Kome su se drevni Sloveni molili pre nego sto je hriscanstvo stiglo u Rusiju?


Ја сам је сад на Скрибду прелистала, и баш је лоша, ако тражимо неки научни приступ и познавање материје. Упакована је "модерним сензибилитетом", али, то је само стилизован серијал нивоа "Трећег ока". С обзиром да је аутор прикупљао грађу за друштвену игру "Извори магије" па то што је сазнао систематизовао овде, довољно говори о аматерском приступу.

Jesi li čitao Pad Arkone - sumrak slovenskog paganizma?

http://www.skripta.info/wp-content/...ad-Arkone-Ili-Sumrak-Slovenskog-Paganizma.pdf
Nažalost, samo prvo (mnogo manje) izdanje je dostupno na netu. Drugog nema.
То прво је потпуно скенирано. Имам књигу на папиру па сам управо проверила.
Аутор је рођен 1976.е, а као "политички избеглица" одлази у Данску 1997.године. Јел то значи да је није хтео у 21ој да га случајно регрутују ?
http://www.srpskilist.net/istorijski-osvrt/pad-arkone
 
Poslednja izmena:
Ја сам је сад на Скрибду прелистала, и баш је лоша, ако тражимо неки научни приступ и познавање материје. Упакована је "модерним сензибилитетом", али, то је само стилизован серијал нивоа "Трећег ока". С обзиром да је аутор прикупљао грађу за друштвену игру "Извори магије" па то што је сазнао систематизовао овде, довољно говори о аматерском приступу.

Mene baš zanima zato, s obzirom da je on bio jedan od diskutanata na tribini onoj, šta je tačno tamo rekao i u kom kontekstu su ga zvali. Nadam se da će negde isplivati snimak.
 
Некао старији извори руски бележе Русе који настају од Анта то свакако јесте тачно исто тако каснији извори говоре идентично о Русима и Словенима на исти начин нарочито арапски путописци.У главном код Словена је уопштено Световид био главни Бог творац свега а сви остали су били споредни просто настали у духу са природом и народним веровањима.Прокопије такође говори да нис веровали у субнину , усуд и слично да су и Словени и Анти веровали у творца муње који је творац свог живота.Он је био прво Перун
од кога је ваљда и перуника касније са појавом хришћанства он се трансформише у Илију громовника који опет има врховну влст рецимо над злим Дукљанином кога баца у вериге али опет сличности са Прометејем коме ваљда орлови једу јетру која се регенерише јер је боговима украо ватру.
Свети Илија пророк се ватреним кочијама узигао у небо што је вероватно било нешто повезано са муњама и громовима те је у првим фазама хрићанства он преузео лик Перуна.
Мислим да је одатле Ћоровић црпео тезу да су Словени и Анти природни монотеисти а неке додатке можемо приписати Готима.
Сад најпроблематичнија ствар је у томе што у 4. веку Готи покоравају Анте и убијају њиховог краља Божа. Пошто смо видели да од Словена нема ништа пре 6-7 века Антима се и поред богатог Прокопијевог описа приписивало сродност Готима па кад је то изгубило популарност онда су модерни лингвисти покушали да их сврстају у Сармате због имена које "није словенско" већ налик Аланима , Аварима и тд. онда су модерне тезе да су били Сармати који су готизовани па су касније славизирани.Мислим да пријекције политичких и геополитичких граница као и модернија устројства нација и породица народа и њихово убицирање у антички период је скнављење науке.Мисли да је већи проблем постојања словенског етнонима још под краљем и племством у 4. веку већи проблем од самог имена. Мислим да су Роксалини бели Сармати који су помагали устанак Дојчана или Дачана били ништа друго до Анти.
Е сад када би било воље за расветљавањем ране српске прошлости на Балкану схавтили би да су припадали Српско-Антском савезу где би Рашка добила име по Антима који су заузимали већи део Дунава и били први словенски федерати на Блакану још у 6. веку јет Турија је била свакако једно од упоришта али су били раширени целом Дунавском линијом и уз Млаву сигурно и даље.Свеби су Присутни у већем делу Далмације до Норика и у Панонији исто почетком 6.века тако да мислим да се овде радило већ о хришћанским Слобенима који су живели већ почетком 6. века ако не и раније овде са ромејским становништвом као и у Влашкој па су учествовали у обнављању Јунистијанове Приме а део њих је насељен накнадно после сукоба са Словенима који је погодовао царству. Будући да су држали већи део Дунава као и већи део тврђава на Дунаву пребачени су са друге стране да би бранили границу од Словена , Авара и Бугара. Будући да су северни Срби поседовали већ племенски савез са племством у 5 веку на основу римских записа анонима који је говорио да је река Алба Делила Сеубе од Сорба у 5. веку. А опет су Макромани Сеуби савезници Ломбарда у Панонији и у Далмацији су се граничили са Нориком и били су такође "шајкаши" на горњем Дунаву и Рајни у доба Рима одале стиже керамика и где се налази радионица која снабдева Чешку , Сорабску и доње Подунавље.Прокопије објашњава да нису ови из Далмацији они исти који су под Францима али археологија казује да су тамо дошли са доњег Дунава.

