Kosovo nije srpski Jerusalim

Poruka
19.867
Upoređujući Jerusalim i Kosovo konstatujem da se Jevreji kontinuirano sele u pustinjska naselja u okolini Jerusalima u veri da tamo treba da se živi, uprkos drugačijim političkim odlukama na međunarodnom i lokalnom nivou. I pored neprekidnih višedecenijskih terorističkih napada ili pretnji, u najvećem broju religiozni Jevreji smatraju da je njihovo postojanje na toj zemlji zapravo misija i ne dozvoljavaju da ih strah ili politika u tome spreče.

Srbi slično osećaju i misle o Kosovu, ali se ponašaju drugačije. Mnogi Srbi su tokom dvadesetog veka prodali svoja imanja i kuće lokalnom albanskom stanovništvu. Napustili su svoja ognjišta sopstvenom voljom, seleći se, vođeni željom za boljim životom, najćešće u prestonicu Srbije. Jevreji su činili upravo suprotno. Prodavali su svoje kuće u gradovima i odlazilii na nenaseljena područja, vodeći se Biblijom. Mnogi američki Jevreji koji se useljavaju u Izrael dolaze da žive upravo tu, na politički nerešenoj teritoriji koju smatraju zemljom svojih predaka. To isto misle i Palestinci, a budućnost će pokazati ko će opstati u svojoj misiji.

Poznato je da su se u istoriji granice zemalja menjale, nestajale i ponovo nastajale. Kao i države. Jevreji veruju da živeti na prostoru koji im je Biblija odredila nema cenu, čak i ako je ta cena život. Znajući šta im je zadatak u ovozemaljskom životu, spremni su da trpe sve.

Suprotno tome, većina srpskog stanovništva želi da se bori za svoje korene i istoriju, ali nije spremna da žrtvuje sebe i svoje porodice, iako su podjednako glasni i rečiti kao i Jevreji: “Ne damo našu zemlju!” ili “Borićemo se do poslednje kapi krvi”. Svi znamo da same reči ne znače mnogo. Parole možemo da negujemo u parlamentu, novinama ili knjigama. U realnom životu, granice i zemlja čuvaju se demografskom politikom i odlukom da se zemlja kontinuirano naseljava, a ne stihijski napušta. Svi govorimo da Kosovo ne smemo da damo, ali pored retorike i ljubavi prema istoriji imamo malo toga – ni ljude koji su spremni da se nasele na Kosovu, niti vojsku koja bi ih tamo branila. Zato Kosovo nije srpski Jerusalim.

U Izraelu svaki mladi čovek koji napuni 18 godina ide na obavezno služenje vojnog roka – mladići na tri, a devojke na dve godine. Vojnici postoje da, ako je potrebno, odbrane svoju državu. Drugu nemaju. https://www.vreme.com/kolumna/kosovo-nije-srpski-jerusalim/

Dakle profesionalni (ne) davaci Kosova, primerom neka pokazu koliko vole Kosovo...Mislim na sadasnje i bivse politicare u Srbiji.
 
To sa "srpskim Jerusalimom" je baš odvratna budalaština. Deo je otrcanog narativa nastalog u "memorandumskoj" štampi osamdesetih. Ali još uvek, nekako, prolazi kod rulje. Doživela je renesansu zbog onih koji zbog ratova, urušavanja obrazovnog sistema i drugih nedaća koje nam je donela jogurt-revolucija nisu išli u pravu školu, koji nisu iz Srbije, i ne znaju da naša prva srednjovekovna država nije nastala na teritoriji današnjeg Kosova, nego na teritoriji današnjeg Sandžaka.
 
Da,Kosovo je srpski Jerusalem!!Što se tiče bizarne drugosrbuljske mantre"zašto ne odete da živite dole" i poređenja sa Jevrejima koji se sele u Jerusalem i okolinu dolazim do zaključka da drugosrbuljci ne prate "Vesti iz sveta".
Jer da prate,mogli bi svakodnevno pročitati o ubistvima Palestinaca,nasilnom iseljavanju,rušenju kuća i otimanju zemlje.Dakle Jevreji u Jerusalemu nastupaju sa pozicija apsolutne i nemoralne sile,dok bi Srbi na Kosovu bili građani petog reda.
 
