Kratka istorija interneta pre interneta (preuzeto sa texter.rs)

Pilgrim

Domaćin
Poruka
3.157
62531e60e852408f4f4e8d71_internet1600.png

Okupite se oko ognjišta omladino, u ovoj klaud republici, da vam ispričam po hiljaditi put kako je to bilo u naše vreme.

Rat u Ukrajini? Muškarci plivaju u ženskoj kategoriji? Baš si udarila jako glavu kraljice, ajde ustani idemo da uplatimo 10 sati interneta u Pošti.

Negde između telefona na obrtanje, namotavanja kaseta olovkom, uz demonske zvuke dajlap interneta, odrasla je čitava jedna generacija.

Tih ranih dveiljaditih, ko je imao sreću ili nesreću da bude tinejdžer, upao je u okvir prve generacije koja razume dvostruki društveni život. Istovremeno je bitno s kim blejiš na velikom odmoru i na kojim kanalima blejiš na Krstarici; kako te zovu u školi i koji ti je nick; kako se oblačiš i kakva ti je tema na majspejsu.

Učili su te kako da ne budeš retard u društvu, al te niko nije učio kako da ne budeš retard na internetu.

Bez namere da zvučim kao prokleta bumerčina koja priča o tome kako je nekad bilo bolje i kako je omladina glupa kao tri *****, danas ćemo da pričamo o nama milenijalcima, generaciji koja je prva odrasla na internetu. Dok se još sećam.

A zašto je to za tebe bitno? Ko ne zna istoriju, osuđen je da je ponavlja. To se vidi sada po povampirenoj estetici ranih dveiljaditih koja je trebalo zauvek da bude izgubljena sa gašenjem majspejsa, ***** li vam sve adolescentsko.

Okupite se oko ognjišta omladino, u ovoj klaud republici, da vam ispričam po hiljaditi put kako je to bilo u naše vreme.

INTERNET ŠTA JE TO UOPŠTE​

Pazi, vrhunac tehnologije te neke 2003. je bio mobilni veći od Jokićeve šake. Šta si mogao s time? Mogao si da ubiješ nekog, da iskopaš oko antenom, da šalješ poruku od 3 dinara ako imaš kredita, a ako nemaš, cimaš simpatiju i moliš boga da ti se ne javi i ne skine ionako bedni preostali kredit. Pritom, ako si imao mobilni, velika je verovatnoća da si bio prokleta buržujčina.

Naredne 2004. godine u naš skromni dom dolazi moćni Pentium IV, sa neverovatnih 1GB rama i par desetina GB prostora na hard disku. E moj mladi čoveče, kakve su se sve mogućnosti tada otvorile. Sa dajlap internetom protoka vrtoglavih 256kbp/s samo nebo je bila granica. Ili makar trenutak dok sve ukućane ne isprepada zvuk modema, ili dok ne ispucaš te sate neta što ti mama kupila. ADSL je još uvek nedosanjani san većine ljudi.

E moj privilegovani mladi čoveče, ***** li ti sve po spisku brzinom optičkog interneta, kako ti samo zavidim! Nikada nećeš znati kako izgleda taktika za loadovanje tog jednog sajta koji želiš da posetiš. Uglavnom je to izgledalo ovako:

Otvoriš neku stranicu pre nego što kreneš u školu, ostaviš da se loaduje dok ne dođeš gajbi. Pa dobiješ po pički jer zaboraviš da sve to vreme dok si na netu, fiksni je ZAUZET. A onda keva skonta da si sprčila onih 20 sati interneta koje je kupila pre neki dan za 500 dinara, pa opet dobiješ po pički.

DRUGI LJUDI NA INTERNETU? GDE GDE???​

Pa kako gde - na KRSTARICI. E sad kako ja tebi da opišem Krstaricu, to mitsko mesto pre tvog vremena… Jedno od retkih mesta za bleju na internetu sa potpuno nepoznatim ljudima, Krstaricina Pričaonica je prababa Diskorda. Ali pravo otkrovenje dolazi kad provališ mIRC i skripte za IRC. Šta je IRC koji *****? E pa to je otprilike neki navrndeda čet programa, sa revolucionarnom mogućnosti pristupa kanalima tj čet sobama.