"Neka plemena, pogotovo ona pored Zale, potpadala su od 8. veka povremeno pod Franačku vlast, a kasnije istočnofranačkom carstvu koje ih je spojilo u naročiti politički pojas tzv. Limes Sorabicus (849—-880).[4][5][6] Srbi su se naselili na prostoru od oko 40 000 km kvadratnih, kako tvrde arheolozi, takođe tvrde da je bilo oko 160 000 Srba. Od 7. veka male grupe Slovena su prodrle na teritoriju Tiringije (o tome svedoče retki arheolozi koji se bave proučavanjem sukovsko-džedžičke kulture i riusenske kulture. Od 9. veka su počele migracije Slovena na zapad, i to potvrđuju dokumenti iz 9—13. veka. U nekim oblastima Tiringije od 7. veka, Sloveni su činili 37% stanovništva. Sloveni su naseljavali Franačka sela ili su naseljavali oblasti pored njih.[7] Milčani, Treboiani, Žirmunti su bili deo sukovsko-džedžičke kulture, kao i njihova susedna plemena kao Ljubušani i Dedošani. Zapadno od njih tj. zapadno od Labe, je bila pragsko-korčarska kultura. Kasnije su Lužički Srbi postalo deo tornovske kulture. Od početka 7. veka u međurečiju Zale i Labe, mesno slovensko stanovništvo je postalo deo riusenske kulture"

Нисам нашао ништа на нету о руисенској култури али ме јако занима ево примера торновске културе Мишна Мајсен.За освајање ове тврђаве Саксонци су предвидели 2 дана а окупација је трајала 20 дана најинтересантније да карло Велики није никад могао да их покори.Ови Требоиани би могли бити Трибали а опет ТриБои Бојка па тробојка.

1920px-Raddusch_07-2017_img01.jpg
 
mene samo zanimaju manasirski spisi gde se slikovito i brojcano prikazuje na koji je nacin srpski narod "prihvatio" hriscanstvo
hriscanski bog ljubavi dok isti ni9je nam doneo bio je jako nemilosrdan.
citava sela su bila genocidisana u njegovo ime jer tvrdoglavi srbin nije theo da primi religiju o tamo nekom obrezanom jevrejinu skim nije imao nikakve istoriske,bioloske a ni geografske slicnosti
 
Malo Odinu i kompaniji...malo Perunu i kompaniji kako kad uglavnom razne vrste popova,sveshtenika i dr..su uvek lepo zhivele zatupljujuchi obichan narod i okolinu da su oni spasioci i glasnici nekog tamo..daleko koji obecava negde tamo opet..podaleko bolji savrsheniji,lakshi zhivot..do danas se u tome nishta nije promenilo sem naknade koja je u prvo vreme bila naturalna..bolji komad mesa tkanine i dr..a sada je vishe devizna i zlatno monetarna...
 
Porodica i religija

Qsjih28.jpg


Andrej Siskin "Idila"

Drustvo pre nastanka drzave,sastojalo se uglavnom od plemenskih zajednica.Upravo su porodicne veze bile izvor drustva,a porodica jedna od najstarijih manifestacija drustvenog zivota ljudi.

