Kratak kritički osvrt na sve religije... i moguće rešenje

Ordačni Bužap

Domaćin
Banovan
Poruka
3.407
Ovaj kratak tekst pred vama kritički analizira religiju. Analiza obuhvata hrišćanstvo kao paradigmatičnog predstavnika religiozne ludosti, mada se analiza može odnositi manje-više na sve religijske dogme...

Navođenje naroda na religioznost je zapravo ideološko usmeravanje na opijum, zato što crkva zahteva bezuslovnu veru, bez preispitivanja činjenica. Cilj ovog teksta je da ukaže da su religijski moćnici stare mitove pretvorili u dogme da bi lakše vladali zahtevajući od ljudi da u njih veruju kao u istine - a ne da ih tumače kao mitove, dakle - kao stupanj u razvoju čovekovog duha i želje za objašnjenjem stvarnosti. Ovim tekstom se pokušava razotkriti upravo nedoslednost i paradoksi koje se javljaju usled takvog ponašanja crkve.

Najkraće rečeno: sve religije tvrde da su potekle sa neba, sve zabranjuju čoveku da ispituje njihova “sveta” prava, sve tvrde da su istinske i jedine prave, pri tom isključujući sve druge, sve prete božijim gnevom onima koji odbijaju da se pokore njihovom autoritetu...

Napokon, sve njihove dogme su lažne zbog očiglednih protivrečnosti kojima su ispunjene, i sukoba koje nastaju između njihovih sledbenika. Hrišćanska religija, realno, nema nikakvih prednosti nad ostalim dogmama kojima je svet okovan i njeno “nebesko” poreklo osporavaju joj sve ostale religije sa isto toliko razloga sa koliko ga ona njima osporava. Da bi se ukazalo na svu besmislenost hrišćanstva moraju se analizirati koreni ove religije, koji su u njihovom bogu, u Hristu i moralnim načelima.

Kada se govori o pojmu boga postavlja se neizostavno pitanje kako se može očekivati čovečnost i vrlina od mase fanatika kojoj se predlaže kao uzor jedan svirepi, dvoličan, rđav bog, kome je ugodno da vidi kako nesrećna stvorenja plaču, koji im postavlja zamke, kažnjava ih da bi mu bili pokorni, naređuje im krađu, zločin i pokolje?

Takve su osobine boga kako ga hrišćanstvo predstavlja. Hrišćani svog boga hvale u njegovoj mudrosti ne objašnjavajući u čemu se ona sastoji. Svojim sledbenicima i vernicima naređuje prevaru, krađu, ubistvo i nalaže da bez oklevanja počine najužasnije pokolje nad susednim plemenima (detaljno opisano u Starom zavetu), vređa poštenje, prezire i negira prava ljudi. Još je teže pitanje kako shvatiti boga koji stvarajući svet jedino radi čovekove sreće dopušta da je najveći deo ljudskog roda nesrećan?

Zapravo, ispada da sve postoji zbog čoveka, da je čovek centar univerzuma, da je Zemlja centar svemira; tako se mislilo sve do početka XX veka, kada smo shvatili das mo malena, beznačajna tačka u ogromnom kosmosu.

Šta je rešenje? Prevrednovanje svih vrednosti. Demitologizacija tradicije. Jedna svetska religija, nastala sintezom esencije iz svih religija... Svaka religija u osnovi je dobra, ne valja samo to što je stvorena iz loše namere da potcenjuje neku drugu na račun sebe. Ujedinjenjem svih religija u jednu, sinkretizovanu svetsku religiju, prvi put u istoriji će se postići ono čemu čovečanstvo teži milenijumima...
 
Ovaj kratak tekst pred vama kritički analizira religiju. Analiza obuhvata hrišćanstvo kao paradigmatičnog predstavnika religiozne ludosti, mada se analiza može odnositi manje-više na sve religijske dogme...

Navođenje naroda na religioznost je zapravo ideološko usmeravanje na opijum, zato što crkva zahteva bezuslovnu veru, bez preispitivanja činjenica. Cilj ovog teksta je da ukaže da su religijski moćnici stare mitove pretvorili u dogme da bi lakše vladali zahtevajući od ljudi da u njih veruju kao u istine - a ne da ih tumače kao mitove, dakle - kao stupanj u razvoju čovekovog duha i želje za objašnjenjem stvarnosti. Ovim tekstom se pokušava razotkriti upravo nedoslednost i paradoksi koje se javljaju usled takvog ponašanja crkve.

