Kraj početka- Kakva će biti politička scena u Srbiji u narednoj deceniji

Slažete li se sa ovim zapažanjem?


  • Ukupno glasova
    10
  • Anketa je zatvorena .

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
U Srpskoj politici još je rano za definisanje levice i desnice, pošto ni jedno od nacionalnih pitanja nije rešeno, mi se nalazimo tamo gde se nalazile istočne zemlje 1991 godine.
Još uvek nismo izašli iz diktatura i autoritarnih režima koji su započeli 1929. godine.

naiem od diktature kralja Aleksandra do sada mi još uvek nismo imali demokratsko društvo, samo smenu levih i desnih diktatura i autoritarnih režima.
da bi se stvorila leivca i desnica potrebno ej da se reše nacionalna pitanja, teritorijalni suverenitet, ekonomska situacija i slično.

tako da još uvek nemamo prave političke partije nego su ove postojeće neka vrsta privremenih saveza da bi se smenila vlast.
Od SPO. SRS, DS, DSS, SNS to su u stvari konglomerati političara, raznih ideologija koji su se okupili u jednu partiju kako bi lakše skinuli drugu partiju sa vlasti.

Tek kada se sruši DS i kada prođe 10 ak godina sa smenama nekoliko vlada i partija može da dodje do raslojavanja na levicu i desnicu.

Srpski rečeno tek kada se Srbiaj oslobodi i osamostali možemo da pričamo o nekim normalnim političkim partijama koej će se razlikvoati po ideologiji i političkom pravcu.
Dakle nakon sloma DS slediće vlast SNS.
Medjutim ni vlast SNS neće biti u tom smislu domokratska jer će biti prva vlast posle DS okupacije i NATO okupacije, tek POSLE vlasti SNS mogu da dodju istinske političke partije koje će da nastanu raslojavanjem i sada postojeće SNS

Ja SNS vidim kao pariju kooja je jedina sposobna da sruši DS, ali ni u njoj ne vidim neku političku partiju sa definisanom politikom.

One partije koje će da ostanu Biće SNS, u nešto smanjenom obinu, neka "x" levičarska partija tipa Komunistička partija, i neki centar tipa DSS.
Medjutim tek posle demokratskog čišćenja političke scene od patuljaka tipa SPS, SPO i slično
Dakle ovo vam dodje kao astronomija.

Sračunali smo da ima nekoliko planeta u nekom sunčevom sistemu, koji je jako dalek, još ne znamo ni kolike su ni masu, a po proračunima znamo da treba da postoji još jedna planeta koju još nismo pronašli.


Dakle budućnost donosi SNS- nakon smene DS i nakon vlasti same SNS. Imaćemo SNS, solidno jaku, potom DSS kao dosta slabiju, DS kao dosta slabiju i neku novu komunističku, levičarsku partiju koaj će da pokupi glasove DS, SPS, LDP ali koja će da bude patriotske orijentacije, neka vrsta levičarskog DSS.

takva partija nam fali na političkoj sceni. Ne verujem da će ikada imato preko 20% glasova, ali moguće da u jednom trenutku da predsednika ili ka kooptira u nekom savezu sa DSS ili SNS.

Stoga, dozvolite da citiram Čerčila posle vesti o Ruskoj pobedi kod Staljingrada.

Ovo nije kraj.
Ovo nije ni početak kraja
Ovo je kraj početka.

Dakle tek nam sledi nvoa politička scena nakon sloma DS, pa nakon dolaska SNS na vlast.
 
kvaka 22 je da samo diktatura moze da dovede zemlju u red

Postoja dva načina zavodjenja reda.

1. Vojna diktatura
2. Demokratizacija

naime POLITIČKA diktatura nigde niej zavela red, u Srbiji je POLITIČKA DIKTATURA na vlasti koaj se oslanja na korupciju

Imamo primere Franka u Španiji ili Kemal paše Ataturka u Turskoj koji su zaveli vojne diktature, ali opet u Španiji imamo mirnu demokratizaciju posle smrti Franka, imamo u Indiji 1947 godine demokratizaciju psole dobijanja nezavisnosti, imamo sijaset sličnih situacija.

Dakle može da zavede red i vojska, ali i može da zavede red i demokratizacija.