Porodica i religija,bile su usko povezane jedna sa drugom,shvacene kao prirodni nosioci tadasnjeg verovanja.Tacka gledista koja u porodici vidi poseban entitet,nesto sto je sveto,potvrdjena je cinjenicom da su se mnogi obredi odvijali upravo unutar porodicnog okruzenja,dok je vatra ognjista zauzimala znacajno mesto.Danas se ceremonije takodje vrse u krugu porodice,a najveca vaznost se daje onima koje su direktno povezane sa porodicnim dogadjajima.

Nazalost u savremenom svetu,svest o znacaju i nuznosti ceremonijalnih dogadjaja koji prate rodjenje,smrt i ucvrscivanje porodicnih veza,uveliko se promenila.Duhovni rituali cesto se zamenjuju banalnim potpisivanjem pratecih dokumenata i prihvatanjem formalnih drustvenih konvencija uz angazovanje zvanicnih drzavnih struktura.

Danas je vreme takvo da je izbor religije u velikoj meri licna stvar,tako da je i sam koncept porodice promenio svoj nekadasnji sveti i vitalni smisao.Za veliki broj ljudi,mnogi vazni dogadjaji u prirodi i ljudskom zivotu,izgubili su svoje nekadasnje sakralno znacenje.To nesumnjivo dovodi do gubitka originalnih obicaja.Medjutim,ono sto bi mi trebalo da uradimo,je da promenimo trenutnu situaciju i zaustavimo duhovno propadanje ruskog naroda.

Izvuceno iz knjige "Slovenska rodna vera"..
 
Tradicionalan nacin sahranjivanja starih Slovena

ciIsiXE.jpg


Cin sahrane,ali i tradicija vezana za smrt neke osobe,predstavljaju vazan deo slovenske kulture.Ceremonije koje su je pratile,izvodjene su sa puno paznje na svaki detalj,jer je iskljucivo od toga zavisilo dalje putovanje duse pokojnika.

To je takodje bio nacin da pokazete svoju ljubav i postovanje prema preminulom clanu porodice,prijatelju ili nekoj vaznoj licnosti.

ojSNqQy.jpg


U drevna vremena,vatra je igrala veliku ulogu u verskom zivotu slovenskih naroda i cesto je bila deo mnogih rituala.Iako pokop nije izuzet,poznato je da su tela obicno kremirana.Verovalo se da velika vatra moze pomoci dusi da dodje do kraljevstva mrtvih.Drva za vatru bi se slagala u obliku pravougane celine,tako da su ljudi uglavnom koristili brezu ili hrast.Izbor drveta nije slucajan - breza se smatrala svetim drvetom,dok je hrast drvo boga Peruna.Prostor unutar ovog pravougaonika bio bi ispunjen slamom ili tankim granama.Tela su spaljivana na hrpi drveta ili na drvenom brodu.

Brod je bio prisutan na mnogim ceremonijama,jer je dusa trebalo da predje reku Smorodinu na svom putu prema zagrobnom zivotu.Cesto su pokojnici kremirani sa nekoliko stvari koje su za njih bile vazne.Na primer,ratnik je na putu u drugo carstvo poslat sa svojim oruzjem,a majstor sa svojim alatima.Nakon sto bi se pozar ugasio,preostali pepeo bio bi pazljivo sakupljen i smesten u keramicku urnu,koja je kasnije stavljana u posebnu grobnu humku.

Ybz5zBb.jpg


Vrlo verovatno da je ideja o pravljenju tih humki odgovarala slovenskoj percepciji strukture univerzuma.Zemljana humka se smatrala srednjim nivoom,nebo iznad je vidjeno kao visi nivo bogova,dok je prostor pod zemljom bio nivo mrtvih.Humke koje su se nalazile na posebnom mestu izvan naselja predstavljale su Grad mrtvih,odnosno Dolinu mrtvih.Cin sahrane pratila je Trisna - ritual tokom koga su ljudi jeli,pili i demonstrirali svoje borbene vestine.

