Komodo zmajevi mogu da se razmnožavaju seksualno i aseksualno.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
66.931
Komodo zmajevi mogu da se razmnožavaju bilo seksualno ili „devičanskim začećem“ u zavisnosti od uslova okoline.

U divljini se obično razmnožavaju seksualno, ali je poznato da se ženke u zatočeništvu razmnožavaju partenogenezom, bez potrebe za spermom.

Ženke Komodo zmajeva polažu u gnezdo od 15 do 30 kožnih jaja sa ljuskom. Nema majčinske brige o mladima... u stvari, oni bi mogli da pojedu svoje mlade!

9iEYDBmsPyZQahaqzQjrxA-970-80.jpg.jpg
 
Muški zmajevi se bore za pravo na parenje

Mužjaci prate ženke i njihovu spremnost za parenje tako što svojim ogromnim račvastim jezicima namirišu feromone, testiraju vazduh i ližu se. Ženke ostavljaju tragove svojih feromona u fecesu i urinu.

Kada je ženka spremna, dominantni mužjaci će se boriti jedni protiv drugih u dramatičnim i često krvavim mečevima rvanja koji mogu trajati satima. Kada nisu duboko u bitci, mužjaci pokazuju dominaciju i agresiju šištanjem, širenjem grla i lupanjem repom.

Kada se mužjaci bore za ženke, obično stoje uspravno koristeći rep za podršku, pokušavajući da bace svoje protivnike na zemlju dok se međusobno hvataju prednjim nogama i zubima. Jednom bačen na zemlju, gubitnik ili beži ili ostaje spljošten u prljavštini u pokornoj pozi.

Komodo-dragons-male-battle-for-females-Komodo-Flores-Project.jpg
 
Možda ste upoznati sa zmijama i gušterima koji imaju račvaste jezike, ali da li ste znali da mužjaci Komodo zmajeva imaju račvaste penise - ili hemipene? Ovo nije tako neobično kao što mislite, jer većina guštera i zmija ima hemipene i oni pripadaju skvamati, što je drugi najveći red kičmenjaka sa preko 9000 vrsta.

Dva penisa zajedno se nazivaju hemipeni, dok se svaki pojedinačno naziva hemipenis. Svaki hemipenis je povezan sa jednim testisom.
 
Strogo govoreći, partenogeneza, ili „devičansko rođenje“, ne smatra se oblikom prave aseksualne reprodukcije jer uključuje proizvodnju jajnih ćelija.

Komodo zmaj je jedna od oko 70 vrsta (samo 0,1%) kičmenjaka koji mogu imati „devičanske porođaje“. Kod većine gmizavaca u ovoj kategoriji, ovo je njihov jedini način reprodukcije. Nije tako za Komodo zmaja, ženke mogu da prelaze između seksualne reprodukcije i partenogeneze.

Partenogeneza se dešava kada duplirani deo DNK unutar jajeta vrši oplodnju, a ne sperma, i ona se razvija do zrelosti.

18s0sryjsoqugjpg-472928912.jpg
 
Možda ste upoznati sa zmijama i gušterima koji imaju račvaste jezike, ali da li ste znali da mužjaci Komodo zmajeva imaju račvaste penise - ili hemipene? Ovo nije tako neobično kao što mislite, jer većina guštera i zmija ima hemipene i oni pripadaju skvamati, što je drugi najveći red kičmenjaka sa preko 9000 vrsta.

Dva penisa zajedno se nazivaju hemipeni, dok se svaki pojedinačno naziva hemipenis. Svaki hemipenis je povezan sa jednim testisom.
To je onom blek ejlijenu jedna od sledećih transformacija.. :kafa:

prvo karate, a onda kara0te.. :whistling: :mrgreen: :cool:
:zcepanje:
 
Komodo zmaj je jedna od oko 70 vrsta (samo 0,1%) kičmenjaka koji mogu imati „devičanske porođaje“. Kod većine gmizavaca u ovoj kategoriji, ovo je njihov jedini način reprodukcije.
Ne znam odakle ti ovo, ali mislim da nije tačno.

