrata a nadam se da nece,ne sudi drugima,nekad to moze biti veliki teret na savesti.
pa kada se nadjes u situaciji da nemas cime decu da nahranis,neces se voditi valjda ovom recenicom nego ces otici da ribas prvi parket koji ti se ponudi da bi prehranio porodicu zar ne? nije mi jasan takav stav iskreno.
 
pa kada se nadjes u situaciji da nemas cime decu da nahranis,neces se voditi valjda ovom recenicom nego ces otici da ribas prvi parket koji ti se ponudi da bi prehranio porodicu zar ne? nije mi jasan takav stav iskreno.
Zamolila bih te da mi izracunas povrsinu tog parketa koja je potrebna da oni skupe do podneva za stanarinu,takodje naravno i lokacije istih jer ne pusta ovdasnja gospoda na svoje parkete cak ni svakog da ca cisti.i evo ja odmah idem po krpu i krecem da ribam..
Besmisleno je raspravljati,samo sam zapocela temu misleci da ce neka od vas na trenutak barem pomisliti da su nekim ljudima teska vremena pritisla pleca..
al ocito,uzalud pisah..
 
besame,nije se njima taj dug nakupio od jutros pa do podne,nego ne placaju vec 6 meseci
to je period dovoljno dug da onaj koji ima makar malo zdravog razuma moze nekako da se organizuje da nesto uradi konkretno i predupredi probleme
drugo,nemoj da shvatis pogresno,rat je zavrsen pre dosta godina,istina ljudi koji su to na svojoj kozi osetili jedini znaju kako ima je stvarno bilo,i sta su sve preziveli,ali mora se nastaviti dalje,ne mogu se i narednoh 50 godina pozivati samo na to
sto se tice tog parketa i slicno,da, lakse je sedeti kuci i kukati nad svojom sudbinom nego nesto preduzeti i raditi... u svakom slucaju zaradila bi vise od sedenja u kuci
a sto se tice tog teksta koji si okacila,bila je skoro tema o tome,i ja i dalje ne razumem zasto roditelji prave toliko dece ako nemaju ni blizu potrebne uslove za njihovo obrazovanje ,vaspitavanje...a najcecse ni najjednostavniji zivot
 
Zamolila bih te da mi izracunas povrsinu tog parketa koja je potrebna da oni skupe do podneva za stanarinu,takodje naravno i lokacije istih jer ne pusta ovdasnja gospoda na svoje parkete cak ni svakog da ca cisti.i evo ja odmah idem po krpu i krecem da ribam..
Besmisleno je raspravljati,samo sam zapocela temu misleci da ce neka od vas na trenutak barem pomisliti da su nekim ljudima teska vremena pritisla pleca..
al ocito,uzalud pisah..
a ja bih tebe zamolila da se malo spustis na zemlju i korigujes stav u komunikaciji jer mi se cini da si dosla namerno da omalovazavas sagovornike,kako si ti zaboga veliki covek a oni sitne duse.vrlo ruzan obicaj.,ako neces da cujes misljenja ljudi,zasto si u opste postavila temu?

druga stvar,koliko ja vidim nije u pitanju od sada do podne,vec ljudi sest meseci ne placaju stanarinu,dakle to je problem koji stoji tu vec pola godine i nista se ne radi po tom pitanju...ili se varam?za sest meseci,svako ko nije fizicki onemogucen za rad na bilo koji nacin moze naci posao koji je manje atraktivan,a placa se.posla uvek ima za neke stvari koje niko ili malo ljudi nece da radi.ali ne,nije dosao ovde da bi prao podove i brisao guzice,jel tako?

dalje ja znam ljude direktno pogodjene krizom kojima su se izmenili zivoti,pa su se snasli nasavsi nesto drugo - upravo od tih manje atraktivnih ili tezih poslova.i ne nije im spala kruna sa glave.nije ni meni kada sam radila veoma prljav posao u trenutku kad mi novac nije bio potreban bas kao ni mnogim drugim ljudima,a jos manje ce nekome ko ima potrebu da nahrani porodicu.sve sto je casno zaradjeno je za coveka.

jeste,njima je sada potrebna finansijska pomoc,ali im nakon toga treba pomoci da nadju bilo sta da se izdrzavaju i tako ces im uciniti i korisniju uslugu.kada se dese takve stvari ne smes da sedis i cekas...nema veze to sa tim da li dobar covek ili sta god vec,nego sa potrebom da se prezivi i odrzi porodica.
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=09&dd=14&nav_category=12&nav_id=381266
uz jutarnju kafu u svom raskosnom zivotu volela bih da procitaju one koje se ovog jutra tako osecaju..

