Kolko verujemo Bošnjacima i da koliko ih volimo ili ne volimo?

Koliko verujemo Bošnjacima, da li ih volimo ili ne volimo?

  • Verujem im, volim ih

    glasova: 5 16,7%
  • Ne verujem im, ne volim ih

    glasova: 6 20,0%
  • Ne verujem im mnogo, poštujem ih, niti ih volim niti ne volim

    glasova: 3 10,0%
  • Sa njima je najbolje biti razgraničen.

    glasova: 16 53,3%

  • Ukupno glasova
    30
Ta prica o prosvecivanju me podseca na recimo belgijske kolonijaliste koji su isto tako , po njihovim recima, "prosvecivali" u Kongu i pokusali da reintegrisu lokalno stanovnistvo bla bla.

Koga mi to da prosvecujemo i da li to znaci da ako ima neko nedovoljno samosvestan u odnosu na nas koga treba prosvetliti, onda ima i neko ko je iznad nas i ko bi nas trebao da "prosvecuje", jer smo u odnosu na njega mi nedovoljno samosvesni? Jer, ako prihvatis taj princip po kojem jedan narod sam sebi daje za pravo da nekog prosvecuje, jer smatra da je superiorniji (u bilo kom smislu) od nekog drugog naroda, onda ne bismo smeli ni da kritikujemo druge narode koji su isto tako dali sebi za pravo da prosvecuju, izmedju ostalog i nas.

To znači učenje zanata , snalaženja ... na žalost nisu se dali naučiti, i ostali su lak plen hohštaplera sa zapada , koji su od njih napravili amorfnu masu pogodnu za svaku manipulaciju

Radi se o iskustvu ... šta je znao jedan Alija Izetbegović o svetskoj politici , on je samo bio jedan fanatik koji je maštao o povratku okupatora koji je njegovoj kasti davao privilegije ... i tako se i ponašao, žrtvuj sve za rad povratka moje kaste i njenih privilegija
Šta zna purgeraj , trećerazredni službenici Austrija slani po kazni u južne pokrajine da mastiljaju po kancelarijama
Ili neki Šiptar , kojima je vrhunski domet bio upad na hrišćanski posed

Ono što ti pokušavaš svojim postovima ovde sugerisati je , tako na tom nivou ...nerazumevanje i pokvarenost

Želim ti laku noć i za ovakve razgovore treba poštovati sagovornika, a ti to ne zaslužuješ jer si pokvarena gnjida koja bi da iz ljudi izvalači najgore, pa čak i kad to ne postoji m tvoja pokvarenost to pokušava tako predstaviti
Loš ti je stil , i ne priliči forumu taj nivo odvratnosti
 
To znači učenje zanata , snalaženja ... na žalost nisu se dali naučiti, i ostali su lak plen hohštaplera sa zapada , koji su od njih napravili amorfnu masu pogodnu za svaku manipulaciju

Radi se o iskustvu ... šta je znao jedan Alija Izetbegović o svetskoj politici , on je samo bio jedan fanatik koji je maštao o povratku okupatora koji je njegovoj kasti davao privilegije ... i tako se i ponašao, žrtvuj sve za rad povratka moje kaste i njenih privilegija
Šta zna purgeraj , trećerazredni službenici Austrija slani po kazni u južne pokrajine da mastiljaju po kancelarijama
Ili neki Šiptar , kojima je vrhunski domet bio upad na hrišćanski posed

Ono što ti pokušavaš svojim postovima ovde sugerisati je , tako na tom nivou ...nerazumevanje i pokvarenost

Želim ti laku noć i za ovakve razgovore treba poštovati sagovornika, a ti to ne zaslužuješ jer si pokvarena gnjida koja bi da iz ljudi izvalači najgore, pa čak i kad to ne postoji m tvoja pokvarenost to pokušava tako predstaviti
Loš ti je stil , i ne priliči forumu taj nivo odvratnosti

Oh, znaci dosli smo na licne uvrede, sto ce reci da sam odnija pobijedu. Thanks mem :kpozdrav:hvala i dovidjenja.
 
Ma nema potrebe, uvek mogu i ovako da je izignorisem...

То је велика самоконтрола.

Самоконтрола на зонфић "Држим у фиоци стола на тераси моју последњу паклу цигарета коју никад нећу попушити до краја јер сам прекинуо".

Риспект.
 
То је велика самоконтрола.

Самоконтрола на зонфић "Држим у фиоци стола на тераси моју последњу паклу цигарета коју никад нећу попушити до краја јер сам прекинуо".

