Krstovdan- vernici danas poste

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.450
Clip.jpg


Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici, proslavljaju jesenji Krstovdan, uspomenu na dan kada je carica Jelena, majka cara Konstantina,
pronašla Časni krst na kome je raspet Isus Hristos na Golgoti. Vernici se tokom današnjeg dana pridržavaju posta, a bere se i posvećuje bosiljak.

Patrijarh Makarije je, posle otkrića carice Jelene, pred okupljenim narodom uzdigao Krst koji je Hristos nosio do Golgote,
pa otuda i naziv Vozviždenje u bogoslužbenom kalendaru gde je praznik obeležen crvenim slovom kao zavetni praznik.

Kako kaže hrišćansko predanje, narod je odgovorio patrijarhu molitvom Gospode pomiluj, koja se i do danas na isti način peva na pravoslavnim liturgijama.

Na taj praznik, istovremeno se slavi uspomena na povratak Časnog krsta iz Persije u Jerusalim.
Krst je čuvan u srebrnom sanduku u jerusalimskoj crkvi Vaskrsenja do 614. godine, kada su Persijanci zauzeli Jerusalim.


Za ovaj dan u našem narodu se vezuje veliki broj običaja i radnji:

Na Krstovdan se drži strogi post, a mnogi vernici tog dana jedu samo hleb i grožđe.

Za ljude rođene na ovaj dan veruje se da na svojim nejakim plećima nose senku Časnog krsta, te da su zato pred Bogom posebno odgovorni za svoje postupke.

U crkvi se tog dana krst stavlja u vodu, i ako se voda smrzne očekuje se dolazak rodne godine, a ako se voda ne smrzne, veruje se da će sledeća godina biti “oskudna i bolešljiva”.

Domaćice i poslodavci obavezno treba da urade ove stvari:

Iako važi da se na crveno slovo ništa ne radi po kući, prema nekim narodnim običajima, u nekim delovima Srbije, na Krstovdan valja da se opere sav veš i očisti kuća.

Na ovaj dan u svim selima isplaćuju se ljudi koji čuvaju polja od Đurđevdana do Krstovdana i koji teraju ptice. Naplaćuju se globe od onih čija stoka pravi štete na tuđim njivama. Isplaćuje se onoliko koliko je dogovoreno ο Đurđevdanu.

Na jesenji Krstovdan, prema drevnim običajima, bere se i posvećuje bosiljak.

Stari je običaj da se na ovaj dan stoka premazuje katranom u znaku krsta, da bi se zaštitila od bolesti.

Veruje se da na Krstovdan treba iskopati rupe za sađenje voća, kako bi mu se grane što više razgranale. U okolini Leskovca na ovaj dan Ijudi su u crkvi osveštavali bosiljak, grožđe, žito i jabuke. Taj osveštani bosiljak držali su sa ikonom, te je on kasnije služio za razna isceljenja.

U narodu se veruje da se na Krstovdan zmije povuku na počinak i da ih od tada više nema.

Brojni su i krstovdanski vašari, a najveći je onaj u Gornjoj Pčinji.

Stari običaj koji se vezuje za Krstovdan jeste noć uoči ovog praznika kada se ispunjava svaka želja, barem tako kažu…
U ponoć pogledajte u nebo, jasno i precizno zamislite želju, izgovorite je jasno i glasno, a ako je mila Bogu on će vam je i ispuniti.
 
Stari običaj koji se vezuje za Krstovdan jeste noć uoči ovog praznika kada se ispunjava svaka želja, barem tako kažu…
U ponoć pogledajte u nebo, jasno i precizno zamislite želju, izgovorite je jasno i glasno, a ako je mila Bogu on će vam je i ispuniti.
Ово је сујеверје, како за Крстовдан тако и за друге празнике.
Вера није скуп магијских радњи које треба да испунимо под одређеним условима да би нас онда Бог чуо.
Nisam znala za bosiljak ali videh da ga ljudi kupuju na pijaci
Na jesenji Krstovdan se posti tako što se ceo dan jede samo grožđe i hleb.
По типику се пости на уљу. Обичај који постоји у старим богослужбеним књигама, а задржао се до данас јесте да се пости на води. Тј. да се храна кува без уља.
Ако празник падне у суботу или недељу, забрањен је пост на води и једе се храна спремљена на уљу.
Ово што си ти написала је једење некуване хране, то није предвиђено правилима поста.
И сам пост на води није за сваког јер неко превише мршави за време поста, или је особа склона мршављењу.
Nisam znala za bosiljak ali videh da ga ljudi kupuju na pijaci
Босиљак се добија у цркви после богослужења, не купује се на пијаци.
Исто као што се бадњак добија у цркви после освећења бадњака.
 
