Kozmetika za izbjegavanje

lepotice drago mi je da se slazemo;)

pa sad...nemojmo pretjerivati...
ne moze od babe djevojka; ni nozom, ni injekcijama...
fora je u tome sto razuman covjek s godinama sebe prihvati onakvog kakav je...
+ ja sam mozda blesava, al i svoje oziljke volim i na pamet mi ne pada da ih skidam...
kao ni boru na celu...jbga, cijela je familija ima...to mu dodje ko neki znak pripadnosti... :lol:

sto se botoxa tice; tazeci info i fotke za nesto sto sad radim, a ima...veze s tim
dosla sam do (pogresnog?) zakljucka da te stvari botox, razni filleri i ostalo
rade samo izvjesno vrijeme...+ mi se vecina...rezultata ne svidja...zapravo, malo su mi skeri takva lica...
e, sad 250 do 400 evrica po injekciji za izgled ko da si izaso iz zamrzivaca...neka fala :lol:

Poslednja izmena:
Plasticar prica sta se njoj vise isplati, ja sam protiv botoxa pre 40 godine
treba pokusati sa kremama i zdravom ishranom a naravno bitna je i genetika

...neverovatno je koliko svako prica ono sta mu odgovara...neverovatno je dokle smo profesionalno dosli...

...moje skromno misljenje bi bilo da ako osoba nema medicinski problem sa kozom istu ne bi trebalo ni da opterecuje jakim supstancama koje se danas nemilice stavljaju u kreme.
Licno ne mislim da je Skin Medica dovoljno kvalitetna firma jer sadrzi previse supstanci koje opterecuju kozu, od tih supstanci nema previse (ili bolje receno nema nikakve) koristi ali ima prilikom formiranja cene koja pak moze zvucati posh jedino na teritoriji osiromasenih drzava...svako bi trebalo da pronadje svoju formulu nege na osnovu potreba koze i nacina zivota...

...jedini savet koji bih dala je "manje je vise", ukoliko bismo slusale placene dermatologe i kozmeticare koji za procenat prodaju odredjene proizvode (ovo je aksiom i ne zelim da se raspravljam oko toga) mi bismo se "negovale" 24/7 i nanosile samo stetu svom najvecem organu raznim, u najboljem slucaju, konzervansima i dodacima...
Na preporuku se proizvod ne moze kupiti buduci da su zahtevi koze sasvim drugaciji i kod ljudi rodjenih u istoj porodici kamoli kod nepoznatih ljudi...dacu primer, na poklon sam dobila komplet Clinique prozivoda za negu lica, moja koza je snazno odreagovala na sve proizvode i ja sam pre par dana bacila pakovanja od 500ml posle visemesecnog cuvanja bez koriscenja, takodje sam kupila komplet proizvoda dr. Hauschka i dobila sam osip od "blagog" sredstva bez konzervansa tako da sam na kraju bacila cetiri artikla cija je ukupna vrednost bila 100evra a kojim sam se castila (a nisam zelela da bacim novac) na brutalno agresivan nagovor apotekarke...spisak netolerancije je zbilja podugacak a nacin na koji nam prodaju prozivode uveravajuci nas da su isti stvoreni bas za nas nimalo profesionalan.

Da ne bih bila krajnje nekulturna ovakvim napadom volela bih dodati par proizvoda koji mom licu prijaju....termalna voda Avene, posebno kada se natopi tufer i drzi 15-ak minuta, zastitna krema od stetnog uticaja suncevih zraka Avene, belo pakovanje za intolerantnu kozu, specijalna glicerinska krema za ruke Fitogal, pored Neutrogene najbolja koju sam ikada u zivotu probala, Dove mleko za telo sa svilom, jedino koje zbilja hidrira moju kozu, AD kapi...kremu menjam kao i gel za umivanje lica...moja koza je osetljiva ako nekome nesto znaci...

...neverovatno je koliko svako prica ono sta mu odgovara...neverovatno je dokle smo profesionalno dosli...

...moje skromno misljenje bi bilo da ako osoba nema medicinski problem sa kozom istu ne bi trebalo ni da opterecuje jakim supstancama koje se danas nemilice stavljaju u kreme.
Licno ne mislim da je Skin Medica dovoljno kvalitetna firma jer sadrzi previse supstanci koje opterecuju kozu, od tih supstanci nema previse (ili bolje receno nema nikakve) koristi ali ima prilikom formiranja cene koja pak moze zvucati posh jedino na teritoriji osiromasenih drzava...svako bi trebalo da pronadje svoju formulu nege na osnovu potreba koze i nacina zivota...

...jedini savet koji bih dala je "manje je vise", ukoliko bismo slusale placene dermatologe i kozmeticare koji za procenat prodaju odredjene proizvode (ovo je aksiom i ne zelim da se raspravljam oko toga) mi bismo se "negovale" 24/7 i nanosile samo stetu svom najvecem organu raznim, u najboljem slucaju, konzervansima i dodacima...
Na preporuku se proizvod ne moze kupiti buduci da su zahtevi koze sasvim drugaciji i kod ljudi rodjenih u istoj porodici kamoli kod nepoznatih ljudi...dacu primer, na poklon sam dobila komplet Clinique prozivoda za negu lica, moja koza je snazno odreagovala na sve proizvode i ja sam pre par dana bacila pakovanja od 500ml posle visemesecnog cuvanja bez koriscenja, takodje sam kupila komplet proizvoda dr. Hauschka i dobila sam osip od "blagog" sredstva bez konzervansa tako da sam na kraju bacila cetiri artikla cija je ukupna vrednost bila 100evra a kojim sam se castila (a nisam zelela da bacim novac) na brutalno agresivan nagovor apotekarke...spisak netolerancije je zbilja podugacak a nacin na koji nam prodaju prozivode uveravajuci nas da su isti stvoreni bas za nas nimalo profesionalan.

