Kompjuterska nepismenost

Papa Smurf

Elita
Poruka
17.384
2sbablv.jpg


Ovo sam uslikao pre par meseci u Krusevcu... Par dana pre je scena bila jos i bolja, na stepenistu ispred je sedela baba sa maramom i crazy naocarima za sunce i jela sladoled... Ali mi je bilo glupo da je slikam... :neutral:

Sta je "softvers"? :think: Primetite da kod reci "wireless" nema razmaka izmedju "-" i slova "w"... Zato sto je prvo pisalo "vireless"... Imam i tu sliku negde na racunaru, nadam se da cu je iskopati... :)

Najgore je to sto ovi ljudi treba da nekome daju savet vezan za racunare... Da im instaliraju "softvers"... Da im pojasne prednosti i nedostatke pojedinih hardverskih komponenti... Nadam se samo da ih ljudi zaobilaze u sirokom luku...

Secam se pre par godina jedne scene, ulazim ja u jednu radnju kompjuterske opreme i vidim da devojka koja tu radi nema veze sa mozgom... I resim da mi pojasni prednosti jedne maticne ploce u odnosu na drugu... Pocela je da mi prica kako ova prva ima mesto za procesor, pa onda za memoriju i sl. Nisam smeo da pitam sta sve ima ova druga... Bilo mi zao da se vise blamira...

Imate li i vi slicna iskustva?
 
Ih brale kad' bih imao vremena da napišem s čim sam se sretao...

Ali sada samo da se nadovežem za devojku koja nema pojma u vezi računara i radila kod dečka u radnji...
Slatka mala plavuša, pitam je u vezi cpu i hard diska, koliko obrtaja, jel ata ili sata :rumenko: za cpu pitam u vezi keša, slota,
ma izgubila se :lol: a kakvih sve automahaničara ima da rade s računarskom opremom to je strašno.
Al' dobro uvek ima ljudi koji zalutaju u takve radnje :)
 
Није то ништа страшно.Постоји доста фирми у БГ-у,чији сервисери не знају основне ствари о рачунарима.Тако да ме унутрашњост и дешавања у њој по питању рачунара не чуде.
 
2sbablv.jpg


Ovo sam uslikao pre par meseci u Krusevcu... Par dana pre je scena bila jos i bolja, na stepenistu ispred je sedela baba sa maramom i crazy naocarima za sunce i jela sladoled... Ali mi je bilo glupo da je slikam... :neutral:

Sta je "softvers"? :think: Primetite da kod reci "wireless" nema razmaka izmedju "-" i slova "w"... Zato sto je prvo pisalo "vireless"... Imam i tu sliku negde na racunaru, nadam se da cu je iskopati... :)

Najgore je to sto ovi ljudi treba da nekome daju savet vezan za racunare... Da im instaliraju "softvers"... Da im pojasne prednosti i nedostatke pojedinih hardverskih komponenti... Nadam se samo da ih ljudi zaobilaze u sirokom luku...

Secam se pre par godina jedne scene, ulazim ja u jednu radnju kompjuterske opreme i vidim da devojka koja tu radi nema veze sa mozgom... I resim da mi pojasni prednosti jedne maticne ploce u odnosu na drugu... Pocela je da mi prica kako ova prva ima mesto za procesor, pa onda za memoriju i sl. Nisam smeo da pitam sta sve ima ova druga... Bilo mi zao da se vise blamira...

Imate li i vi slicna iskustva?

jel ti barem objasnjavala neke druge stvari
 
Ne čudi me ovo ni 1%. Otupio sam vremenom sretajući gazde takvih firmi...