Partenogenezom se po defaultu dobija potomstvo istog pola kao roditelj (tj ženskog). E sad, kod nekih buba, ali mislim da ne i kod gmizavaca, postoji opcija da se jaje koje bi inače donelo na svet ženku razvije u mužjaka u zavisnosti od temperature, ali taj mužjak ne bi mogao da se razmnožava jer on nema oca, tj nema muški hromozom da prenosi dalje, i to bi značilo da su te životinje kao vrsta de facto isključivo ženskog pola, s tim da se mužjaci javljaju samo incidentno (kao aberacija zbog temperature), a to je prilično neverovatno.

Možda se neke vrste relativno često razmnožavaju i partenogenezom, ali prosto ne verujem da je to jedini način.

S druge strane postoji i pseudopartenogeneza kad ženke imaju u svom telu spermu od ranijih parenja, a kod nekih vrsta čak i od svog sopstvenog oca -- koja je pretekla kad su one začete u majčinom telu i bila deponovana u jaje pa su te ženke to usvojile u svoje telo, čuvaju je i koriste za samooplodnju.

Naravno, kod ptica i gmizavaca nema X i Y hromozoma kao kod čoveka i vinske mušice, nego W i Z, s tim da ženke imaju različite, a mužjaci iste (obrnuto od sisara), tako da možda majke mogu same da stvaraju i muške potomke, mada mi to zvuči neverovatno.
 
Ne znam odakle ti ovo, ali mislim da nije tačno.

Partenogenezom se po defaultu dobija potomstvo istog pola kao roditelj (tj ženskog). E sad, kod nekih buba, ali mislim da ne i kod gmizavaca, postoji opcija da se jaje koje bi inače donelo na svet ženku razvije u mužjaka u zavisnosti od temperature, ali taj mužjak ne bi mogao da se razmnožava jer on nema oca, tj nema muški hromozom da prenosi dalje, i to bi značilo da su te životinje kao vrsta de facto isključivo ženskog pola, s tim da se mužjaci javljaju samo incidentno (kao aberacija zbog temperature), a to je prilično neverovatno.

Možda se neke vrste relativno često razmnožavaju i partenogenezom, ali prosto ne verujem da je to jedini način.

S druge strane postoji i pseudopartenogeneza kad ženke imaju u svom telu spermu od ranijih parenja, a kod nekih vrsta čak i od svog sopstvenog oca -- koja je pretekla kad su one začete u majčinom telu i bila deponovana u jaje pa su te ženke to usvojile u svoje telo, čuvaju je i koriste za samooplodnju.

Naravno, kod ptica i gmizavaca nema X i Y hromozoma kao kod čoveka i vinske mušice, nego W i Z, s tim da ženke imaju različite, a mužjaci iste (obrnuto od sisara), tako da možda majke mogu same da stvaraju i muške potomke, mada mi to zvuči neverovatno.
Vidim da se dosta dobro razumeš u tematiku, a verujem i da znaš engleski.. :) Evo jednog teksta koji sam ja čitala o tome.. dosta dobro objašnjava stvari.. osim toga da su sve nove jedinke neizostavno mužjaci.. jer - ako su jajne ćelije haploidne, to znači da ih ima i W i Z.. i ako se međusobno oplođuju, dobijaju se onda sve varijante diploidnih embriona (s tim da WW ne preživljavaju).. zar ne..

Evo, izvoli tekst:

https://www.scientificamerican.com/article/strange-but-true-komodo-d/
 
Vidim da se dosta dobro razumeš u tematiku, a verujem i da znaš engleski.. :) Evo jednog teksta koji sam ja čitala o tome.. dosta dobro objašnjava stvari.. osim toga da su sve nove jedinke neizostavno mužjaci.. jer - ako su jajne ćelije haploidne, to znači da ih ima i W i Z.. i ako se međusobno oplođuju, dobijaju se onda sve varijante diploidnih embriona (s tim da WW ne preživljavaju).. zar ne..