Medjutim politička demokratizacija mora da ima podršku vojske a ne tajkuna da bi uspela. Huan Karlos je imao veliku podršku vojske u demokratizaciji ili "Revolucija karanfila" u Portugaliji kao beskrvni vojni puš koji je doveo do demokratije.
 
DS ce opstati jer ce se ujediniti sa SPS-om i Ljajicem....30-35 posto...levi centar
U SNS se utapaju Nova Srbija, Karic i jos neke manje stranke...mozda i Palma...30 posto...desni centar
Dinkic ce imati cenzus jer ce se ujediniti sa SPO, Ugljaninom, Baticem, I jos nekim manjinama...
Ldp ce imati svojih 5-7 posto, zajedno sa Cankom, Koracem i gej organizacijama...mozda udje u veliku koaliciju sa Dinkicem zajedno nekih 11-12 posto....kao neka vrsta gradjansko-liberalne opcije
DSS stabilan...moguce da ce delovi radikala preci kod njih...10-15 posto...imace podrsku navijackih grupa i patriotskih NVO...dakle tvrda prema Evropi, ali ne i iskljuciva
Radikali bez Seselja nestaju...3 posto
Moguc nastanak neke Radnicke partije...koja moze naginjati ka ekstremizmu...podrzali bi je delovi sindikata koji su protiv korupcije, penzionerska udruzenja i dosta studenata u pokusaju...zbog opasnosti od komunskih ideja...imace samo cenzus....i bice isto tvrdi prema Evropi, zbog antiglobalizma...i protivljenja privatizaciji....
Potencijalne fasisticke grupacije...moguce na nivou statisticke greske, ali uz potencijal...isto podrska nekih navijackih grupa...protiv Evrope strogo...
 
DS ce opstati jer ce se ujediniti sa SPS-om i Ljajicem....30-35 posto...levi centar
U SNS se utapaju Nova Srbija, Karic i jos neke manje stranke...mozda i Palma...30 posto...desni centar
Dinkic ce imati cenzus jer ce se ujediniti sa SPO, Ugljaninom, Baticem, I jos nekim manjinama...
Ldp ce imati svojih 5-7 posto, zajedno sa Cankom, Koracem i gej organizacijama...mozda udje u veliku koaliciju sa Dinkicem zajedno nekih 11-12 posto....kao neka vrsta gradjansko-liberalne opcije
DSS stabilan...moguce da ce delovi radikala preci kod njih...10-15 posto...imace podrsku navijackih grupa i patriotskih NVO...dakle tvrda prema Evropi, ali ne i iskljuciva
Radikali bez Seselja nestaju...3 posto
Moguc nastanak neke Radnicke partije...koja moze naginjati ka ekstremizmu...podrzali bi je delovi sindikata koji su protiv korupcije, penzionerska udruzenja i dosta studenata u pokusaju...zbog opasnosti od komunskih ideja...imace samo cenzus....i bice isto tvrdi prema Evropi, zbog antiglobalizma...i protivljenja privatizaciji....
Potencijalne fasisticke grupacije...moguce na nivou statisticke greske, ali uz potencijal...isto podrska nekih navijackih grupa...protiv Evrope strogo...

Ne verujem da DS i SPO imaju budućnost.

U stvari DS, SPS i LDP postoje jer imaju neke glasove ljudi koji bi rado glasali za neku levičarsku partiju ali nemaju neku normalno.
Kada se bude pojavila neka komunistička partija koja je jaka, patriotska, SPS će odmah nestati sa scene a sa njim i LDP jer im je dovoljno da izgube po 2% da padnu ispod cenzusa a DS bez njih ostaje bespomožan.

dakle to je ta partija "x" o kojoj sam pričao i koja je konačni delić slagalice-

Ako pogledamo global, kvazi desnicu pokrivaju SRS, SPO i DSS a kvazi-levicu DS, SPS i LDP.
Došla je SNS i promenila konstalaciju na desnoj strani, sada se očekuje i nova partija "x" na levoj strani koja će DS-u da učini ono što je SNS učinio SPO-u i SRS-u-

To je matematika i drugačije ne može da bude.

Unekoj budućnosti imaćemo dakle SNS i tu levu partiju "x" koje će praviti saveze da ne bi dopustili DSu, SPO-u i sličnima da se vrate na vlast.

kasniej će doći do raslojavanja i u SNS-u gubitka odredjenog procenata glasova ali ostaće uvek na minimalnih 20% maksimalnih 40% dok će te nova leva da ima minimalnih 7% maksimalnih 20%
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da DS i SPO imaju budućnost.