To ni najmanje nisu računarske radnje, nego trgovačke. Samo što umjesto leba i parizera prodaju računare. A s obzirom da danas računar možeš kupiti u supermarketu, i ne treba nekog da čudi;)
 
ne mogu da nadjem jednu sliku a bila je i na krsti

na slici je izlog nekog pc/mob servisa i preko izloga napisano nesto kao "popravljamo sve zivo" a pored kvake papir na kome pise "kucajte zvonce ne radi"
bolja reklama im od ove ne treba :mrgreen:

ja se samo nadam da im pravopis nije i odlika znanja,jer ako je tako ne zelim da bilo kome instaliraju vindovs sa de-ve-de -a na kompijuter
 
na slici je izlog nekog pc/mob servisa i preko izloga napisano nesto kao "popravljamo sve zivo" a pored kvake papir na kome pise "kucajte zvonce ne radi"
bolja reklama im od ove ne treba :mrgreen:

:hahaha:


ja se samo nadam da im pravopis nije i odlika znanja,jer ako je tako ne zelim da bilo kome instaliraju vindovs sa de-ve-de -a na kompijuter

Sad sam baš bio na sajtu lika koji prodaje polovne kompljutere.
 
Sa čim se sve susreću ljudi koji rade u firmama za tehničku podršku...
...i prodavači kompjuterske opreme...


Jedna žena je zvala službu za tehničku podršku firme "Canon" jer je imala problem sa štampačem. Tehničar sa druge strane ju je pitao da li "radi pod Windowsom (prozorima)". Žena mu je odgovorila: "Ne, moj sto je pored vrata, ali to je dobar predlog. Čovek u sobi do mene sedi pod prozorom, i štampač mu radi perfektno".

Klijent:"Hallo..jel to tehnička podrška?"
Tehničar:"Da, izvolite. Kako vam mogu pomoći?"
Klijent:"Držac za šolju za kafu na mom kompjuteru je polomljen, a jos mi je kompjuter pod garancijom... koja je procedura da mi to popravite što pre?"
Tehničar: "Žao mi je....nisam razumio: kazali ste držač za šolju za kavu?"
Klijent: "Da. Onaj koji je prikopčan na moj kompjuter spreda"
Tehničar: "Izvinite ako Vam zvučim pomalo čudno. Jeste li to dobili uz kompjuter kao neki reklamni štos ili na sajmu inovacija? Ima li kakvu oznaku koje je firme taj držač?"
Klijent: "Pa dobio sam to zajedno sa kompjuterom. Nemam pojma jeli reč o kakvoj reklami ili šta. Na njemu pise samo 52X"
U tom momentu, tehničar je prasnuo u smeh, shvativši da je čovek za držanje šolje za kafu upotrebio cd rom.

Tehničar: "Ok, sada pritisnite CTRL i ESC u isto vreme. Dobili ste listu taskova na ekranu. Sada otkucajte slovo P da aktivirate Program Manager."
Korisnik: "Ja nemam P."
Tehničar: "Na tastaturi Vam se nalazi."
Korisnik: "Kako to mislite?"
Tehničar: "P na vašoj tastaturi." ("P on your keyboard" = pišaj na svoju tastaturu)
Korisnik: "Neću to da uradim!"

Jedna stranka se žalila jer je bila ljuta, jer joj je njen kompjuter rekao da je "loša i invalidna". Čovek ju je jedva uverio da kompjuterske naredbe "bad command" (loša komanda) i "invalid" ne bi smela shvaćati lično!

Jedan uzbuđeni ženski glas nazvao je tehničku podršku preduzeća Dell i kazao da ne može upaliti svoj novi kompjuter! Nakon provere da li je kompjuter uključen u struju, tehničar ju je zamolio da pritisne dugme za struju. Njen odgovor je bio:" Pa stiskam sve vreme na tu nožnu pedalu i nista se ne događa!" Uspostavilo se je da je "nožna pedala" - MIŠ!

Jos jedna uzrujana mušterija nazvala je tehničku podršku i i kazala da njen potpuno novi kompjuter ne radi! Kaže da ga je raspakovala, složila na sto, uključila u struju.. . i NIŠTA! Sledila je 20 minuta pred kompjuterom, a on ni da be... Kad ju je tehničar pitao šta se događa kad stisne dugme za upaliti kompjuter, ona ga upita: "Kakvo dugme???"

Jos jedna IBM ova mušterija nazvala je tehničku podršku i zatražila pomoć zbog problema oko instaliranja programa. "Stavio sam prvu disketu, kako mi je rečeno i nije bilo problema, potom mi je tražio kompjuter drugu disketu, s njom sam se malo namučio i ok...al kad me je trazio treću disketu ...jednostavno je više nisam mogao nagurati! Pa nema toliko mesta tamo!"