Ponekad je keramicka urna bila postavljana u posebno konstruisanoj drvenoj kucici koja je stajala na debelom stubu.Kasnije kada je tradicija pocela da se menja,a tela pokojnika zakopavaju u zemlju,kucice na stubovima su postavljane uz samo grobno mesto.Pravoslavni krstovi su vremenom zamenili iste te stubove,tako da su neki od njih imali cak i drvene krovove na samom vrhu.Ova cudna tradicija bila je povezana sa idejom stvaranja ugodnog okruzenja za mrtve u zagrobnom zivotu.Pretpostavlja se da su te kucice imale tri zida umesto cetiri,iz razloga da bi ljudi mogli da ostavljaju hranu pokojnicima unutar njih.Nazalost,mnoge od ovih struktura nisu prezivele,tako da se danas malo zna o njima.

33fguuy.jpg


U to vreme kremiranje nije bio jedini nacin sahranjivanja mrtvih.Jedan od tradicionalnih nacina je nehumiranje,kada je telo polagano u zemlju u poziciji embriona,cime se simbolizovalo novo rodjenje.

Kasnije su se pojavile i druge ideje o putovanju duse.Sloveni su verovali da dusa ide direktno na nebo,sjedinjujuci se sa nebeskim silama,koje imaju tu moc da vladaju vremenom.Telo je takodje spaljivano i zakopavano kako bi se preci spojili sa zemljom.To je cinjeno da bi se osigurala zastita porodicnog zemljista i ucinilo plodnijim.

Postepenim sirenjem hriscanstva i vere kao takve,novi rituali poceli su da zamenjuju stare paganske obicaje.Ali uprkos cinjenici da su neke prakse zabranjene novom religijom,mnoge od njih su se jos uvek izvodile u nekim seoskim sredinama dugi niz godina.Istina je da su neki delovi drevne tradicije vezani za smrt i pokop jos uvek prisutni u modernim vremenima, i da ce to tako ostati dok god bude bilo Slovena koji ce ih cuvati od zaborava.
 
Слика "Сирин и Алконост",уметник Виктор Васнетсов,1896.год уље на платну.

v9Mxzht.jpg


Сирин и Алконост су два нераздвојна симбола,пар који представља супротности.Тугу и радост,несрећу и срећу,црно и бело.На слици Васнетсова,ове митске девичанске птице су сличне,готово идентичне,а у исто време потпуно различите.Сирин је црни гласник туге који жуди за изгубљеним рајем.Алконост је светао гласник радости и задовољства.Према словенским веровањима,обе птице стижу у башту уочи рађања јабуке Спасења.Сирин оплакује пролазеће лето,док Алконост даје плодовима магичне,лековите особине.

Васнетсово стваралаштво одликује се запањујуће светлим,шареним сликама митских рајских птица.Ако Сирина карактерише црно перје,мршаво бледо лице,очи испуњене сузама,тамни подочњаци и склопљена крила,онда је Алконост са друге стране препознатљив по лаганом и блиставом перју,руменом лицу и раширеним крилима.Са Сирином се завршава стари свет,са Алконостом отпочиње нови.Гране на којима седе девичанске птице расту из истог стабла,на истом нивоу,али са супротних страна трупа.Лева страна,иако се код Словена она сматра "лошом",везана је за срце, и представља утеловљење туге и увенућа,али исто тако и смирења.На десној страни која се сматра "добром",утеловљени су нада,радост и задовољство.

У позадини слике види се јутарње небо наранџасте боје.Светла птица обасјана је сунцем,тамна напротив тражи склониште од наступајуће зоре.Сирин је окренут прошлости,Алконост гледа у будућност.Обе ове дивље птице симболизују јединственост и недељивост - вечне животне сапутника сваке особе,способне да подигну расположење,али и да ублаже силну тугу.Једном речју оне су симбол животне хармоније.
 
Колико су Словени уочи покрштавања уопште били посвећени старој религији?

