Корисне духовне поуке

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

maleni

Primećen član
Poruka
705
Тачније, сви који верујемо и надамо се спасењу кроз покајање, пост, молитву и исповест , верујемо у Христоса (спаситеља) и кроз Свето причешће се с Њиме и сједињујемо.Тако се овде на земљи спремамо за вечни живот надајући се милости Божијој,
Интересује ме чему инсистирање на јавној објави личних духовних искустава и то на јавном форуму, виртуелној манифестацији дружења , месту где људима не гледаш у очи - огледало душе и где ризикујеш да се такво искуство извргне подсмеху чиме би се многи саблазнили.
Слаби смо ми за таква филигранска духовна истраживања, слаби у вери и зато се ослањамо на Свето предање које нам је срећом дато кроз наше свете.

"Ko je slab, a da i ja nisam slab? Ko se sablažnjava, a da ja ne izgaram?" napisao je apostol Pavle u poslanici korinćanima. Na koga je on mogao da se uglega. Koga je on mogao da citira, koje duhovne pouke je on mogao da ima.
A onima u Galatiji je još i napisao "Što se tiče onih koji su važili za ugledne - kakvi god da su bili, meni je svejedno; Bog ne sudi po spoljašnjosti - meni ti ugledni nisu ništa dodali"

Lijevi bubreg

Zainteresovan član
Poruka
390
Y:
Nisam nimalo cinična,ozbiljno mi nije jasno koja je poenta....to što čitaš i citiraš bi trebalo da ti dopre do mozga....jel tako?
Ili da prihvatiš zdravo za gotovo?
Meni je sve to pomalo besmisleno i bizarno...

Mozda nije besmisleno za nekoga ko zeli da se uci da voli.Ima takvih ljudi na ovom svijetu.
Onda ovo sve ima smisla.;)

Svecovek

Ističe se
Poruka
2.345
„Религија је тако велика ствар да је праведно да је буду лишени они који се не би хтели потрудити да је траже, ако је нејасна.“ Блез Паскал

„У својој природи ограничен, у тежњама бескрајан, човек је свргнути Бог који се сећа небеса.“ Алфонс Де Ламартин

"Молитва човеку даје духовно укорењење које ће га научити да одбије и оповргне све аналитичке, скептичне, нихилистичке и ругалачке аргументе безбожништва." Иван А. Иљин

Poslednja izmena:

maleni

Primećen član
Poruka
705
Čoveče Božiji, svi drugačije tumače Bibliju! Iz ugla pravoslavca reč Božija je jedno, iz ugla evangeliste je drugo, iz ugla katolika treće, iz ugla protestanta četvrto, itd.
Da ne navodim Kuran,Talmud i ostale svete knjige na ovom svetu...
Šta ti nije jasno i šta pokušavaš? :dontunderstand: Pusti nas da uživamo u temi! Dosadan si, i naporan!!! :roll:

Hvala ti za ovo "čoveče Božji".
U pravu si po pitanju ovoga, ali zar ti to onda ne govori jasno šta je moja namera. Ako razumeš da svako tumači Sveto Pismo na svoj način čemu onda ova tema. Onda je i ti tumači na svoj, zašto bi koristila tuđ način. Po čemu je to neko drugi bolji od tebe. Možda po tome što se kukavički povukao u neku pustaru ili pećinu, ili u neki manastir izgrađen od krvi kmetova i sirotinje, pa ti odande prosipa mudrosti do koje je došao ne radeći ništa i odvojen od svakodnevnih iskušenja kojima si ti neprestano izložena?
Pa evo, ja verujem da je tvoja, jedna, iskrena molitva vrednija pred Bogom od svega što su svi "crkveni oci" ikad napisali, da je tvoja jedna suza u pokajanju veća od svakog dela koje su učinili svi "sveci" zajedno, i da je jedna tvoja reč pobožne utehe nekom u nevolji veća od svake teološke doktrine ikad napisane.

