Kontroverze oko Balkana

Srbija je balkanska zemlja?

  • Da

  • Ne

  • Delimično


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Perperius

Veoma poznat
Poruka
12.755
Puno je nedoumica oko ovog termina, njegove granice su osporene a ne zna se tačno ni je li to geografska, kulturna ili politička regija ili sve pomalo. Koje su uopšte države balkanske, a koje su samo delimično balkanske itd.

1. Kulturološka regija
Nikako ne može biti zbog različitih kultura koji su prisutni, počevši od zapadnih kultura, preko vizantijske do orijentalne i njhovih mešavina. Isto je tako i religijski izmešan, pa imamo države u kojima dominiraju sunitski islam, pravoslavlje i katoličanstvo. Jezičke razlike su takođe velike od slovenskih jezika, preko romanskih do grčkog i albanskog, takođe razlike i u pismima. Dakle očigledno je da ne postoji balkanska kultura pa samim tim Balkan ne može biti kulturološka regija.

2. Politička regija
Ne može biti ni politička jer jedan deo u EU a drugi nije, slično i kad je reč o NATO. Nemaju istu političku prošlost (Rumunija i Bugarska su bile socijalističke zemlje sovjetskog bloka, Jugoslavija je bila socijalistička a neutralna a Grčka kapitalistička, prozapadna). Ne vidim da postoji interes za političku zajednicu, osim toga postoje brojne nesuglasice i sukobi.

3. Istorijska regija
Zemlje ovog područja ne dele istu istoriju, često ni pojedini delovi zemalja nemaju istu istoriju. Razlika je još od srednjeg veka, jedan deo Balkana težio je Zapadu drugi Vizantiji, dalje jedan deo zemalja je bio više pod AU a drugi više pod Turskom, a i tu su postojala odstupanja u dužini okupacije itd.

4. Geografska regija
Geografski se mogu izdvojiti 2 veće celine: Nizijski prostor severno od Save i Dunava kao geografski region Panonije i prostor južno od reka do mora kao geografski region Balkan (ili Hem/Helm). Međutim države poput Srbije i Hrvatske su podeljene između tih regija, neke države samo malim delom obuhvataju jedan ili drugi region, pa je pogrešno crtati geografsku regiju na osnovu političkih granica. Npr. severne granice Srbije i Hrvatske svakako ne mogu biti geografske granice Balkana jer su na obe strane granice iste geografske osobine. Čak nije ni pravilno poluostrvo. Dakle ni u geografskom smislu ne postoji Balkan, odnosno sadašnje tumačenje je pogrešno.

5. Geopolitička regija
U ovom smislu već postoji region koga zovemo Jugoistočna Evropa. Balkan je kao sinonim za ovu regiju pogrešan iz gore navedenih razloga.

Dakle šta je Balkan? Je li to samo brdsko-planisnki prostor između panonske ravnice, odnosno Save i Dunava na severu i mora na jugu bez obzira na državne granice? Postoji li uopšte Balkan? Da li se osećate kao balkanac?
 
To je poluostrvo. To je geografski pojam. A granice sam vec dao na istoriji.

Ovo može biti Balkan:
1200px-Balkan_topo_sr.svg.png


Ali ovo ne može:
balkan-mapa.gif



Takođe nije ni pravilno poluostrvo.
 
Да, Балкан постоји, и осећам се као Балканац. Балкан јесте посебан културно-историјски регион и целина за себе, и постоји типични балкански менталитет. Тачно је да су на Балкану присутни различити утицаји, пре свега аутохтони српски, а затим утицаји са Медитерана, Блиског Истока, Источне Европе, и Средње Европе, што све чини да Балкан буде посебна културна целина, која се дефинитивно разликује од руске, мађарске, аустријске, или италијанске културе, иако наравно има и пуно додирних тачака. Некада је Балкан био уствари Србија, па отуда и данас представља целину. Јужнe границe чинe Медитеранско и Црно море, док северне границе чине народи: Румуни, Срби, и Хрвати. Словенци су ипак више Средња Европа него Балкан, мада и они деле одређене балканске особине, и не бих имао ништа против ако би сами себе хтели да сврстају међу Балканце. Требало би створити културно-економско-религијско-војни Балкански Савез од Православних балканских народа: Румуна, Срба, Бугара, и Грка, који би помогао овим народима да просперирају и остану независни од утицаја великих сила, мада се велике силе неће никада сложити са овом идејом, и управо зато би било добро да се спроведе у дело. Балкан је средиште света.