Риспект.

Nemam nikoga na ignoru, jel mi verujes. Posto, kad bih krenuo da pravim listu, ne bih mogao da se zaustavim.
 
Nemam nikoga na ignoru, jel mi verujes. Posto, kad bih krenuo da pravim listu, ne bih mogao da se zaustavim.

Да, тако ја не видим садржај на десетинама страница неких тема.

Али то није лоше, јер боље је видети Ништа него видети Терор Ништавила.
 
Kakve to ima veze sa Barjamom?
Nije Barjamom vec Bajrami :lol:

1580440146307.jpeg
 
Oh, znaci dosli smo na licne uvrede, sto ce reci da sam odnija pobijedu. Thanks mem :kpozdrav:hvala i dovidjenja.

Naravno, kada svodiš jednu priću na primitivnu propagandu, a ne doprinosiš bar malo razumevanju

Podlo ubacuješ insinuacije koje ne stoje , a onda se vređaš. Uvreda je i nekome lepiti da je nešto rekao što nije , Ako misliš da ti se to treba tolerisati, ne treba , pa je sasvim ok reći da je nešto pokvareno
 
Naravno, kada svodiš jednu priću na primitivnu propagandu, a ne doprinosiš bar malo razumevanju

Podlo ubacuješ insinuacije koje ne stoje , a onda se vređaš. Uvreda je i nekome lepiti da je nešto rekao što nije , Ako misliš da ti se to treba tolerisati, ne treba , pa je sasvim ok reći da je nešto pokvareno
Pazi ko prica.....
Ko svodi pricu na svoju propagandu....?
Ja stalno vidim ti to radis...
Ko se vredja pa brisu tudje postove, koliko ja vidim ti to radis...
O tome ko odlucuje sta je ok a sta pokvareno valjda je jasno iz prva dva reda ove poruke...

Dakle ili ste isti, ne znam sta je tip rekao, nisam citao, ili ste srozani na isto...okruzenjem u kojem se tako definise razgovor ili debata ili sta god mislili da radite, a radite samo propagandu svoju ili za svoje ili provokaciju za sebe ili za neki interes..
 
Ja se kladim umesto njega da jeste. Oprosti se od sto demona.
Pa nije ,lepo priznao čovek, što je i razumljivo jer je to drugi svet za njega , kao i za nas ovde ti Bošnjaci , muslimani , Albanci i sl . dobro ovi zadnji su poznati po tome što prodaju hleb i burek usred noći ,kad niko drugi ne radi .
To je recimo jedan čovek ,koga se sada niko ne seća ,al bio je čak i predsednik države pre ovog sada , iskreno i lepo rekao "Šta ja imam u Kragujevcu sa nekim Hrvatima , kako mogu da ih volim, ili mrzim , ne volim ,bilo šta ... kada sam ih video samo na ekskurziji u Kumrovcu i Sisku " .
Tako isto i mi iz ovih severnih delova Srbije nemamo neki tako blizak ,emotivni odnos prema bosanskim muslimanima , hercegovačkim ustašama , Aranutima i sličnim primercima ,jeste čuo sam da su strašni i da nas genodišu čim ustanu ujutro i popiju kafu ,al to je kao što smo čuli i za progon Hutsa i onih drugih u Ruandi .
Isto kao što su nas ovde hapsili , streljali ,vešali , bacali pod led,ukidali jezik ,pismo , škole,čak i menjali prezimena i sve ostalo loše , recimo Madjari , a za nekog iz Kaknja ili Kačanika to su španska sela i razumljivo uopšte ne gleda na Madjare na taj način .
 
Poslednja izmena:
Naravno, kada svodiš jednu priću na primitivnu propagandu, a ne doprinosiš bar malo razumevanju

Podlo ubacuješ insinuacije koje ne stoje , a onda se vređaš. Uvreda je i nekome lepiti da je nešto rekao što nije , Ako misliš da ti se to treba tolerisati, ne treba , pa je sasvim ok reći da je nešto pokvareno

Veze s vezom... dao sam sugestiju, izneo ono sto mislim, na tebi je bilo da potvrdis ili opovrgnes i izneses argumente u prilog, ali si ti odreagovala uvredama, sto ce reci da te je ocigledno pogodilo, jelte.
 
Poslednja izmena:
Pazi ko prica.....
Ko svodi pricu na svoju propagandu....?
Ja stalno vidim ti to radis...
Ko se vredja pa brisu tudje postove, koliko ja vidim ti to radis...
O tome ko odlucuje sta je ok a sta pokvareno valjda je jasno iz prva dva reda ove poruke...