Da ne bih bila krajnje nekulturna ovakvim napadom volela bih dodati par proizvoda koji mom licu prijaju....termalna voda Avene, posebno kada se natopi tufer i drzi 15-ak minuta, zastitna krema od stetnog uticaja suncevih zraka Avene, belo pakovanje za intolerantnu kozu, specijalna glicerinska krema za ruke Fitogal, pored Neutrogene najbolja koju sam ikada u zivotu probala, Dove mleko za telo sa svilom, jedino koje zbilja hidrira moju kozu, AD kapi...kremu menjam kao i gel za umivanje lica...moja koza je osetljiva ako nekome nesto znaci...

Ovo je post kako jedna ostrascena i paranoicna osoba razmislja i namece neke nebulozne stavove.
Koliko si samo krema i para bacila dok nisi pronasla neke najjednostavnije kombinacije i sada prosipas pamet?
Zasto pljujes na neke kreme kada ih nikad nisi ni nanela na kozu, pa ne znas ni efekat? Ispade ti riba koja baca cele skupe kolekcije i na kraju zavrsi sa nekim buckurisima? Tvoje lice-tvoj problem, mazi sta god hoces, ali nemoj da negativiziras nesto sto nisi ni probala, niti si strucno lice pa se ni ne razumes u sastav odredjenih krema, ispadas stvarno smesna..
Vrlo banalno i pezorativno obracanje od jedne devojke za koju sam mislio da ima stila i koja svoju licnu sujetu i netrpeljivost prema meni implicira u post o kremama za negu, sto je stvarno jadno, ti znas odlicno o cemu pricam.
Posto nisi provela godine uceci medicinu i godine specijalizirajuci recimo dermatologiju, nisi ni dovoljno strucna, mozda iole samo obavestena plus nesto na osnovu licnog iskustva mozes da kazes,a ne ovako da generalizujes..

Ovo je post kako jedna ostrascena i paranoicna osoba razmislja i namece neke nebulozne stavove.
Koliko si samo krema i para bacila dok nisi pronasla neke najjednostavnije kombinacije i sada prosipas pamet?
Zasto pljujes na neke kreme kada ih nikad nisi ni nanela na kozu, pa ne znas ni efekat? Ispade ti riba koja baca cele skupe kolekcije i na kraju zavrsi sa nekim buckurisima? Tvoje lice-tvoj problem, mazi sta god hoces, ali nemoj da negativiziras nesto sto nisi ni probala, niti si strucno lice pa se ni ne razumes u sastav odredjenih krema, ispadas stvarno smesna..
Vrlo banalno i pezorativno obracanje od jedne devojke za koju sam mislio da ima stila i koja svoju licnu sujetu i netrpeljivost prema meni implicira u post o kremama za negu, sto je stvarno jadno, ti znas odlicno o cemu pricam.
Posto nisi provela godine uceci medicinu i godine specijalizirajuci recimo dermatologiju, nisi ni dovoljno strucna, mozda iole samo obavestena plus nesto na osnovu licnog iskustva mozes da kazes,a ne ovako da generalizujes..

Poticem iz lekarske porodice i znam o cemu govorim, moj prijatelj, jako dobar je hvalio i preporucivao odredjene proizvode svojim pacijentima pa je tako u znak zahvalnosti od firme koju je preporucivao dobio pet kongresa godisnje i nekoliko vaucera sa visokim novcanim iznosom koje moze unovciti u odredjenim radnjama. Veoma bih se postidela da sam na mestu odredjenih lekara koji za par hiljada dinara prodaju upravo taj sestogodisnji fakultet u bescenje, Inace moja rodjena sestra koja radi kao lekar specijalista u uredjenoj drzavi kupuje Borogal i Avene termalnu vodu. Lice bilo koje osobe se mora tretirati individualno spram zahteva koze i nacina zivota. Ne samo sto su krenuli sa agresivnim nametanjem proizvoda u ambulantama i apotekama vec je sada agresivna kampanja krenula i preko interneta. Ne verujem dermatologu koji i ne pogledavsi kozu, godine i opste stanje preporucuje negu, takvim ophodjenjem dermatolog je u mojim ocima degradirao samog sebe.