Zalosno je sve to, ali ja krivim roditelje koji su izrodili toliku decu, a nemaju cime da je prehrane. Moji roditelji imaju samo mene i zato su bili u stanju da mi omoguce pristojan zivot i iskoluju me. Da su imali devetoro dece, bez obzira na dve plate u kuci, bili bismo socijalan slucaj. Srbija nije Svedska, puno je teskih slucajeva, ali nema se toliko novca.
 
Najteže je zavrnuti rukave i početi nešto da radiš. Najlakše je sedeti i čekati da ti nešto padne s neba, pomoć, dobro plaćen i lak posao.

Ebote, ja sam znala ('90-tih) profesorke koje su nakon završenog radnog vremena ribale parkete. Je li to sramota? Nije.

Znači, nisu prešli Drinu da bi ribali parkete i guzice. ok, svako ima pravo na svoj izbor, ali ipak..Ebi ga, treba imati prioritete u životu. Valjda je dobrobit dece na prvom mestu. Ali, nije mi jasno kako će neko da sedi u kući i bleji u plafon, dok mu dete nema da jede i kupi knjige. Ne razumem.:(
 
Zamolila bih te da mi izracunas povrsinu tog parketa koja je potrebna da oni skupe do podneva za stanarinu,takodje naravno i lokacije istih jer ne pusta ovdasnja gospoda na svoje parkete cak ni svakog da ca cisti.i evo ja odmah idem po krpu i krecem da ribam..
Besmisleno je raspravljati,samo sam zapocela temu misleci da ce neka od vas na trenutak barem pomisliti da su nekim ljudima teska vremena pritisla pleca..
al ocito,uzalud pisah..
Nije im lako, ali to sto ce se sakupiti pomoc jednom ili dva puta njima ne resava nista.

Oni moraju da rade da bi mogli da zive i drugog resenja nema. To sto ce ih ljudi sazaljevati moze cak da bude atak na njihovo dostojanstvo.

Vise bi im pomogla da ste popricali kako da im se pomogne da nesto rade i da ste oblepili kraj i objavili u oglasima da bi cuvali stare i nepokretne osobe, ili neciju decu, da bi nekome ko je nemocan nabavljali hranu sa pijace ili iz samoposluge, da bi cistili ulaze, prali kola, bilo sta.

Imaju li kvalifikacije za nekakav posao? Situacija sa zaposljavanjem u Srbiji je teska ako govorimo o regularnom zaposljavanju uz koje ide radni staz, ali za usluge ovog tipa uvek ima mogucnosti, a oni su u takvoj situaciji da nema vremena za biranje. Pri tom su to poslovi u kojima nema niceg ponizavajuceg.
Eh draga Linda,nisu ljudi presli Drinu goneci ratom da bi ovde brisali tudje parkete i guzice.
ako smatras da je od ovoga bolje resenje da im deca gladuju, ne mogu da se skoluju i nemaju gde da zive onda nemamo o cemu da pricamo.
 
Poslednja izmena:
Linda i La dolcevita su rekle sve...
i da dodam ovo što mi bode oči: samo zelim oprostiti svima onima koje ja poznajem koje svrstavm u kategoriju prijatelja a koji su juce bili mali ljudi..
kako je to ružno...:roll:
 
Linda i La dolcevita su rekle sve...
i da dodam ovo što mi bode oči: samo zelim oprostiti svima onima koje ja poznajem koje svrstavm u kategoriju prijatelja a koji su juce bili mali ljudi..
kako je to ružno...:roll:
Veoma ruzno, ali smatra da na to ima prava jer je ona plemenita (a uz to i "skromna")
Nisam ni ja neka velika zena sto sam resila da ucinim nesto plemenito,
dok su drugi ljudi hladni i surovi
Htela sam da urlam i da psujem na njihove ormare koje zele da isprazne misleci da su pomogli
a ljudi o kojima je rec bespomocni i potpuno bez odgovornosti za svoj zivot i za zivot svoje dece i sve to potkrepljeno primerom porodice koja ima sedmoro dece iako nema od cega da zivi.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=09&dd=14&nav_category=12&nav_id=381266
 
