Kriza srednjih godina

Džudi S

Domaćin
Moderator
Poruka
3.013
1720470947134.png
U težnji za brzom promenom može doći do nepromišljenih odluka, kao što su preseljenje, ulaganje, kupovina skupih predmeta, ulazak u afere i nova prijateljstva

Srednjim ili „tranzicionim” godinama između mladosti i starosti većina psihologa smatra period od 30 do 60 godina.

U tom dobu dolazi do značajnih promena u odnosu prema drugim ljudima, poslu i kada je reč o zdravlju i fizičkom izgledu.

Uz to, primetno se većina ljudi ovog doba preispituje o smislu sopstvenog života i rada, suočava više nego u mladosti sa smrću bliskih osoba, ali sve više i pitanjem buduće penzije i prestanka radnih odnosa i navika. Takođe, s preuzimanjem sve veće brige o roditeljima i odlaskom dece iz kuće. A tu je kod većine i nova životna uloga – bake ili deke.

Preispitivanje karijere i finansija

Sva ta pitanja mogu da izazovu takozvanu „krizu srednjih godina”, kaže psiholog mr Anđelka Jelčić za „Magazin”. Tada su mnogi ljudi skloni da preispituju dosadašnji uspeh u karijeri ili finansijama, to je period i velikih radosti, ali i stresova.

– Kriza srednjih godina je promena u ponašanju i emocijama, kao reakcija na izazove života. Nije dijagnoza i nije nužna pojava ni kod žena, ni kod muškaraca, ali, gotovo po pravilu, različito se kod jednih i drugih manifestuje. Kada je reč o mentalnom zdravlju, uočava se viši stepen depresije i anksioznosti ili psihičkog stresa kod žena. Loši mehanizmi odbrane ugrožavaju tada i fizičko zdravlje, bezvoljnost najčešće dovodi do manjka fizičke aktivnosti i gojaznosti – objašnjava Anđelka Jelčić.

Nastavak ovde https://magazin.politika.rs/sr/clanak/561952/zdravlje/kriza-srednjih-godina

Da li imate krizu srednjih godina?

Možda znate nekoga ko prolazi kroz tu krizu?

Kako, po vašem mišljenju, najlakše može da se prebrodi kriza srednjih godina?

Mislila sam da počinje oko 40.te a ne 30.te
najlepše godine posle 40 - te.

Tema je ispreplitana sa Pinokijevom temom o neiživljenosti, ili bar ima dodirnih tačaka.
Kada se deca osamostale, skučiš se, preostaje jedino da uživaš u životu i baviš se onim što voliš a za šta nisi imao vremena jureći karijeru, vaspitavajući decu.
Ne bi trebalo da bude kriza već novi početak.

Da li imate krizu srednjih godina?

Možda znate nekoga ko prolazi kroz tu krizu?

Kako, po vašem mišljenju, najlakše može da se prebrodi kriza srednjih godina?
Želja za pozitivnim promenama kada još imamo potencijala nije kriza. Ne, u 78. ću da se drnem i dignem iz mrtvih!
Poznajem mnoge koji su napravili drastične promene u svom životu negde oko 40-50, a malo ih se pokajalo.

Sada uveliko pominju i takozvanu krizu prve četvrtine odnosno onu krizu oko 25 godine— kažu da kada se ona dobro ishendluje da onda ni ne bude ove krize srednjih godina.
Ima smisla ili ne? Šta mislite?
Za nas je kasno da hendlujemo ovu 1st quarter, šta smo propustili-propustili 😆
Ne žalim! Ako sam propustila, svesno sam jer nisu bile za mene.
Život traje! :cvet:

Kriza srednjih godina mi zvuci kao ono kada muskarci mrze sponzoruse, a zapravo mrze muskarce koji imaju vise kesha od njih :D
Isto tako, kada neko kaze "drma ga kriza srednjih godina" jer covek i u cetrdesetim i pedesetim godinama voli da putuje, da se zaiebava, da zivi zivot punim plucima, kaze to upravo jer mu/joj je krivo sto on/ona ne moze/ne ume tako da zivi.

Bukvalno izmisljen pojam. Ljudi u srednjim godinama su ljudi sa dovoljno zivotnog iskustva, uglavnom dovoljno novca, resenom porodicnom situacijom, i, realno, ako ih i zdravlje sluzi i umeju, onda umeju najlepse da zive.