U stvari DS, SPS i LDP postoje jer imaju neke glasove ljudi koji bi rado glasali za neku levičarsku partiju ali nemaju neku normalno.
Kada se bude pojavila neka komunistička partija koja je jaka, patriotska, SPS će odmah nestati sa scene a sa njim i LDP jer im je dovoljno da izgube po 2% da padnu ispod cenzusa a DS bez njih ostaje bespomožan.

dakle to je ta partija "x" o kojoj sam pričao i koja je konačni delić slagalice-

Ako pogledamo global, kvazi desnicu pokrivaju SRS, SPO i DSS a kvazi-levicu DS, SPS i LDP.
Došla je SNS i promenila konstalaciju na desnoj strani, sada se očekuje i nova partija "x" na levoj strani koja će DS-u da učini ono što je SNS učinio SPO-u i SRS-u-

To je matematika i drugačije ne može da bude.

Unekoj budućnosti imaćemo dakle SNS i tu levu partiju "x" koje će praviti saveze da ne bi dopustili DSu, SPO-u i sličnima da se vrate na vlast.

kasniej će doći do raslojavanja i u SNS-u gubitka odredjenog procenata glasova ali ostaće uvek na minimalnih 20% maksimalnih 40% dok će te nova leva da ima minimalnih 7% maksimalnih 20%

Ne bih ja LDP stavljao u isti kos sa DS i SPS-om...ja mislim da ce oni evoluirati u neku mutiranu gradjansku opciju zajedno sa Dinkicevcima i SPO...
Kako ce se ta stranka zvati ja ne znam, ali cini mi se da ce imati nekih stabilnih desetak posto...Naravno u toj stranci nece vise biti Vuka, Mladje...a mozda ni Cede...ali ce biti neki njihovi kadrovi.
Pojavice se nova levica, ali ce joj trebati monog vise vremena da se dodvori vecini biraca...u pocetku ce okupljati samo one ekstremne slucajeve ljudi koji nemaju sta da izgube...i bice pokretac skoro svih strjkova i socijalnih nemira u zemlji i bice protiv EU.Ako bude evoluirala iz ekstremizma uspece u buducnosti da zameni DS...u kojoj ce za to vreme Djilas da vodi glavnu rec.
 
Ne bih ja LDP stavljao u isti kos sa DS i SPS-om...ja mislim da ce oni evoluirati u neku mutiranu gradjansku opciju zajedno sa Dinkicevcima i SPO...
Kako ce se ta stranka zvati ja ne znam, ali cini mi se da ce imati nekih stabilnih desetak posto...Naravno u toj stranci nece vise biti Vuka, Mladje...a mozda ni Cede...ali ce biti neki njihovi kadrovi.
Pojavice se nova levica, ali ce joj trebati monog vise vremena da se dodvori vecini biraca...u pocetku ce okupljati samo one ekstremne slucajeve ljudi koji nemaju sta da izgube...i bice pokretac skoro svih strjkova i socijalnih nemira u zemlji i bice protiv EU.Ako bude evoluirala iz ekstremizma uspece u buducnosti da zameni DS...u kojoj ce za to vreme Djilas da vodi glavnu rec.

LDP će nastati jer parija u koju bi on mutirao već je napravljena o Rasima i Dinkića.
Nova aprtija levice će se pojaviti relativno brzo i neće biti neka blaga varijanta kao SPS nego verovatno će biti direktna komunistička parija koja će pobrati levičare i hard-kor komuniste i doržati solidnih 10-15% na svim izborima ili više-
 

Aleksandre3, razlog što do sada nismo imali vremena za to ideološko profilisanje o kome govoriš, je taj što ste vi prvu deceniju potrošili glupirajući se sa Miloševićem i Šizelom. To je 10 godina.

Zatim ste barem 5 godina potrošili pokušavajući da vratite radikale na vlast. To je protrošilo dodatnih 5 do 8 godina.

Tek sada kad vas je Tadić potukao do nogu, možemo konačno da se posvetimo nekim smislenijim političkim sadržajima, umesto stalnog vraćanja na to da li Solanu treba uhapsiti, itd.
 

