Krstovdan- vernici danas poste

RIA77

Poznat
Poruka
8.657
ne sumnjam u ocito

ziv sam, sunce sija, mesec je tu ....
Размисли.
Сумњати у све, значи веровати једној реченици "у све треба сумњати, осим у очито".
Што је за мене очито, за тебе није.
Онда долази до нове дефиниције, шта је очито ?

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.383
i na sva tri je isus razapet?

mogli su da pronadju 100 krstova , to je bio cest oblik kazne u to vreme
Не, на друга два су били разапети разбојници, ако већ хоћеш да дискутујеш на тему, требало би да си бар упознат са основним информацијама о наведеном, а не овако, покушаваш оспорити нешто при том не знајући конкретно шта оспораваш.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
40.202
Не, на друга два су били разапети разбојници, ако већ хоћеш да дискутујеш на тему, требало би да си бар упознат са основним информацијама о наведеном, а не овако, покушаваш оспорити нешто при том не знајући конкретно шта оспораваш.
Zar zaista verujes da drveni krst moze da ne istruli 326 godina i da stoji na istom mestu toliko godina?
Bilo je to vreme kada se islo u lov na relikvije i kada je bilo fensi...

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.383
Zar zaista verujes da drveni krst moze da ne istruli 326 godina i da stoji na istom mestu toliko godina?
Bilo je to vreme kada se islo u lov na relikvije i kada je bilo fensi...
По неким селима и сад има плотова од тесане храстовине који су много старији од Кроулијеве филозофије, како то објашњаваш ;) ?

sasasta

Buduća legenda
Poruka
31.406
samo su ta trojica razapeti na krstove?

sasasta

Buduća legenda
Poruka
31.406
Ja sam hriscanin, ali pre nego sto ga je Rim i rimski carevi iskvarilo...
mogla bi se povuci paralela sa

hriscani su tih godina, dok nisu bili priznati bili nesto kao deca cveca , hipi pokret u 20 veku

napredni u odnosu na jevreje

a onda su dosli rimljani i uoblicili ih u to da budu sto poslusnije stado

da sto manje misle i da sto vise slusaju vlast

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
40.202

hriscani su tih godina, dok nisu bili priznati bili nesto kao deca cveca , hipi pokret u 20 veku

Upravo tako, poznati antropolog i izuzetni poznavalac religije, Frejzer, je to napisao u svojoj "Zlatnoj Grani".

Koslav75

Iskusan
Poruka
6.383
zar moze smesnije od vase tvrdnje

* razapinjanje na krst je tada bila cesta praksa, mi smo nasli 3 krsta na koja su bili razapeti isus i 2 razbojnika*
Може наравно, кад се неко из петних жила упире да докаже нешто, а не зна шта хоће да докаже, ни шта да побије, стално фулајући суштину.

RIA77

Poznat
Poruka
8.657

Не, већ су били прогоњени а било их је све више.
Не можеш то поредити са јеврејима.
У ондашњем римском царству, од мале религије за коју ретко ко зна, упркос претњама и мучењима, убиствима и прогањањима...
Хришћанство се ширило.
Слажем се.

Нико није никог "убацио" или "променио", поготово не римска власт.

sasasta

Buduća legenda
Poruka
31.406
Може наравно, кад се неко из петних жила упире да докаже нешто, а не зна шта хоће да докаже, ни шта да побије, стално фулајући суштину.
sta fantaziras, sta se tu moze dokazati?

proglasio neko neka drva za delove krsta na kojem je razapet isus i ja treba da dokazem da nisu

a ni postojanje isusa nije dokazano

nit je dokazano postojanje IKOG ko je ozivljavao mrtve

a sve to treba VI da dokazete , pa je onda i nebitno odakle ta drva

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
40.202
Nikako Jehovin svedok, oni su oko za oko, zub za zub, a ja okrecem obraz, i smatram da kad me neko kritikuje da je to blagoslov u RL :P
E sad i za mene je Isus Bog, a za njih nije... i smatram da dusa nastavlja da se reinkarnira sve dok ne postane dovoljno zrela
da ode kod Boga. Ne verujem da ce Hristos doci pre nego sto svi ljudi poveruju u njega...

*pustinjakinja

Buduća legenda
Poruka
29.336
На пример, у многим кућама (и дан данас) у Босанској и Книнској крајини или људи који су избегли одатле, људи уместо да однесу славски колач у храм, они све спреме код куће као да им храм није у близини.

Ovo je tačno, konkretno za Kninsku krajinu, što, priznajem, ne umem da objasnim zašto je tako i šta je glavni uzrok.
Za sela i imam objašnjenje. Crkve su često bile udaljene i nije bilo zgodno u svakoj prilici otići do njih.
Tamo gde je paroh bio odgovorniji, obilazio je domove tokom slava i ostalih većih praznika.
Za gradska mesta nemam objašnjenje, osim možda činjenica da je veći deo odlazio za verske praznike na selo, bilo kod rođaka, bilo kod prijatelja, itd.
Malo neobično za kraj u kojim se nalazi manastir Krka, mesto za koje zapisi kažu da je sagrađeno tj. da se pominje još oko 1345 kao zadužbina kneginje Jelene Nemanjić Šubić, i pri tom, prema predanju podignuta je na mestu gde je propovedao apostol Pavle.
Čudan narod je izrodio taj dalmatinski krš... Plemenit, ali tvrd, baš kao kamen oko njega. Krševit i vrletan, burom isklesan... Teško ga je voleti, i ko ga slabo poznaje male su šanse da ga zavoli... :kpozdrav:

.Gogilli.

Veoma poznat
Poruka
13.590
Ovo je tačno, konkretno za Kninsku krajinu, što, priznajem, ne umem da objasnim zašto je tako i šta je glavni uzrok.
Za sela i imam objašnjenje. Crkve su često bile udaljene i nije bilo zgodno u svakoj prilici otići do njih.
Tamo gde je paroh bio odgovorniji, obilazio je domove tokom slava i ostalih većih praznika.
Za gradska mesta nemam objašnjenje, osim možda činjenica da je veći deo odlazio za verske praznike na selo, bilo kod rođaka, bilo kod prijatelja, itd.
Malo neobično za kraj u kojim se nalazi manastir Krka, mesto za koje zapisi kažu da je sagrađeno tj. da se pominje još oko 1345 kao zadužbina kneginje Jelene Nemanjić Šubić, i pri tom, prema predanju podignuta je na mestu gde je propovedao apostol Pavle.
Čudan narod je izrodio taj dalmatinski krš... Plemenit, ali tvrd, baš kao kamen oko njega. Krševit i vrletan, burom isklesan... Teško ga je voleti, i ko ga slabo poznaje male su šanse da ga zavoli... :kpozdrav:
I moji roditelji ne nose slavski kolač u crkvu već sve to obave kod kuće. Tako je radio moj deda tako sada rade i moji roditerlji.
Ja nekako volim što se to obavlja u kući u krugu cele porodice.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.