kud svi turci..nekako u duhu trenutnog stanja na forumu..

Kvinsi

Buduća legenda
Poruka
30.770
Da, da...redovno.
Navikla sam tako.
Postoje one kante, za staklo, za plastiku, na ulici....nakupim flase u kesu i pobacam u te kante.
Ne znam, meni muz kaze da ide to u reciklazu...trebalo bi da se razume.
I kod mene ovde imaju kontejneri za plastiku, ali kad se kupi đubre sve ide u isti kamion :lol:
Zato, kad sam došla u Lux, mislila sam da će mi trebati doktorat iz razvrstavanja smeća :lol:
Kaže agent za nekretnine dok je pokazivao stan: " evo ovde 3 kante za đubre, papir, komunalno đubre, staklo, a za plastiku vam treba valorlux":eek: kakav valorlux, šta je sad to, gde to na nađem šta da radim sa tim :lol:
To su zapravo posebne providne svetlo plave vreće koje možeš samo u opštini da dobiješ na tvoje ime, odnosno adresu, sa utisnutim serijskim brojevima i tako te imaju u evidenciji kad kupe plastiku za reciklažu svake dve nedelje. Pošto je kesa providna, lepo se vidi šta je u njoj i ako si nesto pogrešno ubacio, ili će je ostaviti ispred zgrade, ili će je uzeti, pravilno razvrstatiy a tebi poslati kaznu :lol:

Lúnasa

Buduća legenda
Poruka
41.535
Suvišno je napomenuti sa kakvim neprijatnim iščekivanjem sam se vraćala kući svakog drugog četvrtka, ne znajući da li su mi pokupili kesu ili ne :lol:

Kad smo bili u Ålesundu, bukirali smeštaj za taj zadnji dan, sve super, stančić prelep, grad još lepši, pogled savršen, vraćamo se mi iz šetnje, skontam ja kontejnere ispred zgrade, svi podzemni, nekoliko boja, slike ok, ali i gomila teksta na norveškom koji baš i nisam nešto razumela, al što sam shvatila bilo je baš to što si rekla, ako nešto nije dobro razvrstano oni to ili ostave ili naplate kaznu.
Mi samo poslali poruku vlasnicima - sve je bilo super, smeće smo vam ostavili :lol:
Nisam znala gde i šta kako da razvrstam plus higijenski otpad, imali nekoliko najlon kesa iz Srbije, pa sam im tu razvrstala ono što nisam znala gde bih.

Kvinsi

Buduća legenda
Poruka
30.770
Kod mene obično đubre dva puta nedeljno papir i staklo jednom nedeljno i plastika jednom u dve nedelje u tim valorlux kesama. Imam 3 kante u stanu :lol: kad su mi bile drugarice pre mesec dana, nisam mogla da ih sačekam na aerodromu zbog posla, pa su otišle same u stan i rekla sam im da rade sta hoće, samo đubre da ne bacaju :rotf:

limunada

Buduća legenda
Poruka
25.957
Kod mene obično đubre dva puta nedeljno papir i staklo jednom nedeljno i plastika jednom u dve nedelje u tim valorlux kesama. Imam 3 kante u stanu :lol: kad su mi bile drugarice pre mesec dana, nisam mogla da ih sačekam na aerodromu zbog posla, pa su otišle same u stan i rekla sam im da rade sta hoće, samo đubre da ne bacaju :rotf:
Ja sam se brzo navikla na to odvajanje smeca,samo je ponekad bio problem u definiciji sta spada u plastiku.🙂
Mozes da me zoves u goste.😂😂😂

Kvinsi

Buduća legenda
Poruka
30.770
Ja sam se brzo navikla na to odvajanje smeca,samo je ponekad bio problem u definiciji sta spada u plastiku.🙂
Mozes da me zoves u goste.😂😂😂
Pa to, šta sme u valorlux kesu, da li će da mi je vrate da li će da me kazne :lol:
Jednom se vraćam s posla, vidim ispred ulaza samo jedna kesa ostavljena. Počinjem da se preznojavam, moja je garant :lol:
Prođem nonsalantno pored, prepoznam dakako moje đubre, ali iskuliram. Vratim se oko ponoći, krišom, prepakujem u veliku crnu kesu I bacim u obično đubre :rotf:

Red

ishchashena
Moderator
Poruka
61.776
Ma,tegla uopste ne mirise na sirce.Oprana,cista...stavim igrom slucaja neke makarone u nju...drugi dan,pokvarile se.
Pomislim da je do makarona.Operem ponovo teglu,stavim ponovo druge,opet isto...pokvarile se.
Stavim u drugu teglu koja nije bila od kiselih krastavaca,nije im nista.🙂
Posle cujem da i drugi ljudi nista ne stavljaju u tegle,ako je u njima bila neka kiselina.
Moguće, ne znam.
Ono što znam je da se tegle pripremaju da se sipa recimo med u njih baš tako, peru sodom bikarbonom i vodom. Soda je baza, neutrališe kiseline raznih vrsta. Realno, staklo ne upija ništa, ali može poklopac. Zato se poklopci kupuju novi. Zameni poklopac ili makar stavi čistu kesu preko tegle pre poklopca.

limunada

Buduća legenda
Poruka
25.957
Moguće, ne znam.
Ono što znam je da se tegle pripremaju da se sipa recimo med u njih baš tako, peru sodom bikarbonom i vodom. Soda je baza, neutrališe kiseline raznih vrsta. Realno, staklo ne upija ništa, ali može poklopac. Zato se poklopci kupuju novi. Zameni poklopac ili makar stavi čistu kesu preko tegle pre poklopca.
Mozda je i do poklopca,ne znam,nije mi palo na um.

