Komunizam,Srbi i hrvati...

popkeeee

Aktivan član
Poruka
1.697
Sporazum Pijade-Budak

Iz projekta Wikisource

Svesni teškoće u borbi, bez obzira na podvojenost u pogledu na društveni poredak, vođstvo hrvatskog narodnog ustaškog pokreta i vođstvo jugoslovenske komunističke stranke u Kraljevini Jugoslaviji, ovlašćeno i sporazumno sa svima prvacima legalnih i ilegalnih formacija sklapa sledeći:

SPORAZUM

1)Vođstvo hrvatskog narodnog oslobodilačkog ustaškog pokreta s jedne strane i vođstvo komunističke stranke s druge strane svesni su težine svoga položaja koji dolazi od zajedničkog neprijatelja, svake jugoslovenske vlade i srpskog naroda kao nosioca srpske hegemonije (nadmoćnost) i podržavaoca svakog režima koji sputava, ometa i tupi nade: a) kod hrvatskog naroda da će ikada doći do oslobođenja ispod srpskog jarma, b) kod komunističkih masa da traže saveznike u rušenju postojećeg stanja 2)Vođstvo jugoslovenske komunističke stranke svijesne svoje uloge, priznaje da do komuniziranja Balkanskog poluostrva ne može doći dok se neslomi kičma srpstvu i pravoslavlju, jer je poznato da su to dva faktora koja su omela prodiranju Osmanlija na Zapad i komunizma i Austrije na Istok. Sporazumni su da uništavanjem svega što je srpsko i pravoslavno utire se teren za komuniziranje Jugoslavije i Balkanskog poluostrva.

Vođstvo hrvatskog oslobodilačkog ustaškog pokreta predoseća da bi bez promjene postojećeg stanja hrvatski narod podlegao jugoslovenskkoj lukavosti i srpskoj hegemoniji i nudi saradnju svima porobljenima Jugoslavije i komunističkoj stranici posebno, da ubrzaju tok događaja sredstvima i načinima prema uputima svoga voođstva.

Vođstvo komunističke partije smatrajući hrvatski ustaški pokret jakim činiocem i pomagačem u rušenju postojećeg stanja, obećanje svaki podržak i potporu u ostvarivanju ustaških ideala. Vođstvo i jedne i druge strane obavezuje se da će izbegavati, sve svađe i zađevice između jednih i drugih; u napisima, ličnom razgovoru i itd..., a u slučajevima demonstracija, revolucija i ratova, jedne druge bez prigovora pomagati, naročito uništavanjem svega što je srpsko i pravoslavno, kao što je istaknuto u tačci dva ovog sporazuma.

CILj

Jugoslovenska komunistička stranka kojoj je Zakon o zaštiti države od 1922.god. onemogućena akcija slobodnog kretanja i rada o jedne, i vođstvo hrvatskog oslobodilačkog pokreta s druge strane, primaju na sebe zajednički i sporazumno dužnost zajedničke borbe i međusobnog pomaganja u svako slučaju potrebe do postignutog cilja: raspadanja jugoslovenske države i uništavanje svega što je srpsko i pravoslavno.

Sremska Mitrovica, juni-lipanj 1935.godine

Za komunističku stranku Za ustaški oslobod. hrv. Pokret Moša Pijade, s.r. Dr. Mile Budak, s.r



p.s. hvala jednom forumasu sto je postavio link na nekoj od tema
 
Da vidimo sta o tome misle Hrvati:
Budak nije bio u Srijemskoj Mitrovici

U skladu s nategnutom tezom o ustaško-komunističkoj suradnji, Vidović u dva navrata (str. 12. i 13.) tvrdi kako je Budak na robiji u Srijemskoj Mitrovici 1936. sklopio sporazum s Mošom Pijade, koji da je, štoviše, “efikasno utjecao na beogradsku ‘čaršiju’ u vrijeme pregovora Cvetković – Maček”. Pritom se Vidović poziva na “srpskog povjesničara Đoku Slijepčevića”. Moram priznati kako ne znam što znači rečenica da je taj tobožnji sporazum “efikasno utjecao na beogradsku ‘čaršiju’ u vrijeme pregovora Cvetković – Maček”.

No, kad bi rečenica imala smisla, opet ne bi govorila o činjenicama. Čak ni kad iza nje stoji Đoka Slijepčević, skupa s Mirkom Vidovićem.

Naime, dr. Mile Budak nije 1936. robijao u Srijemskoj Mitrovici. Njega će u jugoslavensku tamnicu baciti tek mačekovska, Šubašićeva Banovina Hrvatska, 27. veljače 1940. Godine 1936. nije mogao paktirati s Mošom Pijade, jer je od 2. veljače 1933. do 6. srpnja 1938. u političkoj emigraciji u Italiji (kamo je došao preko Graza). S obzirom na Budakov ugled i značenje, njegov je životopis uglavnom dobro poznat, a najcjelovitije ga je u knjizi Mile Budak – pjesnik i mučenik Hrvatske: Spomen-zbornik o stotoj godišnjici rođenja 1889-1989 (Knjižnica Hrvatske revije, knj. XVI., ur. Vinko Nikolić) obradio dr. Jere Jareb.
http://www.tomislavjonjic.iz.hr/V_7_vidovic.html
 
Da vidimo sta o tome misle Hrvati:
Budak nije bio u Srijemskoj Mitrovici

U skladu s nategnutom tezom o ustaško-komunističkoj suradnji, Vidović u dva navrata (str. 12. i 13.) tvrdi kako je Budak na robiji u Srijemskoj Mitrovici 1936. sklopio sporazum s Mošom Pijade, koji da je, štoviše, “efikasno utjecao na beogradsku ‘čaršiju’ u vrijeme pregovora Cvetković – Maček”. Pritom se Vidović poziva na “srpskog povjesničara Đoku Slijepčevića”. Moram priznati kako ne znam što znači rečenica da je taj tobožnji sporazum “efikasno utjecao na beogradsku ‘čaršiju’ u vrijeme pregovora Cvetković – Maček”.

No, kad bi rečenica imala smisla, opet ne bi govorila o činjenicama. Čak ni kad iza nje stoji Đoka Slijepčević, skupa s Mirkom Vidovićem.

Naime, dr. Mile Budak nije 1936. robijao u Srijemskoj Mitrovici. Njega će u jugoslavensku tamnicu baciti tek mačekovska, Šubašićeva Banovina Hrvatska, 27. veljače 1940. Godine 1936. nije mogao paktirati s Mošom Pijade, jer je od 2. veljače 1933. do 6. srpnja 1938. u političkoj emigraciji u Italiji (kamo je došao preko Graza). S obzirom na Budakov ugled i značenje, njegov je životopis uglavnom dobro poznat, a najcjelovitije ga je u knjizi Mile Budak – pjesnik i mučenik Hrvatske: Spomen-zbornik o stotoj godišnjici rođenja 1889-1989 (Knjižnica Hrvatske revije, knj. XVI., ur. Vinko Nikolić) obradio dr. Jere Jareb.
http://www.tomislavjonjic.iz.hr/V_7_vidovic.html

Оптужбу на рачун (свакако антисрпских)комуњарских и усташких покрета и идеја брани комуниста уз консултацију усташког писанија.

Опет спрега...:lol:
 

Back
Top