Quantcast

Kosovska katedrala, najveća na Balkanu

HELIX 14

Aktivan član
Poruka
1.512
Ako bi na pitanje: „U kom gradu na Balkanu je podignuta najveća katolička katedrala?“, odgovorili: „U Zagrebu“, pogrešili bi. Takođe bi bio pogrešan odgovor: „U Splitu, Ljubljani, ili Mariboru.. , jer je najveća katolička katedrala na Balkanu podignuta u Prištini, glavnom gradu teritorije sa dva miliona stanovnika, od kojih je samo 65.000 katolika. Crkva je jednobrodna, u neoromanskom stilu, sa dva bočna zvonika koji će, kada budu završeni, nadvisiti umnogome šesnaestospratni soliter iza crkvenog oltara. Izgradnja zvonika i radovi na unutrašnjosti će trajati još godinama. Treba još mnogo para.

http://www.b92.net/putovanja/destinacije/evropa.php?yyyy=2011&mm=02&dd=03&nav_category=823&nav_id=490377

Ali najzanimljiviji su komentari Albanaca s Kosova:

Albanci sebe vide kao star narod, ako smo bili muslimani zadnjih 500 godina mi smo takode bili hriscani 1000 godina! Mi verujemo jako da su Deoklecijan Konstantin i Justinian bili Iliri!! Sve je to znao Rugova i zato je inicirao nas "povratak" u Evropu posle 5 vekova!
Za Majku Terezu svi znaju sta je, ona ne moze biti Makedonka posto nije ni Grkinja ni Bugarka!
(autochtonus, 5. februar 2011 11:09)

Albanci su prvi primili hriscanstvo u Evropi. St.Paul-Shen Pali Sv.Pavle je prvi presao preko ilirskih zemalja i sirio novu religiju autohtonom stanovnistvu. Albanci samo se vracaju religiji svojih pretaka. Skenderbeg je bio lider turske vojske i omiljenik sultana, ali je on ostavio sve to da bi se vratio svojoj religiji i narodu. Isto cinimo i mi sada posle 500 godina turske vladavine!
(shenpali, 5. februar 2011 09:34)

Gospodo Albanci su vecinom bili hriscani- katolici. Majka Tereza, Gjergj Kastrioti Skenderbeg, gotovo vecina nosioca albanskog sentimenta tokom turske okupacije su hriscani. I posle 4 vekova turske okupacije mi nismo zaboravili nase korenje, ako gradimo katedralu to je da bi svako ko to zeli vrati svojoj veri!
(albanac2000, 5. februar 2011 07:57)

Stalno se prica o nekom zavodjenju Albanskog naroda od strane Evrope. Mislim da stvari stoje posve drugacije; nije Evropa ta koja pokusava da Albance zavede i pridobije za sebe radi nekih svojih vjerskih ciljeva na balkanu vec smo mi Albanci ti koji prevashodno tezimo i ocajnicki zelimo da se vratimo, pod okriljem svoje majke, Evrope. Takodjer, u par rijeci nekima bih da pojasnim neke stvari u vezi siromastva na kosovu! Toga ima sigurno i niko ne porice korupciju, kriminal i ekonomsku bijedu. Medjutim treba reci da narod koji nije bogat duhom nit ce znati, nit ce moci stvoriti kakvo materijalno dobro. Obrazovne institucije, tradicija i suzivot sa drugima, vjerske i kulturne ustanove su te koje pomazu narodu da se osvesti i cijeni prevashodno duhovno bogatstvo. Neka je to u dobrobit svima!
(forum romanum, 5. februar 2011 06:31)

Dijenek

Elita
Poruka
22.021
Ја цео живот погрешно мислим да је ап. Павле први пут у Европи проповедао на тлу данашње Грчке, односно тадашње Македоније. Град се звао Филипи...
Али, изгледа да је некако заобишао све та места о којима пише у Делима апостолским и одмах отишао у Илир, заобишавши Грке...
Штета што то нико није записао...