Pa to, šta sme u valorlux kesu, da li će da mi je vrate da li će da me kazne :lol:
Jednom se vraćam s posla, vidim ispred ulaza samo jedna kesa ostavljena. Počinjem da se preznojavam, moja je garant :lol:
Prođem nonsalantno pored, prepoznam dakako moje đubre, ali iskuliram. Vratim se oko ponoći, krišom, prepakujem u veliku crnu kesu I bacim u obično đubre :rotf:
Vec te vidim na toj tajnoj operaciji bacanja smeca...kacket,naocari...da te ne prepoznaju.?

Marquise de Sade

Domaćin
Poruka
3.203
sinoc uzmem da pojedem pitu i ne znam sta cu uz nju..
otvorim frizider i resim da potamanim teglu sa krastavcima posto su ostala jos 3,4..
krastavce mi je donela prijateljica, vrhunski ih sprema
i sinoc samo praznu teglu nalijem vodom i ostavim u sudoperi
danas stavim ponovo kajsije u serpu da spremim dzem i uhvatim se za onu teglu iz sudopere da je operem
a na tegli stoji originalna nalepnica za masline, onako kako je kupljena
moja prijatljica je stavila zimnicu u teglu sa original nalepnicom, bez skidanja
onda pogledam one moje tegle oprane i pripremljene za dzem od kajsija i pomislim kako ja nikad ne bih stavila dzem ili zimnicu u komletno neopranu teglu oslobodjenu od tereta i obelezja svih prethodnih sadrzaja i rokova trajanja

a kako vi?
Ko je*e etikete ako je unutrasnjost cista. Ups... lgbt friendly...da me ne banuju...

Poruka
3.303
Ima nalepnica koje se baš teško skidaju. Naučio sam trik da se taj lepak skida sa uljem. Namočiš malo ulja na krpu i ono rastvori lepak. Neki dan sam to hteo da kažem jednoj našoj forumašici u temi a ona se naljuti jer je mislila da je kritikujem što nie do kraja skinula nalepnicu...
Faza 2 eksperimenta

U fazi 1 pokusao sam da iskoristim ulje da skinem papirnu nalepnicu onako kako jeste. Sve sto sam uspeo je da napravim da tegla bude klizavija.

U fazi 2 postupak je bio prvo zguli papir, posto je tegla odstojala u vreloj vodi neko vreme ali papir nije spao sam, dakle onda gulim papir i ako ostane beli lepak na tegli idemo dalje....

Znaci nema pokrivnog papira samo onaj deo koji se tesko skida.

U fazi 1 koristio sam relativno puno ulja

U fazi 2 vrlo malo mozda ni na vrh kasicice i to je dovoljno.

Namazao sam ulje vrlo tanko svuda preko nanosa lepka. Iz nekog razloga iako ulje ne rastvara taj lepak ipak pomaze da se zguli taj nanos od lepka i to mnogo brze nego sa bilo kojim rastvaracem. Mislim da je fora u tome da kad jednom skines lepak ovo ulje ga spreci da se ponovo lepi.

Koristio sam stari tup ravan noz (bez recki). I gulio lepak, tamo gde sam prosao sa nozem i zgulio, nisam morao da se vracam. Mozda mi je trebalo 2-3 minuta da skinem sve, mnogo brze nego da sam trljao nekim drugim rastvaracem. Na kraju sam sve oprao deterdzentom za sudove koji naravno skida ulje.

Tegle ko nove!

Sensei

Master
Moderator
Poruka
46.337
Faza 2 eksperimenta

U fazi 1 pokusao sam da iskoristim ulje da skinem papirnu nalepnicu onako kako jeste. Sve sto sam uspeo je da napravim da tegla bude klizavija.

U fazi 2 postupak je bio prvo zguli papir, posto je tegla odstojala u vreloj vodi neko vreme ali papir nije spao sam, dakle onda gulim papir i ako ostane beli lepak na tegli idemo dalje....

Znaci nema pokrivnog papira samo onaj deo koji se tesko skida.

U fazi 1 koristio sam relativno puno ulja

U fazi 2 vrlo malo mozda ni na vrh kasicice i to je dovoljno.

Namazao sam ulje vrlo tanko svuda preko nanosa lepka. Iz nekog razloga iako ulje ne rastvara taj lepak ipak pomaze da se zguli taj nanos od lepka i to mnogo brze nego sa bilo kojim rastvaracem. Mislim da je fora u tome da kad jednom skines lepak ovo ulje ga spreci da se ponovo lepi.

Koristio sam stari tup ravan noz (bez recki). I gulio lepak, tamo gde sam prosao sa nozem i zgulio, nisam morao da se vracam. Mozda mi je trebalo 2-3 minuta da skinem sve, mnogo brze nego da sam trljao nekim drugim rastvaracem. Na kraju sam sve oprao deterdzentom za sudove koji naravno skida ulje.

Tegle ko nove!
da, prvo se maksiomalno skine nalepnica sa malo ili nimalo papira

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.