Koliko zecica moze da rodi jedna zecica?

Poprilicno, mislim da je nasima najveci nakot bio desetak komada, ako te brine prostor onda znaj da majka sa zecicima moze fino da zivi i u metar sa pola metra, ali ako je i zajkan unutra sa njima najcesce ce pobiti zecice pa treba da imas dva odvojena prostora za njih (dva kaveza, dva boksa)...
Pozdrav :cool:
 
Malo je nezgodna ta prodaja, mi nismo prodavali ni kad samo imali po 50-ak komada, cuvali smo ih iz ljubavi a i zecetine kad zatreba, sumnjam da ces se obogatiti tim poslom, a meso je stvarno prva liga pogotovo u gulasima, paprikasima... a prosek zecica ti je odlican, sve preko 4-5 za uzgajivaca je super, sve dok ih cuva od zajkana dok su mali!
Pozdrav :cool:
 
Zec ili kunić?

Kroz razgovor s ljudima uočio sam da se često brkaju nazivi "kunić" i "zec", pa najprije da objasnimo koja je razlika između kunića i zeca.
Iako naizgled izgledaju isto, radi se o potpuno dvije različite životinje.



Divlji zec
Divlji zec živi u nastambama iznad zemlje, vrlo je plah, te ima duže uši i stražnje noge od kunića. Parenje ovisi o vremenskim prilikama, a može početi i već u februaru i traje cijelu godinu. Zečica nosi 42 dana i okoti 2-4 mlada. Mladi zec se može pripitomiti, ali uvijek zadržava svoju izrazitu plahost. Zečevi se rađaju s već potpuno razvijenim dlačnim pokrivačem, dok se kunići rađaju potpuno goli, slijepi i ovisni o majci.

Kunići mogu biti divlji i pitomi.

Divlji kunići
Divlji kunići žive u prirodi u nastambama koje sami iskopaju ispod zemlje. Sitnije su građe od zeca, znatno pitomiji, spretniji, a prema nekima i inteligentniji (vjerojatno zato što se lakše pripitomljavaju). Uši su mu kraće od glave. Mase je oko 2kg. Razmnožava se tijekom cijele godine. Ženka se pari 5-7 puta godišnje, od februara do septembra. Nosi 30-31 dan, u svakom okotu ima 4-12 mladih. Iako je jako sličan zecu, ne može se s njim pariti.
Pitomi kunić se zove ono što vi držite u kavezima i isti je kao i divlji. :hvala:
 
Ma znam ja to ali narodski se kaze zec, iako je kunic pravilnije, ali objasnjavati to stalno ljudima je dosadno i zamorno, naucio sam to iz iskustva oko mesanja cverglana i manica, bika i vola... dosadilo mi vise pa je lakse ici sa masom!
Pozdrav :cool:

Ne. Zec i kunic NIJE ISTA VRSTA!

Zenke ne nose isto vreme mlade i vrlo se tesko ukrstaju.

Samo LICE jedna na drugu (vrste).


Kunic (zeca nije moguce drzati u kavezu) koti od 3 -10 mladih.

Mozes racunati na prosek 6 mladih po kocenju.

Sve zenke koje okote manje od 6 mladih treba odmah eliminisati iz zapata.

Naravno, zavisi puno i od muzjaka.

Muzjak NE SME skakati na vise zenki u toku jednog dana.

Dok su zenke skotne moraju stalno imati dovoljno hrane i (ciste) VODE.

Kunici piju mnogo vode, pogotovo ako se ne hrane zelenisem.

Muzjaci ne smeju biti sa zenkama dok se ove kote.


PS. Bik i vo su ISTA VRSTA. Jedina razlika je u tome sto vo nema jaja, a bik ima.
 
Poslednja izmena:
Malo je nezgodna ta prodaja, mi nismo prodavali ni kad samo imali po 50-ak komada, cuvali smo ih iz ljubavi a i zecetine kad zatreba, sumnjam da ces se obogatiti tim poslom, a meso je stvarno prva liga pogotovo u gulasima, paprikasima... a prosek zecica ti je odlican, sve preko 4-5 za uzgajivaca je super, sve dok ih cuva od zajkana dok su mali!
Pozdrav :cool:

Postovani moj prijatelju Lomnice, u danasnjoj Srbiji nista ne stima osim - kukanja!

Ako drzava ne organizuje otkup i placanje - drugi niko nije kadar.

U kapitalizmu to malo drugacije funkcionise.

Meso kunica je CENJEN IZVOZNI ARTIKL! I koza takodje.