Najkraće rečeno: sve religije tvrde da su potekle sa neba, sve zabranjuju čoveku da ispituje njihova “sveta” prava, sve tvrde da su istinske i jedine prave, pri tom isključujući sve druge, sve prete božijim gnevom onima koji odbijaju da se pokore njihovom autoritetu...

Napokon, sve njihove dogme su lažne zbog očiglednih protivrečnosti kojima su ispunjene, i sukoba koje nastaju između njihovih sledbenika. Hrišćanska religija, realno, nema nikakvih prednosti nad ostalim dogmama kojima je svet okovan i njeno “nebesko” poreklo osporavaju joj sve ostale religije sa isto toliko razloga sa koliko ga ona njima osporava. Da bi se ukazalo na svu besmislenost hrišćanstva moraju se analizirati koreni ove religije, koji su u njihovom bogu, u Hristu i moralnim načelima.

Kada se govori o pojmu boga postavlja se neizostavno pitanje kako se može očekivati čovečnost i vrlina od mase fanatika kojoj se predlaže kao uzor jedan svirepi, dvoličan, rđav bog, kome je ugodno da vidi kako nesrećna stvorenja plaču, koji im postavlja zamke, kažnjava ih da bi mu bili pokorni, naređuje im krađu, zločin i pokolje?

Takve su osobine boga kako ga hrišćanstvo predstavlja. Hrišćani svog boga hvale u njegovoj mudrosti ne objašnjavajući u čemu se ona sastoji. Svojim sledbenicima i vernicima naređuje prevaru, krađu, ubistvo i nalaže da bez oklevanja počine najužasnije pokolje nad susednim plemenima (detaljno opisano u Starom zavetu), vređa poštenje, prezire i negira prava ljudi. Još je teže pitanje kako shvatiti boga koji stvarajući svet jedino radi čovekove sreće dopušta da je najveći deo ljudskog roda nesrećan?

Zapravo, ispada da sve postoji zbog čoveka, da je čovek centar univerzuma, da je Zemlja centar svemira; tako se mislilo sve do početka XX veka, kada smo shvatili das mo malena, beznačajna tačka u ogromnom kosmosu.

Šta je rešenje? Prevrednovanje svih vrednosti. Demitologizacija tradicije. Jedna svetska religija, nastala sintezom esencije iz svih religija... Svaka religija u osnovi je dobra, ne valja samo to što je stvorena iz loše namere da potcenjuje neku drugu na račun sebe. Ujedinjenjem svih religija u jednu, sinkretizovanu svetsku religiju, prvi put u istoriji će se postići ono čemu čovečanstvo teži milenijumima...
Nadam se da shvataš da je napisano uglavnom neprimenljivo na religije van skupa avramskih religija? :think:
 
Ja vidim da je tekst od iste grupe ljudi koji tvrde da čovek koristi 5% mozga i kojima je Džon Travolta oličenje dubokomislenog intelektualca. :)

Dotični se prepoznaju po komercijalnoj ambiciji da prodaju ovakve talismane za plodnost

phallus.jpg
 
Poslednja izmena:
Zapravo, ispada da sve postoji zbog čoveka, da je čovek centar univerzuma, da je Zemlja centar svemira; tako se mislilo sve do početka XX veka, kada smo shvatili das mo malena, beznačajna tačka u ogromnom kosmosu.

Šta je rešenje? Prevrednovanje svih vrednosti. Demitologizacija tradicije. Jedna svetska religija, nastala sintezom esencije iz svih religija... Svaka religija u osnovi je dobra, ne valja samo to što je stvorena iz loše namere da potcenjuje neku drugu na račun sebe. Ujedinjenjem svih religija u jednu, sinkretizovanu svetsku religiju, prvi put u istoriji će se postići ono čemu čovečanstvo teži milenijumima...
Dobro je da je pokrenuta ovakva tema, medjutim, bojim se da na Forum ne dolazimo da bismo diskutovali, izvlačili zaključke i nešto naućili od drugih ili pružili drugima ono što smo otkrili ili da svoj stav i vidjenje obrazložimo zdravorazumno sa spremnošću da se korigujemo ako neko ukaže na nešto što nismo najbolje sagledali.
Očigledno još nismo dorasli do onog stadijuma kada stvarno možemo i umemo učiti od drugih.

Za sada dotaći ći samo tvoja dva poslednje pasusa jer mi se čini da treba prvo njih rasvetliti.

