Kosovo pre 1912. godine?

Todor Stanković: NEMA CRKVE SAMODREŽE

Vicekonzul Todor Stanković uputio, 8. septembra 1891. godine, ministru inostranih dela M. Kr. Đorđeviću, izveštaj sa putovanja po Kosovu. Navodeći kako je posetio Samodrežu, selo oko pet kilometara udaljeno od glavnog **** Priština-Vučitrn, Stanković je zabeležio.
"... Kad smo tamo stigli, nađosmo tamo sve same Arnaute, a nigde ni jednog Srbina. Na pitanje, ima li u ovom selu koja srpska kuća, odgovoriše Arnauti da ima samo četiri srpske kuće.
Naredih jednom zaptiji-žandarmu - da pozove jednog domaćina od one četiri srpske kuće da mi pokaže mesto crkve Samodreže. Ode žandarm i kroz nekoliko minuta dođe sa Živom Lazarevićem, Srbinom iz istog sela, kome beše kuća na kraju sela.
Živa, čovek oko 50-60 godina starosti, u odelu poderanom i sastavljenoms ve od samih krpa, koje se drže na po jednom končiću, priđe k meni i pošto se pozdravismo pitah ga ovim rečima: 'Jeli, brate gde je crkva Samodreža?' 'E moj gospodine, nema crkve Samodreže, ona je negda postojala a sada je od nje načinjena vodenica, no 'ajde da ti je pokažem,' odgovori Živa.
Idući tako putem na crkvi Samodreži, polagano pitah Živu ovim rečima: 'Kako živite ovde među ovim Arnautima?' 'Samo što smo živi, ali ovakog života bolje da ga nije', odgovori Živa.
Tako u razgovoru sa Živom dođosmo do čuvene crkve Samodreže, od koje se sada drži samo još jedan zid u debljini jedan i po a u visini samo jedan metar, preko koga teče voda u vodenici, koja je napravljena od kamena iste crkve a ispod same crkve.
Svuda po selu rasejano je tesano kamenje sa crkve Samodreže i nema onde arnautske kuće koja nije podzidana kamenom skinutog sa crkve Samodreže.
Pored crkvenog zida prokopala je voda jednu jarugu u dužini 35 a u dubini dva i po metra, u kojoj se na jedan i po do dva i po metara u zemlji, na desnoj obali iste jaruge, vidi vrlo mnogo kostiju odraslih ljudi, a ni jedne dečije. Kosti ove po9kazuju da nije svaki grob zaseban, jer se kostiju od više ljudi nalazi na jednom mestu. A preko tih grobova poređano je tesano kamenje, i po svoj prilici, grobovi se prostiru još dalje preko kojih su sada zasejane njive.
Ja kao nasigurno držim da su onde zakopani srpski junaci koji su u Kosovskoj borbi izginuli..."

Ово је важно, да ли археолози знају за ово? Ја сам у неком месту навео да се санација Косова Поља морала радити на тај начин, и било би јако потребно да се покрене откривањем тих масовних гробница, историје ради, а и успостављања обилежја на тим местима. Да ли имаш више података о томе, мислим да ли је било неког истраживања?
 
Ali to POSTAJE istina u koju svet veruje, a knez Lazar i sve ostalo (Nemanjici) velikosrpska megalomanija. Tvrdnja da je Gracanica srpski manastir postaje srbocetnicka mitologija u koju vise niko nece verovati, pa ni Srbi.
Na žalost, tako i jeste... Šta ćeš kada ovde raznorazne vrane piju mozak, pišu svoje istorije i pljuju na sve što je sveto??? No, takvo ponašanje je očigledno "in", iliti "u trendu"....
 
Falsifikovanje istorije je karakteristika svih separatistichkih pokreta.... Hrvati, "Boshnjaci", "Dukljani", Albanci ovde kod nas... Problem je kada se takav vid politichkog delovanja prihvati u vishim krugovima, koji su opet polarisani nekim vecim silama itd itd. No, valjda ce biti toliko razuma da ovakve lazi ne prolaze dalje. Mada, sve vishe i vishe treba sumnjati u taj "razum".
 
Falsifikovanje istorije je karakteristika svih separatistichkih pokreta.... Hrvati, "Boshnjaci", "Dukljani", Albanci ovde kod nas... Problem je kada se takav vid politichkog delovanja prihvati u vishim krugovima, koji su opet polarisani nekim vecim silama itd itd. No, valjda ce biti toliko razuma da ovakve lazi ne prolaze dalje. Mada, sve vishe i vishe treba sumnjati u taj "razum".

Encyclopedia Britannica pise da je od 8. do 17. veka bila albansko-slovenska mesavina na Kosovu, koja je potom zamenjena cisto albanskom.

Britanski istoricar/novinar Noel Malcolm objavio da su Srbi crkve gradili na rusevinama katolickih albanskih pre nekoliko dana.
 
Ali to POSTAJE istina u koju svet veruje, a knez Lazar i sve ostalo (Nemanjici) velikosrpska megalomanija. Tvrdnja da je Gracanica srpski manastir postaje srbocetnicka mitologija u koju vise niko nece verovati, pa ni Srbi.