Били су посвећени толико да је хришћанство прихватило многе паганске обичаје.На памет ми падоше "Задушнице":

ЗАДУШНИЦЕ

O1TZMOq.jpg


http://www.svevlad.org.rs/bajoslovlje/slov_zadusnice.html

Л. H. Виноградова, С. M. Толстој

ЗАДУШНИЦЕ - 1. задушни дани у календару Јуж. Словена православие вере. Број тих дана варира у складу с различитим месним традицијама (од три до десет дана током године). Најпопуларнијим и општим су сматране: субота пред месне покладе (срп. Зимске задушнице, буг. Голяма задушница); летње задушнице, везане за Спасовдан (срп. Спасовданске задушнице, буг. Спасовска душница) или Тројице (срп. Отворне задушнице, буг. Русална задушница); јесењи задушни дани, везани за суботу уочи Митровдана (26. Х/8. XI) или св. Михаила (7/21. XI). У задушнице се такође могу сврстати петак и субота Велике недеље, понедељак Томине недеље (Побусани понедељак); код Срба, такође, и друга, трећа и четврта недеља Великог поста; код Бугара - субота уочи Цвети или пред св. Петку - Параскеву. Ритуали тих дана укључују низ обавезних елемената: паљење свећа (ређе ватри), што je везано за представе о томе да њихова светлост осветљава умрлима пут у подземни свет; симболичко "храњење душа" или дељење задушног јела комшијама и сиротињи за успомену на покојнике; поливање гробова водом или вином "за душе покојника"; кићење гробова зеленилом и цвећем, побусавање и др. Задушне обреде, по правилу, изводиле су жене. Оне су спремале и износиле на гробље кувано жито (коливо), обредни хлеб, обојена jaja, воће и друга задушна јела; остављале су их на гробовима рођака, делиле суседима "за душе мртвих". Трудиле су се да изнесу топло јело, сматрајући да се душе хране паром из јела које се пуши. Код Бугара-Капанаца било je уобичајено да, по повратку с гробља у задушни петак, спремају нову порцију ритуалних хлебова према броју умрлих рођака да би их поделили комшијама сутрадан; разликовали су се хлебови за умрле мушкарце, за жене, омладину и децу.
Сматрали су да, почев од Ускрса (или од суботе Сиропусне недеље) па до Спасовдана (или Тројица), душе покојника бораве међу живим људима и да их је могућно видети или чути помоћу посебних магијских ритуала. С тим циљем,
у многим областима Бугарске, у суботу пред Тројице (када су се, по веровању, душе покојника враћале на онај свет), жене су носиле лесково лишће у цркву: њиме су засипале под и потом клечале на том лишћу или легале на под, верујући да "покојници бораве под лишћем" или "долазе преко њега"; при томе се није смело гледати горе да се не би уплашили мртви, требало je ћутати да би се чули њихови гласови. Ако је неко желео да види душе, онда je требало да узме огледало и да га држи над водом све док се у њему не би појавио лик. Дешавало се да огледало, с тим циљем, окаче изнад бунара; међутим, сматрали су да je то опасно и по мртве и по живе. Срби у Шумадији на летње задушнице (на Спасовдан) обично одлазе на гробље у нади да ће видети своје мртве рођаке. Требало je отићи ноћу, у потпуној тишини; на гробовима су палили свеће и остављли мало јела, а уз крст прислањали огледало, у коме je требало да се укаже покојник.
Широко je распространено веровање Јуж. Словена да je пред сваким покојником на "ономе" свету поставлен сто, на коме су управо она јела која му je родбина донела на задушнице. Није било уобичајено да се "задушни" ритуали обављају у кући, у чијој je породици живела "нова млада", тј. млада која je ту мање од годину дана. По српским веровањима, св. Петар "отвара гробове" у пролеће и "затвара" их у јесен. Код Бугара у околини Странџе, познате су представе о томе да до Спасовдана душе покојника "слободно бораве по цвећу" а потом одлазе са земље, зато што од тог дана почињу да сазревају плодови и "мртви се утерују у њих"; забрана спавања дању на Спасовдан мотивисана je тиме што би покојници, у противном, могли остати у сну спавача и не би могли да се благовремено врате на онај свет.

