Кратке вести из света Гну/Линукса

drzare

Aktivan član
Poruka
1.516
Обзиром да је овај подфорум мало замро рекох да се бар с времена на време убаци по нека вест везана за Гну/Линукс оперативне системе...

Ипак у последње време изашло је неколико нових верзија Гну/Линукс оперативних система па би био ред исте и представити и на Крстарици...
 
Од краја априла доступан је нови Убунту 13.04 који доноси ново језгро у верзији 3.8 , Либреофис у верзији 4.0.2, XFC је у верзији 4.10, КДЕ у верзији, 4.10.2 ....
Линкови за преузимање Убунтуа 13.04 и његових верзија:
 
Izasla je nova verzija Bodhi linuksa baziranom na Enlightenment grafickom okruzenju. Sistem je stabilan, brz. Instalacija programa nikada nije bila laksa a sve se radi iz internet pretrazivaca modori. Minimalni resursi su mu 300+MHz CPU, 128MB RAM, i 2.5GB prostora na disku!
Rec je o jos jednom ne svakidasnjem Ubuntu derivatu praceno 12.04 LTS i 13.10. Dostupan je u 32 bitnoj i 64 bitnoj arhitekturi, pa koga zanima neka pogleda :cool:

http://www.bodhilinux.com/index.php
 
Trenutno koristim od Linuxa LinuxMINT 14 sa KDE okruženjem. Veoma sam zadovoljan.

Ali kako sam ranije jedno vreme koristio OpenSUSE, kopkalo me je i sad skidam OpenSUSE 12.3, pa ču instalirati na drugom Hardu, ako budem uspeo, jer nisam siguran da če ova grafička koju sad imam podneti... :)

http://www.opensuse.org/en/

http://software.opensuse.org/123/en


DefaultDesktop.jpg
 
Jede RAAAAM! Bolje nemoj da se bahces sa open suse..
Pogrešio si mnogo. :lol:

Ova nova verzija OpenSUSE uopšte nejede ram, što me iznenadilo! Pored toga veoma je brz, i grafika koju podržava do sad nisam video ni kod nekoliko distroa Linuxa. :)
Jedino što je "prazan", te se večina programa treba naknadno instalirati.
Takođe je potrebno ručno uključiti internet koneciju.
Inače je, slobodno mogu reči - BOMBA! :ok:

Svakao je malo teži za početnike. :)

snapshot1.jpg
 
Poslednja izmena:
Кад је у питању свет отвореног кода сваки покушај преваре се брзо утврди и потврди и ту важи она стара народна која каже да су у лажи „кратке ноге“.
Пре пар недеља објављена је сензационална вест о изласку оперативног система који у себи садржи 3 различита језгра (kernel) и сензационалним убрзавањима , али не лези враже, увек се нађу људи који прво провере па онда дају суд...
Ово је једна таква прича SphinUX-OS ...
 
Недавно је светлост дана угледала нова стабилна верзија Дебиана у ознаци 7 (Wheezy), сада је доступно и прво веће ажурирање те је и ознака издања промењена у 7.1. О учињеним исправкама и новитетима можете прочитати на званичној објави...
 
ja sam instalirao Zorin i stvarno nije los za pocetak ako prelazis za windowsa i provo so me je odusevilo je Window woble compiz effect ali to mi vise nije gust, poslo toga sam probao ubuntu nesvidja mi se ovaj sastrane tab imam osecaj koda imam tablet a ne kom, kubuntu(mislim KDE) je dobar ali sam razmisljao da probam ROSU to je neki ruski na bazi red hata ili nesto tako, sto se tice samih OS meni je uvek bilo bolje da dodje prazan pa sta mi treba da instaliram sam a ne da mi dodje sa puno gluposti pa vise vrmena provodi unistalirajuci i pitajuci se sta je od sranja ostalo
ps ako neko ima neki predlog slobodno rokaj neustrucavaj se
 
Poslednja izmena:
ja sam instalirao Zorin i stvarno nije los za pocetak ako prelazis za windowsa i provo so me je odusevilo je Window woble compiz effect ali to mi vise nije gust, poslo toga sam probao ubuntu nesvidja mi se ovaj sastrane tab imam osecaj koda imam tablet a ne kom, kubuntu(mislim KDE) je dobar ali sam razmisljao da probam ROSU to je neki ruski na bazi red hata ili nesto tako, sto se tice samih OS meni je uvek bilo bolje da dodje prazan pa sta mi treba da instaliram sam a ne da mi dodje sa puno gluposti pa vise vrmena provodi unistalirajuci i pitajuci se sta je od sranja ostalo
ps ako neko ima neki predlog slobodno rokaj neustrucavaj se
Ako radije želiš da sam instaliraš šta ti treba, mislim da je najpogodniji OpenSUSE. :)

Dopao mi se i PinguyOS. Veoma dobro radi, veoma stabilan. :)


