Quantcast

KREDITI

Sta mislite po pitanju nevidjivog novca tj. kredita

• Za kredite

• Protiv kredita

• Neodlucan

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Goksi_77

Početnik
Poruka
2
ovako
kako se moze uzeti kredit za penzionera a da penyioner nije u zemlji
naime
ako neko ima ovlascenje da podize penziju
na koji nacin moze uyeti kredit na tu istu penziju
..da li treba posebno ovlascenje ili nesto drugo
_

Koliko ja znam, ne može nikako. Kredit mora da se uzme lično, tj. ne može se neko ovlastiti da uzme kredit u nečije ime. Lično se potpisuje zahtev za kredit, ugovor, plan otplate itd.

Drugo je ovlašćenje za podizanje penzije, to je uobičajena stvar.

juhuujej

Zainteresovan član
Poruka
147
Jedan savet za sve koji planiraju da se upuste u stambeni kredit:

Dobro proučite sve banke i jako dobro obratite pažnju sa kakavim ćete referentom razgovarati.
Poslednjih dva meseca su mi mnogo zagorčana zbog nesposobnog i neodgovorognog kreditnog savetnika (kojem inače na vizitki piše da je stariji savetnik) strašno!
A što je najgore ne uspevam ni da se žalim na dotičnu...
OTP - katastrofa

- - - - - - - - - -

jel moze neko da mi kaze u kojoj banci je moguce podici kredit za izgradnju kuce od 20 000 e ,vlasnik sam placa I posedujem nekretninu u unutrasnjosti koja vredi 30 000e ,na zalost plata mi je minimalna ali stalna I iznosi 22 000din
hvala

Teško će ti to odobriti, prvo gledaju prosek primanja. Mada možeš uzeti sa nekim udruženi kredit pa da na taj način povećaš prosek primanja.

royaltribune

Početnik
Poruka
33
Da li ja, koji primam platu kod Aik banke mogu nekako da kupujem tehniku koju prodaje winwin ili emmi na rate,vidim da da imaju neke fazone na 12 rata bez kamate ali sa rajfajzen bankom i efg?
Koliko vidim na sajtu aik banke takve kombinacije nemaju.

dang

Zainteresovan član
Poruka
466
Da li ja, koji primam platu kod Aik banke mogu nekako da kupujem tehniku koju prodaje winwin ili emmi na rate,vidim da da imaju neke fazone na 12 rata bez kamate ali sa rajfajzen bankom i efg?
Koliko vidim na sajtu aik banke takve kombinacije nemaju.
U EEFG banci uzmes kreditnu karticu i onda svaku vecu kupovinu, bilo gde, karticom mozes da pretvoris u otplatu u 12 rata bez kamate.

Poslednja izmena:

bbutros

Početnik
Poruka
1
Imam problem u vezi kredita.Naime moj zet je pre par godina podigao subvencionisani kredit za novog punta ,a posle dve godine na to podigao i kes kredit od 150000 dinara. Medjutim ubrzo je preminuo. Ziveo je sa suprugom i sinom Posle godinu dana od njegove smrti i sestra mi je preminula a sad je ostao samo sestric, koji nema mogucnosti da vraca kredit,jer iam samo 19 godina i nema posao,Oba kredita su se odbijala od plate zetu.Nema zirante . Za prvi kredit je zalog taj auto i blanko menica ,a za drugi samo blanko menica .Jel moze neko da mi pojasni situaciju.Da li mora da vrati kredit,ili da li je dovoljno samo da mu uzmu auto.Situacija je kriticna posto on nema odakle da plati rate za kredit.
Molim vas da me uputite kako dalje. Unapred zahvalan.

gost 198065

Poznat
Poruka
7.720
Koliko ja znam, zakonski naslednik nasleđuje i dug. Jedino u slučaju da se odrekne nasledstva, onda nema ni duga.

