Korupcija ili znak paznje

Fascinantno mi je da učiteljicu nije blam da prihvata ovakve ili bilo kakve poklone. Ali znajući koliko Učiteljski fakultet nije omiljen među vrednim i pametnim đacima, nimalo me ne čudi.
Ovime si uvredila/o većinu pametnih i savesnih učiteljica, ne znam je l to bio cilj, ali ovako nešto napisati dovodi do naslova, pljuvali, šutirali i prebili nastavnicu :(
I da ne bude da branim profesiju ali meni je fascinantno da u bolnici, od čistačice do doktora svakoga čašćavate redom, ne bih rekla da je i Medicinski fakultet za one slabe i neradne...
P.S. Učiteljski fakultet uskoro neće biti omiljen među nijednom kategorijom studenata jer nisu deca baš toliko glupa da trpe i batine i pljuvanje....

Најгоре од свега је што тако васпитавају и децу, а уз то им завршавају школе новцем.
Шта ће то дете сутра бити?
Морална наказа која ће урадити буквално све да не би, не дај Боже, била без новца.
Али Мина, ни живимо у времену кад је новац врховна вредност.
Није више важно ни шта знаш, ни каква си, вреднује се на првом месту материјално.
То је на западу изражено до екстрема, а долази и код нас.

Али Мина, ни живимо у времену кад је новац врховна вредност.
Није више важно ни шта знаш, ни каква си, вреднује се на првом месту материјално.
То је на западу изражено до екстрема, а долази и код нас.
У јадном свету нам живе деца...

Ne smem ovde da postavim, ali dobila sam ogromnu sliku, fotografija našeg odeljenja dorađena, prelepooo :heart: okačiću je u odeljenju kada mi stignu prvaci ;) i da vam kažem, i do nastavnika je, i neke moje kolege su dobile mobilne telefone, uplaćene rate agenciji i slično :( svojim učenicima sam pokazala šta je bitno i šta je vrednost, pa samim tim sam presrećna poklonom...
Е, то је поклон и знак пажње :heart:

У јадном свету нам живе деца...
Последња статистика из УСА је забрињавајућа.
65% омладине, од 16-25 година, не види смисао у животу.
И то се управо повезује са материјализмом и одсуством духовности.

Ljudi, jesam li ja potpuno luda ili nije normalno kupiti ucitelju za kraj skolske godine (nikakav jubilej, obican letnji raspust) spa vikend, karte za koncert za dvoje od 200 evra, tehnicke gedzete i/ili luksuzni alkohol i prsute!?

Uz to, zato sto ucitelj trosi printer i toner (koji bezrazlozno koristi i na svoju volju) predlog je da mu se ostave preostale pare sa rekreativne nastave koja je kostala 400 evra u startu?

Racunam...recimo da imam troje skolske dece i dodju mi tri rekreativne od 400 evra, uzmi mi tri dzeparca koja sam im dala i traze mi da platim tri puta po spa vikend za ucitelja i zenu mu?
Jesmo li mi potpuno ludi? Ili sam ja luda?

Elem, obrazlozenje je - da smo zadovoljni uslugom!
Jel to ucitelj frizer pa treba roditelji da ga caste jer farba kose dobro?

Bunila sam se kao prase u dzaku, jedina!
I sada me svi mrze ali je doneta odluka da mu se kupi knjiga.
'Ajde, dobro, knjiga. Koja knjiga?
Knjiga kosta 15 000 dinara!
Hebote, mi ga 'ladno potplacujemo.

Zamislite vi to da deca mladjih razreda osnovne skole uruce odraslom muskarcu vaucer za masazu...jer su deca zadovoljna uslugom...bili su predlozi, doduse usmeni, da se ugradi klima uredjaj, kupe preciscivaci vazduha...itd itd...nije, bre, moj posao da renoviram skolu, majku mu.

