Quantcast

Koliko znate o korišćenju fotografija sa interneta?

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
31.045
copyright.jpg

Postoje mnoge zablude u vezi autorskih prava vezanih za fotografije. Dok ih sa jedne strane pojedinci potpuno ignorišu, sa druge strane neki autori misle da za svako korišćenje njihovih fotografija trebaju da dobiju novčanu nadoknadu. Naravno, kao i uvek, istina je negde u sredini.

Samo zato što je neka fotografija na internetu ne znači da je ona i dostupna za besplatno korišćenje.

Korišćenje dela zaštićenih autorskim pravima (copyright) u komercijalne svrhe, za zaradu, iziskuje i nabavku/kupovinu licence za korišćenje.

Sa druge strane, postoji i "pošteno korišćenje" (fair use) za koje nije potrebna licenca niti materijalna nadoknada.

Pošteno korišćenje dela zaštićenog autorskim pravima, uključujući i upotrebu reprodukcija i kopija, u svrhe kao što su kritike, komentari, izveštavanje vesti, podučavanje (uključujući više kopija za upotrebu u učionici), stipendije, ili istraživanje, nije povreda autorskih prava.

Pri "poštenom korišćenju" copyright fotografije je potrebno dati "kredit" autoru, odnosno napisati ko je autor ili vlasnik autorskih prava ili postaviti link odakle je fotografija preuzeta.

Postoje i autorski radovi koji su u javnom vlasništvu (public domain) koji mogu slobodno da se koriste u bilo kakve svrhe bez ikakve nadoknade.

I šta sve to znači za nas ovde na forumu? Zavisi od teme. Ako samo pravimo foto albume-slikovnice, onda je to teško progurati kao "fair use". Kada su fotografije ilustracije teme gde izveštavamo, kritikujemo, komentarišemo ili podučavamo onda to potpada pod "pošteno korišćenje".

Kakav je vaš stav povodom ovog pitanja?

P.S. Gornje informacije su bazirane na medjunarodnim zakonima i godinama iskustva sa "copyright" materijalima a ne moraju da predstavljaju zvaničan stav ovog foruma.

~Kiki~

BUNTOVNA S RAZLOGOM
Poruka
518.024
Znači ti stojiš iza ove zavrzlame sa Slikovnicom a i drugim temama sa ličnim fotkama?

Sve fotke koje sam stavljala u Slikovnicu uzimala sam sa sajtova odakle je to dozvoljeno
https://www.piqsels.com
https://pixabay.com
https://kaboompics.com
https://www.freeimages.com itd...

Na svim tim fotkama postoji opcija : FREE DOWNLOAD

Fotografi kojima je to posao od koga žive, svoje fotke štite u potpunosti ili delimično - onemogućen desni klik, vodenim žigom preko cele fotke, ili potpisom na slici. Ako želite fotku da iskoristite za neki svoj projekat možete je platiti autoru i dobićete je bez žiga.

Na Fejsbuku pratim više stranih fotografa, njihove slike nikada nisam koristila ovde, ali se sećam da je jednom jedan od pratilaca pitao autora da li sme određenu fotku da iskoristi za nešto, odgovorio mu je da sme samo da ne kropuje deo fotke gde je ime fotografa.

Ti si očigledno protiv Slikovnica, jer ja ne vidim unfair-use fotki koji su u public domainu na Slikovnici.

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
31.045
Fotografi kojima je to posao od koga žive, svoje fotke štite u potpunosti ili delimično - onemogućen desni klik, vodenim žigom preko cele fotke, ili potpisom na slici. Ako želite fotku da iskoristite za neki svoj projekat možete je platiti autoru i dobićete je bez žiga.
samo zato što nema vodeni žig ne znači da je slobodna za korišćenje. Obično fotograf uz fotografiju napiše da je copyright, ili samo stavi simbol ©. Na dosta sajtova gde se neka fotografija koristi postoji uz nju upozorenje da su autorska prava možda zaštićena.

ETA: Mnogo veći problem je što se slike kopiraju sa jednog na drugi sajt i izgubi se informacija o autoru i nosiocu autorskih prava.

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
31.045
Ti si očigledno protiv Slikovnica, jer ja ne vidim unfair-use fotki koji su u public domainu na Slikovnici.
Bez obzira kakav je moj stav po tom pitanju, nije moje da to odlučujem niti sam u tome učestvovao. U uvodnom postu sam naglasio da su slike iz public domain-a dopuštene za nesmetano korišćenje.

A ko će da proverava da li je svaka postavljena slika za javnu upotrebu (public domain)?

~Kiki~

BUNTOVNA S RAZLOGOM
Poruka
518.024
samo zato što nema vodeni žig ne znači da je slobodna za korišćenje. Obično fotograf uz fortgrafiju napiše da je copyright, ili samo stavi simbol ©. Na dosta sajtova gde se neka fotografija koristi postoji uz nju upozorenje da su autorska prava možda zaštićena.

Mislim da sam bila jasna odAkle sam fotke uzimala. Valjda bi autor pre jurio sajt koji je njegovu fotku stavio kao public domain a ne mene kao nekoga ko je koristio mogućnost koju taj sajt pruža?
I još jednom: FREE DOWNLOAD, FREE FOR COMMERCIAL USE, NO ATTRIBUTION REQUIRED!!!

free.png

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
31.045
Mislim da sam bila jasna odAkle sam fotke uzimala. Valjda bi autor pre jurio sajt koji je njegovu fotku stavio kao public domain a ne mene kao nekoga ko je koristio mogućnost koju taj sajt pruža?
I još jednom: FREE DOWNLOAD, FREE FOR COMMERCIAL USE, NO ATTRIBUTION REQUIRED!!!