Dakle ili ste isti, ne znam sta je tip rekao, nisam citao, ili ste srozani na isto...okruzenjem u kojem se tako definise razgovor ili debata ili sta god mislili da radite, a radite samo propagandu svoju ili za svoje ili provokaciju za sebe ili za neki interes..

Hajde da potrošim još par reči da te prosvetlim (ako je to moguće)

Celo moje delovanje ovde (potpuno amatersko) svodi se na to da objasnim tebi i sličnima da ovaj prostor ne može da izdrži nametnute obrazce , stereotipe i propagandu koja nam se nameće sa Zapada , a koju ti i tebi slični propagirate

Ovaj prostor ne razume crno i belo kako ga razume Zapad , ovde je sve nijansirano i sa crno/belim klišeima se nosi svaki pojedinac, a ne zajednice

Ovaj prostor ne trpi laž i ona isto pogađa i lažova i objekat laži

U tom obrazcu jedino se donekle snalaze hrvati zbog dugotrajne izloženosti tome, ali i surovosti koja je iskazana za vreme WWII - kako prolaziš ako nisi deo čopora .

Pa tako kada na te moje pokušaje razumevanja ovog prostora i pomirenja i kreiranja kakvog takvog života u miru (jer ovi prostori i ovi narodi to zaslužuju, suviše su se dugo borili da ovde opstanu, da bi tako napustili) neko uhvati i izvitoperi, svede na najprimitivnije nivoe (shodno svom poimanju) naravno da ću da ga nahranim onim čime zaslužuje ....a ti to često zaslužuješ , na žalost imoju, jer nije prijatno ni prosipati uvrede nekom šupljoglavom, ili podmuklom bizgovu sa druge strane tastature
 
Pa nije ,lepo priznao čovek, što je i razumljivo jer je to drugi svet za njega , kao i za nas ovde ti Bošnjaci , muslimani , Albanci i sl . dobro ovi zadnji su poznati po tome što prodaju hleb i burek usred noći ,kad niko drugi ne radi .
To je recimo jedan čovek ,koga se sada niko ne seća ,al bio je čak i predsednik države pre ovog sada , iskreno i lepo rekao "Šta ja imam u Kragujevcu sa nekim Hrvatima , kako mogu da ih volim, ili mrzim , ne volim ,bilo šta ... kada sam ih video samo na ekskurziji u Kumrovcu i Sisku " .
Tako isto i mi iz ovih severnih delova Srbije nemamo neki tako blizak ,emotivni odnos prema bosanskim muslimanima , hercegovačkim ustašama , Aranutima i sličnim primercima ,jeste čuo sam da su strašni i da nas genodišu čim ustanu ujutro i popiju kafu ,al to je kao što smo čuli i za progon Hutsa i onih drugih u Ruandi .
Isto kao što su nas ovde hapsili , streljali ,vešali , bacali pod led,ukidali jezik ,pismo , škole,čak i menjali prezimena i sve ostalo loše , recimo Madjari , a za nekog iz Kaknja ili Kačanika to su španska sela i razumljivo uopšte ne gleda na Madjare na taj način .

Svako dete iz iole pismene srpske porodice koja nije legla na titoističku rudu od detinstva je slušalo od starijih ili čitalo pesme o Sibinjanin Janku i znalo da je on bio Mađar koji se borio protiv Turaka i to furiozno.

Do PSR Mađari su zahvaljujući njemu u kolektivnu svest Srba bili utkani kao pozitivci što i jeste bilo tačno.
 
Svako dete iz iole pismene srpske porodice koja nije legla na titoističku rudu od detinstva je slušalo od starijih ili čitalo pesme o Sibinjanin Janku i znalo da je on bio Mađar koji se borio protiv Turaka i to furiozno.

Do PSR Mađari su zahvaljujući njemu u kolektivnu svest Srba bili utkani kao pozitivci što i jeste bilo tačno.
Viš da nemaš pojma , a to je ono što ja govorim u citiranom postu , ne zato što si glup nego jednostavno potičeš iz takve sredine koja dodira sa Madjarima nije imala , recimo Novi Sad , u to vreme još i znan kao Racka varoš i gotovo čisto srpski grad (ostali se naseljavaju tek kasnije )su Madjari topovima sa tvrdjave gotovo do temelja srušili (oko 90% zgrada srušeno i oko 50% stanovništva stradalo ) 1848. u vreme njihove pobune protiv Beča , a to je bio samo mali deo krvavog rata koji se tada vodio po celoj Šajkaškoj . Čak je i vojvoda Stevan Knićanin, Srbijanac sa svojim odredom iz Srbije došao da ratuje protiv Madjara , za šta je dobio i titulu od Cara , kao i vojvoda Šupljikac iz Pančeva zbog čije je vojvodske titule Car celu Šajkašku proglasio za vojvodstvo ili Vojvodinu kako se kasnije zvalo , isto kao nagrada za ratovanje protiv Madjara .
 