...da bih ispala apsolutno fer potrazila sam na Amazonu proizvod spram potreba svoje koze i videla da ima samo rejting od 3 zvezdice od mogucih pet. Da li je onda fer preporuciti ga nepoznatoj osobi? Ne zelim ni da cujem odgovor jer se pretvara u raspravu, ja sam svoje kazala.

http://www.amazon.com/Skin-Medica-SkinMedica-Sensitive-Cleanser/dp/B000R2MRKM

Poslednja izmena:
Kamo lepe srece da se dobijaju placeni kongresi i visoki novcani iznosi..ali bas zato sto sam i ja iz lekarske porodice cetiri kolena unazad ne bih se ni tada usudio da tako nesto radim. Moje misljenje o SkinMedici je geenralno dobro i sa tom kozmetikom sam imao najvise pozitivnih komenatara od strane pacijenata. Avene termalna voda je odlicna za osvezivanje leti, obicna vodica sa malo minerala, Francuzi su majstori da od nista naprave nesto, kao kada bi Galenika prodavala negaziran Knjaz Milos u spreju;)))
Da je agresivna reklama-jeste, pogledajte TV i bice vam jasno, ali to rade velike kuce-Loreal, Vichy, Garnier...treba ipak biti konkretan sa podacima, ne generalizovati i ne iznositi pausalne ocene!
Nikome apriori ne treba dati ili prepisati samo jedan odredjen brend, svakome treba prici individualistickim pristupom, bar je to moj princip, e sada to sto sa efektima delovanaj SkinMedice sam vise zadovoljan nego sa nekim Eucerinom ili Afroditom ili Lorealom, to je moje profesionalno zapazanje.
Ne znam samo sta treba da znaci da je tvoja sestra specijalista u "uredjenoj zemlji" i da kupuje Avene vodu, kakve to ima veze, u cemu je tu prednost? Mislim da ne znas ni sama zasto si to napisala..

...u svim bogatijim drzavama postoji tendencija vracanja prirodi buduci da cudotvorne kreme nisu dale ocekivane rezultate. Na lice je mnogo bolje staviti masku od svezih malina nego masku koja stoji na polici 2 godine, kao sto je mnogo bolje uraditi piling kukuruznim brasnom jer na prirodu retko ko ima reakciju dok na hemikalije ima dobar deo nas...sto veci broj preparata za zrelu kozu nanosimo mi tu kozu opterecujemo, danas su neretki slucajevi zasicenosti i mlade koze zato sto je industrija koja proizvodi kozmeticke preparate izuzetno jaka pa nas ubedjuje kako moramo dva puta dnevno naneti tri proizvoda sto je jednako sest razlicitih sastava dnevno a rezultati na duze staze nisu nista bolji od rezultata nasih pretkinja koje su se negovale glicerinskim sapunima i soleom ili niveom bez obzira na marku ili cenu proizvoda. Ovo sta ja sada govorim zna vecina zena jer su posteni, svetski poznati dermatolozi sve to vec odavno kazali.

Gde ja vidim problem - problem je u tome sto dermatolozi koji savetuju na nevidjeno ne vide kozu koju savetuju. Ni tip, ni stepen zasicenosti ili ostecenja, ni potrebe zivota, svaki lekar mora da obavi pregled da bi znao koji metod evetualno zeli da primeni...ti to nisi uradio vec si se samo na dve teme pojavio i izreklamirao jednu kucu. To je pitanje etike.

Trece, licno sam bila pre 20-ak dana na unovcenju bonusa preko farmaceutskih kuca koje uvoze i kozmeticke preparate, dva vaucera svaki po 5000 dinara za trzni centar Delta city, vazili su za Mexx, Nike, MD, Benetton...dakle da li ces ti priznati ili ne nije moja stvar, nije stvar ni tog momka koji je unovcio, svi znamo da se to obilato radi a ko radi ili ne radi zna samo on. Medjutim, za mene je to osnovana sumnja koju esnaf danas pruza pa stoga sve proveravam...pa i gel za umivanje lica koji eto, bez obzira na preporuku meni ne bi odgovarao i samo bih izgubila novac da se sada nisam pobunila i javno kazala sta mislim

...u svim bogatijim drzavama postoji tendencija vracanja prirodi buduci da cudotvorne kreme nisu dale ocekivane rezultate. Na lice je mnogo bolje staviti masku od svezih malina nego masku koja stoji na polici 2 godine, kao sto je mnogo bolje uraditi piling kukuruznim brasnom jer na prirodu retko ko ima reakciju dok na hemikalije ima dobar deo nas...sto veci broj preparata za zrelu kozu nanosimo mi tu kozu opterecujemo, danas su neretki slucajevi zasicenosti i mlade koze zato sto je industrija koja proizvodi kozmeticke preparate izuzetno jaka pa nas ubedjuje kako moramo dva puta dnevno naneti tri proizvoda sto je jednako sest razlicitih sastava dnevno a rezultati na duze staze nisu nista bolji od rezultata nasih pretkinja koje su se negovale glicerinskim sapunima i soleom ili niveom bez obzira na marku ili cenu proizvoda. Ovo sta ja sada govorim zna vecina zena jer su posteni, svetski poznati dermatolozi sve to vec odavno kazali.

Gde ja vidim problem - problem je u tome sto dermatolozi koji savetuju na nevidjeno ne vide kozu koju savetuju. Ni tip, ni stepen zasicenosti ili ostecenja, ni potrebe zivota, svaki lekar mora da obavi pregled da bi znao koji metod evetualno zeli da primeni...ti to nisi uradio vec si se samo na dve teme pojavio i izreklamirao jednu kucu. To je pitanje etike.

