Krstarica 777

pa, ako je brzina misljenje u pitanju:mrgreen:, onda u trenutku kad izadju, svaki od njih gleda u jednog..
znaci, ja pogledam mitu, i ako ima crvenu kapu, dizem ruku..ni ne gledam drugog..
znaci, on je video nekog ko je pogledao u njega, i podigao ruku..i zakljucio da ima crvenu kapu..:super:
u pitanju je refleks.
ako coveku das upustvo podigni ruku ako vidis crvenu tacku-kapu, on ce je podici cim vidi prvu..:)
i ako ima i jedan od njih dvojice koji je pogledao prvo u njega, to je to..
 
nesto ste zamuljali..
da li se vide istovremeno, ili vide redom kako izlaze iz pecine?

ovo je nebitno, posebno zbog toga sto si kasnije napisala kako se ustvari odigralo dizanje ruke.
znaci, dovoljno je da vidi samo jednog sa crvenom tackom i da digne ruku. posle vidi i drugog sa crvenom tackom, i vidi da su obojica digli ruku.
u principu, momenat i nije od prevelike vaznosti koliko i zakljucak kako je ovaj resio da on ima crvenu tacku. jer ako cemo da razmisljamo o momentu, i ako uzmemo u obzir tekst zadatka, a to je da su se oni takmicili, pobednik je onaj koji je prvi imao "malo vise vremena da osmotri situaciju"
zato sam i na pocetku zadatka rekla da nije bitan redosled mudraca ;)
jer se svodi na isto. i mislim da je to diskusija koja ne utice na resenje, ali moze biti zanimljiva...iako kratka...

sad jos opisite kako je razmisljao ovaj sto je rekao/zakljucio da ima crvenu tacku na celu.
svi ste za sada zakljcili sta je on mogao da vidi. :D
 
fernando uspeva ponovo! :D
evo sledeceg:

tri mudraca (zvacemo ih, prvi, drugi i treci, iako sustinski nije bitno) su se takmicila koji je pametniji, i obratili se velikom Baltazaru da im da neki zadatak.
ovaj ih je odveo u mracnu prostoriju i nacrtao po crvenu tacku svakom na celo. rekao im je da im je nacrtao ili crvenu ili plavu i da kad izadju da svako ko vidi bar jednu crvenu tacku da podigne ruku. kako je bilo, svo troje su digli ruku.
posle nekog vremena je jedan zakljucio da ima crvenu tacku na svom celu.
kako je zakljucio?

pitanje.
da li su sva trojica trebali da zakljuce kakvu tacku imaju, ili ne? da li je on zakljucio prvi zato sto je najbrzi, ili zato sto dvojica nisu mogla da zakljuce, ili zato sto su brojali oblake?
jer, ako su i oni zakljucivali, i nisu mogli da zakljuce nsta, onda on iz njihovog zakljucivanja moze da zakljuci sve..
to je sustina. zadatak je nedorecen.
 
pitanje.
da li su sva trojica trebali da zakljuce kakvu tacku imaju, ili ne? da li je on zakljucio prvi zato sto je najbrzi, ili zato sto dvojica nisu mogla da zakljuce, ili zato sto su brojali oblake?
jer, ako su i oni zakljucivali, i nisu mogli da zakljuce nsta, onda on iz njihovog zakljucivanja moze da zakljuci sve..
to je sustina. zadatak je nedorecen.

pomoci cu. al' malo samo :D da ne dobijem preveliku grdnju od Baltazara.

1. trebali su svi da zakljuce kakvu tacku imaju, to je bio cilj "takmicenja"
2. da je on zakljucio prvi jer je najbrzi je disktabilno sa prednoscu ko je prvi koga pogledao, sto je ona kratka diskusija iz moje prethodne poruke. iz nje sledi (da skratim pricu) da su i prvi i treci u jednakoj prednosti, a zatim i drugi, tako da se ceo slucaj ponovo svodi na isto - tj. da nije bitan redosled.
2.1 ovo je super korak. sta je moglo da se desi da ova dvojica nisu mogla da zakljuce?
2.2 da su brojali oblake ne bi se takmicili za boljeg mudraca :D


jer, ako su i oni zakljucivali, i nisu mogli da zakljuce nista, onda on iz njihovog zakljucivanja moze da zakljuci sve..
to je sustina. zadatak je nedorecen.