Citirani pasus počinje sa "..ispada da sve postoji zbog čoveka..." Reći ću na to da ova planeta i ceo ovaj univerzum postoji zbog nas Duša - budući da smo mi kao duhovna bića Duše, jedina realna i večita bića i da smo u ovim nižim svetovima da bismo sticali životna iskustva, školovali se, i da baš ovde dosegnemo ili realizujemo naše potencijalne nivoe svesti, tzv. Bog-Svest. To je zapravo čin realizacije naših sličnosti sa Bogom. Jer, nismo slični njemu po fizičkom izgledu već po našim duhovnim karakteristikama a koje tek trebamo realizovati.
Zemlja jeste bila "centar" svemira dok naša svest nije dovoljno evoluirala da sagledamo tu iluziju. Ali to je samo jedna od more drugih iluzija i mi samo obarali ili rasvetljavali mnoge naše iluzije i još uvek to činimo.

Bilo bi dobro kada bismo mogli kolektivno da prevrednujemo sve vrednosti i nadjemo zajedničko zadovoljavajuće rešenj. Medjutim, tu se isprečila činjenica da svi nismo započeli duhovni razvitak, školovanje, u ovim nižim svetovima u istom trenutku a to znači da je svako od nas dosegao jedinstven stupanj svesti koji je potpuno različit od ostalih. Svako od nas se nalazi u vlastitoj fazi duhovnog razvitka a to je neminovno da prepoznamo kako bismo jedni drugima dali dovoljno slobode i tolerancije da "čeprka po vlastitom budžaku."
Rešenje je najbolje ako svako sam prevrednuje naučenje ili prihvaćene vrednosti i da za sebe traži bolje ili odgovarajuće rešenje za vlastiti dosegnuti stadijum duhovnog razvitka.
Kada bismo i ako bismo ovo shvatili nestalo bi mnogo trvenja, negiranja, nipodaštavanja ali i mnogo gorih situacija od pomenutog. Tada bismo mogli i naučili bismo da volimo i različite ali i da im pomognemo da se nadju tamo gde je za njih najbolje pa čak i ako je to potpuno različito od onog što je nama prileglo za srce.
Kao što je nemoguće u školi ujediniti sve razrede u jedan isti (recimo svih osam) tako je nemoguće ujediniti sve religije. Svaka nudi drugačije aspekte životnih iskustava i lekcija.
Medjutim, ne treba zaboraviti da je religija praktično učenje koje se daje čoveku u odnosu jedan prema jedan i čovek bi danas trebao nastojati da to sagleda i prihvati. Bog direktno daje svakom pojedincu učenja koja su skrojena za njegovo jedinstveno stanje svesti i to preko Njegove Reči a Njegova Reč je sveprisutni, Sveznajući i Svemogući Sveti Duh.
Kako On to radi?
Preko snova. Preko Intuicije. Preko budnih snova. Preko naizgled slučajnih dogadjaja. Preko Duša Putovanja (nije astralno putovanje). Preko Svetlosti i Zvuka Svetoga Duha. Preko kontemplacije. Preko direktne ekspanzije svesti......
Za svaki istorijski trenutak u prošlosti ili za svako dosegnuto stanje svesti čoveka davano je odredjeno učenje koje bi čoveka ponelo napred ili naviše u viša stanja svesti.
Da li je danas drugačije?
Nije. Danas Bog nudi onima koji to prepoznaju i onima koji to žele.
Sa jednom napomenom. Svako ima potpuno pravo da prihvata i sledi ono što mu je srcu najbliže, najprihvatljivije i najprirodnije.
 
Šta je rešenje? Prevrednovanje svih vrednosti. Demitologizacija tradicije. 1. Jedna svetska religija, nastala sintezom esencije iz svih religija... Svaka religija u osnovi je dobra, 2. ne valja samo to što je stvorena iz loše namere da potcenjuje neku drugu na račun sebe. 3. Ujedinjenjem svih religija u jednu, sinkretizovanu svetsku religiju, prvi put u istoriji će se postići ono čemu čovečanstvo teži milenijumima...

1. Sta nudi ta svetska religija ??
2. Dali to radi religija ili oni koji je praktikuju ??
3. Cemu to covecanstvo tezi milenijumima, kada se dobro zagledamo ??
 