To sa "srpskim Jerusalimom" je baš odvratna budalaština. Deo je otrcanog narativa nastalog u "memorandumskoj" štampi osamdesetih. Ali još uvek, nekako, prolazi kod rulje. Doživela je renesansu zbog onih koji zbog ratova, urušavanja obrazovnog sistema i drugih nedaća koje nam je donela jogurt-revolucija nisu išli u pravu školu, koji nisu iz Srbije, i ne znaju da naša prva srednjovekovna država nije nastala na teritoriji današnjeg Kosova, nego na teritoriji današnjeg Sandžaka.
Kosovo je Jerusalim zbog njegove duhovne dimenzije,tj crkvi koje se nalaze na njemu(a koje još nisu porušene od strane šiptarske bande).Jevrejska povezanost sa Jerusalimom je takođe duhovna,to je veza sa Zidom,tj.Hramom.
 
Povratak srednjeg veka u svetskim razmerama devedesetih, je bio poslednji trzaj robovlasnistva na svetskom nivou koji bi decijom obrnutom logikom trebalo da izazove molbu malih da budu podredjeni (kako bi bili spaseni ) nasilja i pristali na robovanje radi mira.
Rat u ukrajini je poremetio te planove (kao sto je i moralo da bude) i iako niko nece biti vesan ni prozvan ni osudjen, mnogi ce zavrsiti svoj zivot da isprate baba elizabetu....
 
Kosovo je Jerusalim zbog njegove duhovne dimenzije,tj crkvi koje se nalaze na njemu
Ako bi posmatrali na taj način, onda je Severna Makedonija taj "srpski Jerusalim" jer se više verskih objekata koji potiču iz našeg srednjovekovlja nalazi u Severnoj Makedoniji nego na Kosovu. A SPC je nedavno priznala autokefalnost Makedonske crkve. Znači to je sve jedno veliko licemerstvo.

https://www.telegraf.rs/vesti/jugos...ju-srba-a-vecina-nema-pojma-za-ovo-blago-foto

Srpska Sveta Gora u srcu Makedonije: 50 crkava i manastira čuva tradiciju i istoriju Srba, a većina nema pojma za ovo blago

Planinska oblast u Makedoniji, Skopska Crna Gora, kraj je sa većinskim srpskim stanovništvom, izuzetno bogat pravoslavnim crkvama i manastirima, naročito iz perioda Nemanjića


Oko 50 crkava i manastira, uglavnom iz srednjeg veka, na prostoru Skopske Crne Gore, na severu Makedonije, gotovo da je nepoznato većini građana Srbije.

MALA SRPSKA SVETA GORA: Ovo selo ima 11 crkava!

Posetilaca iz Srbije nema, jer, kako za Tanjug navode meštani nekoliko većinski srpskih sela u tom kraju, ne postoji niti jedna organizovana tura iz Srbije, koju organizuje bilo SPC, bilo neko drugi, a da ima manastire Skopske Crne Gore u ponudi.

Planinska oblast u Makedoniji, Skopska Crna Gora, kraj je sa većinskim srpskim stanovništvom, izuzetno bogat pravoslavnim crkvama i manastirima, naročito iz perioda Nemanjića.

Predanje kaže da se pre dolaska Turaka ta oblast zvala "Skopska Sveta Gora", jer, imala je 365 crkava i manastira, dok sada, u tom kraju, postoji oko 50 crkava i manastira, uglavnom iz srednjeg veka.

Sela Kučevište, Gornjane, Banjane, Čučer, Pobužje, Gluvo, Mirkovce, mesta su u Skopskoj Crnoj Gori sa većinskim srpskim stanovništvom, koje ponosno ističe da je njihov kraj "bastion Srpstva i staro srpsko Nemanjićko jezgro", te da se "ne stide da pričaju arhaičnim govorom, kojim su pričali srednjovekovni srpski kraljevi i carevi".

U najvećem selu Skopske Crne Gore, Kučevištu, udaljenom oko 15 km od Skoplja, u kome živi oko 3. 000 ljudi, pretežno Srba, nalazi se Crkva Svetog Spasa, koja se do 15. veka zvala Vavedenje Presvete Bogorodice, a pretpostavlja se da je nastala 1333. godine, u vremenu cara Dušana, dok, misli se da je započeta u vreme njegovog oca, Stefana Dečanskog.