Poslednja izmena:
ljudi koji su "ispraznili":confused: ormare su dobre duse koji su zeleli da pomognu. te stvari, da su im stvarno visak, mogli su da ostave i pored kontejnera, ali nisu... dali su tebi... da odneses onima koji, ako vec nemaju da daju deci dovoljno hrane, onda nemaju sredstava ni da im kupe odecu... a vraca im se ovakvom nezahvalnoscu (urlanjem i psovanjem u sebi :roll:)
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=09&dd=14&nav_category=12&nav_id=381266
uz jutarnju kafu u svom raskosnom zivotu volela bih da procitaju one koje se ovog jutra tako osecaju..

Znaš šta? Ja bih im na tih 11000 naplatila kaznu od po 10000 po svakom detetu koje imaju. Posebno je zanimljiv deo "roditelji nisu imali para da školuju decu osim prva dva najstarija"..Stvarno? A mogli su da naprave još petoro pride! Sramota! Sramota je što nam se neprestano maše takvim sirotim porodicama koje žive od socijalne pomoći pa pošto verovatno nemaju tv u slobodno vreme štancuju decu. I onda se od nas, poreskih obveznika očekuje da plaćamo posledice njihovih sexualnih aktivnosti. Znaš koliko parova u ovoj državi ne može da ima decu? Ali zato retardi kao ovi iz članka koji si ljubazno navela proizvode po jedno godišnje. I onda od države traže "garnjoseru na čpijunku"....Bolje da su im poklonili kutiju kondoma..... Reći ćete da sam surova.....Verovatno i jesam. Ali koliki bolid moraš biti da rađaš sedmoro dece a nemaš od čega da ih hraniš? Koliko egocentričan, intelektualno zaostao da donosiš na svet novi život a unapred znaš da će biti gladno, boso, da neće imati mogućnost da se školuje? I još naši političari podvlače kako takve porodice spašavaju natalitet. Ma kako da ne! Pre par nedelja bila je emisija o porodici koja ima četvoricu sinova i dve ćerke i sva muška deca boluju od naslednog oboljenja mišića i svi su u kolicima (tačnije dvojica za koje su imali novca da kupe kolica). I ko je tu lud? Mi ili roditelji.
Ne odričem da treba pomoći. Lepo od tebe što želiš da pomogneš tim ljudima, ali pomoć je dobrovoljna, ne nešto na šta treba prinuditi druge. U današnje vreme, teško je novčano ili na bilo koji drugi način pomoći i najbližima, rodbini i prijateljima a kamoli nepoznatim ljudima. Jer se radi mnogo, za malo novca......jer svako ima svoju muku..... Prođi kroz domove zdravlja, videćeš bedu i jad..... Dođi u moj grad, skontaćeš kako izgleda kada nekoliko desetina hiljada zaposlenih ostane na ulici..... I kada se to dogodilo, "zlatnih" 90ih moj otac nije zakukao da mu država dodeli socijalnu pomoć već je našao drugi posao i iškolovao dvoje dece..... Ono što kaže Linda, za jedan evro svako od nas teško radi....
 
Poslednja izmena:
..ta zena je mogla makar da se potrudi da za sve ove godine
dobije drzavljanstvo, status izbeglice, shtagod,
da se prijavi za socijalnu pomoc, na biro za nezaposlene, gde bi dobijala neku naknadu,
a, kao shto rekoshe - i mnogi drugi se bave ribanjem, chuvanjem, peglanjem, ispomaganjem
iako su drzavljani ove zemlje i iako im je struchna sprema mnoooogo visha..

..uostalom - sve je recheno..
..i iako je tema o "svetu" koji nece da novcem pomaze one koji se ne brinu za sebe i svoju decu,
vec "samo" garderobom, nisam sigurna da je ovde neodgovorna strana izvan tog podrumcheta..
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top