Reakcije na kriminalizaciju klevete u RS: Sraman zakon kao nastavak represije
Prema usvojenom Zakonu o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS-a, kleveta i uvreda postaju krivična djela za koja se predviđaju enormno visoke novčane kazne (Arhiva)
20 Jul 2023
Današnje usvajanje zakona u bosanskohercegovačkom entitetu Republici Srpskoj koji kriminalizuje klevetu, ugrožava mogućnost građana da slobodno govore, a nezavisnih medija da izvještavaju istinu, ugrožavajući demokratiju Bosne i Hercegovine i njenu euroatlantsku budućnost, ocijenila je Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH.
“Oni koji su uveli i podržali ovaj represivni zakon pomjerili su Republiku Srpsku korak dalje na putu ka autoritarizmu”, navodi se na Twitter profilu Ambasade.
“Ovo nedemokratsko zakonodavstvo služi samo u korist nastojanja vladajuće koalicije da konsoliduje vlast i izbjegne odgovornost i šteti interesima onih koji žive u Republici Srpskoj.”
Podsjetimo, danas su zastupnici NSRS usvojili Prijedlog izmjena i dopuna Krivičnog zakonika, kojim se, između ostalog, ponovo kriminalizuje kleveta. Zastupnici su podržali klevetu kao krivično djelo uprkos upozorenjima i protivljenju novinarske zajednice, nevladinih i međunarodnih organizacija.
Agencije i bh. mediji navode kako, prema danas usvojenom Zakonu o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS-a, kleveta i uvreda postaju krivična djela za koja se predviđaju enormno visoke novčane kazne – u rasponu od najmanje 2.500 do više od 50.000 eura.
Protivno međunarodnim obavezama
Ujedinjene nacije u BiH, Misija OSCE-a u BiH, Ured Vijeća Evrope u Sarajevu i Evropska unija u BiH su izuzetno zabrinuti zbog činjenice da je Narodna skupština Republike Srpske danas ponovo kriminalizirala klevetu, prenosi Fena.
Ovaj korak je, kako su saopćili, protivan međunarodnim obavezama BiH u oblasti ljudskih prava, te nije u skladu sa evropskim putem BiH niti sa 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, a posebno ključnim prioritetom 11 o povoljnom okruženju za civilno društvo i ključnim prioritetom 12 o slobodi izražavanja.
“Tamo gdje postoje krivični zakoni o kleveti, oni rizikuju da budu zloupotrebljeni protiv novinara, branitelja ljudskih prava i drugih aktera civilnog društva za obavljanje svoje legitimne uloge da istražuju i informišu javnost o pitanjima od javnog interesa, što je od suštinskog značaja za funkcionisanje svakog demokratskog društva”, navodi se u zajedničkoj izjavi UN-a u BiH, Misije OSCE-a u BiH, Ureda Vijeća Evrope u Sarajevu i EU u BiH.
“Izmjene i dopune su nepoželjan, i neosporno veliki korak unazad u zaštiti osnovnih prava i narušavaju efikasno funkcionisanje demokratije u Republici Srpskoj.”
Podsjećaju i na preporuke koje su dali tijela UN-a, OSCE-a i Vijeća Evrope i mehanizmi za ljudska prava, a koji su pozvali vlasti RS-a da ne kriminalizuju klevetu ponovo, nego da, umjesto toga, rješavaju pitanja klevete kroz poboljšanu medijsku regulativu i zaštitu u okviru građanskog prava.
Narušavanje osnova slobode izražavanja
Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u BiH oglasio se danas saopćenjem za javnost u kojem navodi kako je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS, koji je Narodna skupština RS usvojila, a kojim se kriminalizira kleveta i direktno narušavaju osnovni principi slobode izražavanja, veoma štetan po medijske slobode.