Roditelji su nas učili da ne pričamo sa nepoznatima na ulici. Naravno, niko ti nikad nije rekao da na #tinejdžeri kanalu osoba koja ti upada na PVT i piše “ASL?” (age-sex-location, prim.prev) najverovatnije nije tinejdžer nego neki kriper sa nickom milicaaa90.

Vremenom provališ da je dobar deo Krstarice krcat manijacima, lurkerima i pedofilima. Istančaš svoj ukus za kanale gde upoznaješ koliko-toliko normalne autsajdere..

Jako bitna stvar kad imaš 13-14 godina je muzika, tu se delite na ove ili one. Odlična pubertetska polazna tačka da uđeš na kanale gde su ljudi s kojima verovatno imaš zajedničke teme. Tako završavam na #blackmetal i #metalheads kanalu sa najkrindž nickom koji apsolutno nemam nameru ovde da napišem.

62508e7fb9066e28cb6b85b5_T7UTUxcv7ZMa2ynaZe-ieKZE36etvc007WI5ziUiq3vpK5727BD7v6-UyTZD0H-zMxg0zsWPOMHwctPQCwC6fHtgRDTV5DvkH-LHeM6wcTJl1tBwpInduZFNale08fX_CF17EQVY.png

Trčiš kući iz škole, kačiš se na mIRC i ulaziš na kanal da četuješ sa ljudima koje ne znaš uživo. Tokom tih dve-tri godine, razviješ neka prijateljstva s ljudima isključivo dopisivanjem. Kad si s nekim baš dobar, onda razmenjujete slike. Koje morate prethodno da prebacite sa fotoaparata na komp. PA se aplouduje narednih sat vremena u PVT četu. I onda skontaš da taj simpatični lik s kojim se dopisuješ zapravo ima 22 godine i počinje da ćelavi.

I kako ja kevi da objasnim da idem na meetup kanala sa Krstarice? Ej kevo, odo ja malo sa nekim nepoznatim ljudima sa interneta u proseku, ispostaviće se, starijih 5+ godina? Naravno da ne kažeš to. Ćutiš i lažeš da blejiš sa drugarima iz razreda.

MAJSPEJS I ZLATNO DOBA INTERNET BLEJE​

Na Majspejsu si bukvalno mogao na klupi spavati. Videćeš za jedno 15 godina, ti mladi čoveče, ***** jedno, kad budeš osetio nostalgiju za svim tim discord serverima gde blejiš sa kraljevima svojim.

Dakle, 2005/6 godina, u naš skromni dom dolazi ADSL koji dočekujemo sa pogačom i solju. Sa ovim do tad neviđenim napretkom tehnologije, bleja na internetu postaje relativno normalna stvar. Tu se negde dešava i prva seoba Srba na internetu:

Na MSN i Majspejs.

Šta je činilo taj prokleti Majspejs tako posebnim? Prvo, Tom, kreator istog, prijatelj tvoj prvi, nije odvratni gušter kao Cukerberg, sve mu pocrkalo dabogda. Komša Tom, kad je skontao da su najbolji dani Majspejsa odbrojani, prodao je platformu, odjebao da živi na Havaje i bavi se fotografijom. Kakva jebena legenda, kakva apsolutna glava vredna svakog poštovanja.

62508e7fb861ff325560d879_x1OSqIy5OjZnxnSjCV3zMvrU6eKn5Vb4Q8yMKaSE3eGi_QhReaANQ1fJ0UOwWns0O-1erB1wOt33FINbvvAIUCkSZs6XkYDxHzH507PqDKH3tyyTW-lrwurRSo9FiZ223w7qN701.png

Druže Tome mi ti se kunemo

Drugo, Majspejs ti je davao opciju da skoro bez ograničenja prilagodiš svoj profil onome što tvoj adolescentski mozak misli da je izraz tvoje ličnosti. Podela na sektaše i fensere (alt i gas valjda, ne znam nisam prokleta kidara) prenosi se onlajn, pa tako imaš dve tipologije profila. Ako si sektaš: emos si i furaš tu šišku preko oka. Bodeš poštenom narodu oči glitter gifovima lobanja; piči ti My Chemical Romance sa zvučnika koji krče. Ili si gotičarka koja se napatila za svojih 14 godina. background-color:000000; rokaj Cradle of Filth Nymphetamine na repeat u pozadini profila da ne može da se pauzira.