Aleksandre3, razlog što do sada nismo imali vremena za to ideološko profilisanje o kome govoriš, je taj što ste vi prvu deceniju potrošili glupirajući se sa Miloševićem i Šizelom. To je 10 godina.

Zatim ste barem 5 godina potrošili pokušavajući da vratite radikale na vlast. To je protrošilo dodatnih 5 do 8 godina.

Tek sada kad vas je Tadić potukao do nogu, možemo konačno da se posvetimo nekim smislenijim političkim sadržajima, umesto stalnog vraćanja na to da li Solanu treba uhapsiti, itd.

Mislim da nisi u pravu u opšte.

nismo imali vremena za profilisanje jer su nas SAD i NATo seckali, napadali i ubijlali konsantno do 1991 godine do danas.
Dakle nikako da nas ostave na miru jer je osnova za demokratski razvitak zemlje- MIR
Tek u miru u spokoju može da se razvija demokratija.

Izgubili smo 20 godina jer us DS, SPO i kompaniaj pokušavali da podržani od straen NATo preuzmu zemlju poput neke latinoameričke diktature

Dakle da niej bilo SPO i DS, u zemlji i SAD i NATO spolja, Milošević bi izgubio izbore recimo 1994-5 godine, možda s eponovo varzti, pa ponovo izgubio, ali SAD i NATO su pokušavali da instaloraju svoj režim i alternativa Miloševiću je bila katastrofalna,kao što se sada i vidi.
 
LDP će nastati jer parija u koju bi on mutirao već je napravljena o Rasima i Dinkića.
Nova aprtija levice će se pojaviti relativno brzo i neće biti neka blaga varijanta kao SPS nego verovatno će biti direktna komunistička parija koja će pobrati levičare i hard-kor komuniste i doržati solidnih 10-15% na svim izborima ili više-

Ali pitanje je hoce li ta partija biti radikalna u stavovima ili nece...hoce li biti za EU ili nece...hoce li ucestvovati u strajkovima ili nece, hoce li sama organizavati neke demonstracije...mislim da ce od toga i zavisiti podrska.I naravno hoce li tu mesta biti za ove sto se deklarisu kao crveni poput Joske, Vulina ili Vucele...koji su vec kompromitovani.
A rekoh za LDP...oni se utapaju sa Dinkicevcima i sve to evoluira u gradjansku opciju,
 
U Srpskoj politici još je rano za definisanje levice i desnice, pošto ni jedno od nacionalnih pitanja nije rešeno, mi se nalazimo tamo gde se nalazile istočne zemlje 1991 godine.
Još uvek nismo izašli iz diktatura i autoritarnih režima koji su započeli 1929. godine.

naiem od diktature kralja Aleksandra do sada mi još uvek nismo imali demokratsko društvo, samo smenu levih i desnih diktatura i autoritarnih režima.
da bi se stvorila leivca i desnica potrebno ej da se reše nacionalna pitanja, teritorijalni suverenitet, ekonomska situacija i slično.

tako da još uvek nemamo prave političke partije nego su ove postojeće neka vrsta privremenih saveza da bi se smenila vlast.
Od SPO. SRS, DS, DSS, SNS to su u stvari konglomerati političara, raznih ideologija koji su se okupili u jednu partiju kako bi lakše skinuli drugu partiju sa vlasti.

Tek kada se sruši DS i kada prođe 10 ak godina sa smenama nekoliko vlada i partija može da dodje do raslojavanja na levicu i desnicu.

Srpski rečeno tek kada se Srbiaj oslobodi i osamostali možemo da pričamo o nekim normalnim političkim partijama koej će se razlikvoati po ideologiji i političkom pravcu.
Dakle nakon sloma DS slediće vlast SNS.
Medjutim ni vlast SNS neće biti u tom smislu domokratska jer će biti prva vlast posle DS okupacije i NATO okupacije, tek POSLE vlasti SNS mogu da dodju istinske političke partije koje će da nastanu raslojavanjem i sada postojeće SNS

Ja SNS vidim kao pariju kooja je jedina sposobna da sruši DS, ali ni u njoj ne vidim neku političku partiju sa definisanom politikom.

One partije koje će da ostanu Biće SNS, u nešto smanjenom obinu, neka "x" levičarska partija tipa Komunistička partija, i neki centar tipa DSS.
Medjutim tek posle demokratskog čišćenja političke scene od patuljaka tipa SPS, SPO i slično
Dakle ovo vam dodje kao astronomija.