Trece, licno sam bila pre 20-ak dana na unovcenju bonusa preko farmaceutskih kuca koje uvoze i kozmeticke preparate, dva vaucera svaki po 5000 dinara za trzni centar Delta city, vazili su za Mexx, Nike, MD, Benetton...dakle da li ces ti priznati ili ne nije moja stvar, nije stvar ni tog momka koji je unovcio, svi znamo da se to obilato radi a ko radi ili ne radi zna samo on. Medjutim, za mene je to osnovana sumnja koju esnaf danas pruza pa stoga sve proveravam...pa i gel za umivanje lica koji eto, bez obzira na preporuku meni ne bi odgovarao i samo bih izgubila novac da se sada nisam pobunila i javno kazala sta mislim

E to su te pausalne ocene koje ti iznosis i nemoj se molim te pozivati na etiku i slicno jer nisi iz branse i pricas napamet, a i ne shvatas poentu. Ja sam posavetovao SkinMedicu jer su efekti iz te kolekcije stvarno odlicni,a to sam dobio kao povratnu informaciju OD PACIJENATA, naglasavam!
Svako neka koristi sta god hoce prema svom senzibilitetu i potrebama i mogucnostima, samo muka mi je kad viidim laike koji su isprobali par kolekcija, razmazene mamine devojcice, koj su vec postale experti a svo znanje im je rekla kazala i sta su procitale na internetu i u novinama dok cekaju kod kozmeticara ili frizera.
Pozivanje na etiku je ozbiljan stvar i ozbiljna optuzba, nisi ni sama svesna koliko, tako da razmisli dva puta pre nego sto ces nesto tako napisati sledeci put!
Uostalom nisi ni merodavna da pricas ni o struci ni o etici, zadrzi se na svojim licnim zapazanjima i to lepo koncipiraj u postu, ne idi na to da nekoga napadas i optuzujes bez povoda, radi cistog senzacionalizma i kvazi pametovanja!
Nadam se da ces izvuci pouke iz ovih mojih dobronamernih saveta!

Poslednja izmena:
preporucivao odredjene proizvode svojim pacijentima pa je tako u znak zahvalnosti od firme koju je preporucivao dobio pet kongresa godisnje i nekoliko vaucera sa visokim novcanim iznosom koje moze unovciti u odredjenim radnjama.

Mali off ali samo da dodam da je ovo slucaj i sa lekarima drugih struka, ne samo sa dermatolozima.
Naravno, ne mislim da je sa svima tako, ali ima solidan br.takvih.

Svako neka koristi sta god hoce prema svom senzibilitetu i potrebama i mogucnostima, samo muka mi je kad viidim laike koji su isprobali par kolekcija, razmazene mamine devojcice, koj su vec postale experti a svo znanje im je rekla kazala i sta su procitale na internetu i u novinama dok cekaju kod kozmeticara ili frizera.

a šta je loše u tome da "mamine devojčice" isprobavaju?
i ja sam svašta kupila i probala, nešto mi je odgovaralo, na tome sam se zadržala, nešto nije, to sam batalila
u čemu je problem?

Ne verujte:

- kako su skuplji proizvodi nuzno bolji, jeftiniji losiji
- u proizvode protiv bora, za "lifting" i sl.
- u cudotvorne sastojke
- kako je potrebno koristiti sve proizvode od istog proizvodjaca kako bi postigli optimalan rezultat
- kako su kreme za oci drugacije od ostalih krema za lice
- u kreme protiv celulita
- svemu sto vidite, cujete od prodavacica, kozmeticarki..itd..
- u izraze dermatolosko testirano (ne garantuje da ce vam proizvod odgovarati..)
- u kreme sa q10, serume (koji se po sastavu obicno ne razlikuju od krema, jos manje su istinite price kako dublje prodire)
...
...

Za izbegavanje su proizvodi marke Loreal, Garnier, Dior, Lancome, Vichy, Eucerin, Loccitane, Jericho, Collistar, Henkel(Solea, Shauma, FA..), Johnson & Johnson (Neutrogena, Clean&clear..), Krka (Vitaskin, Sun Mix..)...itd. testiraju proizvode na zivotinjama (ne svi nabrojani)....ali to nije jedini razlog + proizvoda za izbegavanje ima mnogo..

Proizvodi ne bi trebalo da sadrze dioskin, kiselinu, parabene, propilen glikol... i naftu koja je nerazgradiva...glavna maziva u vecini krema je tekuci parafin, propilen glikol..itd...koji sprecavaju disanje koze, zatvaraju pore...koza se na njih navikne i pocne da se ljusti kad prestanete sa upotrebom proizvoda...+ mogu da naprave i vece stete ako se proizvod redovito godinama upotrebljava (glavobolju, vrtoglavicu, promene na kozi...)
Mada od proizvoda svih marki se moze naci bar jedan koji ima dobar sastav...

Treba obratiti paznju na sastav proizvoda!
Pozeljno je da proizvodi imaju dosta antioksidanata, lipide (u priornim uljima - jojoba, kokos,..), alkoholi (u malim kolicinama - alcohol, alcohol denat, benzyl alcohol...)..itd.

Ne verujte:

- kako su skuplji proizvodi nuzno bolji, jeftiniji losiji
- u proizvode protiv bora, za "lifting" i sl.
- u cudotvorne sastojke
- kako je potrebno koristiti sve proizvode od istog proizvodjaca kako bi postigli optimalan rezultat
- kako su kreme za oci drugacije od ostalih krema za lice
- u kreme protiv celulita
- svemu sto vidite, cujete od prodavacica, kozmeticarki..itd..
- u izraze dermatolosko testirano (ne garantuje da ce vam proizvod odgovarati..)
- u kreme sa q10, serume (koji se po sastavu obicno ne razlikuju od krema, jos manje su istinite price kako dublje prodire)
...
...