Fenserski profili su imali neku chaotic-good energiju.

Na primer, ona normi drugarica iz razreda koju gotiviš al nemate ništa zajedničko:
~* sLaĐaaaa *~

Female

15 years old

Novi Sad, Serbia
Mood: loved

Myspace tema sa glitter efektom, profil prži oči ko mekike.

Beskonačni survey-i na bulletin boardu, kao kakav leksikon iz pakla.

Kakva ti je Majspejs tema, takve su ti misli.

Muvanje? Prvo skratiš top friends listu sa 10 na 5 ljudi iz obesti. Onda staviš simpatiju na prvo mesto i pitaš se: Da li ste zaista zajedno ako niste jedno drugom prvi na listi?

Nikad neću prežaliti što nisam sačuvala sranja sa tog profila da nostalgično krindžujem na petnaestogodišnju sebe.

I konačno, zahvaljujući toj želji da središ i prilagodiš profil, neminovno si morao naučiti osnove HTML-a i CSS-a. Mnogima od nas ovo je bio uvod u neke IT poslove i karijere od kojih sad imamo para da sedimo gajbi i seremo na ovakvom jednom sajtu.

I šta sad, ti mladi čoveče, ti gusenice jedna mala u internet prostoru, što misliš da internet postoji od 2010? Koje lekcije da izvučeš?

1. Onlajn prijateljstva mogu biti dugotrajna.
    Nekim ljudima koje sam upoznala na Krstarici sam išla na venčanja. S nekima sa Majspejsa se znam i dan danas i smatram ih sjajnim prijateljima. S nekima koje sam kasnije u životu upoznala se ispostavilo da smo blejali na istim kanalima na mIRCu. Ne daj da ti neko ***** kako je to na internetu sve kerov *****.

2. Bekapuj sranja sa svojih onlajn profila na komp i čuvaj to. Doći će vreme kad će te spucati nostalgija, a nećeš imati za šta da se uhvatiš.

3. Grumeri i manijaci vole internete. Vidojković je pisao maloletnicama na Majspejsu još 2006. Samo kažem.

4. Selićemo se mi još. Šta je sledeće? S Fejsa na Instagram, pa na Telegram i Diskord, društveni život nam je danas uslovljen tehnologijom jednako koliko i realnim životom. Tako je i ovo sranje gde pišemo nastalo.
Ne shvataj internet preozbiljno. Nema više anonimnosti na netu, pa sad tehnički sve što radiš onlajn se preliva i na tvoj realan život. Nema više krindž nickova iza kojih možeš da se sakrivaš, sve se vidi i sve se zna. Iako je verujem jako teško odvojiti sebe i svoj identitet od TikTok trendova, kao što je meni bilo da odvojim sebe od majspejs teme, seti se da će i taj TikTok neki Tom jednog dana da proda i odjebe na Havaje, a ti ćeš morati da nađeš drugu zamenu za ličnost.

markons82

Elita
Poruka
18.717
2002 ili 3. mislim
Hm cek da vidim kao da sam ga kupio 2001

Novi čip sadrži čak 42 miliona masivnih tranzistora. Prvo pojavljivanje Pentiuma IV na tržištu, sa brzinama od 1,4 - 1,5 GHz došlo je novembra 2000.-te godine. Najveći dobitak je bio kod trodimenzionalnih aplikacija dok je kod svakodnevnih aplikacija dobitak bio mnogo manji nego što je bilo očekivano. Kasnije 2001. godine na tržište dolazi brža verzija pentiuma IV sa brzinama 1,9 i 2,0 GHz

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.