:)

 
Балкан јесте посебан културно-историјски регион и целина за себе
Objasni kako? Šta je tačno balkanska kultura i zašto misliš da imamo istu istoriju kad se delovi Balkana jasno istorijski razlikuju?

постоји типични балкански менталитет.
A zapravo ne postoji. Ne vidim sličnosti u mentalitetu Slovenaca i Grka npr.

Тачно је да су на Балкану присутни различити утицаји, пре свега аутохтони српски, а затим утицаји са Медитерана, Блиског Истока, Источне Европе, и Средње Европе, што све чини да Балкан буде посебна културна целина, која се дефинитивно разликује од руске, мађарске, аустријске, или италијанске културе, иако наравно има и пуно додирних тачака. Некада је Балкан био уствари Србија, па отуда и данас представља целину.
Ali stvar je u tome što različiti kulturni uticaji nisu poedjendako zastupljeni na celom Balkanu. Ogromne su kulturološke razlike među balkanskim zemljama.

Требало би створити културно-економско-религијско-војни Балкански Савез од Православних балканских народа: Румуна, Срба, Бугара, и Грка, који би помогао овим народима да просперирају и остану независни од утицаја великих сила, мада се велике силе неће никада сложити са овом идејом, и управо зато би било добро да се спроведе у дело. Балкан је средиште света.
To već da, ali ne postoji politička volja.
 
Objasni kako? Šta je tačno balkanska kultura i zašto misliš da imamo istu istoriju kad se delovi Balkana jasno istorijski razlikuju?
Зато што постоји субјективни осећај заједништва народа Балкана, који би био и много већи да нема мешања страних сила које по сваку цену покушавају да нас заваде и зарате. Различитости које постоје међу народима Балкана више су последица мешања страних сила, него што су балкански народи различити између себе. Када се каже "Балканац", то нешто значи, сад описивање карактерних особина Балканца била би посебна и широка тема, али појам "Балканац" свакако постоји, тај неки заједнички балкански сензибилитет, или етно-психичка константа, што би рекао Радован Дамјановић. Ми се као не волимо са Хрватима, а гарантујем да свако на пример воли бар нешто од хрватске музике. Као не волимо се са Албанцима, а најбољи бурек у албанској пекари.
 
Зато што постоји субјективни осећај заједништва народа Балкана
Ali čak ni to ne postoji. Hrvati sebe većinom ne smatraju balkancima, niti žele išta sa ostalim balkancima. Mnogi u Vojvodini se takođe ne osećaju balkancima. Slično je i sa Slovencima, pa čak donkele i sa Grcima..

који би био и много већи да нема мешања страних сила које по сваку цену покушавају да нас заваде и зарате. Различитости које постоје међу народима Балкана више су последица мешања страних сила, него што су балкански народи различити између себе.
Nisu samo kulturne razlike, nego i razlike u genetici, mentalitetu, fizionomiji itd. Gotovo da ne postoji nijedna sličnost između pojedinih "balkanaca".

Када се каже "Балканац", то нешто значи, сад описивање карактерних особина Балканца била би посебна и широка тема
Pa nije posebna tema. Evo reci koje su to zajedničke karakteristike balkanaca?

Ми се као не волимо са Хрватима, а гарантујем да свако на пример воли бар нешто од хрватске музике. Као не волимо се са Албанцима, а најбољи бурек у албанској пекари.
Ma nema to veze, volimo mi i američke filmove, švajcarske čokolade itd.
 