Poslednja izmena:
Вера није скуп магијских радњи које треба да испунимо под одређеним условима да би нас онда Бог чуо.
Cemu onda crkva i svestenici? Cemu krstenje, cemu svadba, sahrana i Pricesce?
Magija se zasniva na veri i radi samo onda ako cvrsto verujes u ono sto radis.
Sa te strane ce i Hari Poter magija da radi ako u to verujes...
 
Cemu onda crkva i svestenici? Cemu krstenje, cemu svadba, sahrana i Pricesce?
Magija se zasniva na veri i radi samo onda ako cvrsto verujes u ono sto radis.
Оно што је описано нема везе ни са Црквом, ни са вером ни са свештеницима, јер Бог чује увек, а не само једног дана у години. Идеја да Бог чује само ако је неки празник и да ми својим тачним обредом доводимо да нас Бог чује нема са вером у Бога никакве везе.
Бог чује и других дана у години и чека да му се ми обратимо.
Cemu onda crkva i svestenici?
Сам си себи одговорио. Зашто се свештеници моле и других дана у години ? Очигледно јер Бог чује и тада молитве. Не моле се само свештеници већ и сав народ заједно са свештеницима.
 
Оно што је описано нема везе ни са Црквом, ни са вером ни са свештеницима, јер Бог чује увек, а не само једног дана у години. Идеја да Бог чује само ако је неки празник и да ми својим тачним обредом доводимо да нас Бог чује нема са вером у Бога никакве везе.
Бог чује и других дана у години и чека да му се ми обратимо.
Potpuno se slazem, ja uopste ne vidim svrhu bilo kakve molitve da dobijes nesto posto jedino Bog moze da nam cita misli dok demoni ne mogu.
 
Ово је сујеверје, како за Крстовдан тако и за друге празнике.
Вера није скуп магијских радњи које треба да испунимо под одређеним условима да би нас онда Бог чуо.

По типику се пости на уљу. Обичај који постоји у старим богослужбеним књигама, а задржао се до данас јесте да се пости на води. Тј. да се храна кува без уља.
Ако празник падне у суботу или недељу, забрањен је пост на води и једе се храна спремљена на уљу.
Ово што си ти написала је једење некуване хране, то није предвиђено правилима поста.
И сам пост на води није за сваког јер неко превише мршави за време поста, или је особа склона мршављењу.

Босиљак се добија у цркви после богослужења, не купује се на пијаци.
Исто као што се бадњак добија у цркви после освећења бадњака.
Ko ne ide u crkvu ili ne moze on kupi ili mu kupe ili ubere u bašti bosiljak ..znaci ne mora crkveni..moze i onaj iz bašte i duše..
 
Potpuno se slazem, ja uopste ne vidim svrhu bilo kakve molitve da dobijes nesto posto jedino Bog moze da nam cita misli dok demoni ne mogu.
Само мало. Нисам рекао да треба укинути молитве, већ да смисао молитве није да чекаш један дан у години и да се надаш да те тада Бог чује само ако испуниш тачно одређену форму.
Тј. то није ни вера већ сујеверје.
Свештеници и ми постојимо да би се молили свих дана у години, као што смо заједно закључили.
 