Evo, izvoli tekst:

https://www.scientificamerican.com/article/strange-but-true-komodo-d/
Aha, znači sve obrnuto od ove XY grupe. Zanimljivo. Pa u stvari ima logike.

Ali u svakom slučaju nijedna vrsta ne može samo partenogenezom da opstaje jer će imati jedinke samo jednog pola.
 
Aha, znači sve obrnuto od ove XY grupe. Zanimljivo. Pa u stvari ima logike.

Ali u svakom slučaju nijedna vrsta ne može samo partenogenezom da opstaje jer će imati jedinke samo jednog pola.
Pa ne mora da znači.. jer, ako postoji mejoza i oocite su haploidne, to znači da ih ima i W i Z.. i u onim slučajevima gde se one međusobno oplođuju trebalo bi da se dobijaju svi tipovi embriona:
W x Z = WZ (ženke)
Z x Z = ZZ (mužjaci)
W x W = WW (ne preživljavaju)

A ne znam zašto su u slučaju komodo zmajeva isključili mogućnost nastanka ženskih embriona..
Takođe, ako postoje jedinke suprotnog pola u blizini, seksualna reprodukcija će biti odabrana pre nego partenogeneza, zbog razmene genetskog materijala.. tako da mislim da to važi i za komodo zmajeve.. i da verovatno ono nije baš sasvim dobro interpretirano..
 
Pa ne mora da znači.. jer, ako postoji mejoza i oocite su haploidne, to znači da ih ima i W i Z.. i u onim slučajevima gde se one međusobno oplođuju trebalo bi da se dobijaju svi tipovi embriona:
W x Z = WZ (ženke)
Z x Z = ZZ (mužjaci)
W x W = WW (ne preživljavaju)

A ne znam zašto su u slučaju komodo zmajeva isključili mogućnost nastanka ženskih embriona..
Takođe, ako postoje jedinke suprotnog pola u blizini, seksualna reprodukcija će biti odabrana pre nego partenogeneza, zbog razmene genetskog materijala.. tako da mislim da to važi i za komodo zmajeve.. i da verovatno ono nije baš sasvim dobro interpretirano..
Nešto ja mislim da jajne ćelije ipak ne oplođuju jedna drugu kod partenogeneze.

Mislim: one su ipak slične veličine dok su nezrele i kad su zrele za oplodnju, a spermatozoid je neuporedivo manji. Ne bi mogla jedna da uđe u drugu. Nego se mejoza indukuje nekako drugačije, samo nije mi najjasnije kako.

U svakom slučaju ovo je jedna od najodvratnijih životinja, smrdljivih, prepunih bakterija koje truju žrtvu, ujedno i ljudoždera, tako da daleko ih bilo. Sreća da žive samo na ta tri ostrva, jednom većem i dva manja (ako se dobro sećam).
 
Nešto ja mislim da jajne ćelije ipak ne oplođuju jedna drugu kod partenogeneze.
Ima takvih slučajeva.. a u ovom tekstu vele da je upravo to slučaj i kod ovih komodo zmajeva:
"Evidently, in the case of these Komodos, the doubling of the egg genes occurred when, in essence, another egg, rather than sperm, did the job of fertilization."

Inače, ni u slučaju spermatozoida ne ulazi on čitav u jajnu ćeliju, već samo njegova DNK.. tako da veličina gameta u tom pogledu nije važna..

U svakom slučaju ovo je jedna od najodvratnijih životinja, smrdljivih, prepunih bakterija koje truju žrtvu, ujedno i ljudoždera, tako da daleko ih bilo. Sreća da žive samo na ta tri ostrva, jednom većem i dva manja (ako se dobro sećam).
:lol: A meni su interesantni.. premda ne čeznem baš preterano da ih srećem i uživo.. (ok ok, možda bih volela jednom ili par puta - čisto da ih istražim.. pa šta tju.. :D🤷‍♀️)
 

Back
Top