Evo jednog zanimljivog teksta u kome su nabrojani i simptomi krize srednjih godina. Na kraju autorka piše da je to zapravo prelazni period i nije krizni.

https://www.psihocentrala.com/zivot...ina-prilika-za-rast-ili-korak-ka-destrukciji/

Ovde su objašnjene promene koje nastaju u srednjim godinama, i kod žena i kod muškaraca

https://www.vaspsiholog.com/2022/11/kriza-srednjih-godina-kod-zena-i-muskaraca/

U ovom tekstu objašnjavaju kako izgleda ta "kriza" srednjih godina

https://bonitet.com/sta-raditi-kad-vas-uhvati-kriza-srednjih-godina/

Mislim da sama reč "kriza" nije dobra za opis promena u ponašanju ljudi od 40-60 godine.

To su godine u kojima preispitujemo svoj život. Posmatramo, sa vremenske distance, kako smo živeli, šta smo želeli, šta nismo ostvarili u ranijim godinama.

Sa velikom dozom kritike preispitujemo te ranije godine.

Kada razmišljam o godinama koje su iza mene, pored neispunjenih snova, vidim i lepe životne periode. Nije sve bilo strašno u tim ranijim godinama. Bilo je tuge, ona je neizbežna ali i smeha i radosti.

Poznajem ljude koji kažu " to su bile moje bubice" i koji ne prihvataju reč kriza.

@Frederick_ Kako možeš jedan potvrđen bio-psiho-socijalni sindrom nazvati izmišljenim? :D
Da li je to sindrom ako od njega "pate" (ovo pate je namerno pod znacima navoda) svi?

Posto, kako je opisana ta "kriza srednjih godina", bukvalno svaka persona od 30 do 60 ima taj sindrom.

Zato je izmisljeno, jer ne mozes nazvati sindromom nesto sto je, zapravo, normalno stanje.

Nekada su psiholozi i homoseksualizam smatrali za bolest, pa su shvatili da je to normalno stanje. Isto ce tako vrlo brzo i za krizu srednjih godina da shvate :)

Читао сам баш много о кризи средњих година.
Ја је нисам приметио...
Додуше, нисам имао времена због реалних проблема у животу.
Нисам имао кад да жалим за пропуштеним шансама.
Можда ће ме сад лупити?
Углавном, нећу купити мотоцикл, нити јурити малолетнице.
А да ли ћу на други начин да правим будалиу од себе, и да ли ћу уопште...
показаће време.

najlepše godine posle 40 - te.

Tema je ispreplitana sa Pinokijevom temom o neiživljenosti, ili bar ima dodirnih tačaka.
Kada se deca osamostale, skučiš se, preostaje jedino da uživaš u životu i baviš se onim što voliš a za šta nisi imao vremena jureći karijeru, vaspitavajući decu.
Ne bi trebalo da bude kriza već novi početak.
A što ako nema djece ili dijete na putu a muškarac 40+?

Da li je to sindrom ako od njega "pate" (ovo pate je namerno pod znacima navoda) svi?

Ne pate svi. Neko prođe kroz te životne probleme i ne oseća ih, a neko drugi ima simptome: muškarac želi da kupi nov auto, žena želi da ide na plastične operacije, npr.

A što ako nema djece ili dijete na putu a muškarac 40+?

Može ali i ne mora da ima promene raspoloženja. Nismo svi isti.

Ne pate svi. Neko prođe kroz te životne probleme i ne oseća ih, a neko drugi ima simptome: muškarac želi da kupi nov auto, žena želi da ide na plastične operacije, npr.

Može ali i ne mora da ima promene raspoloženja. Nismo svi isti.
naravno da nismo.
eto ja nisam ni primetio nista
zabrinut sam bio samo sto ne mogu da uzmem stambeni kredit
a onda je zivot tu glopost obrisao drugim vaznijim stvarima
ko se bori sa problemima nema vremena za krizu srednjih godina
nju mogu da imaju oni sa visko slobodnog vremena i novca
ja nemam ni jedno ni drugo
a i nisam takav karakter...ne zalim za prostim mlekom.

Back