Kotao na gas - šta i kako

ForestGreen

Poznat
Poruka
9.540
Pozdrav drugari, kao prvo, srećna nova i nadam se bolja godina od svih prethodnih 😊

Razmišljam se već dugo i pre ove gasifikacije da uvedem gas umesto drva i uglja za grejanje.

Trenutno koristim kotao jačine oko 50 kw i on greje neto površinu kuće od 360 do 380 kvadrata (dve su kuće spojene).

Imam 22 radijatora, uglavnom su oni veći, ima srednjih i manjih.

Kuća mi je cela odlično zaštićena izolacijom kao i pvc stolarijom.

Kotao sadašnji dobro radi svoj posao i nemam zamerke na njegov rad ali dosta mi je više mačovanje sa ugljem i drvima.

Isključivo gas za grejanje u zimskim mesecima, koji kondezacioni kotao jačine mi treba za moju površinu i koliku potrošnju bih imao na mesečnom nivou tokom zime, ne mogu tu računicu nigde da nadjem. Sa sadašnjim kotlom oko 15 metara drva i šest tona uglja i tu se novac daje uglavnom odmah što je stvarno veliki izdatak odjednom.

Ako ima ovde nekog pametnog a sigurno da ima, molim pomoć.
 
Нисам стручњак, али на основу овог што си написао (када узмем у обзир моју потрошњу, изолацију, квадратуру....) за децембар би ти био рачун негде између 25 и 30 хиљада. Децембар и није био нешто хладан.
 
Па и велика је површина.
Колико ти изађе у парама та дрва и угаљ? Стави на папир, подели по месецима грејне сезоне и види колико ти отприлике дође један месец грејања. Битно ти је и каква је кућа, да ли је нпр на спрат, онда ти је мањи губитак, да ли си на ветрометини, или си ушушкан негде .
Код мене није све тако идеално, па ми је отприлике било око сто динара по квадрату месечно.

Грејала сам се и на чврсто гориво, слично дође (можда мало јефтиније) али када узмеш у обзир уношење, складиштење огрева, чишћење пепела...
Гас само окренеш дугме.
Наводно ће појефтинитити због јужног тока, мада не верујем баш нешто у то.
Котао ми је у купатилу постављен и величине је бојлера. Користим га и за топлу воду. Валиант
У сваком случају, ако будеш уводио гас, остави као резервну варијанту и тај на чврсто гориво
 
Па и велика је површина.
Колико ти изађе у парама та дрва и угаљ? Стави на папир, подели по месецима грејне сезоне и види колико ти отприлике дође један месец грејања. Битно ти је и каква је кућа, да ли је нпр на спрат, онда ти је мањи губитак, да ли си на ветрометини, или си ушушкан негде .
Код мене није све тако идеално, па ми је отприлике било око сто динара по квадрату месечно.

Грејала сам се и на чврсто гориво, слично дође (можда мало јефтиније) али када узмеш у обзир уношење, складиштење огрева, чишћење пепела...
Гас само окренеш дугме.
Наводно ће појефтинитити због јужног тока, мада не верујем баш нешто у то.
Котао ми је у купатилу постављен и величине је бојлера. Користим га и за топлу воду. Валиант
У сваком случају, ако будеш уводио гас, остави као резервну варијанту и тај на чврсто гориво
Kuća mi je sa suturenom, prvi sprat i drugi (prva kuća)
Druga kuća je bez suturena ali ima tri sprata.
Ušuškan sam što bi se reklo, jednina strana koja je na otvorenom je prednja ali nikad ne duva vetar ka kući sa te strane.
Što se tiče troškova, oko 100000 pa naviše za jednu sezonu, manje više, zavisi od zime i od kvaliteta ogreva. Fora je što bi gas koristio samo preko dana jer kuća zaista dobro akumulira toplotu i bilo bi kao što ložimo sada. Videću šta nude sa ovim priključenjem, svakako kondezacioni kotao zbog bolje iskorišćenosti i uštede.
 