Sračunali smo da ima nekoliko planeta u nekom sunčevom sistemu, koji je jako dalek, još ne znamo ni kolike su ni masu, a po proračunima znamo da treba da postoji još jedna planeta koju još nismo pronašli.


Dakle budućnost donosi SNS- nakon smene DS i nakon vlasti same SNS. Imaćemo SNS, solidno jaku, potom DSS kao dosta slabiju, DS kao dosta slabiju i neku novu komunističku, levičarsku partiju koaj će da pokupi glasove DS, SPS, LDP ali koja će da bude patriotske orijentacije, neka vrsta levičarskog DSS.

takva partija nam fali na političkoj sceni. Ne verujem da će ikada imato preko 20% glasova, ali moguće da u jednom trenutku da predsednika ili ka kooptira u nekom savezu sa DSS ili SNS.

Stoga, dozvolite da citiram Čerčila posle vesti o Ruskoj pobedi kod Staljingrada.

Ovo nije kraj.
Ovo nije ni početak kraja
Ovo je kraj početka.

Dakle tek nam sledi nvoa politička scena nakon sloma DS, pa nakon dolaska SNS na vlast.

koja bre nova politička scena kad su svi već bili i Kurta i Murta, samo se menjaju i šetaju a ti glasaj....
 

jer su nas SAD i NATo seckali, napadali i ubijlali konsantno do 1991 godine do danas.

da niej bilo SPO i DS, Milošević bi izgubio izbore recimo 1994-5 godine
Od koga bi ih izgubio. Od "Saveza komunista Pokret za Jugoslaviju"?

Nije nas Zapad napadao 1991, nego je Milošević lansirao međunarodne ratove u regionu,
i slao snage iz Srbije da se bore protiv vlada koje su priznate u UN.

I zašto napadaš Zapad ako Toma SNS nije na neprijateljskoj nozi sa Zapadom.
Tvoja teorija da se Toma samo pretvara da je vazal, a onda će odjednom da objavi ujedinjenje sa Belorusijom i nalog za hapšenje Solane ← je pogrešno verovanje.
 
zaboravlja se da informatizacija drustva ide unapred..kojim god tempom da ide ..ipak ide..skoro je osnovana piratska partija srbije..i clan je te..grupacije piratskih partija..recimo u EU su vec usli u parlament...u nemackoj su bili tik ispod cenzusa ..sa prognozama da na sledecim izborima ulaze u parlament nemacke..
partija kja moze imati..veliki potencijal za razvoj
 


Od koga bi ih izgubio. Od "Saveza komunista Pokret za Jugoslaviju"?

Nije nas Zapad napadao 1991, nego je Milošević lansirao međunarodne ratove u regionu,
i slao snage iz Srbije da se bore protiv vlada koje su priznate u UN.

I zašto napadaš Zapad ako Toma SNS nije na neprijateljskoj nozi sa Zapadom.
Tvoja teorija da se Toma samo pretvara da je vazal, a onda će odjednom da objavi ujedinjenje sa Belorusijom i nalog za hapšenje Solane ← je pogrešno verovanje.

dezinformisana si
 
Спо ће се пре или касније откачити од ДС. Мислим да ће ићи са неком умерном десном странком, ДСС или грађанском Г17, можда чак и СНС или ЛДП.
ДС пропада јер као прво неће пребацити 25 %, а као друго неће имати са ким да формира коалицију.
Моје мишљење, могуће је да грешим.
Касније, после пада ДС иде нека сегментација о којој су Сале и Мрачак причали

На једној страни су најјачи СНС+Нова Србија, уз евентуално ДСС или ДСС иде самостално (обе опстају). Могуће је прикључење СВМ, СПО и Угљаниновог СДА некој (или обема) од ових странака. Ово би била водећа групација
Знатно ослабљени ДС се удружује са ЛСВ и хрватском ДСХВ. Групација бр. 2
На трећој страни су Г17 и још неке мале странке + ЛДП и/или СПО, скупа неких 9-10 %
СРС са неким ванпарламентарним покретима, нпр. Народни покрет Србије и сл. заузима неких константних 6 %.
СПС, ЈС и ПУПС нестају, и то се отвара простор за патриотску левицу, типа ове коју Вулин води или ону коју води Јошка Броз, а можда и неку нову.
Довољно бар за цензус, можда и више.
Дакле, СПО и Љајићев СДП су ми непознаница, у смислу "ком ће се царству приволети".
 