Znam da sam dosadan i naporan - kao što su bili i svi oni pre nas, Petar, Pavle, Jovan, ... i sam Isus i zato su bili prezreni, odbačeni, mučeni i ubijani. To je cena vere. Kao što je apostol Pavle napisao kako njemu ne može da dosadi da im iznova i iznova piše da se raduju, tako ni meni neće dosaditi da ovde pišem kako svako od sebe mora da stane pred Boga.

I još nešto, dosađuju ti duhovne pouke iz Biblije koje se u potpunosti uklapaju u temu, ali zato žudiš za nečim što niti ima smisla niti mere za tebe.

Božji blagoslov.

Poslednja izmena:

Лулница

Iskusan
Poruka
5.306
U pravu si po pitanju ovoga, ali zar ti to onda ne govori jasno šta je moja namera. Ako razumeš da svako tumači Sveto Pismo na svoj način čemu onda ova tema. Onda je i ti tumači na svoj, zašto bi koristila tuđ način. Po čemu je to neko drugi bolji od tebe. Možda po tome što se kukavički povukao u neku pustaru ili pećinu, ili u neki manastir izgrađen od krvi kmetova i sirotinje, pa ti odande prosipa mudrosti do koje je došao ne radeći ništa i odvojen od svakodnevnih iskušenja kojima si ti neprestano izložena?
Pa evo, ja verujem da je tvoja, jedna, iskrena molitva vrednija pred Bogom od svega što su svi "crkveni oci" ikad napisali, da je tvoja jedna suza u pokajanju veća od svakog dela koje su učinili svi "sveci" zajedno, i da je jedna tvoja reč pobožne utehe nekom u nevolji veća od svake teološke doktrine ikad napisane.

Znam da sam dosadan i naporan - kao što su bili i svi oni pre nas, Petar, Pavle, Jovan, ... i sam Isus i zato su bili prezreni, odbačeni, mučeni i ubijani. To je cena vere. Kao što je apostol Pavle napisao kako njemu ne može da dosadi da im iznova i iznova piše da se raduju, tako ni meni neće dosaditi da ovde pišem kako svako od sebe mora da stane pred Boga.

I još nešto, dosađuju ti duhovne pouke iz Biblije koje se u potpunosti uklapaju u temu, ali zato žudiš za nečim što niti ima smisla niti mere za tebe.

Božji blagoslov.

Šta god sada da ti repliciram neće vredeti, jer opet ćeš nastaviti istu priču...
Izvini što sam napisala da si dosadan i naporan - ali zaista si, što se tiče ove teme, takav!
Opet ti kažem - mani se moje vere, molim te! Gledaj svoja posla, ako ti nije teško...
Idi s' milim Bogom!

Lijevi bubreg

Zainteresovan član
Poruka
390

Božji blagoslov.

Moze li jedan replika...Ne bih se slozio sa tobom da je iko od Apostola bio dosadan a ni sam Hristos,oni su postovali slobodnu volju i znali su gdje treba da idu(kod bolesnih,nemocnih,odbacenih)onih koje niko htio nije,i nisu samo pricali price nego su i radili..Licno po meni takav covjek nije dosadan,niti naporan..nego neka rijec koju ja nemam,jer sta god da kazem mislim da je malo.
Tema su duhovne poruke...Postavimo onda bez guranja svojih stavova drugima.