Zanimljivo je da je u veoma teškim vremenima za pravoslavlje, pod Turcima, iznad crkve, 1501. godine tajno dozidana kapela - crkvica Svetog Nikole, kako bi se sakrilo bogosluženje od osmanlija i ta, praktično jedinstvena "crkva u crkvi" imala je tajno stepenište, spolja se nije videla, niti razlikovala od Crkve Svetog Spasa.

"Crkva u crkvi" popravljena je i otvorena za službu 1905. godine, nakon dugog perioda.

Manastir Sveti Nikita nalazi se u selu Gornjane i pravoslavni je manastir iz 14. veka, zadužbina kralja Milutina.

Manastir posvećen svetom velikomučeniku Nikiti, tipično je raško-vizantijske arhitekture, srpskog srednjovekovnog stila, poput Gračanice, a zanimljivo je da je zvono, koje je dan-danas u funkciji, donirao kralj Aleksandar Karađorđević 1925. godine.

U selu Banjane je posebno interesantan manastir Sveti Ilija, jer izgleda kao da "izlazi" iz masivne stene, a uz njegove zidine, sahranjen je vojvoda Spasa Prizrenac, poginuo 1904. godine tokom sukoba sa turskom vojskom.


Manastir Sveti Ilija ima veoma uređeno i lepo dvorište, kao i veliki konak, koji je moguće iznajmiti i u njemu boraviti.

Takođe, u Banjanu postoji i crkva Svetog Ðorđa, koju obilazi i održava vitalni 92-godišnji Vojislav Kovačević.

Na području Skopske Crne Gore, između ostalih, postoje i hram Svete Paraskeve, crkva Svetog Atanasija, manastir Sveti Arhangeli, manastir Sveta Bogorodica, Crkva Svete Petke u Pobožju Crkva Svetog Nikole u selu Ljubanci, kao i veliki broj manastirišta i crkvišta, odnosno mesta na kojima postoje vidljivi ostaci nekadašnjih bogomolja.

Posetioci dolaze, kako kažu sagovornici Tanjuga, ali retko iz Srbije i kažu da nema niti jedna organizovana tura iz Srbije, koju organizuje bilo SPC, bilo neko drugi, a da ima manastire Skopske Crne Gore u ponudi.

Sve crkve i manastiri koji su ranije pripadali Pećkoj patrijaršiji, uvedene su katastarski u Makedonsku pravoslavnu crkvu.

Postoji dijalog između SPC i MPC, a meštani Skopske Crne Gore kažu da, kao laici, ostavljaju tu tematiku crkvenim licima, koja su kvalifikovana i da vlasništvo nad crkvama treba da odrede crkveni velikodostojnici SPC i MPC.

Srbe u bogosluženjima, obeležavanju Svetog Save, Vidovdana, Božića, Ðurđevdana, Uskrsa, koje se izvodi na crkvenoslovenskom kao i u Srbiji, niko ne ometa, a kako sami ističu, oni su na tom prostoru, i u vreme Turaka, kao i u vreme bugarske i nemačke okupacije, ostali i opstali kao Srbi, očuvali sve ono što je njihovo i ponosno za sebe kažu da su "staro Nemanjićko jezgro".


(Telegraf.rs / Tanjug)




 
Menjaju vam nickove da se ne zna koliko si lupao godinu dana....pa ponovo....
A da li si nekada čuo za Kraljevića Marka? Marko Kraljević je bio srpski vlastelin koji je postao najpopularniji junak srpske narodne poezije. Ušao je u mnoge legende i epske pesme. Po narodnom predanju, on je zaštitnik i spasioc Srba za vreme Osmanlijskog carstva. Danas se Kraljević Marko skoro uopšte ne spominje. Možda zato što 'braniteljima Kosova' ne odgovara da se puno zna da Grad Kraljevića Marka nije na Kosovu, u "srpskom Jerusalimu", nego kod Prilepa u Severnoj Makedoniji:

1688211087046.png


 
Poslednja izmena:
Ako bi posmatrali na taj način, onda je Severna Makedonija taj "srpski Jerusalim" jer se više verskih objekata koji potiču iz našeg srednjovekovlja nalazi u Severnoj Makedoniji nego na Kosovu. A SPC je nedavno priznala autokefalnost Makedonske crkve. Znači to je sve jedno veliko licemerstvo.