Poslednja izmena:
Viš da nemaš pojma , a to je ono što ja govorim u citiranom postu , ne zato što si glup nego jednostavno potičeš iz takve sredine koja dodira sa Madjarima nije imala , recimo Novi Sad , u to vreme još i znan kao Racka varoš i gotovo čisto srpski grad (ostali se naseljavaju tek kasnije )su Madjari topovima sa tvrdjave gotovo do temelja srušili (oko 90% zgrada srušeno i oko 50% stanovništva stradalo ) 1848. u vreme njihove pobune protiv Beča , a to je bio samo mali deo krvavog rata koji se tada vodio po celoj Šajkaškoj . Čak je i vojvoda Stevan Knićanin, Srbijanac sa svojim odredom iz Srbije došao da ratuje protiv Madjara , za šta je dobio i titulu od Cara , kao i vojvoda Šupljikac iz Pančeva zbog čije je vojvodske titule Car celu Šajkašku proglasio za vojvodstvo ili Vojvodinu kako se kasnije zvalo , isto kao nagrada za ratovanje protiv Madjara .
Živeo sam 5 godina u NS i znam sve te priče ali koliko se sećam Mađari su u toj revoluciji na kraju teško poraženi. Kasnije su uspeli da se povrate
i ukinu srpsko vojvodstvo ali su u konktretnom sukobu podvili rep opet zahvaljujući Rusiji ali i Nemcima. Srbi tada jesu značajno pripomogli.

Mađar Sibinjanin Janko postao je sinonim otpora Osmanlijama među Srbima i zato su oduvek videli Mađare kao saveznike u borbi protiv islamista. Ali nije mi nepoznato u kojoj su se meri zamerili Srbima iz Vojvodine.
 
Poslednja izmena:
Viš da nemaš pojma , a to je ono što ja govorim u citiranom postu , ne zato što si glup nego jednostavno potičeš iz takve sredine koja dodira sa Madjarima nije imala , recimo Novi Sad , u to vreme još i znan kao Racka varoš i gotovo čisto srpski grad (ostali se naseljavaju tek kasnije )su Madjari topovima sa tvrdjave gotovo do temelja srušili (oko 90% zgrada srušeno i oko 50% stanovništva stradalo ) 1848. u vreme njihove pobune protiv Beča , a to je bio samo mali deo krvavog rata koji se tada vodio po celoj Šajkaškoj . Čak je i vojvoda Stevan Knićanin, Srbijanac sa svojim odredom iz Srbije došao da ratuje protiv Madjara , za šta je dobio i titulu od Cara , kao i vojvoda Šupljikac iz Pančeva zbog čije je vojvodske titule Car celu Šajkašku proglasio za vojvodstvo ili Vojvodinu kako se kasnije zvalo , isto kao nagrada za ratovanje protiv Madjara .

Činjenica i jeste da smo se mi uvek stavljali na stranu Austrijanaca i to nije časniji deo naše istorije spram naših suseda, ali to je tako

Opet moraš priznati da je jedina sačuvana milenijumska kula - kod nas Gardoš upravo sačuvana od strane Srba
 
Činjenica i jeste da smo se mi uvek stavljali na stranu Austrijanaca i to nije časniji deo naše istorije spram naših suseda, ali to je tako