Ko ne ide u crkvu ili ne moze on kupi ili mu kupe ili ubere u bašti bosiljak ..znaci ne mora crkveni..moze i onaj iz bašte i duše..
Некада су људи, посебно наши, у време када није било свештеника нити црквене штампе, држали су се појединих обичаја.
На пример, у многим кућама (и дан данас) у Босанској и Книнској крајини или људи који су избегли одатле, људи уместо да однесу славски колач у храм, они све спреме код куће као да им храм није у близини.
Мени тако изгледа и за овај босиљак, неко има обичај да бере босиљак, а није имао неко да га научи да се босиљак добија у цркви исто као што се бадњак не купује на улици већ добија у цркви после молитве.
Што се тиче да неко не може да иде у храм, све зависи од случаја до случаја.
Код мене је када је храмовна слава увек препуно, може да буде понедељак, среда, четвртак, било који дан, увек је пуно.
Неки дани у години су обично слабо посећени, па и ако су црвена слова (нпр Свети Лука, или Свети Константин и Јелена).
Мислим да је битно да брање босиљка у башти не буде правило већ изузетак.
Тј. када људи имају времена да дођу у храм јер је заједничка молитва јако битна.
Да не буде обичај битнији од вере и заједничке молитве.
 
Само мало. Нисам рекао да треба укинути молитве, већ да смисао молитве није да чекаш један дан у години и да се надаш да те тада Бог чује само ако испуниш тачно одређену форму.
Тј. то није ни вера већ сујеверје.
Свештеници и ми постојимо да би се молили свих дана у години, као што смо заједно закључили.
Ja samo molim Oce Nas i Isusovu svaki dan kad ne razmisljam kako bih zaludan mozak zaokupio mislima ka Bogu. Inace poklonik sam
haos magije koja kaze da ako verujes u nesto tako ce i biti bez obzira u sta verovao, pa samim tim ne praktikujem nikakve
okultne magijske rituale jer ih smatram nepotrebnim.
 
ejj kuku, ja malopre jeo jagnjetinu
15. Ништа нема што би човека могло опоганити да уђе споља у њега, него што излази из њега оно је што погани човека.

16. Ако ко има уши да чује нека чује.


18. И рече им: Зар сте и ви тако неразумни? Не разумете ли да шта год у човека споља улази не може га опоганити?

19. Јер му не улази у срце него у трбух; и излази напоље чистећи сва јела.
 
stari ljudi obično znali da kažu kažu : Grej(greh) ne ulazi na usta nego iz nji (usta)
21. Јер изнутра, из срца људског, излазе мисли зле, прељубе, курварства, убиства,
22. Крађе, лакомства, пакости, злоће, лукавство, срамоте, зло око, хуљење на Бога, понос, безумље.
23. Сва ова зла изнутра излазе, и погане човека.
 
21. Јер изнутра, из срца људског, излазе мисли зле, прељубе, курварства, убиства,
22. Крађе, лакомства, пакости, злоће, лукавство, срамоте, зло око, хуљење на Бога, понос, безумље.
23. Сва ова зла изнутра излазе, и погане човека.

pa da...post koji je uvrežen u narodu i to poštujem kao tradiciju i kao neki sopstveni impuls čoveka
koji ima potrebu da se 'pročisti'

s druge strane, post mi deluje nekako licemerno prema veri
kad prebaci ponoć počinje post i ljudi poštuju, ustežu se, trpe da ne maznu nešto masno dok opet ne prevali časovnik 24h
pa kad jurnu da delju prasećinu, jagnjećinu, sarme...itd
 
pa da...post koji je uvrežen u narodu i to poštujem kao tradiciju i kao neki sopstveni impuls čoveka
koji ima potrebu da se 'pročisti'

s druge strane, post mi deluje nekako licemerno prema veri
kad prebaci ponoć počinje post i ljudi poštuju, ustežu se, trpe da ne maznu nešto masno dok opet ne prevali časovnik 24h
pa kad jurnu da delju prasećinu, jagnjećinu, sarme...itd
sebe sam uhvatio licemernog po tom pitanju, zato i ne postim.
shvatio sam da post služi kao dobar trening za uzdržavanje, za samokontrolu a ne za taj "čisto obred" a čekam ponoć da se nakrkam ko čovek.
i zdravije je pojesti domaću jagnjetinu nego neku morsku ribu koja ko zna kad je upecana
 

Back
Top