https://www.telegraf.rs/vesti/jugos...ju-srba-a-vecina-nema-pojma-za-ovo-blago-foto

Srpska Sveta Gora u srcu Makedonije: 50 crkava i manastira čuva tradiciju i istoriju Srba, a većina nema pojma za ovo blago

Planinska oblast u Makedoniji, Skopska Crna Gora, kraj je sa većinskim srpskim stanovništvom, izuzetno bogat pravoslavnim crkvama i manastirima, naročito iz perioda Nemanjića


Oko 50 crkava i manastira, uglavnom iz srednjeg veka, na prostoru Skopske Crne Gore, na severu Makedonije, gotovo da je nepoznato većini građana Srbije.

MALA SRPSKA SVETA GORA: Ovo selo ima 11 crkava!

Posetilaca iz Srbije nema, jer, kako za Tanjug navode meštani nekoliko većinski srpskih sela u tom kraju, ne postoji niti jedna organizovana tura iz Srbije, koju organizuje bilo SPC, bilo neko drugi, a da ima manastire Skopske Crne Gore u ponudi.

Planinska oblast u Makedoniji, Skopska Crna Gora, kraj je sa većinskim srpskim stanovništvom, izuzetno bogat pravoslavnim crkvama i manastirima, naročito iz perioda Nemanjića.

Predanje kaže da se pre dolaska Turaka ta oblast zvala "Skopska Sveta Gora", jer, imala je 365 crkava i manastira, dok sada, u tom kraju, postoji oko 50 crkava i manastira, uglavnom iz srednjeg veka.

Sela Kučevište, Gornjane, Banjane, Čučer, Pobužje, Gluvo, Mirkovce, mesta su u Skopskoj Crnoj Gori sa većinskim srpskim stanovništvom, koje ponosno ističe da je njihov kraj "bastion Srpstva i staro srpsko Nemanjićko jezgro", te da se "ne stide da pričaju arhaičnim govorom, kojim su pričali srednjovekovni srpski kraljevi i carevi".

U najvećem selu Skopske Crne Gore, Kučevištu, udaljenom oko 15 km od Skoplja, u kome živi oko 3. 000 ljudi, pretežno Srba, nalazi se Crkva Svetog Spasa, koja se do 15. veka zvala Vavedenje Presvete Bogorodice, a pretpostavlja se da je nastala 1333. godine, u vremenu cara Dušana, dok, misli se da je započeta u vreme njegovog oca, Stefana Dečanskog.

Zanimljivo je da je u veoma teškim vremenima za pravoslavlje, pod Turcima, iznad crkve, 1501. godine tajno dozidana kapela - crkvica Svetog Nikole, kako bi se sakrilo bogosluženje od osmanlija i ta, praktično jedinstvena "crkva u crkvi" imala je tajno stepenište, spolja se nije videla, niti razlikovala od Crkve Svetog Spasa.

"Crkva u crkvi" popravljena je i otvorena za službu 1905. godine, nakon dugog perioda.

Manastir Sveti Nikita nalazi se u selu Gornjane i pravoslavni je manastir iz 14. veka, zadužbina kralja Milutina.

Manastir posvećen svetom velikomučeniku Nikiti, tipično je raško-vizantijske arhitekture, srpskog srednjovekovnog stila, poput Gračanice, a zanimljivo je da je zvono, koje je dan-danas u funkciji, donirao kralj Aleksandar Karađorđević 1925. godine.

U selu Banjane je posebno interesantan manastir Sveti Ilija, jer izgleda kao da "izlazi" iz masivne stene, a uz njegove zidine, sahranjen je vojvoda Spasa Prizrenac, poginuo 1904. godine tokom sukoba sa turskom vojskom.


Manastir Sveti Ilija ima veoma uređeno i lepo dvorište, kao i veliki konak, koji je moguće iznajmiti i u njemu boraviti.

Takođe, u Banjanu postoji i crkva Svetog Ðorđa, koju obilazi i održava vitalni 92-godišnji Vojislav Kovačević.

Na području Skopske Crne Gore, između ostalih, postoje i hram Svete Paraskeve, crkva Svetog Atanasija, manastir Sveti Arhangeli, manastir Sveta Bogorodica, Crkva Svete Petke u Pobožju Crkva Svetog Nikole u selu Ljubanci, kao i veliki broj manastirišta i crkvišta, odnosno mesta na kojima postoje vidljivi ostaci nekadašnjih bogomolja.