U kompjuterskoj radnji:
Kupac: "Želeo bih podlogu za miša."
Prodavac: "Naravno, imamo veliki izbor."
Kupac: "A da li će biti kompatibilne sa mojim kompjuterom?"

Tehničar: "Koja particija vam je cd rom?"
Klijent: "Najviša, iznad rekordera"

Tehničar: "Stisnite F8..."
Klijent: "Jel da ih držim stisnuto istovremeno il da prvo stisnem F pa onda 8?"

Tehničar: "Vaš pasvord će biti... malo "a" , kao Abba, veliko "v" kao Viktor i broj "7".
Klijent: "Veliko ili malo 7?"

Tehničar: "Ok, pokušajmo još jedanput, al upotrebite mala slova...može?"
Klijent: "Ma, bi ja....al imam samo velika slova na tastaturi."
Kupac: "Možete li mi iskopirati Internet na ovu disketu?"

Kupac: "Znači to će me povezati na Internet, jel?"
Tehničar: "Da."
Kupac: "A to je poslednja verzija Interneta, jel?"
Tehničar: "Pa... ovaj... da..."

Tehničar: "Okej... Sada dvostruko kliknite na ikonu File Manager."
Kupac: "Zato ja mrzim Windows - zbog ikona. Ja sam protestant, i ne verujem u ikone."
Tehničar: "Znate, to je samo industrijski termin. Ne verujem da su mislili na te ikone."
Kupac: "Ne zanimaju me nikakvi 'industrijski termini'. Ja ne verujem u ikone."
Tehničar: "Onda, zašto ne kliknete na 'malu sličicu' kartoteke... 'Mala sličica', okej?"
Kupac: [klik]

Kupac: "Vaša zvučna karta je neispravna i hoću da mi je zamenite."
Tehničar: "A u čemu je problem?"
Kupac: "Balans je naopačke. Levi kanal dopire iz desnog zvučnika i obrnuto. Neispravna je."
Tehničar: "Možete rešiti problem tako što ćete pomeriti levi zvučnik na desnu stranu i obrnuto."
Kupac: [tišina]

Jedan čovek, pokušavajući da podesi svoj novi štampač, je zvao službu tehničke podrške, objašnjavajući poruku o grešci koja mu se pojavila: "Can't find the printer." Čovek je rekao da je čak držao štampač u rukama ispred monitora, ali računar i dalje nije mogao da ga nadje.

Kupac: "Halo? Pokušavam da se ulogujem. Instalirao sam softver dobro, i okrenuo broj. To sam čuo. Tada sam čuo dva računara kako se povezuju. Ali onda je zvuk prestao, pa sam podigao slusalicu da vidim da li su se povezali, i onda sam dobio poruku "No carrier" na ekranu. U čemu je problem?"

Imam prijatelja koji je upravo kupio kompjuter i trebao je da učita program tako što će otkucati "A:" a onda ime programa. Rekao mi je da nije uspeo zato što njegova tastatura ne valja. Nije uspeo da otkuca "tačku nad tačkom" i svaki put kad je probao da otkuca "tačku nad tačkom" stalno je dobijao "tačku nad zarezom" čak i kada je najnežnije pritiskao sam vrh tastera. Kada sam mu rekao za SHIFT taster, mislio je da sam genije...

Jedan tip je zvao službu tehničke podrške i žalio se na poruku "Access Denied" svaki put kada pokuša da se uloguje. Ispostavilo se da je kucao korisničko ime i lozinku velikim slovima.
Tehničar: "Okej, sada probajte jos jednom, ali koristite mala slova."
Kupac: "Ali ja na tastaturi imam samo velika slova."

E-mail tehničkoj podršci od jedne mušterije: "MožeteLiDaPopraviteRazmaknicuNaMojojTastatur i?"