Ovaj svet mora da propadne...ili sam ja stekara, prvi je post glasio "jer je pazio i dusu dao deci na rekreativnoj". Placamo prosvetnog ekstra radnika jer je cuvao decu...pa nije cuvao bivole na kokainu, vodili su dve uciteljice pride i dobili su dnevnice za to...jos da im ostave preostali dzeparac...ajme, ajme...
Seljacka posla.nema toga na zapadu

Ovime si uvredila/o većinu pametnih i savesnih učiteljica, ne znam je l to bio cilj, ali ovako nešto napisati dovodi do naslova, pljuvali, šutirali i prebili nastavnicu :(
I da ne bude da branim profesiju ali meni je fascinantno da u bolnici, od čistačice do doktora svakoga čašćavate redom, ne bih rekla da je i Medicinski fakultet za one slabe i neradne...
P.S. Učiteljski fakultet uskoro neće biti omiljen među nijednom kategorijom studenata jer nisu deca baš toliko glupa da trpe i batine i pljuvanje....
Selektivno si razumeo/la ono što sam napisala. Notorna je činjenica da Učiteljske fakultete upisuju slabiji đaci i da studije same po sebi nisu preterano zahtevne. Ne vidim kako pominjanje toga može da dovede do nasilja nad prosvetarima, koje je užasno. Napisala sam ovo u kontekstu priče o poklonima za učiteljice i učitelje, koji su krajnje neprimereni. Pre u tome vidim vezu sa nasiljem jer osobi koja bez blama prima vaučere za spa i slične poklone lako može i da se drugom prilikom zavali šamarčina. Možda ne istoj osobi, ali stalež se i time ponižava i pokazuje da nema integritet. Mojoj babi, koja je bila učiteljica, kupovali su po neku vaznicu ili buket cveća, mada ni to nisu morali. Ali svakako bi joj bilo nezamislivo da je dobijala skupocene poklone i još manje da se raduje tome.
Priča je mnogo kompleksnija od ovakvih pojednostavljenih uzročno-posledičnih zaključaka.
Odvratno je i kada čašćavamo lekare i sestre, ali to činimo iz puke želje da nam najmili ozdrave što pre, a u nekim slučajevima se živi vrate iz bolnice. A ni Medicinski fakultet odavno više nije ono što je bio, ali ni to nije izgovor za ovo što se dešava, decenijama, u prosveti.

Последња статистика из УСА је забрињавајућа.
65% омладине, од 16-25 година, не види смисао у животу.
И то се управо повезује са материјализмом и одсуством духовности.
Често размишљам како и чијом заслугом смо дошли довде.

Selektivno si razumeo/la ono što sam napisala. Notorna je činjenica da Učiteljske fakultete upisuju slabiji đaci i da studije same po sebi nisu preterano zahtevne. Ne vidim kako pominjanje toga može da dovede do nasilja nad prosvetarima, koje je užasno. Napisala sam ovo u kontekstu priče o poklonima za učiteljice i učitelje, koji su krajnje neprimereni. Pre u tome vidim vezu sa nasiljem jer osobi koja bez blama prima vaučere za spa i slične poklone lako može i da se drugom prilikom zavali šamarčina. Možda ne istoj osobi, ali stalež se i time ponižava i pokazuje da nema integritet. Mojoj babi, koja je bila učiteljica, kupovali su po neku vaznicu ili buket cveća, mada ni to nisu morali. Ali svakako bi joj bilo nezamislivo da je dobijala skupocene poklone i još manje da se raduje tome.
Priča je mnogo kompleksnija od ovakvih pojednostavljenih uzročno-posledičnih zaključaka.
Odvratno je i kada čašćavamo lekare i sestre, ali to činimo iz puke želje da nam najmili ozdrave što pre, a u nekim slučajevima se živi vrate iz bolnice. A ni Medicinski fakultet odavno više nije ono što je bio, ali ni to nije izgovor za ovo što se dešava, decenijama, u prosveti.
Ako za neki fakultet napišeš da ga upisuju samo glupi đaci, ne vidim svoju grešku u zaključku koji sam izvukla iz tvog posta. Pitanje zahtevnosti nekog fakulteta je već lična procena, jer ako tebi nije zahtevan, postoje i oni kojima jeste, posebno ako su savesno studirali taj fakultet. Uopštavanje je dovelo do nasilja, primer ,svi studenti tog fakulteta su samo slabi đaci, glupi, svi učitelji su neradni, zahtevaju skupe poklone, svi učitelji zataškavanju nasilje, na to se odnosilo moje mišljenje o čestom uopštavanjima koji dovode do toga da se prosvetni radnici ne poštuju, omalovažavaju. Razumem ja razliku kada nekom lekaru daš novac da ti najmiliji ozdravi ali ne razumem poentu i razliku u korupciji koju ne podržavam ni u jednoj oblasti
.