ja grejem 320m2 na gas i tvrdim da je daleko jeftinije nego na drva i ugalj
imam kotao /ne bojler/ od 32 kw, koji je više nego dovoljan za grejanje kuće
trošim u vrh zime oko 500m3 gasa, ali zajedno sa toplom vodom /imam poseban protočan bojler nagas za toplu vodu/
 
ja grejem 320m2 na gas i tvrdim da je daleko jeftinije nego na drva i ugalj
imam kotao /ne bojler/ od 32 kw, koji je više nego dovoljan za grejanje kuće
trošim u vrh zime oko 500m3 gasa, ali zajedno sa toplom vodom /imam poseban protočan bojler nagas za toplu vodu/
Da dodam ja još 100m3 jer mi kuća veća. Bojler grejem za sad na struju, on non stop radi ali razmišljam se za protočni. No, to sad nema veze.
Koliko košta 600m3? 😁 To mene zanima.
 
ja grejem 320m2 na gas i tvrdim da je daleko jeftinije nego na drva i ugalj
imam kotao /ne bojler/ od 32 kw, koji je više nego dovoljan za grejanje kuće
trošim u vrh zime oko 500m3 gasa, ali zajedno sa toplom vodom /imam poseban protočan bojler nagas za toplu vodu/
Ovo je više nego odlično! Mora da je izolacija dobro odrađena. Koliko se potroši za celu sezonu grejanja?
 
nemoj uopšte da se razmišljaš, predji na gas
po mom iskustvu, bolje je imati odvojen kotao za grejanje i poseban kotao/bojler za toplu vodu

Neka iskustva od prije 12 g.
https://forum.krstarica.com/threads/grejanje-na-gas.241490

Sve zavisi od cijene gasa. Čuo sam da će se poprilično smanjiti za domaćinstva.

**************************************************************************************************************
"Prirodni gas ili zemni gas je prirodno gasovito fosilno gorivo, koje se uglavnom sastoji od metana. Smatra se ekološkim gorivom zbog najmanje emisije ugljen-dioksida. Njegova primena u domaćinstvima ima velike prednosti i to direktna dostupnost korisniku u svakom treutku, nije potreban skladišni prostor, jednostavna upotreba i mogućnost regulacije, efikasna upotreba i visok stepen korisnosti, ne ostavlja pepeo i dr.

Uslov za grejanje na gas je naravno priključak na gasnu mrežu koji nije dostupan na celoj teritoriji Srbije. Trenutno se gas za grejanje najviše koristi na teritoriji Vojvodine, Beograda i delovima centralne Srbije. Pri odabiru ovog tipa grejanje pored dostupnosti mreže treba imati u vidu i cenu priključka na gasnu mrežu.

Grejanje na gas omogućava kotao na gas koji zbog svojih kompaktnih dimenzija, dobrog dizajna moguće smestiti i u stambeni prostor bez narušavanja komfora i estetike stana. Ovi kotlovi vam omogućavaju da gas pored grejanja koristite i za zagrevanje sanitarne tople vode. Kao što je već ranije rečeno upotreba kotla je jako jednostavna čimu doprinosi automatska regulacija.

Pored standarnih gasnih kotlova, izdvajaju se visokoefikasni kondenzacioni gasni kotlovi čije stepen iskorišćenja i do 98%. Toplotna energija sadržana u dimnim gasovima kod klasičnih kotlova se gubi izbacivanjem kroz dimovod. Deo te toplote moguće je vratiti u krug grejanja hlađenjem dimnih gasova u dodatnom izmenjivaču toplote pri čemu se kondenzuje vodena para iz sastava gasova zbog čega ovi kotlovi nose naziv kondenzacioni.

Na našem tržištu ponuda gasnih kotlova je dobra. Najtraženi su kotlovi sledećih brendova Vaillant (Nemačka), Bosch (Nemačka), Beretta (Italija) i dr."

Sa net-a
 

Back
Top