Cardapio.jpg



http://pinguyos.com/


Veoma lako se instalira:

http://pinguyos.com/installation-guide/
 
Poslednja izmena:
За оне који воле стабилан оперативни систем који већ по инсталацији има све потребне програме како за кућну тако и за употребу у малим и средњим предузећима, изашао је нови Calculate Linux у верзији 13.6.
У питању је дистрибуција базирана на Gentoo Linux, али тако упакована да и просечан корисник може да је користи без икаквих проблема и потребе за неком вишим нивоем знања...
Calculate Linux долази у више облика:
- Calkulate linux Desktop u са различитим радним окружењима (КДЕ; XFCE)
- Calculate Directory Server - сервер
- Calculate Media Center - десктоп прилагођен за бављење мултимедијом
- Calculate Linux Scracth

Жељену верзију Calculate Linuxa можете преузети са странице за преузимање.

Што се мене тиче препорука за све оне којим треба стабилан систем са свежим пакетима...
 
Poslednja izmena:
Изашло је ново издање једне занимљиве дистрибуције намањеној деци. Кад се каже да је нека дистрибуција намењена деци то значи да долази са предисталираним програмима који су тако осмишљени да се деца већ од 2-3 године могу навикавати на рад на рачунару али и стицати прва знања о бојама, бројевима, словима, правилима која важе у природи и друштву ...
Дистрибуција коју сад представљам јесте Дуду линукс ( DoudouLinux) који за основу има Дебиан али је тако уређен да се без икаквих опасности може препусти детету да се кроз игру учи...
gdm_login_session_sr.png
mini_dudu_800x600.jpg

Дуду линукс нуди образовне и лагане игре кроз које, забављајући се, деца уче и стичу друга знања. Већ од 2 године старости, деца могу да користите Дуду линукс, јер он не захтева способност читања или одлично руковање мишем, већ управо супротно. За старију децу, ту су једноставне апликације погодне за цртање, писање, рачунање, а могу и да науче како да стварају песме или видео клипове, или како да науче да програмирају. Штавише, деца могу посуђивати, умножавати и давати Дуду линукс својим друговима из школског игралишта и све то, све је потпуно легално!
 
за све оне који воле и користе Федору једна лепа вест, од данас је доступна Федора 19.
За оне који се питају:
Шта је то Федора?
Федора је оперативни систем заснован на Линуксу, збирка софтвера који омогућава рад рачунара. Можете да користите Федору заједно са, или уместо, оперативних система као што су Мајкрософт Виндоуз™ или Mac OS X™. Федора оперативни систем је потпуно бесплатан, слободан за уживање и дељење.

Иначе, пројекат Федора финансира компанија Red Hat која опет издаје своју истоимену дистрибуцију за коју наплаћује званичну подршку и као таква спада у најпрофитабилније компаније које се баве отвореним кодом...
Федору можете преузети у разним облицима радних окружења (Гном, КДЕ, Xfce, LXDE) ; разним форматима (живи диск, ДВД, нетинстал диск, ....) али и са већ припремљеним алатима за различите специфичне задатке (безбедност, уметност, учење, електоника...).
 
доступна је стабилна верзија Sabayon 13.08 која долази са :
- systemd као иснивним init системом
- Гноме 3.8
- КДЕ 4.10.5 , с' тим да се очекује скори излазак верзије 4.11
- Канцеларијски пакет Libreoffice долази у последњем изадњу 4.1
....
Преузимање нове верзије можете извршити преко следећих веза :

 
Poslednja izmena:
Prvih dvadeset godina Debiana


IZVOR: WWW.DEBIAN-SRBIJA.IZ.RSNa današnji dan, pre tačno 20 godina, Ian Mardok najavio je novi operativni sistem, koji je nazvao "Debian Linux Release", po mnogima najstabilniji operativni sistem na PC računarima.


794071087520e023094189939757201_orig.jpg
Mardok je tada poslao otvoreni poziv programerima da doprinesu softverskoj distribuciji baziranoj na relativno novom Linux jezgru s GNU sistemskim programima. Poreklo imena je kombinacija imena Debra Lynn (tadašnja Ianova devojka) i Ian.

Sama ideja Linux distribucija tada se tek začinjala i Debian je bio jedna od prvih takvih kompilacija softvera koje su činile operativni sistem zasnovan na Linux kernelu. U svom Debian Manifestu Ian naglašava da će Debian biti distribucija koju otvoreno razvija zajednica u duhu Linuxa i GNU-a.

Projekat je dobio svoj zamah i 1994. smo dočekali 0,9 verziju. Verzija 1.0 se pojavila 1996, a od te godine kreće i sistem imenovanja verzija Debiana po imenima likova iz Toy Story crtanih filmova. Danas je Debian moderni operativni sistem koji je poznat po svojoj stabilnosti i sigurnosti, tako da ćete ga naći instaliranog na mnogim računarima, a neki od njih vrše veoma bitne i odgovorne zadatke. Uprkos važnosti i širokoj primeni, zadržao je svoju filozofiju otvorenosti.