2.Код Словена-католика, главни задушни дани у години празновани су 1. XI, што се поклапа с црквеним датумом празника Свих светих и душа покојних рођака (2. XI). Празник светаца први пут је уведен у Европи 998. године у бенедиктинским манастирима, а од XIII века западна црква га усваја као званичан празник сећања на покојнике. У народу, два црквена датума задушница готово да се не разликују: дан Свих светих често је сматран за дан пред главни задушни дан (2. XI), за који је везан основни комплекс обичаја, од којих је најважнијим ритуалом сматрано спремање задушних јела.
Веровање да душе умрлих долазе на земљу односи се на различите датуме годишњег циклуса, међутим, у католичкој традицији за задушне дане специјално су одређене управо јесење задушнице. По народним веровањима, у то време умрли рођаци посећују своје куће, окупљају се под прозорима или лево од врата; када уђу у кућу, греју се поред пећи, траже задушно јело, које им је намењено; пред одлазак на "онај" свет, душе се окупљају у катедрали на ноћној служби, коју за њих служи дух умрлог свештеника. Живима је било забрањено да надгледају покојнике; у противном, дрзнику је претила сурова казна.
Празновање задушница почињало је сређивањем гробља: људи су чистили гробове рођака, китили их гранчицама, цвећем, палили свеће; приређивана је колективна молитва за умрле, а затим би свештеник благословљавао гробове и шкропио их светом водом. Домаћини су уређивали кућу за пријем душа умрлих: организовали су велико спремање, посипали под песком, остављали отвореним врата или прозор, примицали клупу уз наложену пећ, на коју су стављали суд са водом, чешаљ, сапун и пешкир, "да би душе могле да се умију и очешљају" (ист. Пољска).
Домаћице су на задушнице месиле специјална пецива "за душе". Велика количина хлеба изношена је на гробље: делили су их просјацима, сиротињи, деци, свештеницима, а такође остављали на гробовима. Тежња да се раздели пгго више хране (у многим местима мешено је и делено до 200-300 погачица) осмишљена је као магијски чин, који је домаћинима требало да обезбеди умножавање иметка и берићет. У словеначким селима Горењске био је раширен обичај "сакупљања хлеба" на задушни дан, трупе младих би ишле по селу, одлазиле на гробља и у катедралу с циљем да сакупе што више задушног хлеба, па су чак приређивана својеврсна такмичења, где би настојали да превазиђу друге по количини сакупљеног хлеба.
У многим областима Словеније, ноћ уочи задушница домаћини би остављали на столу чашу вина "за душе", а ујутро слали децу да провере да ли се ниво течности смањио. У Штајерској су, осим вина, на сто постављали и рен, а у Дравској долини мртвима су оставллли вино, хлеб и кашасто јело. Житељи словачких области Ораве и Липтова су сматрали обавезним да на столу ноћу оставе "вечеру" за покојнике. Тамо су веровали да ће душе, које не нађу задушно јело, плакати морене глађу читаве године, до следећег празника задушница. Специјалну част (хлеб, брашно, кашу, воће) људи су носили на гробље, називајући је "коледа за мртве" (словач.).
У складу с веровањима да у то време душе умрлих бораве на земљи, људи су поштовали многобројне забране: нису радили на њиви, нису обављали домаће послове, нису полазили на пут. По пољским веровањима, уочи задушница требало је што раније отићи на спавање, да својим присуством не би сметали душама да прославе свој празник; забрањивано је да се са стола склањају остаци задушне вечере; није се смело излазити у двориште касно увече ни просипати вода или сплачине кроз врата; ноћу нису пуштали пса с ланца. Ако је било преко потребно да се избаци ђубре или проспе вода поред куће, домаћини би намерно галамили да би одагнали духове или би им се посебно обраћали: "Склони се, душо, да те не полијем!" Забрањено је било и кречење пећи или куће, да се мртви не испрскају глином и кречом. Водећи рачуна да не науде некој од невидљиво присутних душа, која би случајно могла да се завуче у пресу, Словенци из Беле Крајине су je одвијали на дан задушница, да "ослободе душу" и омогуће joj да у одређеном року оде на "онај" свет.
 
Lebanske Lazarice pesmom pozdravljale sugrađane koji im uzvraćali sitnim poklonima

YyRGkvR.jpg


http://dnevnikjuga.rs/lebanske-laza...ugradjane-koji-im-uzvracali-sitnim-poklonima/

Na jugu Srbije, na Lazarevu subotu, a uoči Cvetne nedelje pred Uskrs, grupa devojaka u narodnoj nošnji, ide od kuće do kuće, pesmom pozdravja domaćina i za svoj trud biva nagrađena jajima, sitnim novcem i poklonima. Lazarice su deo nasleđa starih Slovena, ali se sačuvao do danas.