Ako za neki fakultet napišeš da ga upisuju samo glupi đaci, ne vidim svoju grešku u zaključku koji sam izvukla iz tvog posta. Pitanje zahtevnosti nekog fakulteta je već lična procena, jer ako tebi nije zahtevan, postoje i oni kojima jeste, posebno ako su savesno studirali taj fakultet. Uopštavanje je dovelo do nasilja, primer ,svi studenti tog fakulteta su samo slabi đaci, glupi, svi učitelji su neradni, zahtevaju skupe poklone, svi učitelji zataškavanju nasilje, na to se odnosilo moje mišljenje o čestom uopštavanjima koji dovode do toga da se prosvetni radnici ne poštuju, omalovažavaju. Razumem ja razliku kada nekom lekaru daš novac da ti najmiliji ozdravi ali ne razumem poentu i razliku u korupciji koju ne podržavam ni u jednoj oblasti
.
Nisam uopštavala, već navela činjenice koje se mogu proveriti na bodovnim listama koje se objavljuju nakom upisnih rokova. Niti sam bilo gde napisala SVI, što ne znači da ih nema. A sve ostalo su Vaše lične projekcije.

Nisam uopštavala, već navela činjenice koje se mogu proveriti na bodovnim listama koje se objavljuju nakom upisnih rokova. Niti sam bilo gde napisala SVI, što ne znači da ih nema. A sve ostalo su Vaše lične projekcije.
I ti podaci su diskutabilni, jer je logično da posle decenija srozavanja prosvete, taj fakultet počeće da upisuju samo oni koji se nigde ne mogu pronaći, što će tek biti katastrofa za obrazovanje u našoj zemlji, jer ko će pametan da upiše taj fakultet i da završi kao vreća za udaranje i da radi za tako bedne plate.. visina primanja određuje potražnju fakulteta i samim tim profil budućih studenata. A činjenica je da je sve više uopštavanja vezanih za prosvetu tako da sam ja na taj način shvatila i ovaj post.

Fascinantno mi je da učiteljicu nije blam da prihvata ovakve ili bilo kakve poklone. Ali znajući koliko Učiteljski fakultet nije omiljen među vrednim i pametnim đacima, nimalo me ne čudi.
A sta da uradi uciteljica?
Da li je dobro da ona pred djecom vaspitava roditelje?
Jer nije rijetkost da zene apeluju da im se ni za 8.mart ne kupuje nista, pa roditelji ipak kupuju.
I sad, zamisli scenu djece uzbudjene zbog poklona koji nose i uciteljice koja se zahvali uz komentar da oni poklon vrate, jer ne moze da prihvati.
Dijete ne zna sta poklanja, njima svejedno da li nose cokoladu ili vaucer za zimovanje na kopaoniku.

Jer nije rijetkost da zene apeluju da im se ni za 8.mart ne kupuje nista, pa roditelji ipak kupuju.
I sad, zamisli scenu djece uzbudjene zbog poklona koji nose i uciteljice koja se zahvali uz komentar da oni poklon vrate, jer ne moze da prihvati.
Dijete ne zna sta poklanja, njima svejedno da li nose cokoladu ili vaucer za zimovanje na kopaoniku.
Da naglasi roditeljima uoči svake dolazeće prilike za poklon da ona odbija sve poklone koji nisu rezano cveće, eventualno buket. Objasni im da ukoliko neko prekrši taj zahtev biće vraćen poklon, a to valjda nijedan roditelj ne želi da uradi svom detetu.