Za izbegavanje su proizvodi marke Loreal, Garnier, Dior, Lancome, Vichy, Eucerin, Loccitane, Jericho, Collistar, Henkel(Solea, Shauma, FA..), Johnson & Johnson (Neutrogena, Clean&clear..), Krka (Vitaskin, Sun Mix..)...itd. testiraju proizvode na zivotinjama (ne svi nabrojani)....ali to nije jedini razlog + proizvoda za izbegavanje ima mnogo..

Proizvodi ne bi trebalo da sadrze dioskin, kiselinu, parabene, propilen glikol... i naftu koja je nerazgradiva...glavna maziva u vecini krema je tekuci parafin, propilen glikol..itd...koji sprecavaju disanje koze, zatvaraju pore...koza se na njih navikne i pocne da se ljusti kad prestanete sa upotrebom proizvoda...+ mogu da naprave i vece stete ako se proizvod redovito godinama upotrebljava (glavobolju, vrtoglavicu, promene na kozi...)
Mada od proizvoda svih marki se moze naci bar jedan koji ima dobar sastav...

Treba obratiti paznju na sastav proizvoda!
Pozeljno je da proizvodi imaju dosta antioksidanata, lipide (u priornim uljima - jojoba, kokos,..), alkoholi (u malim kolicinama - alcohol, alcohol denat, benzyl alcohol...)..itd.

bravo, Neodoljiva :)
ja već duže vreme ispiram mozak ljudima oko mene ovim pričama.
žao mi što me retko ko shvati ozbiljno (kao oni koriste te proizvode godinama i ništa im nije bilo)
od kad sam se otarasila raznih nivea, garniera i l'oreala, kosa i koža mi nikad nisu bile lepše :)

evo jednog korisnog sajta.
pretražite marke koje ste do sad koristile i videćete koliko su štetne po zdravlje :)
http://www.cosmeticsdatabase.com/

Meni Avene nimalo ne odgovara... I moja koza je osjetljiva... Ali moguce je da samo odredjeni sastojak ili cak i omjer ne odgovara odredjenoj kozi. A moguce i da ono sto mi nije odgovaralo prije 2 god.sad savrseno odgovara. Moja koza dobro/lose reagira na preparativnu kozmetiku ovisno o mnogo cemu pa i o mom raspolozenju.

ne budite lenje, pa pročitajte :)

Pocetkom 2009. novinarka Dawn Mellowship izdala je knjigu "Toxic Beauty", prvi detaljni vodic o opasnostima koje vrebaju iz kozmetickih proizvoda koje svakodnevno koriste milioni ljudi sirom svijeta. Takodjer, u knjizu su otkriveni i mnogi mitovi koji potrosacima plasiraju kozmeticke korporacije o "carobnim efektima" i "spasonosnim sastojcima" u proizvodima koje masovno izbacuju na trziste.
Vise o knjigi i obradjenim temama mozete naci na http://www.toxicbeauty.co.uk/ (stranica je jos uvijek under construcion ali je vec puna korisnih informacija i rezultata istrazivanja).

Izmedju ostalog, Dawn pise:
U prosjeku, jedna zena koristi oko 12 kozmetickih proizvoda dnevno, koji sastoje oko 126 razlicitih hemikalija. Marketinske kampanje zele nas uvjeriti kako ce koristenje odredjenih proizvoda cudotvorno da podmladi nas izgled ili ispravi prirodne nedostatke. Realnost je, medjutim, da se oko 70% onog sto stavljamo na kozu apsorbuje u organizam, sto je dovoljan razlog za brigu: kozmeticki i higijenski proizvodi iz konvencionalnih izvora su cisti hemijski kokteli ciji su mnogi sastojci osumnjiceni kao stetni.
Samo u Velikoj Britaniji kozmeticka industrija vrijedi oko 6.5 milijardi funti - sto je komercijalna snaga dovoljna da se svim silama bori protiv diskreditovanja svojih proizvoda i etike u marketingu. Mudro napravljena ambalaza, reklamni slogani koji nam se uvlace u podsvijest, ocaravajuci mirisi - sve to sakriva mjesavinu koja potencijalno sadrzava karcinogene, teratogene (uzrokuju poremecaje fetusa), reproduktivne toksine (uticu na normalan razvoj ploda ili ostecuju reproduktivno tkivo) i endokrino stetne sastojke (uplicu se u normalno funkcionisanje hormona u organizmu).

Kako je moguce da se toliko stetni sastojci vec decenijama nesmetano koriste u kozmetickoj industriji? Prosto, nema dovoljno temeljitog nacina koji bi mogao kompanije natjerati da rigorozno testiraju svoje proizvode prije nego sto ih plasiraju na trziste, a hiljade hemikalija koje se redovno koriste neadekvatno su ili nikako testirane na stetnost po ljude i zivotnu sredinu. Ipak, Evropska unija daje donekle svijetao primjer: u proteklih 30 godina EU je zabranila upotrebu oko 1000 hemikalija, dok je Americka uprava za hranu i lijekove (FDA) do sada provjerila stetnost samo 11% od 10.000+ sastojaka koji se koriste u industriji ljepote, a zabranila je koristenje samo 9 njih od 1976. godine. S druge strane, FDA je 1992. ipak konstatovala da 65% zenske kozmetike sadrzi kancerogene sastojke.