Čovek je bio dežuran u glavnoj laboratoriji jednog mirnog popodneva. Primetio je mladu ženu koja sedi ispred jednog računara sa prekrštenim rukama buljeci u ekran. Posle 15 minuta primetio je da žena i dalje sedi u istom položaju samo što ovoga puta nervozno lupka nogom o pod. Prišao joj je i pitao je da li joj treba pomoć, a ona je nervozno odgovorila: "Bilo je i vreme! Pritisnula sam F1 još pre dvadeset minuta!"

Tehničar: "Ovo sto sada imate je Win 98. Pre nego šta ste dali kompjuter na popravak jeste li imali Win 95 ili 98?"
Klijent: "Mislim da je bio Office 97"

Tehničar: "Koliko imate slobodnog mesta na hard disku?"
Klijent: "Pa, moja žena voli ići na taj Internet i downloadala je 10 sati besplatno...jel to dovoljno?"

Compaq razmišlja da promeni naredbu "Press Any Key" (pritisni bilo koju tipku) u "Press return key" jer su imali mnogo poziva gde su ih ljudi pitali koja je to "ANY" tipka.

AST tehnička podrška imala je poziv od mušterije koja se žalila da joj je teško koristiti miš sa pokrovom za prašinu. Ustanovilo se da ga žena uopcšte nije izvadila iz kesice u koji je bio zapakovan.

Jedna mušterija firme AST je pitala gde da pošalje kopiju diskete s greškom. Par dana nakon toga, stiglo im je pismo i u njemu fotokopije slike diskete.

Tehničar firme Dell savetovao je klijentu da disketu gurne u kompjuter i ručno zatvori vrata (jer su bila isčupana). Klijent ga je zamolio da pričeka sekundu, tehničar je čuo kako je spustio slušalicu na sto, korake i vrata od sobe kako se zatvaraju.

Još jedan Dellov klijent nazvao je i žalio se da ne može faksirati ništa sa kompjutera uprkos kupljenom skupom programu. Nakon pola sata svih mogućih opcija za sređivanje problema, tehničar je otkrio da čovek sve vreme pokušava poslati faks tako da drži papir zalepljen za monitor i stiskajuci dugme SEND.
 
Podrska: Kakav kompjuter Vi imate?

Korisnik: Beli...

__________________________________________________ _______________________________

Dobar dan, ja sam Marta, ne mogu da stampam. Svaki put kada pokusam

pojavi se poruka "Ne mogu da nadjem stampac". Cak sam podigla stampac i

stavila ga ispred monitora, ali kompjuter jos uvijek kaze da ne moze da

ga nadje...

__________________________________________________ _______________________________

Korisnik: Imam ogroman problem. Kolega je postavio skrinsejver na moj

kompjuter, ali svaki put kada pomerim mis, on nestane!

__________________________________________________ _______________________________

Korisnik: Moja tastatura ne radi uopste.

Podrska: Da li ste sigurni da je utaknuta u kompjuter?

Korisnik: Ne. Ne mogu da vidim zadnju stranu kompjutera.

Podrskaodignite tastaturu i napravite 10 koraka unazad.

Korisnik: OK

Podrska: Da li je i tastatura posla sa Vama?

Korisnik: Da.

Podrska: To znaci da tastatura nije prikljucena. Ima li tamo jos jedna

tastatura?

Korisnik: Da, ovdje je jos jedna tastatura. Aaaa...ova radi!

__________________________________________________ _______________________________

Korisnik: ne moze da se "nakaci" na internet.

Podrska: Da li ste sigurni da koristite ispravnu lozinku?

Korisnik: Da siguran sam. Video sam da je i moj kolega uneo istu.

Podrska: Mozete li da mi kazete koja je vasa lozinka?

Korisnik: Pet zvezdica.

__________________________________________________ _______________________________

Podrska: Kliknite na ikonicu "My computer" na levoj strani ekrana.

Korisnik: Vase levo ili moje levo?

__________________________________________________ _______________________________



Podrska: Dobar dan. Kako Vam mogu pomoci?

Korisnik: Zdravo... Ne mogu da stampam.

Podrska Hocete li da klikcete onako kako ja budem i...

Korisnik: Slusaj drugar; nemoj da pocinjes strucno sa mnom! Nisam ti ja Bil

Gejts!