Opet moraš priznati da je jedina sačuvana milenijumska kula - kod nas Gardoš upravo sačuvana od strane Srba
Jeste , mislim ja ne gledam na Madjare kao na neprijatelje al činjenice su da oni stanovnicima ovog dela Srbije nisu ostali u lepom sećanju i to ne samo od Racije ,nego i od pre , dok recimo nemaju nikakva iskustva sa Muslimanima ili Šiptarima , čak ni sa Hrvatima iako ih je nekad bilo dosta preko u Petrovaradinu ,al ovde su bili što se kaže "na lancu " .
Konkretno najličniji primer mom ocu je muška familija iz Bačke , a ženska iz Zaječara i kada se venčavao za moju majku kojoj je otac bio Madjar , samo je njegova baba po ocu stara Novosadjanka imala primedbe u fazonu "jel nisi mogo naći neku našu " ,a onaj srbijanski deo familije je bio oduševljen , to im je bilo gotovo egzotika ,još je i vladalo bratsvo i jedinstvo tada polovinom sedamdesetih pa su ti mešani brakovi bili neki ideal .
Slično je kao što su recimo Vranjancima sinonim za najgore zlo Bugari ,a nekom Bosancu ili Ličaninu,pa i nama ovde su oni podjednako daleki ko Švajcarci i Čehoslovaci samo klošari .
 
Jeste , mislim ja ne gledam na Madjare kao na neprijatelje al činjenice su da oni stanovnicima ovog dela Srbije nisu ostali u lepom sećanju i to ne samo od Racije ,nego i od pre , dok recimo nemaju nikakva iskustva sa Muslimanima ili Šiptarima , čak ni sa Hrvatima iako ih je nekad bilo dosta preko u Petrovaradinu ,al ovde su bili što se kaže "na lancu " .
Konkretno najličniji primer mom ocu je muška familija iz Bačke , a ženska iz Zaječara i kada se venčavao za moju majku kojoj je otac bio Madjar , samo je njegova baba po ocu stara Novosadjanka imala primedbe u fazonu "jel nisi mogo naći neku našu " ,a onaj srbijanski deo familije je bio oduševljen , to im je bilo gotovo egzotika ,još je i vladalo bratsvo i jedinstvo tada polovinom sedamdesetih pa su ti mešani brakovi bili neki ideal .
Slično je kao što su recimo Vranjancima sinonim za najgore zlo Bugari ,a nekom Bosancu ili Ličaninu,pa i nama ovde su oni podjednako daleki ko Švajcarci i Čehoslovaci samo klošari .

Nije tema , ali već kad smo ušli u ta iskustva

Sad sam se setila da , recimo , moji koji su poreklom iz Ist Bosne , jedan deo je doseljeni iz CG (Vasojevići) drugi starosedeoci, čak i po prezimenu verovatno niže srpsko plemstvo pre dolaska Ottomana imali su otklon prema Škutorima , nekad je obrazac da se ukaže detetu da nije dobar bilo da je isti Škutor , Šokci su bili neko ko je bio benigni, muslimani neko ko je bio dalek i sa kim se ne "meša" a od svih Šiptar je bilo nešto najgore
 
Alija Izetbegović
Zanimljivo je da je Alija Izetbegovic koji je vec bio osudjen 1946 i robijao dve godine dakle kao registrovani neprijatelj naroda ,uspeo da duboko u komunistickom periodu mozda cak i za vreme Rankovica,da oformi brojnu organizaciju svojih sledbenika.Prema izjavi jednog od osudjenih procesu 1983 godine,SDB je saslusala 1200 lica - svedoka.Ta lica su mogla da budu samo sledbenici iste ideologije a koja su bila u kontaktu sa I.Izetbegovicem i njegovim saradnicima.Cak je uspeo da nastampa i svoju Islamsku deklaricu jos 1970 godine a da to nije bilo poznato Sluzbi.Cela SFRJ bila je policijska drzava a BiH je bila policijska drzava u policijskoj drzavi ali cak i u takvim okolnostima bilo je moguce organizovati tako brojnu grupu a da to ostane neprimeceno od onih ciji je posao bio da otkrivaju neprijatelje.
 
Jeste , mislim ja ne gledam na Madjare kao na neprijatelje al činjenice su da oni stanovnicima ovog dela Srbije nisu ostali u lepom sećanju i to ne samo od Racije ,nego i od pre , dok recimo nemaju nikakva iskustva sa Muslimanima ili Šiptarima , čak ni sa Hrvatima iako ih je nekad bilo dosta preko u Petrovaradinu ,al ovde su bili što se kaže "na lancu " .

U mojoj famili, meštanskom delu, nisu voleli ni Mađare, ni Hrvate.

Naravno, mnogo više Mađare, sa njima se bački Srbi "ne mirišu" poslednjih 150 godina.

A sa Hrvatima se ne mirišu od I svetskog rata, imali su loša iskustva sa njima, znali su kakav je to ološ, ipak su oni sa njima već bili u istoj državi.

Ali, to "nisu voleli" se nikad nije videlo u svakodnevnom životu sa njima (Mađarima).
 

Back
Top