Pogledajte prilog 1039914
Komentarisao sam u globalu a ne specifično na tvoje postove.
Očigledno si svesna zaštite autorskih prava i trudiš se da ih ne prekršiš, Ali, ko će da nadgleda sve druge fotografije koje se postavljaju? A usput, neko bi trebao da proveri i tvoju da je u public domain-u umesto da ti veruje na reč.
S tim u vezi, u nekoj takvoj potencijalnoj temi bi svaki postavljač morao da dokumentuje odakle je skinuo fotku pri čemu je imao obavezu da proveri da li je u public domain-u. A onda bi moderator tog foruma morao svaku postavljenu fotku da proveri i ako ustanovi prekršaj da kazni postavljača?

~Kiki~

BUNTOVNA S RAZLOGOM
Poruka
518.024
Komentarisao sam u globalu a ne specifično na tvoje postove.
Očigledno si svesna zaštite autorskih prava i trudiš se da ih ne prekršiš, Ali, ko će da nadgleda sve druge fotografije koje se postavljaju? A usput, neko bi trebao da proveri i tvoju da je u public domain-u umesto da ti veruje na reč.
S tim u vezi, u nekoj takvoj potencijalnoj temi bi svaki postavljač morao da dokumentuje odakle je skinuo fotku pri čemu je imao obavezu da proveri da li je u public domain-u. A onda bi moderator tog foruma morao svaku postavljenu fotku da proveri i ako ustanovi prekršaj da kazni postavljača?

Mito ajde ne komplikuj. Kod tebe je uvek zašto da bude prosto kad može komplikovano.

Ako je Krstarica ili neko iz administracije zaista zabrinut za kršenje autorskih prava, mogla je na Slikovnici da se stavi
lista sajtova sa public domain fotkama i zamoliti da se fotke uzimaju odatle. Prosto! Misliš da ljudi to ne bi koristili?
Neki i ne znaju za te sajtove, bili bi srećni.
Link fotke će reći odakle je fotka, a i ako je potrebna neka provera, metodom slučajnog uzorka se to uradi.

Uostalom, na Svaštari je 5 modova a nemate nikakva posla, pa radite malo :malav: .

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
31.045
Mito ajde ne komplikuj. Kod tebe je uvek zašto da bude prosto kad može komplikovano.
:)
Uostalom, na Svaštari je 5 modova a nemate nikakva posla, pa radite malo :malav: .
:)

Ako je Krstarica ili neko iz administracije zaista zabrinut za kršenje autorskih prava, mogla je na Slikovnici da se stavi
lista sajtova sa public domain fotkama i zamoliti da se fotke uzimaju odatle. Prosto! Misliš da ljudi to ne bi koristili?
Neki i ne znaju za te sajtove, bili bi srećni.
Link fotke će reći odakle je fotka, a i ako je potrebna neka provera, metodom slučajnog uzorka se to uradi.
odličan konstruktivan predlog. Možda će ga neko iz administracije videti i komentarisati.

Duki Lu

Elita
Poruka
20.738
Zakon o zaštiti autorskih prava nije od juče, to su urednici znali i trebalo je blagovremeno reagovati.

Ako već pričamo o fogografiji, isto se odnosi i na postavljanje linkova sa yt kanla.
Većina muzičkih kllpova je prekršaj autorskih prava, osim ako nisu uzeti sa oficijelnog sajta, o čemu mi korisnici ne vodimo računa.
Ti, Mito, to znaš, insistirao si na pisanju naziva pesme i izvođača ispod linka, znaš da će biti obrisan sa Jutjuba.
Šta ćemo u vezi toga?
Tekstovi preuzeti sa raznih sajtova, postavljaju se kao uvodna tema bez navođenja izvora, štaviše, prenosioca teksta mrzi da ga malo uredi ( skine bold, prilagodi font..skine one preuzete oznake 'uredi' i sl) a forum ima alate za to.
Ti si svedok koliko puta sam reagovala na takve pojave.
Sada se napravio hirurški rez, teme sa pitanjima u vezi toga ekspresno se zaključavaju, stvara se tenzija koja se prosto oseti bilo gde da pišeš.
Eto, ja u svom stilu, a ti razmisli.

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
31.045
Ako već pričamo o fogografiji, isto se odnosi i na postavljanje linkova sa yt kanla.
Većina muzičkih kllpova je prekršaj autorskih prava, osim ako nisu uzeti sa oficijelnog sajta, o čemu mi korisnici ne vodimo računa.
Ne, nije ni približno isto. Jutub vodi računa o autorskim pravima i ako su inicijalno prevideli pa kasnije dobili prijavu, oni takav sadržaj mogu i da obrišu (jedan od razloga za pokidane linkove)

Postavljači (autori) na jutubu imaju opciju da blokiraju sadržaj u odredjenim regionima kao i da blokiraju puštanje video van jutub kanala. Videla si sigurno takve poruke i ovde

Sve u svemu, linkovanje jutub videa ne krši autorska prava.

Tzar

Elita
Poruka
15.066
YT video se ne postavlja ovde, nego link na taj video na yt. To nije isto.
I yt vise i ne juri za takve stvari da kaznjava nekog, nego mu monetarizuje video. Uzmu mu sve pare od reklama koje bi mogao da dobije.
Jedino ako pravis lajvove na yt, gde ti izvodis tudju muziku onda mozes da dobijes zabranu da pravis dalje lajvove dok to ne resis ili uklonis video.
Zato sad rade lajvove na IG ili face-u.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.