Позиција селектора кошаркашка националне селекције је вјероватно најгора у српском спорту, више казна него привилегија, и ту селектору, какав год епилог био такмичења. пљувачина не гине. Имамоискуство са бившим селектром Салетом, гдје је репрезентација у периоду 2014-17 добро изгледала, реално остварила резултат и изнад тадаших могућности, и селектпр опет бјеше изложен пљувачини, прозивали су га за све и свашта, што су играли неки (рецимо Бирча) и што нису играли неки миљеници нације.
На СП 2019, када је Сале ишао линијом мањег отпора, попустио пред притисцима, повео селекцију по жељама нације, попустио и пред неким сугестијама једног менаџера (скарадним сугестијама које ће нација подржати иако не готиви тог менаџера), нарушио основна начела, селекција није добро изгладала, А ако нарушите нека основна начела, упитно је имаш ли право добром се надати.
Ту је и нација која прати кошарку између ријалити садржаја, која има своје миљенике, некад је то и клубашки обојено, и ту ћете ако изневјерите жеље нације, бити изложени пљувачини. Ти који имају својих 12 фаворита не знају често ни у каквој су форми, који ниво игара пружају, чули са са Б92 за Покуа али их није брига да момак није одиграо још такмичарске утакмице, али зато робују неком свом наопаком вриједносном суду. Не знају ни какво је здравствено стање играча, разумљиво о саставима противника не знају ништа, начули су за понеког играча, нити их занима како парирати противницима, виде само наше играче као да играју против ваздуха, нити их занима како распоредти улоге, минутажу, не виде ни оне који гиљају у одбрани, виде сам тројке, али имају својих 12 који "морају" играти, ако ту селектор уврсти играче задатка, који ће гинути у одбрани, биће изложен пљувачин и поспрдним коментарима. Ако тај састав,, који није по жељама нације, оствари лош резултат, а може да се деси, јао га је селектору.
Нама такмичења која су иза нас морају бити наук, како она на којима смо остварили добар резултат тако и она гдје је селекција оманула, и ОКТ мора бити наук. Ту су нас клинац од тек 20 љета Менион и "лажна четворка" Полонара уништили. Такве играче имаће на ЕП десетак селекција,и ту ваља одговорити, ту морамо имати играче који ће агресијом у дефанзиви спутати такве ривале,који ће на противничком плеју вршити притисак. И Васа и Тео су добри у нападачким сетовима,но ту треба још и плеј који је "јак", агресиван у дефанзиви. Тео се дуго година надопуњавао на плеју са Пефијем Марковићем, добар офензивно плеј и као замјена агресиван у дефанзиви плеј, то је добра опција за селектора и то је добро изгледало.
Ако у саставу на ЕП буду и Тео и Васа (а то ће Кари одлучити) који игра са доста већом енергијом од Теа, ту ваља распоредити и улоге и минутажу. СП 2019-е је показало да није лако укомпоновати улоге када имате превише играча (тада на "петици") на истој позицији, упрошћено речено, "гуше" један другог. Ту селектор прибјегава рјешењима из нужде, па гурне Јокића на "четворку", Бјелицу на "тројку", то функционише док не наиђе ривал који зна слабости искористити.
Тренутно тог плеја који ће вршити агресију на противничком плеју имамо у Стефану Јовићу који је дуже времена ровит, и пред ОКТ у припремним мечевима се повредио, и ? је какво је тренутно стање. Ако буде спреман, надам се да хоће, по мени морао би бити у саставу. Без играча попут Стефана Јовића и Николе Калинића, њихове агресије у одбрани тешко ћете парирати у данашњој кошарци. Сад што нација такве играче не види, не примјећује да због таквих играча тешко иде проток лопте ривалу, већ види само нападачке акције, оне који ће убости тројку, други је пар опанака.
Неиграњем Богдана силно смо хендикепирани, играч који може покрити поз. 1-3, "јак" и офензивно и дефанзивно, одиграће по потреби рационално или бити "убица", игра са великом енергијом у оба правца, таквог играча на спољнимпозицијама немамо и ко зна када ћемо га дочекати. И ту је пред Пешићем претежак задатак наћи играче који ће колико толико покрити Богданову улогу.
Пред Пешићем су сигурно бројне тешке одлуке, много и превише дилема, ваља све то посложити, ако буде угађао жељама нације, тражиоулогу за миљенике навијача, ако буде подилазио медијским спиновима, ту ће бити и "бочних удара", није се добром надати. У сваком случају, како год изабере, ваља га подржати, барем они којима је Србија на срцу би га морали подржати, а како написах, након ЕП, како год завршило, пљувачина му не гине.