HELIX 14

Aktivan član
Poruka
1.512
Deo šiptara su katolici ali su pre svega šiptari.Zato ne vidim razlog za radost po pitanju šiptarskih katolika,zato što su svi zajedno obični mesari.
Radost ?
Pa kaj ti misliš da Hrvati i ostali katolici prvo kad se probude odu nekog pokatoličit ?
Ja samo mislim da kad bi se to desilo da se Albanci vrate na djedovsku vjeru da bi bilo puno više snošljivosti i razumijevanja općenito na Balkanu.
Osim toga za Bošnjake mislite da trebaju se vratiti na pradjedovsku vjeru a za Albance mislite da je to nečije maslo ??!!
I Albanci i Bošnjaci i Crnogorci su bili katolici.
Što naravno nikako ne znači da bi svi danas bili Hrvati.

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.412
Radost ?
Pa kaj ti misliš da Hrvati i ostali katolici prvo kad se probude odu nekog pokatoličit ?
Ja samo mislim da kad bi se to desilo da se Albanci vrate na djedovsku vjeru da bi bilo puno više snošljivosti i razumijevanja općenito na Balkanu.
Osim toga za Bošnjake mislite da trebaju se vratiti na pradjedovsku vjeru a za Albance mislite da je to nečije maslo ??!!
ebeš veru.Njihova svest o sopstvenom putu napretka i odnos prema drugima je na nivou ameba.Od religije očekuju put u bolji život i više para,kao i vi uostalom.

Poruka
60.356
Radost ?
И за Мао Це Дунга се шушкало да је...
:hahaha::zcepanje::rotf:

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.450
Ebote a ja mislio Srbi pre ameba kad ono Siptari bili pre ameba :lol:

Albanci su tu, na Balkanu pre Grka kao Pelasgi. Dardani su ilirsko pleme kao sto su i Dalmati-Obala Jadrana, Liburni-Zadar, Dukla-Deoklecija-Crna Gora, Epiroti-Pyrro (Pirrova Pobeda) i mnogo drugih autoktonih plemena koji su ziveli na tim podrucima pre Helena! Orao i koza su simboli Pelasga! Dok je Zeus bio u pecini povise je nadletao Orao koji ga je branio dok je koza i njeno mleko hranila Zeusa! Aleksandar Veliki je kao simbol imao Orla i Kozu! A to je bio takode simbol Pirra i Gjergj Kastritoti-Skenderbega!
Aleksadrova majka je bila Olimbia a ona potice od Ilirskog Plemena Molossi, ona u legendi sanja da spava sa velikom zmijom i ostaje trudna, posle cega rodi Aleksandra. Ime Aleksandar na albanskom znaci "rodio se ko u snu"! Zmija je simbol ilira i Aleksandrove majke, a i dan danas albanci ne ubiju zmiju zato sto se veruje da brani kucu i donelo bi losu srecu!! Aleksandrov otac Filip je takode Ilir on je bio u konstantnom ratu sa Helenima, da ne zaboravimo da su Aleksandrovi vojnici napali Grke i okupirali im zemlju. Grci njih su tretirali kao Barbarima, od BAR BAR, posto su govorili drugaciji jezik koji Grci nisu mogli da razume! Sve pokazuje da se radi o dva razlicita naroda! Historicari kazu da je tokom pohoda Akelsandrar njegovim vojnici dao naredenja na drugacijem jeziku od Helenskog! On je za svoje simbole imao Orla i Kozu od Pelasga-Ilira!