Evo nekoliko grupa sastojaka na koje treba obratiti posebnu paznju pri kupovini sredstava za njegu tijela i ljepotu.

UMJETNE BOJE:
Neke od vjestackih boja koje se koriste u kozmetici su kancerogene ili sadrze kancerogene elemente, te mogu izazvati kontaktni dermatitis, alergije i iritacije koze. Mnoge od njih su proizvedene od derivata katrana. U Evropskoj uniji boje se identifikuju prema prefiksu CI (colour index) i petocifrenog broja koji oznacava njihovu hemijsku strukturu.

KATRAN KAMENOG UGLJA: Koristi se u bojama za kosu i šamponima protiv peruti. Neke boje za kosu sadrže i olovo, kancerogenu tvar i hormonski disruptor koji se akumulira u kostima. Provedena istraživanja utvrdila su da neke

BOJE ZA KOSU: sadrže čak 10 puta više olova od razine dopuštene u bojama za zidove. 2005. Naucni komitet za potrosacka dobra (SCCP) pri Evropskoj komisiji zakljucio je da studije pokazuju kako boje za kosu mogu povecati rizik od leukemije i raka mokracnog mjehura.

DEA, TEA I MEA: dietanolamin, trietanolamin i monoetanololamin. Kombinirani s nitritima tvore izuzetno kancerogen spoj (NDELA) kojeg sadrže mnogi šamponi, gelovi za tuširanje i sapuni. DEA utice na hormone, razvoj i funkcionisanje celija. Brzo se apsorbuje u organizam i akumulira u organima.
Sastojci koji sadrze ova tri spoja su slijedeci:
Cocamide DEA
Cocamide MEA
DEA-Cetyl Phosphate
DEA Oleth-3 Phosphate
Lauramide DEA
Linoleamide MEA
Myristamide DEA
Oleamide DEA
Stearamide MEA
TEA Lauryl Sulphate
Triethanolamine (TEA)

FORMALDEHID: sumnja se da je kancerogen i cesto uzrokuje iritaciju koze i ociju, glavobolju i alergije. Neki sastojci kozmetike razlazu se, izmedju ostalog, i na formaldehid ali se on cesto ne navodi na etiketama proizvoda. Ti sastojci su diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, DMDM Hydantoin, quaternium-15, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (bronopol), sodium hydroxymethylglycinate i benzylhemiformal. Koristi se u proizvodima za tijelo i kosu, u šamponima i lakovima za nokte.

Sodium Lauryl Sulphate (SLS): Koristi se u proizvodnji šampona, regeneratora za kosu, pasti za zube. Jak, grub deterdzent koji se također često koristi za odmašćivanje motora i za ciscenje podova. Lako prodire u kožu i zatim se može taložiti u srcu, plućima, jetri, mozgu. Može uzrokovati iritaciju očiju, osipe, gubitak kose, ljuskavost kože. Ostecuje zastitni vanjski sloj koze i omogucava penetraciju stetnih sastojaka u dublje slojeve. Kada se koristi u pastama za zube, SLS moze iritirati sluzokozu usta i dovesti do upala i cireva.

SASTOJCI KREMA ZA SUNCANJE: Mnoge hemikalije iz losiona za suncanje poznate su kao iritantni. Neki od njih proizvode slobodne radikale koji ostecuju DNA i mogu omesti endokrine funkcije. Kada se saperu, tesko su razgradivi i apsorbuju se u vodene ekosisteme. Sastojci kao sto su para-aminobenzoic acid (PABA), avobenzone (parsol 1789), oxybenzone (benzophenone 3) padimate O (octyl dimethyl PABA)
mogu da uzrokuju fotosenzibilnost i fototoksicnost (ostecenje celija pod UV zracima).
Padimat-O je poznat i kao oktil dimetil, čest je sastojak krema za sunčanje, a postoji zabrinutost da bi mogao zapravo povećavati opasnost od raka kože.

TALK: Možemo ga naći u puderima za lice i tijelo te blago posipanog po sredstvima za kontracepciju. Poznata je kancerogena tvar i pronađene su opasne sličnosti s azbestom. Talk se također može taložiti u plućima, izazivajući dišne poremećaje. Drzavni toksikoloski program americke vlade napravio je studiju na misevima koja je pokazala da kozmeticki talk moze uzrokovati upalne poremecaje pluca i kancerogene promjene. Istrazivanje objavljeno u publikaciji "Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention" iz 2008. sugerise da zene ne bi smjele koristiti talk u genitalnom podrucju jer prah talka moze dospjeti do jajnika i uzrokovati upalne procese koji poticu rast celija raka. Eksperti su posmatrali preko 3.000 zena i ustanovili da koristenje talka jednom sedmicno povecava rizik od raka jajnika za 36%, dok se kod svakodnevnog koristenja rizik povecao na 41%.

TRIKLOSAN:
Moze se naci u zubnim pastama, dezedoransima, tecnim sapunima i vodicama za usta. Nagomilava se u majcinom mlijeku i u ribama. Moze uzrokovati otpornost na odredjene antibiotike, a u vodi se razlaze na dioxin koji kontaminira vodene ekosisteme. Triklosan je, inace, antiseptik kojim se "ponose" renomirane zubne paste jer je efikasan u borbi protiv bakterija koje uzrokuju los zadah (zato je cesto i sastojak dezedoransa). Ali, triklosan je po hemijskom sastavu sličan hormonima tiroidne žlijezde i blokira receptore u ćelijama tako da prirodni hormoni ne mogu da deluju na ćelije. Tako može da nastane lažna hipertireoza i drugi endokrini poremecaji.

nastavak sledi uskoro.