Na periferiji Lebana grupa Lazarica tokom jučerašnjeg dana, na čelu sa Lazarom, zastaje pred svakom kućom, pevajući obredne pesme za plodnost , sreću i napredak.

‘’Dobro jutro ravni dvori’’, ori se iz grla Lazarica, od kojih nastarija ima 14, a najmlađa 3 godine. Ređaju se potom ’’Golub guče na jabuče’’, ‘’Dva se mladi ogleđuju’’, ‘’Orač ore ravno polje’’, ‘’Oj, ubave male mome’’ , ‘’Nišnu se zvezda niz vedro nebo’’.

- - - - - - - - - -

ЛАЗАРИЦЕ - код балканских Словена,
пролећни девојачки обред обилажења села и сеоских имања на Лазареву суботу
(срп. лазарице, лазарће, макед., буг. лазарки) - с циљем доприношења берићету и благодети у кући, летини на њиви и др. Свечано одевене учеснице обреда, на пример, у белим хаљинама или у традиционалној народној ношњи, обилазе сеоске куће играјући и певајући песме, којима изражавају благослове домаћинима, за шта добијају поклоне (jaja, брашно, прекру пу и др.). Извођењу обредне игре својствена je симболика, карактеристична за пролећно-летње девојачке обиласке: непрекидно кретање, "вијење", "кружење", који би требало да повољно утиче на летину, заметање плодова, ројење пчела.
На симболичком и функционалном
нивоу, обред има много тога заједничког с
обиласком краљица, који je познат и
Западним Словенима и западном делу јужнословенске територије, укључујући и
Србију; могућно je да имају заједничко
архаично порекло - развитак обреда лазарице из обредних игара краљице после сеобе Словена на Балкан и делимичне христијанизације обреда, што се испољава, пре свега, у називу обреда...

Словенска митологија
- енциклопедијски речник, .328

O sacuvanom obredu...
 
Традиције и ритуали везани за секс кроз историју Словена

ddcNuuH.jpg


Старе словенске традиције везане за секс су прилично контрадикторне,неке славе сексуалне слободе и повезаност са планетом Земљом,док су друге утемељене на идеји да је пожуда основни разлог за сво зло у свету.Ова контрадикција је у блиској релацији са двема религијама које су имале пресудан утицај на словенску културу,а то су паганизам и хришћанство.

Нудизам

98EMY59.jpg


Раније се није постављало питање да ли је примерено појавити се го у јавности,имајући у виду да се наго тело сматрало нормалном појавом код наших предака.Они су веровали да је одећа само нуспродукт цивилизације и да је голотиња блиско повезана са магијом и њиховом способношћу да се сједине са природом.То је дакле био саствани део ритуала.На пример,нага жена би кружила око колевке новорођеног детета како би истерала све демоне.

За време празника "Иван Купала",млади људи би одлазили у шуму у потрази за цветом папрати који цвета само тог дана.Па ипак,како се веровало цвет нисте млгли да нађете уколико имате одећу на себи,тако да су сви учесници одлазили у потрагу потпуно голи.Модерна наука је у међувремену доказала да ова биљка никада не цвета у правом смислу те речи,што очигледно указује на то каква је намера овог ритуала.

Оргије

ScVRxQ8.jpg


Неколико примера нам сведоче о томе да су масовне оргије биле део словенских прослава све до 16.века.Оне су се односиле најчешће на период после зиме,када се сматрало да сексуалне активности чисте душу човека,припремајући га за напоран рад у пољу.У оквиру ових сексуалних фестивала, мушкарци и жене би се купали заједно учествујући у ритуалним оргијама где би мушкарци симболично оплодили земљу,док би жене излагале своје гениталије ка небу призивајући кишу.Штавише,још један древни ритуал карактеристичан за поједине делове Русије,показује нам да су Руси одувек знали како да се забављају.Током вечери,обично се то дешавало за време празника,млади момци и девојке би се играли у мраку,тако да су ове игре готово неизбежно на крају резултирале сексуалним односом.