Dobro je da je pokrenuta ovakva tema, medjutim, bojim se da na Forum ne dolazimo da bismo diskutovali, izvlačili zaključke i nešto naućili od drugih ili pružili drugima ono što smo otkrili ili da svoj stav i vidjenje obrazložimo zdravorazumno sa spremnošću da se korigujemo ako neko ukaže na nešto što nismo najbolje sagledali.
Očigledno još nismo dorasli do onog stadijuma kada stvarno možemo i umemo učiti od drugih.

Za sada dotaći ći samo tvoja dva poslednje pasusa jer mi se čini da treba prvo njih rasvetliti.

Citirani pasus počinje sa "..ispada da sve postoji zbog čoveka..." Reći ću na to da ova planeta i ceo ovaj univerzum postoji zbog nas Duša - budući da smo mi kao duhovna bića Duše, jedina realna i večita bića i da smo u ovim nižim svetovima da bismo sticali životna iskustva, školovali se, i da baš ovde dosegnemo ili realizujemo naše potencijalne nivoe svesti, tzv. Bog-Svest. To je zapravo čin realizacije naših sličnosti sa Bogom. Jer, nismo slični njemu po fizičkom izgledu već po našim duhovnim karakteristikama a koje tek trebamo realizovati.
Zemlja jeste bila "centar" svemira dok naša svest nije dovoljno evoluirala da sagledamo tu iluziju. Ali to je samo jedna od more drugih iluzija i mi samo obarali ili rasvetljavali mnoge naše iluzije i još uvek to činimo.

Bilo bi dobro kada bismo mogli kolektivno da prevrednujemo sve vrednosti i nadjemo zajedničko zadovoljavajuće rešenj. Medjutim, tu se isprečila činjenica da svi nismo započeli duhovni razvitak, školovanje, u ovim nižim svetovima u istom trenutku a to znači da je svako od nas dosegao jedinstven stupanj svesti koji je potpuno različit od ostalih. Svako od nas se nalazi u vlastitoj fazi duhovnog razvitka a to je neminovno da prepoznamo kako bismo jedni drugima dali dovoljno slobode i tolerancije da "čeprka po vlastitom budžaku."
Rešenje je najbolje ako svako sam prevrednuje naučenje ili prihvaćene vrednosti i da za sebe traži bolje ili odgovarajuće rešenje za vlastiti dosegnuti stadijum duhovnog razvitka.
Kada bismo i ako bismo ovo shvatili nestalo bi mnogo trvenja, negiranja, nipodaštavanja ali i mnogo gorih situacija od pomenutog. Tada bismo mogli i naučili bismo da volimo i različite ali i da im pomognemo da se nadju tamo gde je za njih najbolje pa čak i ako je to potpuno različito od onog što je nama prileglo za srce.
Kao što je nemoguće u školi ujediniti sve razrede u jedan isti (recimo svih osam) tako je nemoguće ujediniti sve religije. Svaka nudi drugačije aspekte životnih iskustava i lekcija.
Medjutim, ne treba zaboraviti da je religija praktično učenje koje se daje čoveku u odnosu jedan prema jedan i čovek bi danas trebao nastojati da to sagleda i prihvati. Bog direktno daje svakom pojedincu učenja koja su skrojena za njegovo jedinstveno stanje svesti i to preko Njegove Reči a Njegova Reč je sveprisutni, Sveznajući i Svemogući Sveti Duh.
Kako On to radi?
Preko snova. Preko Intuicije. Preko budnih snova. Preko naizgled slučajnih dogadjaja. Preko Duša Putovanja (nije astralno putovanje). Preko Svetlosti i Zvuka Svetoga Duha. Preko kontemplacije. Preko direktne ekspanzije svesti......
Za svaki istorijski trenutak u prošlosti ili za svako dosegnuto stanje svesti čoveka davano je odredjeno učenje koje bi čoveka ponelo napred ili naviše u viša stanja svesti.
Da li je danas drugačije?
Nije. Danas Bog nudi onima koji to prepoznaju i onima koji to žele.
Sa jednom napomenom. Svako ima potpuno pravo da prihvata i sledi ono što mu je srcu najbliže, najprihvatljivije i najprirodnije.

Odlično. Drago mi je da me neko razume ida neko uopšte razume o čemu se radi. Vidim da poznaješ denzitete i nivoe svesti. Ali šta ćemo sa onima koji su i suviše vezani za materiju? Ne treba bacati bisere pred svinje.

1. Sta nudi ta svetska religija ??
2. Dali to radi religija ili oni koji je praktikuju ??
3. Cemu to covecanstvo tezi milenijumima, kada se dobro zagledamo ??