Ma strašno, pošto imam sad bebu, pa kad pogledam šta sadrže bebi kreme i osstali preparati muka me u'vati... :pop:

...Slazem se, ali od stetinih nusprodukata civilizacije gotovo je nemoguce pobeci, cak i ukoliko zivot prema njenim pravilima nije stvar licnog izbora - moze se, delimicno, kontrolisati upotreba hemijskih preparata namenjenih svakodnevnoj nezi/higijeni i voditi racuna o poreklu namirnica koje se koriste u ishrani, ali ne bitno vise od toga (zabluda je da bilo koji hemijski preparat, sa ili bez oznake 'organic', moze biti u potpunosti neskodljiv, kao i da oznaka 'prirodno' a priori podrazumeva 'zdravo i neskodljivo')...Pitanje globalnog zagadjenja (voda, vazduh, razliciti zagadjivaci i izvori stetnih zracenja) daleko su bitniji faktor koji utice na zdravlje populacije i na koje pojedinac nema gotovo nikakvog uticaja (osim licne svesti i napora u smislu savesnog, ekoloski osvescenog ponasanja)...

...Kada je nezna decija koza u pitanju, posebno ukoliko je sklona ekcemima ili dermatozama, vazno je koristiti sto manje kolicine adekvatnog preparata - najbolji je onaj koji pomaze i odgovara kozi deteta...Postoje tkzv. organske linije za negu decije koze (kod nas se moze pronaci Logona)...Takodje, medju komercijalnim farmaceutskim proizvodima na trzistu sa kojima, kada je nega decije koze u pitanju, imam dobra iskustva je i posebna linija namenjena nezi problematicne decije koze kuce Mustela: Mustela Dermo- Pedriatics - Mustela Stelatopia Eczema:

http://www.mustelausa.com/content/stelatopia-eczema

• Podržavam
Reactions: ®
...Slazem se, ali od stetinih nusprodukata civilizacije gotovo je nemoguce pobeci, cak i ukoliko zivot prema njenim pravilima nije stvar licnog izbora - moze se, delimicno, kontrolisati upotreba hemijskih preparata namenjenih svakodnevnoj nezi/higijeni i voditi racuna o poreklu namirnica koje se koriste u ishrani, ali ne bitno vise od toga (zabluda je da bilo koji hemijski preparat, sa ili bez oznake 'organic', moze biti u potpunosti neskodljiv, kao i da oznaka 'prirodno' a priori podrazumeva 'zdravo i neskodljivo')...Pitanje globalnog zagadjenja (voda, vazduh, razliciti zagadjivaci i izvori stetnih zracenja) daleko su bitniji faktor koji utice na zdravlje populacije i na koje pojedinac nema gotovo nikakvog uticaja (osim licne svesti i napora u smislu savesnog, ekoloski osvescenog ponasanja)...

...Kada je nezna decija koza u pitanju, posebno ukoliko je sklona ekcemima ili dermatozama, vazno je koristiti sto manje kolicine adekvatnog preparata - najbolji je onaj koji pomaze i odgovara kozi deteta...Postoje tkzv. organske linije za negu decije koze (kod nas se moze pronaci Logona)...Takodje, medju komercijalnim farmaceutskim proizvodima na trzistu sa kojima, kada je nega decije koze u pitanju, imam dobra iskustva je i posebna linija namenjena nezi problematicne decije koze kuce Mustela: Mustela Dermo- Pedriatics - Mustela Stelatopia Eczema:

http://www.mustelausa.com/content/stelatopia-eczema

Slažem se i ja sa tobom, ne može se sve izbeći...a i pokušaj da se izbegne košta, prava prirodna kozmetika je i skupa i kratkotrajna jer ne sadrži konzervanse...I pored toga, nemoguće je izbeći otrove, ali kad uzmem bebi-kremu pa pogledam u sastojcima na primer izobutilparaben jeza me prodje...:sad2:

Poslednja izmena:
Slažem se i ja sa tobom, ne može se sve izbeći...a i pokušaj da se izbegne košta, prava prirodna kozmetika je i skupa i kratkotrajna jer ne sadrži konzervanse...I pored toga, nemoguće je izbeći otrove, ali kad uzmem bebi-kremu pa pogledam u sastojcima na primer izobutilparaben jeza me prodje...:sad2:

ne kontam...sta je toliko lose u konzervansima...
tj. postoje i "prirodni" konzervansi tipa odredjenih etericnih ulja...

http://blog.vecernji.hr/priroda-zna/2009/10/23/priroda-kozmetika-i-prirodni-konzervansi/

Niko nije rekao da ne postoje...ali koliki je odnos zastupljenosti veštačkih i prirodnih u proizvodima to je drugi padež..;)

pa znas kako...kako je sad popularno zovu "organske" kozmetike ima
i s razlogom je jezivo skupa...
takodjer,mozes sam prozivesti stosta, al sastojci nisu jeftini (to bi, realno, bio razlog za visoku cijenu...)

