Koreni današnjih problema Srbije: FAŠISTIČKA prošlost?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pogledajmo potpisnike čuvenog Apela srpskom narodu iz avgusta 41. koji su sastavili šef Gestapoa za Srbiju i Velja Jonić ,a koji je potpisao cvet srpske inteligencije i intelektualne elite i njihovu sudbinu posle rata , naime veći deo istih je nastavio da radi i deluje i u novom režimu ,a kažnjavani su i proganjani uglavnom oni koji su imali nesposredne veze i visoke funkcije u Nedićevom režimu .
Mada to nije toliko razlog što su komunisti bili veliki humanisti ,nego jednostavno nisu mogli pohapsiti i eliminisati celokupnu inteligenciju jer je morao neko i u novoj državi da vodi Akademiju , Univerzitet ,bolnice , škole , pozorište , operu , balet , filharmoniju ,stručne komisije,naučne institute,pisati zakone ,projektivati zgrade,puteve , voditi obnovu i izgradnju zemlje ... a komunisti su , baš kao i gibaničari bili deficitarni sa kadrom , pa im je trebao recimo jedan Milutin Milanković ,Bartoš ili Aleksandar Belić živ , zdrav i slobodan , iakosu potpisali gestapovski Apel .
Ali i pored toga mnogo su pobili ,pohapsili , otersali u prevremenu penziju ili emigraciju , tako da je svakako ogromna šteta srpskoj inteligenciji učinjena i ona je osakaćena , iako je veći deo preživeo i nastavio da deluje u novim okolnostima .
 
Ne, oni su ostali u Srbiji i prisilno mobilisani kada je krenulo oslobađanje Srbije od Nemaca 44.
To je tačno, moj deda koji je imao 1944. 17 godina je mobilisan za Sremski front.

Čim je maltene kročio tamo pokosili su ga po nogama i pričao mi je da su ga nosila dva predratna žandara koji su bili mobilisani kad i on.

A oslobađanje od Nemaca je zapravo bilo početak ***********ke okupacije.
 
Sremski front je bio klanica za narod Srbije koji je tamo poslat bez dana vojne obuke, umesto da su pustili Ruse da završe posao. To je bilo smišljeno.
To je tačno, moj deda koji je imao 1944. 17 godina je mobilisan za Sremski front.

Čim je maltene kročio tamo pokosili su ga po nogama i pričao mi je da su ga nosila dva predratna žandara koji su bili mobilisani kad i on.

A oslobađanje od Nemaca je zapravo bilo početak ***********ke okupacije.
Sremski front je bio klanica za narod Srbije koji je bez dana obuke tamo poslat, umesto da su sačekali Ruse. To je bilo smišljeno.
 
Sremski front manja klanica od Solunskog i pogotovo od albanskih mocvara, nit su ginuli mladi najvise nit su sve bili Srbi, a Ruse je zanimalo samo da ovuda protutnjaju do Budimpeste i dalje ka Becu i Berlinu.
Na Sremskom frontu je po nekim podatcima poginulo oko 30 000 ljudi uglavnom omladine iz Srbije, nepotrebno. Poređenje Sremskog i Solunskog fronta je mešanje baba i žaba.
 
Ove me tema podsjeca na pisanija Hrvata kojima je za sve probleme, nakon trideset godina Slobode i Demokratije, kriv komuno- cetnicki nakot.
Nikako da te Slobode i Demokratije izrode svoju djecu, pa da vladaju negdje na Balkanu!
Kakva crna fasisticka proslost Srbije?!
Sta bi rekli Holandjani: Kraljica utekla, civilna vlast se stavila pod upravu Seyss Inquart-a, koji je po hitnom postupku premjesten iz Poljske gdje je trebao zamijeniti Franka, tri cetvrtine Jevreja isporuceno na tacni u Ausvic i slicna odmaralista", otpor zapoceo pred kraj rata, imaju i jednog heroja o kojem se pisu knjige i izvode mjuzikli...? :)
 
Sremski front je bio klanica za narod Srbije koji je bez dana obuke tamo poslat

Evo kako mi je on opisao svoje učešće u DSR. Kad su stigli u Srem naredili su im da idu prema pruzi koja je bila udaljena 20km. Kad su stigli do pruge koja je bila na nekom nasipu Nemci su raspalili po njima i rekao je da ne zna da li je bilo više mrtvih ili ranjenih. Kad su ga pogodili zapomagao je i posle nekoliko sati su ga pokupili jer su se Nemci povukli. Ende.
 
Ove me tema podsjeca na pisanija Hrvata kojima je za sve probleme, nakon trideset godina Slobode i Demokratije, kriv komuno- cetnicki nakot.
Nikako da te Slobode i Demokratije izrode svoju djecu, pa da vladaju negdje na Balkanu!
Kakva crna fasisticka proslost Srbije?!
Sta bi rekli Holandjani: Kraljica utekla, civilna vlast se stavila pod upravu Seyss Inquart-a, koji je po hitnom postupku premjesten iz Poljske gdje je trebao zamijeniti Franka, tri cetvrtine Jevreja isporuceno na tacni u Ausvic i slicna odmaralista", otpor zapoceo pred kraj rata, imaju i jednog heroja o kojem se pisu knjige i izvode mjuzikli...? :)
Za Hrvatsku je poznato i jasno čiji nakot drma državom: Sami to ističu kao dokaz da su stvoreni na 'antifašističkim' temeljima. Citat:
"Dakle, kraj 1990. godine SKH-SDP, današnji SDP ostaje s niti 50.000 članova, dok HDZ preuzima 97.000 članova Saveza komunista Hrvatske ..." A šta je sa Srbijom?
https://www.index.hr/vijesti/clanak/HDZ---stvarni-nasljednik-Saveza-komunista-Hrvatske/815399.aspx