Nadležne upozoravaju iz Vijeća da je usvojeni zakon vrlo štetan po medijske slobode, te podsjećaju kako je sloboda izražavanja temeljno pravo. Kako nadalje navodi, sloboda izražavanja je i u ključnom prioritetu (broj 12) iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU, a javni interes je osnovni pojam etičkih novinarskih standarda i sadržan je u Kodeksu za štampane i online medije BiH.
“Novinari imaju pravo i obavezu da izvještavaju o svim činjenicama od javnog interesa. Pri izvještavanju o činjenicama od javnog interesa novinari će voditi računa o zaštiti privatnosti, ličnih i poslovnih podataka fizičkih i pravnih osoba o kojima izvještavaju, pri čemu će interes javnosti uvijek biti primaran u odnosu na zaštitu privatnosti, naročito političara i javnih zvaničnika”, navedeno je, između ostalog, u članu 1 – Rad u interesu javnosti Kodeksa.
TI: Otvorena faza represije građana
Transparency International u BiH (TI BiH) saopćio je kako je usvajanjem izmjena Krivičnog zakonika vlast u RS ušla u fazu otvorene represije nad građanima i svrstala se u red najgorih autoritarnih režima u ovom dijelu svijeta, prenosi Fena.
Upozoravaju kako će svi građani trpiti posljedice vraćanja klevete u sistem krivičnog pravosuđa, jer će vlast preko podobnih tužilaca imati mogućnost da progoni sve ljude koji iznose bilo kakvu kritiku na društvenim mrežama ili na drugom javnom mjestu.
U saopćenju za javnost TI BiH se navodi da je današnjim odlukama Narodne skupštine RS (NSRS) stvoren osnov za otvaranja brojnih krivičnih postupaka kako protiv novinara, medija, aktivista i opozicionih političara, tako i protiv svih ostalih koji ukazuju na bilo kakav društveni problem na javnom mjestu.
Dodaje se da, bez obzira na istinitost navoda koje iznose, svi se mogu suočiti sa mjerama koje sa sobom nosi krivični postupak, „a koje smo imali priliku da gledamo proteklih godina kroz brojne pravosudne farse i političke obračune posredstvom tužilaštava“.
TI BIH podsjeća da je ovaj zakon najavljen nakon brojnih kontroverzi sa krađom glasova koje su obilježile oktobarske izbore kao vid “popravljanja negativne atmosfere u javnosti” i da je od prvog dana bila jasna namjera vlasti da ovim zakonom uguši svaku kritiku.
Vukelić: Sraman zakon
Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka, rekao je danas da je 47 narodnih poslanika glasalo protiv svojih građana, svog naroda i reklo da više cijene svoje interese i da zaštite svoje pravo da skrivaju informacija od građana, javlja Anadolija.
“Ovo je zaista sramotan dan za Republiku Srpsku i sramotan dan za Narodnu skupštinu koja je ovako sraman zakon izglasala i pored protivljenja i novinarskih udruženja, brojnih domaćih i svjetskih organizacija. Usprotivili su se svim demokratskim standardima, svim osnovnim ljudskim pravima o kojima smo govorili proteklih sedam mjeseci”, rekao je Vukelić.
Prema njegovim riječima, zastupnici su zanemarili sve ono za šta se javno zalažu govoreći o demokratizaciji društva, o ljudskim pravima i slobodama koje su zagarantovane Ustavom Republike Srpske.
“Zaista, jedan težak dan za demokratiju u Republici Srpskoj i za sve njene građane, ali i za sve novinare koji u cijeloj BiH budu pisali o radu institucija, funkcionera i političara i ostalih u Republici Srpskoj”, rekao je on.
Prema njegovim riječima, novinarska zajednica neće odustati od borbe, neće se pomiriti s ovim i iskoristit će sva pravna sredstva da dokažu da ovakva odluka nije u skladu sa Ustavom RS-a te kako ovaj zakon ne bi ni jednom građaninu nanio štetu.
Izvor: Al Jazeera i agencije