s druge strane, mozes i ne paniciti; prebrojiti vlastite udove,
konstatirati da si ziv iako su te kojecim hranili i mazali dok si bio klinac,
kao i da ljudski rod bez te iste hemije s naglaskom na konzervanse ne bi daleko odmakao
i gledati da za svoje dijete biras proizvode koji su se pokazali pouzdani
tipa Seba Meda, Mustele...
ili one koji su deklarirani najpribliznije varijanti koja nam zvuci...utjesno, a relativno pristupacno tipa Alverde
linije za bebe u DMu...

takodjer, moras na umu imati jednostavnu cinjenicu da je marketing...chudo...
i da je zelena...organska prica dala vrlo lijepe rezultalte;
u eri opce paranoje konzumenti se na to primaju ko blesavi...: (

pa znas kako...kako je sad popularno zovu "organske" kozmetike ima
i s razlogom je jezivo skupa...
takodjer,mozes sam prozivesti stosta, al sastojci nisu jeftini (to bi, realno, bio razlog za visoku cijenu...)

s druge strane, mozes i ne paniciti; prebrojiti vlastite udove,
konstatirati da si ziv iako su te kojecim hranili i mazali dok si bio klinac,
kao i da ljudski rod bez te iste hemije s naglaskom na konzervanse ne bi daleko odmakao
i gledati da za svoje dijete biras proizvode koji su se pokazali pouzdani
tipa Seba Meda, Mustele...
ili one koji su deklarirani najpribliznije varijanti koja nam zvuci...utjesno, a relativno pristupacno tipa Alverde
linije za bebe u DMu...

takodjer, moras na umu imati jednostavnu cinjenicu da je marketing...chudo...
i da je zelena...organska prica dala vrlo lijepe rezultalte;
u eri opce paranoje konzumenti se na to primaju ko blesavi...: (

Kad sam ja bio klinac mazali su me jednom jedinom mašću, Pavlovićevom...i ručno pravljenim kantarionovim uljem...prao sam se i kupao sapunom, bio jedan šampon i jenda marka paste za zube to je cela kozmetika...zapravo i danas ne koristim ništa mnogo više od toga....Jeo ukupno 5 slatkiša i slaniša, jer drugo nije ni imalo da se kupi...I da zdrav sam...ali oko mene umiru ljudi kao muve, i to mladi....Nije da dramim sad, mislim ne znam ni šta ti hoćeš meni objasniti svojim postovima...ja sam samo konstantovao da sam zgranut onim hemikalijama koje se stavljaju u bebi kreme....Neke koje su zabranjene u nekim evropskim zemljama...:aha:

Poslednja izmena:
Kad sam ja bio klinac mazali su me jednom jedinom mašću, Pavlovićevom...i ručno pravljenim kantarionovim uljem...prao sam se i kupao sapunom, bio jedan šampon i jenda marka paste za zube to je cela kozmetika...zapravo i danas ne koristim ništa mnogo više od toga....Jeo ukupno 5 slatkiša i slaniša, jer drugo nije ni imalo da se kupi...I da zdrav sam...ali oko mene umiru ljudi kao muve, i to mladi....Nije da dramim sad, mislim ne znam ni šta ti hoćeš meni objasniti svojim postovima...ja sam samo konstantovao da sam zgranut onim hemikalijama koje se stavljaju u bebi kreme....Neke koje su zabranjene u nekim evropskim zemljama...:aha:

ma, nemam ja namjeru da ti nesto...specijalno...objasnim
tj. da se nesto ubjedjujem bezrazlozno...
samo mi zao kad vidim koliko su npr. mladi roditelji uplaseni...sto s dobrim razlogom, sto
zato sto smo svi kolektivno...zacarani marketingom...: (

recimo ta Pavloviceva koju pominjes; cak je i oko nje polemika bila
te sadrzi lanolin, te sadrzi mineralna ulja, te sadrzi bornu kiselinu, te talk, te cink...
sto je najsmjesnije vecina...konkurentskih krema sadrzi navedeno i jos stosta drugo...
+ navedeni sastojci nisu opce razlog za neku narocitu paniku...koriste se vec dugo
i nema nikakve narocite misterije oko njih...

ocu da kazem, opustite se malo; volja vam da za njegu djeteta koristite
kozmetiku kojom su i nas tretirali (pa smo, eto, zivi i zdravi...ko sto sam kazes)
volja vam da isprobate nesto novo...
jedina dobra strana citave price je da na trzistu danas postoji puno veci izbor...

to sto ljudi oko nas padaju ko muve...znas i sam;
razne vrste zagadjenja, hrana blago recno sumnjivog kvaliteta, generalno nesiguran i stresan zivot...ma...: (((

e, da zaboravih
ja sam recimo upotrebu kreme svela na pantenol gel kremu
od sredstava za ciscenje lica korsitim samo mlijeko, gel i masku alverede neku od nekog blata....imam mjesovitu kosu
od sampona samo keune za dnevno pranje - u njemu nista "fensi" nema...
i nirel, medicniski sampon, tu i tamo...
alverde regenerator za kosu. mlijeko za tijelo i gel za tusiranje i urea kremu za stopala...
to bi bila sva moja kozmetika u zadnje vrijeme...
kda uporedim sa situacijom u kupatilima mojih prijateljica i sestara...dodjem sama sebi ko neko divljace...: )))

Poslednja izmena:

Back