јели а дал није можда Грачаница пореклом Византијска тј. ,,византијских потомака" албоса?
па добро ебига ми смо митомани али су зато хрвати били на косовом полју и борили се против турака LOL!!!
 
кретеноиду усташки, требало би да знаш да после хрватске непостоји више ни једна католичка земља до 12 века у европи!

моја грешка у вези са католичким земљама у 12 веку.
мислио сам на регион јужне европе а не на цео континент.
 
Ali kako on sam kaže on samo koristi albanske izvore štampane od 1918. do 1941. godine?

схвати да је он пропагант и да су ти списи фалсификовани или не постоје.
побогу цео свет зна да енглези испреврћу историјске чињенице.
сећам се једног урнебесног документарца о злочину у босни у којој је водитељ тражио доказе још пред почетак 1 св. рата како је Гаврило Принцип био члан српске терористичке групе ,,црна рукa" како би на средини онда схватио да је други светски настао због првог (наравно он је тиме свалио кривицу на србе јер је Гаврило Принцип био српске националности) па је онда као хитлер полудео због тешке ситуације у Немачкој... и тако даље и тако ближе.
не треба историјске изворе тражити на нету или на телевизијама јер је данас заиста лако направити пропаганду тако да оно што је преузето са медија треба узимати са одређеном резервом.најбољи извори су књиге мада су често и оне инструмент лажи...
 
Nije bitno, a ponajmanje njemu, kakve izvore koristi. On pripada onoj vrsti "naucnika" koji ce najpre da izvede zakljucak, pa ce onda da prokopa svaki "izvor", "dokaz", poluistinu itd. da podrzi taj zakljucak.

Kulkiver
tip je jevrej a ne englez.

o-ho-ho...ovo sam očekivao od дрињаче, a ne od tebe :rumenko:

P.S. Sorry za ovako (!!!) kasan odgovor, sada sam nešto kopao po mojoj arhivi i nabasao na ovo. :mrgreen:
 
Evo jedan albanski istoricar kaze da za Srbe Kosovo nije nista znacilo pre 1912. godine. On kaze da je sve 1912. godine izmisljeno jer su samo, sticajem istorijskih okolnosti, Velike Sile dodelile Kosovo Srbiji. On tvrdi da bi isto bilo da su dodelili Kosovo Grckoj ili Bugarskoj ili Crnoj Gori. On kaze da ne postoji nikakav srpski pomen Kosova ili planovi da bude deo Srbije pre 1912. godine.

Negdje sam pročitao (e sad se nikako ne mogu sjetiti gdje. :think: Potražit ću) da su mit o Kosovu i kosovskoj bitci proširili isusovci među Srbima, kod kojih je spomen na Kosovo već bio potpuno zamro. :eek: Ako je to istina, onda taj Albanjeros možda ima pravo. :???:
 
Poslednja izmena:
nije to istina moj galebe
taj mit je jedan od retkih,koji je rasiren medju svim pravoslavcima,koji see nazivaju srbi...od plitvica do dimitrovgrada
pa tako,recimo,imas primer cak i licke kape,koja ima devet kika pozadi...kao simbol pogibije devet jugovica
isto tako i crnogorsku kapu,sa pet polukrugova na gornjem delu kape,koji simbolisu pet vekova pod turcima...crn obod je kao crnina za palim junacima...a crven vrh,kao krv tih junaka koji su pali na jkosovu
kod crnogoraca je od pamtiveka bio jak kult obilica...
sve u svemu....taj mit je vrlo jak...kletva cara lazara..izdaja brankovica,milosev atentat na murata
eto...glede mita....mit ti je bio hrana za porobljenu raju...

sto se tice kosova...tu vlada jedna prosta zivotinjska matematika......pre dolaska srba,tj slovena...to u sve drzali vizantinci....srbi im tu zemlju otimaju,ratom,najverovatnije,i naseljavaju se
par ekova kasnije....turci otimaju zemlju srbima,a naselkjavaju se albanci,nesto etnickih turaka i dobar deo srba prima islam
1912...srbi ponovo povracaju tu zemlju borbom,ai zaticu vrlo promenjen etnicki sastav
1999 albanci uz pomoc amera otimaju zemlju srbima....
dali ce se niz nastaviti,bog sveti zna...ali to je sve normalno.....suvise su kasno srbi povratili kosovo.....za to veme,vec se promenila struktura tanovnistva
a jedan od najzasluznijih za tu promenu je,rat iz 1699 i skopski mir
posle ojeg su srbi masovno pobegli u danasnju vojvodinu i ponajvise danasnju juznu madjarsku
 
Je li ovo vrijeđanje na nacionalnoj osnovi ili što? :mrgreen: Tužit ću te OSCE-u. ;)

Ovo uopšte nije vređanje po nacionalnoj osnovi... nego na jednom pdf. je on napravio temu moj hram, i navodno crkva na slici, tj. crkva njegove porodice je pravoslavna, a pošto inače otprilike znam kako Hercegovci inače pričaju, malo mi je nejasan, pa sada ne znam da li on to iz zezanja tako priča... ili šta:dontunderstand:
 

Back
Top