__________________________________________________ _______________________________



Korisnik: Imam problem da stampam u crvenoj boji...

Podrska: Da li imate kolor stampac?

Korisnik: Ne.

__________________________________________________ _______________________________



Podrska: Sta je sada na vasem monitoru gospodjice?

Korisnik: Medo koga mi je moj decko kupio u supermarketu.

__________________________________________________ _______________________________



Podrska: A s ada pritisnite F8.

Korisnik: Ne radi.

Podrska: Sta ste tacno uradili?

Korisnik: Pritisnuo sam F taster 8 puta, bas kao sto ste mi rekli, ali se

nista ne desava...

__________________________________________________ _______________________________



Podrska: Vasa lozinka je malo slovo j kao jabuka, i veliko slovo V kao Viktor,

i broj 7.

Korisnik: Da li je 7 velikim ili malim slovima?

__________________________________________________ _______________________________



Podrska:Koji antivirusni program koristite?

Korisnik: Netscape.

Podrska: To nije antivirusni program.

Korisnik: Jao, izvinite...Internet Explorer.

__________________________________________________ _______________________________



Podrska: Majkrosoftova tehnicka podrska, mogu li Vam pomoci?

Korisnik: Dobar dan! Cekao sam vise od 4 sata na vas. Mozete li mi

reci koliko dugo treba da cekam prije nego sto budete mogli da mi pomognete?

Podrska: Uff..? Izvinite, ne razumijem Vas problem?

Korisnik: Radio sam u Word-u i kliknuo na help dugme prije vise od cetiri

sata. Mozete li mi reci kada cete konacno moci da mi pomognete?

__________________________________________________ _______________________________



Podrska: Kako Vam mogu pomoci?

Korisnik: Pisem svoj prvi e-mail.

Podrska: U redu, i, kakve vrste je vas problem?

Korisnik: Pa, napisao sam pismo, ali kako da ga ubacim u postanski sanducic?
 
Kupac: "Vaša zvučna karta je neispravna i hoću da mi je zamenite."
Tehničar: "A u čemu je problem?"
Kupac: "Balans je naopačke. Levi kanal dopire iz desnog zvučnika i obrnuto. Neispravna je."
Tehničar: "Možete rešiti problem tako što ćete pomeriti levi zvučnik na desnu stranu i obrnuto."
Kupac: [tišina]
vidi sad nije tako jednostavno , desi se da nisu dovoljno dugački kablovi :rotf:
i da ovo predstavlja stvarni problem... :kafa: ali postoji softversko rešenje ac3filter ;)
 
Tehničar: "Okej... Sada dvostruko kliknite na ikonu File Manager."
Kupac: "Zato ja mrzim Windows - zbog ikona. Ja sam protestant, i ne verujem u ikone."
Tehničar: "Znate, to je samo industrijski termin. Ne verujem da su mislili na te ikone."
Kupac: "Ne zanimaju me nikakvi 'industrijski termini'. Ja ne verujem u ikone."
Tehničar: "Onda, zašto ne kliknete na 'malu sličicu' kartoteke... 'Mala sličica', okej?"
Kupac: [klik]
:rotf:

Na temu "stručnog" osoblja - ja sam obilazio radnje tako tražeći mikro SD karticu, ulazim u jednu radnju, devojka ispriča sve šta imaju, koje adaptere dobijem uz nju, pitam za garanciju - toliko i toliko. Kad sam je pitao koja je klasa kartice, devojka je ko iz topa, maltene uvređena što to smem i da pitam, viknula "Prva klasa!" :D
Samo sam se okrenuo i polako udaljio xD
 
:rotf:

Na temu "stručnog" osoblja - ja sam obilazio radnje tako tražeći mikro SD karticu, ulazim u jednu radnju, devojka ispriča sve šta imaju, koje adaptere dobijem uz nju, pitam za garanciju - toliko i toliko. Kad sam je pitao koja je klasa kartice, devojka je ko iz topa, maltene uvređena što to smem i da pitam, viknula "Prva klasa!" :D
Samo sam se okrenuo i polako udaljio xD

Mislila je ...NA SEBE...;)
 
Poslednja izmena:

Back
Top