To ujedno objašnjava zašto je Hrvatska primljena u EU TEK 22 godine NAKON priznanja, iako je Francek obećavao demokratske promene i EU integracije! Ukratko: FUĆKALO se njihovim komunjarama za to! :super:
 
Poslednja izmena:
Koreni su u komunističke sistemu.
Danas sam videla koliko je Šumadija dala žrtava od 1912-18. Seoske crkve pune imena, a onda najednom neki spomenik, dosta nečitko nekom Boži PAČARIZU. Neki skoj ili tako nešto, ima petokraku. Sve su one živote dali za jedan običan pačariz.
 

Prilozi

  • IMG_20190601_104044.jpg
    IMG_20190601_104044.jpg
    123,5 KB · Pregleda: 3
To je tačno, moj deda koji je imao 1944. 17 godina je mobilisan za Sremski front.

Čim je maltene kročio tamo pokosili su ga po nogama i pričao mi je da su ga nosila dva predratna žandara koji su bili mobilisani kad i on.

A oslobađanje od Nemaca je zapravo bilo početak ***********ke okupacije.

Moj otac je ispred Tovarnika bio ranjen srapnalom u glavu.

Posle tri dana je izašao iz kome jer ga je spasio tada naj bolji neurohirurg (zaboravio sam ime) koji je bio doveden da operiše oficire koje su Rusi izranjavali.

Dok je vojska gladovala, smrzavala se i džabe (namerno) ginula "vodjstvo proletera" je vec zivelo na visokoj nozi pa su na terevenku u stabu djoke jovanica upali ogorceni sovjetski savetnici i vezisti vikajuci "žrtvujete omladinu na frontu koji bi jedna sovjetska brigada mogla da drzi!" su poubijali iz izranjavali taj stab većinom bivših ustasa.

Srećnim slučajem je otac tog hirurga bio kum dedin i u spisku ranjenika je prepoznao očevo ime i odbio da ista uradi dok mu ne dovedu prvo "otpisanog" ranjenika na operisanje.

Inače, u Sidu im je Mijalko Todorović objavio formiranje JNA i strogo zabranio bilo kakvo, dotadasnje normalno, nasilje stupanjem na teritoriju krapinske dok je Crvena Armija po zahtevu bila usmerena na Mađarsku tj skrenuta od krapinske.

Tek su jezive priče kako su deca (otac je imao 19) gola, bosa, neuhranjena i ne nenaoruzana ginula, namerno.
 
Poslednja izmena:
To je tačno, moj deda koji je imao 1944. 17 godina je mobilisan za Sremski front.

Čim je maltene kročio tamo pokosili su ga po nogama i pričao mi je da su ga nosila dva predratna žandara koji su bili mobilisani kad i on.

A oslobađanje od Nemaca je zapravo bilo početak ***********ke okupacije.
Ko je odlučivao koje će mobilizirati i po kojim kriterijima?
 
Ko je odlučivao koje će mobilizirati i po kojim kriterijima?

O svemu je odlucivao Mali Joza, koji je razlupao mamino korito, sankajuci se niz brdo.. Trebalo je zbrisati srpsku omladinu jer su to potencijalni monarhisti, 'opasni elementi' (nisu cetnci al' nisu ni komunisti) i potencijalna inteligencija, koji su klipovi u tockovima razvoja.. Vrlo prosto..

Pojedinacno niko nije odlucivao, niti je bilo kriterijuma, momke su slali djuture.. Ko se zatekao u selu ili gradu, i mogao da stoji, dobio je pusku ili cokule.. Bilo je i nesto municije..
 
Poslednja izmena:
O svemu je odlucivao Mali Joza, koji je razlupao mamino korito, sankajuci se niz brdo.. Trebalo je zbrisati srpsku omladinu jer su to potencijalni monarhisti, 'opasni elementi' (nisu cetnci al' nisu ni komunisti) i potencijalna inteligencija, koji su klipovi u tockovima razvoja.. Vrlo prosto..
Bravar je odgovoran po ZAPOVEDNOJ odgovornosti, ali NIJE ON kopao po evidencijama i slao pozive za mobilizaciju!
 
13 500 snaga JA za pola godine na otvorenom, poginulo je najvise prekaljenih boraca, bilo je Hrvata, Makedonaca, Albanaca koje su uzgred pokokali u Baru jer nisu hteli da idu na front, bilo je cak i Italijana.

Aj ne se.ri.
Moj otac je stupio u šestu licku u jesen 44-e pošto su se prekaljeni borci razmileli u pljačku.
Starešine su im bili bivše ustase.

Terali su u frontalne napade preko miniranih polja na ukopane Nemce.
Bataljon bi izginuo u napadu na selo kojeg drži vod Nemaca sa dva mitraljeza, u bunkeru i na crkvenom tornju, da bi se Nemci samo povukli pa u povoljnim prilikama, kao u bosutskim šumama, u kontra napadima nekoliko desetina nanosili ogromne gubitke.
Tamo je u mocvarama morao da hoda po leševima svojih.

Jedini put da je čuo za druge je bilo kadu su trebale 42-a i 48-a makedonska da im obezbedjuju bokove pa su bez najave bile povucene da bi bili opkoljeni i desetkovani.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top