1. Za početak svet bez ratova, naročito verskih.

2. Ne piše se DALI nego DA LI. Dakle, rade oni koji je praktikuju.

3. Svako od nas bi trebalo da teži nirvana, kao inaša kolektivna svest... čemu teži – pa vidiš I sam...
 
1. Za početak svet bez ratova, naročito verskih.

2. Ne piše se DALI nego DA LI. Dakle, rade oni koji je praktikuju.

3. Svako od nas bi trebalo da teži nirvana, kao inaša kolektivna svest... čemu teži – pa vidiš I sam...

1. Sam znas da se ratovi vode zbog interesa, ne zbog religije cak i ratovi koji se vode u ime religije su oni i personalnih interesa, mada si ovo znao i da ti ja ne kazem.
2. Znaci dali je kriva religija za to sto se desava ili oni koji je praktikuju ??
3. Ne sta bi ko trebao, kako ti mozes da znas sta ja hocu i sta meni treba ??
To svako zna za sebe, pa opet ne vidim da to neko radi, nego bas ono sto je navedeno pod jedan.

- iz ovoga mozemo izvesti da religija nije kriva ama bas za nista od ovoga sto si naveo, vec izrecito ljudi - tako da ne vidim potrebu za ujedinjenjem religije u jednu ili 2 ili 658, jer dok postoji personalni interes, dok uopste postoji " JA ", postojace ratova i ne suglasica.

Kolektivna svest, pojasni mi pojam i sta pod njim podrazumevas, kako funkcionise, gde se moze naci i sta mu je svrha kao i odakle je potekao ??
 
1. Sam znas da se ratovi vode zbog interesa, ne zbog religije cak i ratovi koji se vode u ime religije su oni i personalnih interesa, mada si ovo znao i da ti ja ne kazem.
2. Znaci dali je kriva religija za to sto se desava ili oni koji je praktikuju ??
3. Ne sta bi ko trebao, kako ti mozes da znas sta ja hocu i sta meni treba ??
To svako zna za sebe, pa opet ne vidim da to neko radi, nego bas ono sto je navedeno pod jedan.

- iz ovoga mozemo izvesti da religija nije kriva ama bas za nista od ovoga sto si naveo, vec izrecito ljudi - tako da ne vidim potrebu za ujedinjenjem religije u jednu ili 2 ili 658, jer dok postoji personalni interes, dok uopste postoji " JA ", postojace ratova i ne suglasica.

Kolektivna svest, pojasni mi pojam i sta pod njim podrazumevas, kako funkcionise, gde se moze naci i sta mu je svrha kao i odakle je potekao ??

Naravno da znam. A interesi se u velikoj meri mogu ukrstiti u religiji. Naravno da su krivi ljudi.

Ne mogu da pišem kilometarske tekstove. Slobodno izgooglaj... naći ćeš sve...
 
Nema smisla pokušavati bilo šta sa nekom jedinstvenom religijom!
Bilo bi sasvim dovoljno kada bi se nekako postiglo da oni koji su religiozni ne budu agresivni!
Jedan od ciljeva svake religije jeste širenje njenog učenja tj. vrbovanje novih vernika. Kada bi to prestalo, kada bi ostavili svakoga da živi u svom uverenju - što oni (religiozni) mogu smatrati i zabludom - sve bi bilo mnogo lakše.
Upravo zato će biti dobro ako zaživi duh tolerancije koji savremena društva pokušavaju da uvedu. Nisam pristalica svega što se u okviru te tolerancije traži ali neću nikome da se protivim - neka svako živi sa svojim shvatanjima i svojim gresima.
 
Nema smisla pokušavati bilo šta sa nekom jedinstvenom religijom!
Bilo bi sasvim dovoljno kada bi se nekako postiglo da oni koji su religiozni ne budu agresivni!
Jedan od ciljeva svake religije jeste širenje njenog učenja tj. vrbovanje novih vernika. Kada bi to prestalo, kada bi ostavili svakoga da živi u svom uverenju - što oni (religiozni) mogu smatrati i zabludom - sve bi bilo mnogo lakše.
Upravo zato će biti dobro ako zaživi duh tolerancije koji savremena društva pokušavaju da uvedu. Nisam pristalica svega što se u okviru te tolerancije traži ali neću nikome da se protivim - neka svako živi sa svojim shvatanjima i svojim gresima.

Hmmm. Ali tako ćeš oteti hleb sveštenicima.
 

Back
Top