Učiteljica treba da ima autoritet i pred roditeljima. Vidi se da li ona to ozbiljno misli ili ipak očekuje nešto.

Da naglasi roditeljima uoči svake dolazeće prilike za poklon da ona odbija sve poklone koji nisu rezano cveće, eventualno buket. Objasni im da ukoliko neko prekrši taj zahtev biće vraćen poklon, a to valjda nijedan roditelj ne želi da uradi svom detetu.

Učiteljica treba da ima autoritet i pred roditeljima. Vidi se da li ona to ozbiljno misli ili ipak očekuje nešto.
Naglasi i vidi se, ali onda se neki pametnjakovići reše da pojedinačno donesu poklon, jako ružna situacija :(

Често размишљам како и чијом заслугом смо дошли довде.
Ништа посебно Мина.
Циклично понављање историје.
Historia magistra vitae est.
Читам ових дана неку психијатријску анализу Стаљина. Има много осврта на политичке прилике у царској Русији и комунистичком слому исте који су извели Јевреји финансирани са запада. ( Ко има прилике, нека одгледа у ЈКЦ представу "Виолиниста на крову". Дивна је. Тера сузе на очи. Али ја до те представе нисам знала колико је био изражен антагонизам између царске Русихе и Јевреја).
Лудило на квадрат.
Ништа другачије од овог данас.
И онда је Други светски рат то сломио и вратио на нулта подешавања.
Значи рецепт за људско лудилоје туча, на педесет-сто година рат.
И кренуло је.
Али ни то није трагично. Јер то је људска природа.
Агресија је један од кључних нагона.
Важан је, ако ни за шта, онда за постављање граница. ;)

Poslednja izmena:

Ucitelji su najmanji problem.

Zapravo, jesu problem jer se ponasaju kao nojevi. Puf glavu u pesak.

Niko ne kupuje poklon jer mu je ucitelj silno drag. I ne moze da mu bude draga osoba koju povrsno ili pak nikako ne poznaje.
Ti pokloni (nas je na kraju kostao 150evra) se daju zbog uticaja na odluke dogodine.

Delim misljenje da se zabrani primanje poklona.
To jeste slabo placena profesija ali valjda ne treba da potplacujemo prosvetu.
Razumem da ce prestati da se bave, ali ucenama se nista ne resava vec se problem ulepsava i dobija masnicu.

Po mom misljenju, probleme valja resavati.
Postoje cetiri zainteresovane strane: drzava na cijem su teretu, profesori, deca i roditelji maloletne dece.
Ne mogu stalno da igraju ping pong i okrivljuju se medjusobno a ovako se vodaju na masaze i kupuju parfeme. Licemerno je.

Матуранти из Врања су разредном купили бицикл и донели га на матурско вече...разредни сео и провозао један круг по сали.
Ово није ни корупција, ни знак пажње, ово је чиста љубав :heart:
I kod nas su maturanti,svojoj razrednoj,inace mojj komsinici,kupili bicikl.
A to je bila fora i u mojoj generaciji nekad.
Izgleda je bicikl polon koji ucenici kupuju ako bas vole profesora🙂

Podsjeti me na pricu moje komsinice koja je bila uciteljica.Sad je u penziji.
I prica ona tako jednom sta su joj djaci kupili za osmi mart.U pitanju su bili prvacici,cini mi se.
Kaze,donose joj svo jedan po jedan poklone...a pokloni su bili tipa one suncane naocare sa pijace i tako neke drangulije male vrijednosti.
A poenta je bila da su oni skupili novac za poklon za uciteljicu,a jedna mama koja je radila na buvljaku utrapila im je za te pare ono sto je ona,inace, prodavala tamo.
Iskoristila djeciju naivnost.
A djeca,kaze ona sva srecna sta nose uciteljici za poklon.
Meni bi bilo u redu da su djeca sama po svom izboru izabrala te drangulije,ali kad roditelj to iskoristi da zaradi na njima mi je bas podlo.

Back