Kontrola obrtaja ventilatora cpu coolera

reciklaza

Primećen član
Poruka
927
Problem je sledeci:

Uzeo sam novu plocu i ne uspevam da softverski smanjim brzinu ventilatora na kuleru.
Na staroj ploci mi je to lepo radilo,ali sada nece.

Stara ploca je MSi K9N-neo V3 i cpu cooler sam kontrolisao pomocu Speed fana,godinu dana mi bez problema radilo.

Nova ploca je MSI 770-G45 (kod nje nece da radi kontrola obrtaja).

Cpu cooler je CoolerMaster TX2.

Sta moze da bude problem.

Ordinary Player

Iskusan
Poruka
6.040
Ok a da li mogu u biosu da ga namestim da recimo dok sam na desktopu on radi na 50% brzina,a kada upalim igricu da sam automatski podigne brzinu.

ti bi da ti on detektuje kada ti igras igricu :D ,salim se
neznam kakva su podesavanja kod tebe al kod mene je ovakva situacija ,namestim temperaturu (45c) i obrtaje ventilatora (25%) ,i sve dok je temp. ispod 45 on ce mi raditi na tih 25% tj. 1200rpm,a kako temp. prelazi postepeno dize obrtaje,na 50c ce biti oko 1600 ,preko 50 je vec na 2200 i tako dalje,al kao sto vidis ja imam samo 2 podesavanja (da radi na odredjenom broju obrtaja dok je temperatura ispod zadate,sve ostalo softwer koontrolise)

e i da ,ja imam MSI plocu

udji bios,pa u H/W monitor i podesi cpu smart fan target i cpu min fan speed

Poslednja izmena:

reciklaza

Primećen član
Poruka
927
Ok nasao sam podesavanja,ali nece da radi i posle toga,pa verovatno negde gresim...ukljucim smart fan i pojavise opcija za temperaturu,to stavim na 45...i min fan speed stavim na 50% (1000 rpm).Sacuvam podesavanja,ali kad ukljucim win on i dalje radi na 100%.
E sad ima i sys fan1 control kome moze da se kontrolise voltaza...to nisam nista cackao.
I ima "Chassis intrusion" to je iskljuceno,da li mozda to treba da ukljucim...i da li cool n' quiet treba da bude upaljen ili moze da radi dok je off.

Ordinary Player

Iskusan
Poruka
6.040
Chassis intrusion je da detektuje kada je kuciste otvoreno,to ti je potpuno nebitno.
Jesi li siguran da si ubo fan u 4pinski konektor pored cpu-a,verovatno jesi al opet bolje da pitam. I ocitavanja gledaj preko everesta,imas rpm,optereti cpu i vidi dal ce se povecati i smanjivati

nemam amd tako da neznam dal cool n quiet utice na to,poslusaj kempija

reciklaza

Primećen član
Poruka
927
Da ukljucio sam na pravo mesto...instaliran amd driver,ukljucim cool n' quiet,podesim sve ono,ali nece i dalje da spusta brzinu.

Evo screen iz everesta:

everestf.jpg

PKT

Ističe se
Poruka
2.066
Problem je sledeci:

Uzeo sam novu plocu i ne uspevam da softverski smanjim brzinu ventilatora na kuleru.
Na staroj ploci mi je to lepo radilo,ali sada nece.

Stara ploca je MSi K9N-neo V3 i cpu cooler sam kontrolisao pomocu Speed fana,godinu dana mi bez problema radilo.

Nova ploca je MSI 770-G45 (kod nje nece da radi kontrola obrtaja).

Cpu cooler je CoolerMaster TX2.

Sta moze da bude problem.

To je do hladnjaka. Ako iz propelera u matičnu ploču idu 3 žice, onda nema RPM kontrole i on se cijelo vrijeme vrti istom brzinom. Ako imaju 4 žice onda must be. Mislim da je razlika u jednoj plavoj žici.
Da, naletio si na hladnjak. Ima konstantan RPM i to 1800. Mislim da si se trebao prethodno informisati šta kupuješ (bez uvrede) mislim da je čak i AMD Box Cooler bolji od ovog.
http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=2535

Poslednja izmena:

reciklaza

Primećen član
Poruka
927
jedno glupo pitanje, povezao si cpu fan na plocu ?

Naravno da sam ga povezao na plocu.

To je do hladnjaka. Ako iz propelera u matičnu ploču idu 3 žice, onda nema RPM kontrole i on se cijelo vrijeme vrti istom brzinom. Ako imaju 4 žice onda must be. Mislim da je razlika u jednoj plavoj žici.
Da, naletio si na hladnjak. Ima konstantan RPM i to 1800. Mislim da si se trebao prethodno informisati šta kupuješ (bez uvrede) mislim da je čak i AMD Box Cooler bolji od ovog.
http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=2535

Nema konstantan rpm,14 meseci mi je radio na 1100 obrtaja,uz softversku kontrolu pomocu speedfan-a.
Ne moze uopste da se poredi sa box coolerom,Hladi sve komponente oko sebe i ne cuje se uopste na 50% snage.
Btw ovakav box cooler se dobija uz x2 250:
coolerw.jpg

3 zice nisam ni pominjao posto je rekao da je na staroj ploci radilo,predpostavljam sa istim kulerom,onda mora da ima 4
ali nikada ne treba predpostavljati ;)

Isti je cooler...

reciklaza

Primećen član
Poruka
927
Ne dolazi onaj mali coolermaster...nisam nasao drugu sliku...takav kao na tvojoj slici dolazi,ali taj box ne moze da se poredi sa TX2...cak je i stari box cooler od athlona 6000+

6000cooler.jpg

...bolji od ovog novog boxa.

Uglavnom...problem je resen...hvala svima na odgovorima.

Poslednja izmena:

PKT

Ističe se
Poruka
2.066
Ne dolazi onaj mali coolermaster...nisam nasao drugu sliku...takav kao na tvojoj slici dolazi,ali taj box ne moze da se poredi sa TX2...cak je i stari box cooler od athlona 6000+

6000cooler.jpg

...bolji od ovog novog boxa.

Uglavnom...problem je resen...hvala svima na odgovorima.

Naravno. Samo što to zadnje nije baš box nego dolazi za crnim edicijama AMD procesora. Daleko od toga da su loši novi Box cooleri, nedostatak im je što prave strašnu buku pri klokovanju ili većim temperaturama, ali takvi entuzijasti moraju imati hladnjake od bar 50€.