Posetioci dolaze, kako kažu sagovornici Tanjuga, ali retko iz Srbije i kažu da nema niti jedna organizovana tura iz Srbije, koju organizuje bilo SPC, bilo neko drugi, a da ima manastire Skopske Crne Gore u ponudi.

Sve crkve i manastiri koji su ranije pripadali Pećkoj patrijaršiji, uvedene su katastarski u Makedonsku pravoslavnu crkvu.

Postoji dijalog između SPC i MPC, a meštani Skopske Crne Gore kažu da, kao laici, ostavljaju tu tematiku crkvenim licima, koja su kvalifikovana i da vlasništvo nad crkvama treba da odrede crkveni velikodostojnici SPC i MPC.

Srbe u bogosluženjima, obeležavanju Svetog Save, Vidovdana, Božića, Ðurđevdana, Uskrsa, koje se izvodi na crkvenoslovenskom kao i u Srbiji, niko ne ometa, a kako sami ističu, oni su na tom prostoru, i u vreme Turaka, kao i u vreme bugarske i nemačke okupacije, ostali i opstali kao Srbi, očuvali sve ono što je njihovo i ponosno za sebe kažu da su "staro Nemanjićko jezgro".


(Telegraf.rs / Tanjug)




Zaista bizarno,sada tvrdiš da je zapravi MKD srpski Jerusalem,a ne Kosmet.Inače se na Kosmetu nalazi preko 1000 crkava,manastira i drugih istorijski važnih objekata srpskog naroda.
 
A da li si nekada čuo za Kraljevića Marka? Marko Kraljević je bio srpski vlastelin koji je postao najpopularniji junak srpske narodne poezije. Ušao je u mnoge legende i epske pesme. Po narodnom predanju, on je zaštitnik i spasioc Srba za vreme Osmanlijskog carstva. Danas se Kraljević Marko skoro uopšte ne spominje. Možda zato što 'braniteljima Kosova' ne odgovara da se puno zna da Grad Kraljevića Marka nije na Kosovu, u "srpskom Jerusalimu", nego kod Prilepa u Severnoj Makedoniji:

Pogledajte prilog 1370043

Bukvalno se o Marku uči u školi,tako da ne znam zašto opet otkrivaš toplu vodu??
 
Zaista bizarno,
Ništa nije bizarno nego ti o našem srpskom srednjovekovlju nemaš pojma. Zato ti i ne smeta propagandna budalaština iz Miloševićeve jogurt-revolucije kako je Kosovo "srpski Jerusalim".
Evo ti još jedan primer. Uz Belog anđela iz Mileševe kod Prijepolja, freska s likom cara Dušana najpoznatija je srpska freska. Može da se vidi svuda, od kalendara do majica koje na svojim skupovima nose nedavači Kosova. A da li znaš gde se nalazi original? Ne verujem.

284264083_2620072968123415_8369321699522156554_n.jpg


Najpoznatija srpska freska nalazi se u manastiru Lesnovo kod Kratova u današnjoj Severnoj Makedoniji.

 
To sa "srpskim Jerusalimom" je baš odvratna budalaština. Deo je otrcanog narativa nastalog u "memorandumskoj" štampi osamdesetih. Ali još uvek, nekako, prolazi kod rulje. Doživela je renesansu zbog onih koji zbog ratova, urušavanja obrazovnog sistema i drugih nedaća koje nam je donela jogurt-revolucija nisu išli u pravu školu, koji nisu iz Srbije, i ne znaju da naša prva srednjovekovna država nije nastala na teritoriji današnjeg Kosova, nego na teritoriji današnjeg Sandžaka.
Ниси ни свестан колико нешколованости си управо показао.
Часлав, Бодин, Михајло Вишевић, Јован Владимир, Белош, Стројимир...
Изгледа да ни ти ниси ишао у праву школу.
 
