Quantcast

Konvertovanje slike u reci

grki

Obećava
Poruka
81
Potreban mi je program koji skeniran dokument(sa tekstom), moze da konvertuje iz jpg u odredjeni font koji cu kasnije da uvezem u word. Cuo sam da tako nesto postoji kako bi se izgbeglo mukotrpno prepisivanje tekstova. Zna li neko nesto vise o ovome?
Hvala

FLUID

Poznat
Poruka
7.918
Postoji, a najbolji OCR program je ABBYY FineReader http://www.abbyy.com/finereader_ocr/. Pošto pretpostavljam da ti treba i za naša slova (čćšđž), ako je latinica, ili za ćirilicu, onda je ABBYY FineReader najbolje rešenje. Ono što predstavlja problem je što program nije besplatan. Mada nekima to ništa ne znači. :-D
Za druge OCR programe čak i ne znam da li čitaju naša latinična slova ili ćirilicu.

gost 13024

Domaćin
Poruka
3.926
snejks:
a i Nijedan OCR nije 100% -tan :(
I ovo je tacno, ali ako se uzme u obzir da recimo mnogo recenica koje se nalaze u odredjenom tekstu treba prekucati, zar nije lakse sve to provjeriti i popraviti koje nedostajuce ili lose prepoznato slovo nego sve prekucavati, pa ponovo isto to provjeravati..

U svakom slucaju gore navedeni program ce pristojno zavrsiti posao...
Kao sto je vec receno, steta sto je komercijalan..

Ivanana

Gost
Poruka
653
grki:
Potreban mi je program koji skeniran dokument(sa tekstom), moze da konvertuje iz jpg u odredjeni font koji cu kasnije da uvezem u word. Cuo sam da tako nesto postoji kako bi se izgbeglo mukotrpno prepisivanje tekstova. Zna li neko nesto vise o ovome?
Hvala
Radila sam skoro 2 godine na AbbyyFineReader 7.0 Pro. i izucila sam ga i uzduz i popreko tako da mogu da pretpostavim sta hoces da uradis i teeesko da ces to moci (da sa slike dobijes "ziv" tekst koji ce ti vise koristiti od otkucanog teksta), posebno sto nemas iskustva u radu sa programom i svakako ce ti faliti cake i vestine da to izvedes.

Po uspesnosti prepoznavanja teksta (slova) FineReader je po mom misljenju daleko ispred ostalih OCR programa, ali....@$%^*(*)

Inace upravo tekst sa slika se i najteze prepoznaje. Procenat uspesnosti prepoznavanja teksta zavisi od kvaliteta skenera kojim raspolazes, kvaliteta slike koju skeniras i optimalnih podesavanja u samom OCR programu, a opet i da je sve najnaj uvek ces imati posla oko ispravki.
Ako posao nije isuvise obiman moj ti je savet da jednostavno u Word-u otkucas sta ti je od texta potrebno.

snejks

Elita
Poruka
16.572
GZ:
I ovo je tacno, ali ako se uzme u obzir da recimo mnogo recenica koje se nalaze u odredjenom tekstu treba prekucati, zar nije lakse sve to provjeriti i popraviti koje nedostajuce ili lose prepoznato slovo nego sve prekucavati, pa ponovo isto to provjeravati..

U svakom slucaju gore navedeni program ce pristojno zavrsiti posao...
Kao sto je vec receno, steta sto je komercijalan..
GZ problem je ako je mnogo stranica , sa mnogo teksta , pa tri slova prepozna a od četvrtog napravi hijeroglifu , pa posle moraš ići reč po reč , tj. slovo po slovo i proveravati , to ti je nekada mnogo gore nego da si uzeo sam da ga prekucaš , inače ponekada potrošiš mnogo mnogo višee vremena od potrebnog za kucanje.

Ivanana

Gost
Poruka
653
....a zamisli snejks da ti treba knjiga od 1000 ili par hiljada strana u elektronskom formatu :) ....uostalom kad duze radis sa nekim OCR-om vremenom naucis koje su njegove "logicne greske" u iscitavanju pa ih vecinu regulises u Word-u sa find-replace(rn-m, c-e itd), mada kako god da okrenes ubitacan je posao.