Ne razumem baš kakav je to bio subvencionisani kredit koji je morao da ide sa autom kao zalogom, ali možda samo nisam upoznata s takvim slučajem. Svi subvencionisani krediti koji su meni poznati, išli su samo na menice i eventualno AZ, ili možda sa žirantom. Ali, ako je auto bio garancija za kredit, i ako on nema od čega da ga vraća, najverovatnije će taj auto morati da ide na doboš. Ja savetujem da se obratite banci direktno, ako već niste. Da objasnite situaciju. Banke ne vole da stvar dođe do suda, jer je poznato kako sudovi u ovoj zemlji rade; a čak i kad dobiju sud - što je skoro pa pravilo, ipak tu postoje neki ugovori, jel - svi znaju kako ide kad se sudski prodaje oduzeta imovina. Tu neće izvuć ni trećinu onoga što su dale. Iz tog razloga, banke su sklone da iznađu bilo koje rešenje koje neće ići do suda. Šta znam, da vam produže otplatu s nekom ratom koja bi - možda - bila za vas prihvatljivija da je plaćate. Ili, ako ne možete da plaćate nikakvu, možda postoji mogućnost čak i da sami prodate auto, pa da od te sume vratite banci dug. Znam za slučajeve kad su ljudi tako vratili stambene kredite koje više nisu mogli vraćat. Možda to ne bi bio ceo dug, ali verovatno bi dobili više nego da to sve ide na sud, pa da se pleni, pa da se prodaje putem suda na licitaciji, jer su tamo cene obično mizerne. To ne bi išlo skroz po JUS-u, ali nemate pojma kakve kompromise banke mogu da učine ako procene da će proći bolje nego da idu da vas tuže. Ako postoji ikakva mogućnost da vi za auto dobijete više ako ga prodajete sami, nego ako bi ga prodavao sud; banka će nać neki sistem da se to tako uradi. Zato što je njoj u cilju da se postigne što bolja cena - od toga direktno zavisi koliko će im para biti vraćeno.

Iz tog razloga vam savetujem da svakako odete u banku u kojoj je kredit podignut, i da s njima razgovarate. Ne znam koliko je stvar odmakla, ali ne dajte da prođe mnogo, da vas opominju i zivkaju, jer će onda možda prodat dug kakvoj uterivačkoj agenciji, a od njih nećete moć da živite. Znam ljude koje su ti "zakoniti uterivači" toliko uznemirili, da su isplatili dug pošto-poto, ne pitajući za cenu. Makar se zadužili kod lihvara. Mislim, onih koji nemaju licencu da se bave bankarstvom, ako me razumete. Osim toga, ako dođete do suda, tu ćete imati da platite i sudske troškove povrh svega.

Menice nisu toliko strašne koliko mnogi ljudi misle, ali i one su sredstvo prinudne naplate, i njihovom realizacijom opet možete doć na isto. Puno ljudi kaže: ma šta me briga, dok to dođe na naplatu, ko živ ko mrtav. Ja znam ljude koji su menicu morali da plate i posle pet godina. U principu, dok god imaš neku imovinu na sebi, banka može da te pleni, dal za dva meseca ili pet godina, svejedno. Dugovi se ne brišu, i to je samo odlaganje za budućnost. Poenta je u tome, i izvinite ako sam vas smorila, da se odete u banku i s njima pokušate naći neko rešenje. Ne znate kakva bi ta rešenja mogla da budu sve dok ne odete, a neka bi vam možda odgovarala - jer, ponavljam, banke ne vole da ide sve do sudova. To možete posmatrat i kao vašu korist.

U svakom slučaju mislim da se auto mora prodati.

royaltribune

Početnik
Poruka
33
Da li je nekome poznato da li i gde mogu da uzmem kredit od 30.000din na 6 rata ali ako nemam ugovor za stalno? Dakle radim ali su ugovori na 2 ili tri meseca. Platu primam preko rajfajzen banke na novom poslu,pre toga sam godinu i nesto prima preko Aik banke... Juce sam isao u rajzajzen i kod njih ne mogu ni onu pozajmicu da uzmem a tek kredit manji od plate!

Dakle,da li neka banka daje to ako ne primam platu preko njih,ako daje koja,mogu i da se prebacim u tu drugu banku posto rajfajzen ne sluzi svrsi ako nisam za stalno?
Hvala.

RSSM

Početnik
Poruka
17
Imam jedno pitanje. Imao sam gotovinski kredit u jednoj banci koji sam redovno otplacivao 2 godine a onda sam ga refinansirao bez problema kao redovni platisa u drugoj medjutim nakon samo 4 meseca dobio sam otkaz kao tehnoloski visak. Banka naravno u slucaju sa samo otplacene 4 rate i kreditom na 96 meseci nije ponudila apsolutno nikakvu pogodnost. U medjuvremenu sam zabelezio kasnjenje od 80 dana ali i platio jos 3 rate iz raznoraznih kombinacija ali vise nemam.