Samo, treba neko da organizuje otkup, klanje, pakovanje (ah, to je bolna tacka!) skladistenje, prodaju...

A taj neko nije drzava nego neki promucuran pojedinac (ili par njih)

Tu se MOGU zaraditi lepe pare!

Naravno, ne od 50 kunica nego od par hiljada...

Najlakse je nista ne raditi, samo sedeti i kukati: "To se ne isplati!"
 
Poslednja izmena:
Sve te razumem i ZNAM da nije isto zec i kunic, imao sam i jedne i druge, gajio kunice godinama (do skoro) a zeceve mi cale donosio kad bi nalazio male po livadama pri kosidbi, interesantno da sam jednog dugonogog fino pripitomio tako ali... ode!
A znam i da nema vajde od kukanja, ja sam imao jedno vreme 50 kunica u stali zajedno sa jos nekom sitnom stokom jer nisam mogao da napravim posebnu halu za njih, da mi je neko garantovao da ce mi otkupljivati npr 300-400-500kg mesa mesecno po nekoj cifri od npr 2 eura naravno da bi mi se isplatilo i cuvanje i rasplod i izgradnja novih"kapaciteta"... ali sipak, zato ih cale razdavao/poklao jesenas, dosadili mu vise i sad presao na Alpske koze i pojacao malo interes za pcele koje je malo bio zapostavio i smanjio takodje broj.
Pozdrav :cool:
 
Sve te razumem i ZNAM da nije isto zec i kunic, imao sam i jedne i druge, gajio kunice godinama (do skoro) a zeceve mi cale donosio kad bi nalazio male po livadama pri kosidbi, interesantno da sam jednog dugonogog fino pripitomio tako ali... ode!
A znam i da nema vajde od kukanja, ja sam imao jedno vreme 50 kunica u stali zajedno sa jos nekom sitnom stokom jer nisam mogao da napravim posebnu halu za njih, da mi je neko garantovao da ce mi otkupljivati npr 300-400-500kg mesa mesecno po nekoj cifri od npr 2 eura naravno da bi mi se isplatilo i cuvanje i rasplod i izgradnja novih"kapaciteta"... ali sipak, zato ih cale razdavao/poklao jesenas, dosadili mu vise i sad presao na Alpske koze i pojacao malo interes za pcele koje je malo bio zapostavio i smanjio takodje broj.
Pozdrav :cool:

Lomnice zapamti ovo: NEMA NI JEDNOG DOBROG POSLA KOJI SE LOSOM ORGANIZACIJOM NE MOZE UPROPASTITI I NEMA NI JEDNG LOSEG POSLA KOJI SE NE MOZE DOBROM ORGANIZACIJOM UNAPREDITI!

Tata ti je napravio dobar izbor: Alpske koze su lake za gajenje, ne zahtevaju mnogo, lako se prodaje i meso i mleko, a pcele, odnosno med je uvek bio prvorazreni artikal za prodaju jer se moze dobro cuvati i prodati u pravom momentu.

Tvoj tata RAZMISLJA sto je najbitnije. (Mnogi nemaju taj dar)
 
Prike MORA se necim dopunjavati budzet jer je poljoprivreda kod nas neprofitna, pravis gubitke kad bi sve pretvorio u pare, sreca pa je bar zemlja nasa i ne kupujemo hranu za stoku, pa na kraju bar puknes pare ali imas uvek sveze meso, mleko, jaja, med, povrce, voce... i bolje da razmislja da li mu se isplati jos uvek nesto i svake godine gleda sta je sad"in"a sta je postalo prezasiceno i neisplativo nego da sedi i kuka kako se nema (a ne radi se ili se radi mizerno) ili sece prste pred vladom!
Pozdrav :cool:
 
Evropski divli zec (Lepus Europeus) pocinje parenje u februaru-martu s tim da jedna zecica moze da se koti i do 6 puta od februara do oktobra. Nosi 42 dana. Donosi od 2 do 4 mladih, kao sto je vec pisano skroz odlakanih i sa razvijenim culom vida.

Zecice koti u nekoj njivi ili livadi, ne kopa jamu vec su zecici na otvorenom. Cesto se desava da nastradaju zbog vremenskih nepogoda. Iz legla retko odraste vise od jednog do dva mlada.

Dok su mali posecuje ih par puta dnevno samo da ih podoji i udaljava se da ne bi ostavila trag grabljivicama. Zecici brzo rastu i mogu sami da se snalaze vec posle mesec dana. Cak oni koji su okoceni u aprilu vec u septembru mogu da donesu na svet svoje potomstvo.
 

Back
Top