Ništa nije bizarno nego ti o našem srpskom srednjovekovlju nemaš pojma. Zato ti i ne smeta propagandna budalaština iz Miloševićeve jogurt-revolucije kako je Kosovo "srpski Jerusalim".
Evo ti još jedan primer. Uz Belog anđela iz Mileševe kod Prijepolja, freska s likom cara Dušana najpoznatija je srpska freska. Može da se vidi svuda, od kalendara do majica koje na svojim skupovima nose nedavači Kosova. A da li znaš gde se nalazi original? Ne verujem.

Pogledajte prilog 1370134

Najpoznatija srpska freska nalazi se u manastiru Lesnovo kod Kratova u današnjoj Severnoj Makedoniji.

Тамо су се сами Срби одсрбили, постали Македонци и сада краду грчку историју.
Створили су републику Македонију уз свесрдну хрватску помоћ а КиМ је покрајина
Републике Србије на којој Срби трпе вековни зулум шиптарских банди.
 
@Žižoč Шта је смешно? Негираш постојање Северомакедонаца?
Криво ти што смо им призали црквену самосталност?
Криво ти што и са њима нисмо ратовали?
Не видим смисао твоје тврдње о преимућству Северне Македоније над КиМ
у нашим интересима.
 
Ništa nije bizarno nego ti o našem srpskom srednjovekovlju nemaš pojma. Zato ti i ne smeta propagandna budalaština iz Miloševićeve jogurt-revolucije kako je Kosovo "srpski Jerusalim".
Evo ti još jedan primer. Uz Belog anđela iz Mileševe kod Prijepolja, freska s likom cara Dušana najpoznatija je srpska freska. Može da se vidi svuda, od kalendara do majica koje na svojim skupovima nose nedavači Kosova. A da li znaš gde se nalazi original? Ne verujem.

Pogledajte prilog 1370134

Najpoznatija srpska freska nalazi se u manastiru Lesnovo kod Kratova u današnjoj Severnoj Makedoniji.

I šta je poenta??
 
Da,Kosovo je srpski Jerusalem!!Što se tiče bizarne drugosrbuljske mantre"zašto ne odete da živite dole" i poređenja sa Jevrejima koji se sele u Jerusalem i okolinu dolazim do zaključka da drugosrbuljci ne prate "Vesti iz sveta".
Jer da prate,mogli bi svakodnevno pročitati o ubistvima Palestinaca,nasilnom iseljavanju,rušenju kuća i otimanju zemlje.Dakle Jevreji u Jerusalemu nastupaju sa pozicija apsolutne i nemoralne sile,dok bi Srbi na Kosovu bili građani petog reda.
Jedino u Srbiji mozes da cujes "ako je Kosovo srpsko idi da zivis na njemu"
Ja mislim da zapadnjaci ne znaju sa kim imaju posla, npr. u Bugarskoj prepuno nacionalista koji su za NATO, a ti pogledas koji su najveci NATOfili u Srbiji I to su ljudi koji se najblaze okarakterisu kao domaci izdajnici, hiperliberali itd
 
Ниси ни свестан колико нешколованости си управо показао.
Часлав, Бодин, Михајло Вишевић, Јован Владимир, Белош, Стројимир...
Изгледа да ни ти ниси ишао у праву школу.
Velikožupanska Srbija je prva naša država koja je bila, današnjim rečnikom kazano, 'međunarodno priznata'. To je prva naša srednjovekovna država kojoj vrhovna vlast nije bila u Carigradu, već je njeno vrhovno državno i crkveno sedište bilo u Starom Rasu, kod današnjeg Novog Pazara.
A za istoriju našeg srednjovekovlja najznačajniji verski objekat, manastir Studenica, nalazi se na teritoriji uže Srbije, a ne na Kosovu. Zamišljena kao mauzolej dinastije Nemanjića, manastirska crkva čuva mošti velikog župana Stefana Nemanje i drugih srpskih velikaša. Na njenim zidovima se nalaze i ostale dve najčuvenije srpske srednjovekovne freske, pored ove dve koje sam gore spomenuo da se nalaze u Mileševi i u Severnoj Makedoniji. To je freska sa likom Svetog Save, kao i freska Hristovog raspeća:

1688226103580.png
1688226293583.png



Znači ništa nije Kosovo više "srpski Jerusalim" od uže Srbije ili Severne Makedonije. Ali, sam taj izraz "srpski Jerusalim" je idiotski, nastao u nekoj od beogradskih novinskih redakcija posle par vinjaka.
 
Poslednja izmena:

Back
Top