Pirro je bio Ilirski kralj koji je uspeo da napadne Rimljane u njihovom poluostrvo ali u pobedama je izgubio puno vojnika i zato je rekao slavnu "Jos jedna pobeda i to ce biti nas kraj"! On je u kruni imao kozu sa rogovima od Pelasga i Aleksandra!
Turci su Gjergj Kastriotu dali ime Iskender-Beg, koje je ime Aleksandra Velikog na Turskom, posto su verovali da potice od istog plemena! Skenderbegova kruna ima kozu sa rogovima, kao simbol Pirra i Aleksandra a zastava Kastriota Orla! Heleni su dobili obicaje i verovanja od Pelasga posto su Pelasgi bili tu pre njih!
Orao kao simbol Zeusa je branio Aleksandra i nadgledao ga je u njegovim pohodima! Posle cega Rimljani koji su obozavali sve Helensko adaptiraju orla kao simbol. Posle toga Rimska prestonica se pomjera u Konstantinopoli gde se adaptira orao sa dve glave, jedna koja nadgleda istog a druga zapad! Tako dvoglavni orao kao adaptacija postaje simbol vizantije!
Albanska rec sa boga je Zot koja potice od reci Zeus! Albanci svoju zemlju zovu zemlja orla! Dok je ime novca LEK skraceno od Aleksandar! Rec Barka (Brod) koja na albanskom znaci stomak, je ilirska, Dalmati i Liburni su imali najbolje brodove i pirate, Rimljani to adaptiraju tako da na latinskom i italiankom a i u danasnjoj Dalmaciji Barka znaci Brod!
Puno helenskih reci je moguce desifrirati samo na albanskom!
Lingustika je tu da osvetli slavnu historiju Pelasga-Ilira-Albanaca, jer ako koza laze rog ne laze!

(autochtonus, 6. februar 2011 09:27)

eremita

Zaslužan član
Poruka
116.712
Ako bi na pitanje: „U kom gradu na Balkanu je podignuta najveća katolička katedrala?“, odgovorili: „U Zagrebu“, pogrešili bi. Takođe bi bio pogrešan odgovor: „U Splitu, Ljubljani, ili Mariboru.. , jer je najveća katolička katedrala na Balkanu podignuta u Prištini, glavnom gradu teritorije sa dva miliona stanovnika, od kojih je samo 65.000 katolika. Crkva je jednobrodna, u neoromanskom stilu, sa dva bočna zvonika koji će, kada budu završeni, nadvisiti umnogome šesnaestospratni soliter iza crkvenog oltara. Izgradnja zvonika i radovi na unutrašnjosti će trajati još godinama. Treba još mnogo para.

http://www.b92.net/putovanja/destinacije/evropa.php?yyyy=2011&mm=02&dd=03&nav_category=823&nav_id=490377

Ali najzanimljiviji su komentari Albanaca s Kosova:
А још занимљивије је што 'рват/католик отвара овакву тему у нади да смо сви овде "сисали весла" и расли на дрвету...

цитат:

Jos prosle godine, protosindjel iz manastira Visoki Decani upozorio je da je odnos RKA veoma kontradiktoran, jer je, s jedne strane, u italijanskoj stampi sve vise clanaka u kojima se govori o varvarskom unistavanju vise od 100 pravoslavnih crkava na KiM, dok, s druge, rimokatolicke strukture u pokrajini*biskup Mark Sopi) indirektno ili direktno podsticu teorije da su pravoslavni Srbi dosljaci na Kosmetu i da su najznacajnije srpske crkve i manastiri rimokatolicki i albanski.

Pokusaji pokatolicenja pravoslavnih srpskih svetinja nisu nimalo bezazleni, narocito ako su isplanirani na duze staze.

15.04.2004.

Чињеница је да се исте те године ДОГОДИО УЖАСАН ПРОГОН и ПОГРОМ И ПАЉЕВИНА ПРАВОСЛАВНИХ ХРАМОВА, чињеница је да је бискуп Марк Сопи ВИШЕ ПУТА У ЈАВНОСТИ ИЗНОСИО БЕЗОЧНЕ ЛАЖИ О ПРАВОСЛАВНИМ СВЕТИЊАМА говори сама за себе, чињеница је да се Ватикан овим оводом НИЈЕ ОГЛАСИО - али чињеница је и то да је убрзо после овог етничког прогона Срба и рушења цркава СПЦ исти тај бискуп Сопи црк'о.
КО финансира градњу тако скупоцене катедрале која је "највећа" када тамо има само 65 000 римокатолика??? Па зна се - ходајуће зло из Ватикана! :dash:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.