Кад тврдиш да Балкан није целина због различитости и да не постоје Балканци, ти заправо тврдиш да ни Србија није целина и да не постоје ни Срби, зато што су и међу самим Србима присутне те исте различитости као и међу Балканцима, па је тако Србин из Војводине различит од Србина из Врања. Некоме ко је тако одрођен као ти и нема осећај припадања и заједништва нема се шта објашњавати, јер никада неће разумети. Колико сам Србин, толико сам и Балканац, то је мој осећај и мој идентитет. Наравно да постоје разлике и никада не могу сви људи бити исти, али исто тако постоји и целина која обухвата све те различите људе и која нас веже заједно.
 
Кад тврдиш да Балкан није целина због различитости и да не постоје Балканци, ти заправо тврдиш да ни Србија није целина и да не постоје ни Срби, зато што су и међу самим Србима присутне те исте различитости као и међу Балканцима, па је тако Србин из Војводине различит од Србина из Врања. Некоме ко је тако одрођен као ти и нема осећај припадања и заједништва нема се шта објашњавати, јер никада неће разумети. Колико сам Србин, толико сам и Балканац, то је мој осећај и мој идентитет. Наравно да постоје разлике и никада не могу сви људи бити исти, али исто тако постоји и целина која обухвата све те различите људе и која нас веже заједно.

Pa retko koja država je kulturno homogena na celoj teritoriji. Ono što spaja sve Srbe jeste jezik, religija, identitet (imena, prezimena), nacionalna kultura (oni običaji koje imaju samo Srbi poput Krsne slave itd), filozofija itd. Sa ostalim balkancima nemamo ništa od navedenog, osim pojedinih izuzetaka. Vojvođani i vranjanci se dakle razlikuju po lokalnoj kulturi, a razlike između balkanaca su daleko šire od lokalnih kultura.
Ja imam srpski identitet, ali nemam nikakav osećaj pripadnosti Balkanu, ne vidim po čemu sam to sličan sa Slovencima, Albancima i Turcima na istoku Bugarske npr.
A šta nas to tačno veže? Uporedi Skandinaviju i Balkan pa će ti biti jasno o čemu pričam.
 
hmm koji su ovo kriterijumi?
Najduži regioni pod Turkskom?

Tako nesto, plus jos neki faktori, tipa najveca zatucanost, najizrazitije konzumiranje maloazijskih splacina i slicno.

Inace, osim tog balkanskog kulturnog kruga, u Srbiji i susednim zemljama postoje jos i : dinarski (veci deo BiH, veci deo CG , delovi Srbije i Hrvatske), primorski (hrvatsko , slovenacko i crnogorsko primorje) te centralnoevropski (Vojvodina, sever Hrvatske i Transilvanija u Rumuniji, cela Madjarska , najveci deo Slovenije).

Naravno i mesavine dva ili vise kult. krugova (npr. centralna Srbija).
 
Tako nesto, plus jos neki faktori, tipa najveca zatucanost, najizrazitije konzumiranje maloazijskih splacina i slicno.

Inace, osim tog balkanskog kulturnog kruga, u Srbiji i susednim zemljama postoje jos i : dinarski (veci deo BiH, veci deo CG , delovi Srbije i Hrvatske), primorski (hrvatsko , slovenacko i crnogorsko primorje) te centralnoevropski (Vojvodina, sever Hrvatske i Transilvanija u Rumuniji, cela Madjarska , najveci deo Slovenije).

Naravno i mesavine dva ili vise kult. krugova (npr. centralna Srbija).

Da samo što ne bih rekao da su južni krajevi Srbije po dominantnom otomanskom kulturom, bez obzira što su najduže bili pod okupacijom (u poređenju sa ostalim regiajama Srbije). Npr. Novi Pazar jeste dominantne otomanske kulture ali ne i Niš.
 
Nisam ni mislio na Nis, vec vise na Vranje, Bujanovac itd. (nek se ne uvrede gradjani tih mesta :) ).

Bujanovac ima muslimansku većinu pa zato.
Ali Vranje je ipak drugačije, osim što iz nekog razloga njihova kulturna društva forsiraju dimije i otomansku nošnju uopšte (bila nošnja uglavnom urbanih muslimana širom okupiranih prostora) a vranjski Srbi su imali svoju nošnju (sličnu ostalim predelima istočne Srbije).
 

Back
Top