Миро

Početnik
Poruka
12
Господ даје по срцу

Молећи се Господу, Мајци Божијој или Светима, свагда имај на уму да Господ даје по срцу {дaћe ти Господ по срцу твојему, Пс. 19, 5), какво је срце, такав је и дар; ако се молиш са вером, искрено, свим срцем, нелицемерно, тада саобразно твојој вери, степену топлине твога срца, даће ти се и дар од Господа. И обрнуто, што је хладније твоје срце, што је оно маловерније, неискреније, бескориснија је и твоја молитва, осим тога, она још више разгневљује Господа, Који јесте Дух и иште Себи оне који се клањају у духу и истини (Јн. 4, 24-23). Зато, ако призиваш Господа, Мајку Божију, Анђеле или Светитеље призивај их свим срцем, ако се молиш за некога од живих или умрлих моли се за њих свим срцем, изговарајући њихова имена са срдачном топлином; молиш ли за себе или неког другог добијање било каквих духовних дарова, или за избављење своје или ближњег из некакве невоље или од грехова и страсти, лоших навика моли се за то од свег срца, желећи свим срцем за себе и другога тражено добро, имајући чврсту намеру да се обновиш, или желећи да се неко други ослободи греха, страсти и грешних навика и добићеш од Господа дар по срцу твоме. Шта Год хоћете иштите, и биће вам (Јн. 15, 7).
Св. Јован Кронштатски

Livingstone

Poznat
Poruka
9.273
На питање како је постало зло? - Василије Велики одговара овако:
Oно је настало онако како настаје мрак када затвориш очи.
Онај ко је створио око није крив што си ти зажмурио и што је за тебе наступила тама.

dobra predskazanja

Buduća legenda
Banovan
Poruka
48.597
На питање како је постало зло? - Василије Велики одговара овако:
Oно је настало онако како настаје мрак када затвориш очи.
Онај ко је створио око није крив што си ти зажмурио и што је за тебе наступила тама.

Onaj ko nas je stvorio, stvorio nas je tako da samo prinudjeni da ponekada zatvaramo oci i zmurimo, barem da bi zaspali. :mrgreen:

Livingstone

Poznat
Poruka
9.273
Кад ум стекне духовну љубав, не мисли он ништа што је несагласно с љубављу.

Свети Серафим Саровски
agape350.jpg

Svecovek

Ističe se
Poruka
2.345
Кад је убеђење у бесмрће тако неопходно за биће човеково,
то свакако оно и јесте нормално стање човечанства,
а ако је тако, то и само бесмрће душе човечије постоји несумњиво.
Речју, идеја о бесмрћу то је сам живот, живи живот, његова крајња формула
и главни извор истине и правилног сазнања за човечанство.
Љубав к човечанству сасвим је немислива, непојмљива, и сасвим немогућа
без вере у бесмрће душе човекове.

Фјодор Достојевски

gost 271475

Buduća legenda
Poruka
26.923
Ako - Rudyard Kipling

Ako mozes da vidis
unisteno delo svoga zivota,
i bez jedne reci da ga ponovo gradis,
ili da bez uzdaha ili protesta,
podneses gubitak onoga sto si dugo tekao;
ako mozes da budes zaljubljen, ali ne i lud od ljubavi,
ako mozes da budes jak, a da ipak ostanes nezan,
da ne mrzis one koji tebe mrze,
a da se ipak boris i branis;
ako mozes da slusas kako tvoje reci
izvrcu nevaljalci, da razdraze glupake,
i da cujes kako luda usta o tebi lazu,
a da sam ne kazes ni jednu laz;
ako mozes da sacuvas dostojanstvo i slavu,
ako mozes da budes skroman,
iako si savetodavac kraljeva,
ako mozes da volis svoje prijatelje kao bracu,
a da ti ni jedan ne bude sve i svja;
ako znas da razmisljas, da posmatras i upoznajes,
a da nikad ne postanes skeptik ni rusilac,
ako znas da sanjaris, a da ti san ne bude gospodar,
da mastas, a da ne budes samo mastar;
ako mozes da budes cvrst, ali nikad divalj,
ako mozes da budes dobar,
ako mozes da budes pametan,
a da nisi cistunac i sitnicar;
ako mozes da zadobijes pobedu posle poraza,
a da te dve varke podjednako primis,
ako mozes da sacuvas hrabrost i glavu,
kad je svi ostali izgube.
Tada ce sreca i pobeda
biti zauvek tvoji poslusni robovi,
i ono sto vise vredi nego slava:
Bices Covek Sine moj!

:aha:

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.