Takodje sam ponudio da pozajmim neke pare i isplatim sve zaostatke i da budem sto bi rekli na nuli pa da time i sa ukupno 10 otplacenih rata eventualno onda mozda dobijem bar neki grejs ili nesto dok se ne snadjem,bilo sta,neku olaksicu. Na to mi je receno da bi bilo dobro da to sve otplatim ali da i dalje nista ne nude dok ne nadjem ziranta. A ako nadjem ziranta da eto eventualno mogu da racunam mozda na restruktuiranje sa 6 meseci grejsa gde bih placao "SAMO" kamatu,sto zvuci fino za nekoga ko ne zna da je u prvih par godina u rati kamata cini 2/3 a glavnica ostatak,sto znaci da sa svim ovim sto sam ja ponudio i ziranta i da isplatim sve zaostatke, i pokusao da napravim dogovor oni meni nude da na kraju uz sve to placam 6 meseci ratu nizu za 30% i to kao nezaposleno lice....sjajno....

Ja zaista nisam nikad ocekivao korektnost od neke banke ali ovo vise lici na bezobrazluk,jer ako sam ja taj koji mesecima njima daje ponude a za uzvrat dobija odbijanja pa mislim....na kraju sam iznervirano rekao da je meni najjeftinije da pustim da predjem 90 dana,nakon cega stizu odgovori da eto oni salju odmah sudske izvrsitelje (a neka tuzba, presuda prvo?) a posto sam rekao da ja na svoje ime nemam apsolutno nista onda su poceli da pricaju kako mogu da vrse neke zaplene od roditelja sto apsolutno nisam siguran da mogu po zakonu.

Dakle ne treba mi savet u izbegavanju placanja kredita,jer meni nije cilj da bezim vec da dobijem privremenu olaksicu ali zaista ne kapiram da banka apsolutno ne zeli da izadje bilo kako u susret osim pretnjom tuzbe.

seerbman

Početnik
Poruka
1
Ne uzimajte kredite!!! NIPOSTO!!!
Kamate su astronomske, uslovi nepovoljni i skriveni na silnim stranama Ugovora koji potpisujete.
Uzeo sam kredit u Alpha Banci u Martu 2010 god. u visini 500.000,00 din. sa rokom otplate osam godina uz mogucnost prevremene otplate. Do sada sam otplatio 58 rata po 9.500,00 din. (uredno i na vreme), dakle oko (550.000,00 din.).
Kada sam pokusao da izmirim svoj kredit, nakon pet godina uredne otplate, receno mi je da je moj trenutni "dug" banci je 289.000,00. i da toliko novca ja treba da uplatim...

Rekapitulacija:

58*9500,00=551000,00
551000,00+289000,00=840000,00

Na pozajmljenih 500.000,00 posle pet godina uredne otplate vratio sam 840000,00 din!!!

ZELENASI!!!

nikodija

Aktivan član
Poruka
1.668
Ne uzimajte kredite!!! NIPOSTO!!!
Kamate su astronomske, uslovi nepovoljni i skriveni na silnim stranama Ugovora koji potpisujete.
Uzeo sam kredit u Alpha Banci u Martu 2010 god. u visini 500.000,00 din. sa rokom otplate osam godina uz mogucnost prevremene otplate. Do sada sam otplatio 58 rata po 9.500,00 din. (uredno i na vreme), dakle oko (550.000,00 din.).
Kada sam pokusao da izmirim svoj kredit, nakon pet godina uredne otplate, receno mi je da je moj trenutni "dug" banci je 289.000,00. i da toliko novca ja treba da uplatim...

Rekapitulacija:

58*9500,00=551000,00
551000,00+289000,00=840000,00

Na pozajmljenih 500.000,00 posle pet godina uredne otplate vratio sam 840000,00 din!!!

ZELENASI!!!

Nije mi jasno zasto se ljutis, sve to ti je pisalo u ugovoru, kolika je kamata na godisnjem nivou puta 5 godina .... jbg proslo titino vreme kada se uzimali bezbamatni krediti a i njih pojede inflacija pa na kraju ne vratis nista, sada je inflacija itekako zaracunata u ratu ....

Ljudi citajte ugovore, imate pravo ne potpisan ugovor da odnesete kuci, da u hodniku sjedite i citate koliko hocete da povedete prijatelja koji se razumije u ekonomiju, sve vam je dozvoljeno dok ne potpisete ugovor, kada ga potpisete morate se drzati onoga na sta ste pristali, kao i banka naravno.....