Древни Словени су у сексу видели срећу,игру,музику...што је био њихов начин да се повежу са природом.Бар до 12.века од прилике,када је Хришћанство почело да јача у словенским земљама,наметнувши нови поглед из сасвим другог угла на ванбрачни однос као грешан чин.Ово је био потпуни преокрет у односу на сексуалност код Словена,и та два контрадикторна гледишта могу се уочити у словенским земљама све до данас.

Блудница

AyNJ2vB.jpg


Израз "блудница" или ти жена слободнијег понашања,није увек имао негативну конотацију као што је рецимо то данас случај.Термин се први пут појављује негде у 7.веку и значио је да је жена још увек у потрази за иделним мужем.У 8.веку око ових жена се развијала сасвим другачија традиција у односу на савремену,што нам указује да наши преци нису имали апсолутно никаквих проблема са предбрачним сексом.Заправо,уколико је девојка била девица до пред сам брак,Шаман је био обавезан да је дефлорише дан пре венчања што се у оквиру словенских ритуала називало "девојачком купком". Изгледа да у оно време и није било толико лоше бити словенски маг.

То је од прилике време када је термин добио ново значење, јер је описивао све жене које су губиле невиност на тај начин.У периоду између 12.века и 17.века са све већим прихватањем хришћанске религије,термин "блудница" означавао је стриктно жену која има предбрачни секс,стављајући је у увредљив контекст.

Скопци

aEDFtS8.jpg


Хајде мало да скокнемо до 18.века у време када је контраверзна руска секта под именом "Скопци" тј. "Ушкопљеници" успоставила своје корене.Она је наиме већ у 19.веку достигла највишу тачку популарности,када је према неким изворима у њиховим ритуалима учествовало готово милион људи.Шта је занимљиво толико код ове секте?Израз "скопци" када се дословно преведе значи "кастрирани",а то прилично тачно описује смисао њиховог постојања.Они су били хришћански мистици који су веровали да сво зло на свету почиње од пожуде и да га морају превазићи како би постали чиста духовна бића,попут Адама и Еве пре првобитног греха.

Скопци су следили ту идеју у буквалном смислу.Сматрали су да је неопходно да се спасу од пожуде и греха на тај начин што би физички уклонили своје гениталије.Ритуал се одвијао у неколико фаза,и нису само мушкарци кастрирани,жене су такође учествовале у ритуалима.Њима су одстрањивани делови вагине,или чак обе дојке.То је рађено непрофесионално без икаквих анестетика,а забележено је и да су неки родитељи који су конвертирали у ову секту,укључивали своју децу у ритуал.

Последњи чланови секте "Скопци" евидентирани су 1970 године и од тада више нико није практиковао њихово учење.Изгледа да су потпуно престали да постоје углавном услед репресивних мера Совјетског Савеза који је сузбио њихово деловање.Искрено се надамо да ће тако и остати.
 
У ког једног Бога су веровали?

Па ја лично ценим у оног кога помиње Прокопије :

1e09d31b3c37.png


Традиције и ритуали везани за секс кроз историју Словена
Ко је аутор овг текста ? Ово су такве небулозе и глупости да то нема двапут
 
Poslednja izmena:
У ког једног Бога су веровали?

У РОДа, тј РОДину, РАД и РАДА су први божански пар.
То је исти онај праРОДитељ, који се код Египћана звао РАД или РА+д.
РОД ствара приРОДу, и све остало, он је први РОДитељ свега.
РОДА је његова птица, и стоји на једној нози, а та дугачка штап - нога се на саксонском зове такође РОД.
Дакле, РОД је исходиште свега....а од њега постају СТВАРОГ, ПЕРУН тј ПЕРАН јер је имао пера тј крила, и сва остала небеска бића.
СВАРОГ је у СТВАРИ СТВАРОГ, јер ствара, није никакакв сва-рог, већ СТВАР-ОГ као занимање.
....
Али како РОД није имао превише утицаја, тј није желео да се меша, у материјалну природу, Словени су се више бавили бићима нижег реда.
 

Back
Top