I zašto napadaš Zapad ako Toma SNS nije na neprijateljskoj nozi sa Zapadom.
Tvoja teorija da se Toma samo pretvara da je vazal, a onda će odjednom da objavi ujedinjenje sa Belorusijom i nalog za hapšenje Solane ← je pogrešno verovanje.
Па нико не може спорити да је Запад имао негативну улогу у дешавањима деведесетих на Балкану, распарчали су нам земљу, бомбардовали нас итд.
А сасвим друга ствар је то што ЕУ и САД имају изузетно јак међународни утицај који Србија никако не сме да игнорише.
Остаје нам да се надамо да ће улога Русије и Индија на Балкану бити јача или да ће доћи до редефинисања структруре (при том не мислим гашења) ЕУ.
 
Спо ће се пре или касније откачити од ДС. Мислим да ће ићи са неком умерном десном странком, ДСС или грађанском Г17, можда чак и СНС или ЛДП.

SPO nije ni desnica niti umerena stranka. To je stranka koja trenutno najaktivnije agituje za NATO i priznavanje Kosova.
 
Ocekujem sledece rezultate na narednim izborima:

SNS-NS-DSS 40 %
ZES (DS, SPO, DHSS, LSD) 30%
UNIJA REGIONA 5 %
LDP 5 %
SPS 5 %
SRS 5 %
Manjine 2 %

Verovatno ce jedna stranka kljoknuti ispod cenzusa, najveovatnije ili LDP ili SRS.
Mislim da ce narednu vladu biti teze formirati nego prethodnu.
СНС+ДСС+НС и странке попут ПС, ПСС имају дакле око 40 %
ЗЕС+УР+ЛДП 40 %.
СРС 5 % и СПС 5 %. Хм, с ким ли ће они ?
Од мањина једино је релативно извесно да СВМ иде са СНС, Угљанин и Љајић су непознаница, док ће Албанци из Прешева са ДС.
 
Спо ће се пре или касније откачити од ДС. Мислим да ће ићи са неком умерном десном странком, ДСС или грађанском Г17, можда чак и СНС или ЛДП.
ДС пропада јер као прво неће пребацити 25 %, а као друго неће имати са ким да формира коалицију.
Моје мишљење, могуће је да грешим.
Касније, после пада ДС иде нека сегментација о којој су Сале и Мрачак причали

На једној страни су најјачи СНС+Нова Србија, уз евентуално ДСС или ДСС иде самостално (обе опстају). Могуће је прикључење СВМ, СПО и Угљаниновог СДА некој (или обема) од ових странака. Ово би била водећа групација
Знатно ослабљени ДС се удружује са ЛСВ и хрватском ДСХВ. Групација бр. 2
На трећој страни су Г17 и још неке мале странке + ЛДП и/или СПО, скупа неких 9-10 %
СРС са неким ванпарламентарним покретима, нпр. Народни покрет Србије и сл. заузима неких константних 6 %.
СПС, ЈС и ПУПС нестају, и то се отвара простор за патриотску левицу, типа ове коју Вулин води или ону коју води Јошка Броз, а можда и неку нову.
Довољно бар за цензус, можда и више.
Дакле, СПО и Љајићев СДП су ми непознаница, у смислу "ком ће се царству приволети".

Ja mislim da ce SPS tj. njegovi delovi ici ka DS-u, a da ce Palma naginjati ka Tomi...
A za SPO mislim da ide Dinkicu...
A Ljajic je i meni nepoznanica kad bolje pogledam, cini mi se da on moze cak na tri strane da ide, ali nikome ne bi znacajno popravio rejting obzirom da je izgubio podrsku dosta muslimana...
Nazalost nisam optimista toliki sto se tice pada DS-a...mislim njihova polularnost opada, ali ne ocekivanom brzinom...koliko sam mogao da cujem njih ce u buducnosti preuzeti Djilas koji mi delije prilicno sposobno.
 