Više o Debian godišnjici pročitajte ovde.

Izvor

:worth:
 
Toolx GNU/Linux 1.0.0
Toolx GNU/Linux - USB live distribucija bazirana na Debian-u 7.1 i386 (Wheezy) sa kernelom 3.11.0.

Toolx GNU/Linux je naslednik tty GNU/Linux-a.

Zamišljen je kao all-in-one live USB za administraciju i servis računara (HW, SW i mreza), mada se može koristiti i za bilo koju drugu namenu.

Занимљива дистрибуција, поставио за преузимање па да видим како ће се понашати...
Преузимање и подсетник за постављање на УСБ меморију овде.

Више о самој дистрибуцији на страници.
 
Poslednja izmena:
Пре пар дана изашле су верзије Минта 16 „Петра“ са КДЕ и ИксФЦ радним окружењима.... више на страни


Sabayon Linux 14.01 од новина доноси:

Linux Kernel 3.12.5 with BFQ iosched, updated external ZFS filesystem support, GNOME 3.10.3, KDE 4.11.4, Xfce 4.10, LibreOffice 4.1.3, UEFI SecureBoot support for 64 bit images (with bundled UEFI shell), systemd as default init system, a greatly improved version of the Entropy package manager supporting concurrent activities (like parallel installation of applications) and PackageKit 0.8.x support with backend parallelization enabled. Last but not really least, the integration of Steam and a new install profile called Steam Big Picture mode (also improperly known as SteamBox on my blog) that turns your computer into a powerful Linux gaming machine.
 
Poslednja izmena:
За оне који још нису упознати, јуче (17.04.2014.) у поподневним часовима постало је доступно ново издање Убунтуа са дугорочном подршком означено са 14.04LTS где су Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Core, Kubuntu, Edubuntu, и Ubuntu Kylin подржани у треајању од 5 година док су остале верзије подржане наредне 3 године.
Као и до сада Убунту се може преузети са већ припремљеним радним окружењима :

А ту су и специјалне верзије усмерене на одређене области :
  • Mythubuntu 14.04lts
    • Mythbuntu is an official Ubuntu flavor focused upon setting up a standalone MythTV based PVR system. It can be used to prepare a standalone system or for integration with an existing MythTV network. Unlike similar projects, Mythbuntu keeps close ties with Ubuntu and all development is given back to Ubuntu. This architecture allows simple conversions from a standard desktop to a Mythbuntu machine and vice versa. The development cycle of Mythbuntu mirrors that of Ubuntu.
  • Убунту студио 14.04лтс намењен је свима који се баве аудио, видео и графичким уређивањем садржаја те долази потребним алатима за наведене радове...
  • Едубунту 14.04лтс верзија намењена најмлађима како би лако и уз забаву дошли до знања и вештина из различитих области везаних за школско градиво ...
Све у свему за сваког по нешто....

За оне који размишљају да своје Windows XP оперативне системе замене за неки актуелни а не желе да се бацају у трошак за нови хардвер препоука јесте Лубунту 14.04 уз чије коришћење ће продужити живот свом рачунару наредне 3 године (или бар док хардвер функционише).
линк1

линк2
 
Нови Убунту у верзији 14.10 спреман за преузимање....

Као и до сада и даље су присутне верзије са унапред подешеним радним окружењеима:
- Убунту (Јунит окружење),
-Убунту Гном (Гном шел),
-Кубунту (КДЕ радно окружење),
-Ксубунту (Xubuntu -XFCE радно окружење).
-Лубунту (LXDE радно окружење).

Ова верзија биће подржана наредних 9 месеци. за оне који не желе да на сваких неколико месеци играју са инсталацијом нове верзије оперативног система, ту је и даље Убунту 14.04 који ће бити подржан до 2019.године
 
За оне који желе стабилан, сигуран, слободан оперативни систем а немају много времена да баш све подешавају од нуле, и при том поштују своје порекло, језик и писмо једна препорука за дистрибуцију која нуди све набројано на једном месту при чему је исту уредио човек са ових наших простора.

Пр неки дан сам се коначно одлучио и уместо Кубунтуа 14.04.2 уградио сам „Сербиан 2015“, дистибуцију која је базирана на Дебиан Џеси (Debian Jessie) и просто се изненадио колико је све добро утегнуто и једноставно за употребу.
Тек по инсталацији наишао сам и на вест о новом издању са живим диском „Сербиан 2015.1“(Live). .... тј са могућношћу да се систем покрене и испроба/користи директно са преносног уређаја (ДВД/УСБ) што до сада није био случај.
Иначе Сербиан долази у две верзије, са КДЕ радним окружењем и са Опенбокс управником прозора - за старије и слабије конфигурације...
 
Poslednja izmena:

Back
Top