P.S. Naj bitnije pise naj sitnijim slovima -svaka rjec je vazna, obratiti paznju da li je kamata fiksna ili varijabilna ( varijabilna znaci da je banka moze promjeniti kada god zeli) ...

- - - - - - - - - -

Da li je nekome poznato da li i gde mogu da uzmem kredit od 30.000din na 6 rata ali ako nemam ugovor za stalno? Dakle radim ali su ugovori na 2 ili tri meseca. Platu primam preko rajfajzen banke na novom poslu,pre toga sam godinu i nesto prima preko Aik banke... Juce sam isao u rajzajzen i kod njih ne mogu ni onu pozajmicu da uzmem a tek kredit manji od plate!

Dakle,da li neka banka daje to ako ne primam platu preko njih,ako daje koja,mogu i da se prebacim u tu drugu banku posto rajfajzen ne sluzi svrsi ako nisam za stalno?
Hvala.

Kod nas postoje mikro kreditne organizacije, kod njih nije bitno da li si zaposlen ili ne jer ti uzimaju komplet pokucstvo kao zalog, a i kamate su zelenaske, ali neko ko nema drugi izlaz pristaje i na to... a za banke mislim da je za bilo koji kredit bitan stalni radni odnos ili zirant u salnom radnom odnosu.

ipad

Primećen član
Poruka
569
Ja sam isto protiv kredita. Oni nam rade o glavi. Jednostavno nemojmo se forsirati da imamo prividan rast kad je to na kraju gubljenje i zivaca i novca i svega.

Ne uzimajte kredite!

gost 204907

Elita
Poruka
22.648
KREDITI U ŠVAJCARCIMA: Banke traže od klijenata da ih ne tuže
Federika Mogerini , šefica evropske diplomatije

BEOGRAD - Dok je Hrvatska naterala banke da klijentima po povoljnim uslovima konvertuju franke u evre, srpski bankari uvode peti model rešavanja problema kredita u švajcarcima.

Banke dužnicima nude da im vrate kamate, koje su im nezakonito uvećavale prethodnih godina, a da im građani ovu „uslugu“ uzvrate tako što će se napismeno obavezati da ih neće tužiti, odnosno na sudu tražiti poništenje kredita.

Prebijanje duga

Prema dosadašnjim, doduše prvostepenim presudama u Srbiji, ali i regionu, sud je odlučivao u korist građana, a ne banaka. Presuđivano je da klijent ima pravo na povraćaj nezakonito uvećane kamate, ili na poništavanje celog kredita.

Poništenje, kako objašnjavaju u Udruženju Efektiva, znači da obe strane, banka i klijent, vrate drugoj ono što su dale, pa kada se dugovi prebiju, klijentu ostaje stan, a banka dobija ono što je do tada uplaćeno na ime otplate. Dejan Gavrilović iz Efektive kaže da se može očekivati da banke sve češće nude ovaj model dogovora jer uskoro ističe rok za četiri ponude na koje ih je naterala Narodna banka Srbije.

- Postoje presude da banka mora da isplati nezakonitu kamatu, čak i da se ugovor o kreditu poništava, ali nijedna nije pravosnažna - ističe on.

Sud na strani građana

Naše banke još imaju prostora da razmišljaju, a hrvatska vlada je odlučila da njihovi bankari nisu pomogli dužnicima, pa će ih naterati da to urade. Franci će se konvertovati u evre po kursu na dan odobravanja kredita.

Činjenice
REŠENJA U REGIONU

Mađarska: Konvertovanje u forinte po fiksnom kursu ispod tržišne vrednosti

Poljska: Pretvaranje u zlote po kursu na dan uzimanja kredita*

Crna Gora: Pretvaranje u evro po kursu na dan odobravanja

Hrvatska: Konvertovanje u evro po kursu na dan odobravanja

Srbija: Konvertovanje u evro uz povoljniji kurs i nižu kamatu, kao i ostanak u francima uz smanjenu kamatu i ratu

*Donosi zakon do kraja novembra

http://www.kurir.rs/vesti/biznis/kr...aze-od-klijenata-da-ih-ne-tuze-clanak-1908535

igi192

Elita
Poruka
20.453
Krediti koje neko uzima pa ti ova bagra to veze sa svicarske franke ili neku drugu dovoljno govori o monetarnoj politici jedne zemlje..Krediti su potrebni mnogima koji imaju ideje koje žele da probaju da ostvare..

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.