U Srpskoj politici još je rano za definisanje levice i desnice, pošto ni jedno od nacionalnih pitanja nije rešeno, mi se nalazimo tamo gde se nalazile istočne zemlje 1991 godine.
Još uvek nismo izašli iz diktatura i autoritarnih režima koji su započeli 1929. godine.

naiem od diktature kralja Aleksandra do sada mi još uvek nismo imali demokratsko društvo, samo smenu levih i desnih diktatura i autoritarnih režima.
da bi se stvorila leivca i desnica potrebno ej da se reše nacionalna pitanja, teritorijalni suverenitet, ekonomska situacija i slično.

tako da još uvek nemamo prave političke partije nego su ove postojeće neka vrsta privremenih saveza da bi se smenila vlast.
Od SPO. SRS, DS, DSS, SNS to su u stvari konglomerati političara, raznih ideologija koji su se okupili u jednu partiju kako bi lakše skinuli drugu partiju sa vlasti.

Tek kada se sruši DS i kada prođe 10 ak godina sa smenama nekoliko vlada i partija može da dodje do raslojavanja na levicu i desnicu.

Srpski rečeno tek kada se Srbiaj oslobodi i osamostali možemo da pričamo o nekim normalnim političkim partijama koej će se razlikvoati po ideologiji i političkom pravcu.
Dakle nakon sloma DS slediće vlast SNS.
Medjutim ni vlast SNS neće biti u tom smislu domokratska jer će biti prva vlast posle DS okupacije i NATO okupacije, tek POSLE vlasti SNS mogu da dodju istinske političke partije koje će da nastanu raslojavanjem i sada postojeće SNS

Ja SNS vidim kao pariju kooja je jedina sposobna da sruši DS, ali ni u njoj ne vidim neku političku partiju sa definisanom politikom.

One partije koje će da ostanu Biće SNS, u nešto smanjenom obinu, neka "x" levičarska partija tipa Komunistička partija, i neki centar tipa DSS.
Medjutim tek posle demokratskog čišćenja političke scene od patuljaka tipa SPS, SPO i slično
Dakle ovo vam dodje kao astronomija.

Sračunali smo da ima nekoliko planeta u nekom sunčevom sistemu, koji je jako dalek, još ne znamo ni kolike su ni masu, a po proračunima znamo da treba da postoji još jedna planeta koju još nismo pronašli.


Dakle budućnost donosi SNS- nakon smene DS i nakon vlasti same SNS. Imaćemo SNS, solidno jaku, potom DSS kao dosta slabiju, DS kao dosta slabiju i neku novu komunističku, levičarsku partiju koaj će da pokupi glasove DS, SPS, LDP ali koja će da bude patriotske orijentacije, neka vrsta levičarskog DSS.

takva partija nam fali na političkoj sceni. Ne verujem da će ikada imato preko 20% glasova, ali moguće da u jednom trenutku da predsednika ili ka kooptira u nekom savezu sa DSS ili SNS.

Stoga, dozvolite da citiram Čerčila posle vesti o Ruskoj pobedi kod Staljingrada.

Ovo nije kraj.
Ovo nije ni početak kraja
Ovo je kraj početka.

Dakle tek nam sledi nvoa politička scena nakon sloma DS, pa nakon dolaska SNS na vlast.

Odgovorila sam "nisam sigurna" jer:
a) izneo si puno toga i puno recenica...
b) nismo vidoviti i ne mozemo 100% tvrditi nista sto ce se desiti(zapravo ja predvidjam nesto malo drugacije:))

Ja ne mislim da je SNS toliko jaka koliko vi tvrdite...i ne mislim da je DSS toliko slab koliko vi mislite...takodje ne verujem da ce se DS lako skinuti...
 
SPO nije ni desnica niti umerena stranka. To je stranka koja trenutno najaktivnije agituje za NATO i priznavanje Kosova.
Прво је сасвим тачно, а за ову друго, мислим да они више заговарају поделу + аутономију Срба јужно од Ибра (у општинама типа Грачанице+Липљан+Чаглавица, Новог Брда, Штрпца, Ранилуга, Партеша, дела Клине).
 
Mislim da DSS-u mozda nece trebati niko...u svakom slucaju Tomi bi bilo mnogo bolje s nekim razumnim kao sto je gospodin Kostunica...
Ja sam davno rekla da bi najbolje bilo da svi oni ugase svoje stranke i dodju kod gospodina Kostunice - e to bi bila partija koju ne bi morali dugo da menjamo...
i konacno bi mogli da se opustimo...bila bi zasticena nasa patriotska osecanja, sve bi bilo po Zakonu, a i ekonomija bi procvetala...
 

Back
Top