upravo to. ALI, jedino sto je nedoreceno je resenje :mrgreen: ;)
tj. kako je on zakljucio.
 
kapetenice, daj sledeci zadataka..ko boga te molim

a ne ne. ne moze tako. ja za sada znam samo za jedan zadatak koji nije do kraja resen.
nalazi se u starom dnevniku.
hm. pa moze to da vam bude mala zanimacija...dok se ovaj zadatak ne resi :D
naci nereseni zadatak. i on je svakako zanimljiv :mrgreen: mada ako bismo se upustili u njega, trebace nam Baltazarova pomoc! :think:

a do tada se mozga oko ovog :D ;)

nije tesko, svi ste vec skapirali sustinu :D sad jos samo razradite :p
 
ahoy!!!
camac za spasavanje? evo stizem odmah!
shamrock.gif

;) :D
 
dobro, aj. za kapetanicu.:heart:
stojimo nas trojica, svi su podigli ruku, ali niko nista ne moze da zakljuci o kapi na svojoj glavi.
i sad, ja , recimo x, vidim dve kape, i razmisljam..da ja imam plavu kapu, ova dvojica bi mogli da zakljuce, jer bi jedan (y) video jednu plavu, i jednu crvenu, i dve dignute ruke. i drugi (z) bi video jednu plavu i jednu crvenu.
dakle, z razmislja..ako je y digao ruku, on vidi crvenu kapu, a posto x ima plavu kapu, mora biti da ja imam crvenu.
isto bi zakljucio i y
posto njih dvojica nisu nista mogla da zakljuce, znaci da vide po dve crvene kape, tj ja ( x ) imam crvenu kapu.
i pametan sam:mrgreen:
 
dobro, aj. za kapetanicu.:heart:
stojimo nas trojica, svi su podigli ruku, ali niko nista ne moze da zakljuci o kapi na svojoj glavi.
i sad, ja , recimo x, vidim dve kape, i razmisljam..da ja imam plavu kapu, ova dvojica bi mogli da zakljuce, jer bi jedan (y) video jednu plavu, i jednu crvenu, i dve dignute ruke. i drugi (z) bi video jednu plavu i jednu crvenu.
dakle, z razmislja..ako je y digao ruku, on vidi crvenu kapu, a posto x ima plavu kapu, mora biti da ja imam crvenu.
isto bi zakljucio i y
posto njih dvojica nisu nista mogla da zakljuce, znaci da vide po dve crvene kape, tj ja ( x ) imam crvenu kapu.
i pametan sam:mrgreen:
Dosao sam samo da ti
Cestitam

na resenju. Preuzmi kormilo. Ako imas volje i vremena preuzmi i ladju onda kad kapetan zaluta negde u svetu.

Sve vas gleda, voli i pozdravlja vaš
-Baltazar-

Zaklapam Dnevnik i ostavljam ga vama na dalje koriscenje! :gace:
 
dobro, aj. za kapetanicu.:heart:
stojimo nas trojica, svi su podigli ruku, ali niko nista ne moze da zakljuci o kapi na svojoj glavi.
i sad, ja , recimo x, vidim dve kape, i razmisljam..da ja imam plavu kapu, ova dvojica bi mogli da zakljuce, jer bi jedan (y) video jednu plavu, i jednu crvenu, i dve dignute ruke. i drugi (z) bi video jednu plavu i jednu crvenu.
dakle, z razmislja..ako je y digao ruku, on vidi crvenu kapu, a posto x ima plavu kapu, mora biti da ja imam crvenu.
isto bi zakljucio i y
posto njih dvojica nisu nista mogla da zakljuce, znaci da vide po dve crvene kape, tj ja ( x ) imam crvenu kapu.
i pametan sam:mrgreen:

Ja ovo nista ne razumem, ako se nadju pet coveka koji kazu razumeju treba ti se dati Nobelova nagrada.
 
Meni je jasno jedino ako je uslov zadatka da je samo jedan zakljucio da ima crvenu kapu, odnosno da se nekako zna da ostala dvojica nisu mogla nista da zakljuce. Mada mi to kad sam citala zadatak nekako nije bilo dovoljno naglaseno da bih posla od tog podatka pri resavanju, ali OK.
 

Back
Top