Kућу Павелићевог заменика би да прогласе спомеником БиХ
Адемагу Мешића, осуђеног ратног злочинца, бошњачка страна представља као просветитеља
Бањалука – Пред Комисију за очување националних споменика доспела је контроверзна петиција којом се тражи да се родна кућа муслиманског политичара Адемаге Мешића у Тешњу, прогласи националним спомеником Босне и Херцеговине. Иако је „круна” његове каријере, започете још у време аустроугарске власти, била функција заменика Анте Павелића, то јест позиција усташког доглавника.
Мешић је кроз своју политичку каријеру заступао радикалне ставове истичући у својим списима чак и супериорност појединих нација над другима, да би у време Независне Државе Хрватске (НДХ) доспео на место усташког доглавника. Иницијатива да се његова кућа прогласи спомеником, коју је пре око 15 година поднео Музеј из Тешња посвађала је чланове Комисије за очување националних споменика БиХ.
Члан комисије из РС, Анђелина Ошап Гаћановић затражила је пре неколико дана да се ова петиција напокон одбаци са чим се сагласио и хрватски представник у трочланој комисији, али не и бошњачки члан Фарук Капиџић. Гаћановићева је рекла да би усвајање ове петиције био непримерен покушај рехабилитације ратног злочинца, који је 1945. осуђен на доживотни затвор због злочина над Србима, Јеврејима и Ромима. Она је подсетила да закони у БиХ забрањују ревизионизам и додељивање било каквих признања осуђеним ратним злочинцима. Фарук Капиџић је потом запретио напуштањем седнице, након чега је дошло до ескалације вербалног сукоба, што је резултирало прекидом заседања, јавили су медији. Капиџић се после тога није огласио о овим дешавањима, а како се наводило, током седнице сматрао је сходним да прави паралеле око ратног злочинца Адемаге Мешића и односа према Дражи Михаиловићу.
„Тражила сам да се та петиција одбије, а у образложењу које сам припремила наведена је ратна прошлост Адемаге Мешића, цитирани су научни извори укључујући и суђење и све то сам прочитала на седници. Али колега Фарук Капиџић је ипак захтевао да уђемо у процес вредновања, наводећи да би хтео да погледа кућу. Ми смо као комисија обавезни да зауставимо ревизионизам, а додељивање такве врсте признања осуђеном ратном злочинцу је кажњиво законом. Капиџић је пети пут напустио седницу, па је та иницијатива остала на листи петиција, јер мој предлог за њено скидање, није усвојен”, навела је за „Политику” Анђелина Ошап Гаћановић. Наиме, за усвајање било које одлуке потребан је консензус сва три члана комисије.
Музеј из Тешња, додаје она, у петицији је приложио романсирану биографију Адемаге Мешића, у којој је представљен као просветитељ, прећуткујући његову ратну прошлост. Наиме у петицији је наведено да је био осуђен на доживотни затвор, али не и да је осуђен због ратних злочина.
Гаћановићева такође подсећа на спорне ставове свог бошњачког колеге из ове комисије из ранијег периода. „Ово није први пут да Капиџић користи реторику која вређа српски народ и СПЦ. Његови покушаји да српске културне споменике прикаже као ’босанске’ само додатно отежавају рад комисије”, рекла је Гаћановићева. Подсетила је и на раније нападе Капиџића на СПЦ, посебно када је оптужио Митрополију дабробосанску да је „украла” Чајничко јеванђеље, што је касније одбачено од стране надлежних институција. Јеванђеље је, наиме, након рестаурације и научне обраде у Србији, враћено у Чајниче.
„Ревитализација усташких злочинаца представља, не само морални већ и правни прекршај”, напоменула је Гаћановићева, истичући да ће уложити све напоре да се такви покушаји спрече. Она је закључила да национални споменик не може бити објекат који вређа осећаје целих народа, посебно оних који су преживели страхоте усташког режима. Додала је да ће наставити да инсистира на поштовању правних норми и спречавању злоупотребе институција за промовисање идеолошких агенди.
https://www.politika.rs/scc/clanak/637688/Kucu-Pavelicevog-zamenika-bi-da-proglase-spomenikom-BiH
https://sr.wikipedia.org/sr/Ademaga_Mešić
Sada krecu i price da mu je sudjenje bilo montirano, jer su komunisti sudili, i da li je on uopste i nesto odlucivao ili bio samo dekorativan ukras u vlasti NDH, revizija ko i svaka revizija, velika bolest bivsih republika SFRJ