Koliko vremenski mogu da se koriste auto gume?

Pa nije išao uz moj auto ali je išao uz i20. Set sam kupio pre 5-6 godina do tada je stajao konzerviran negde potpuno nov.
Brate, 6 godina je optimalan rok za trajanje guma, 10 maksimalan. Posle toga pocnu da se razlazu, i imas gumu spolja nova a moze svakog momenta da se raspadne u voznji. Pogotovo konzervisane, ko zna gde su cuvane.
Ti si kamikaza, vozis tempiranu bombu na tockovima. Bolja je (sigurnija) nova Tigar nego taj otpad koji imas na autu.
 
Brate, 6 godina je optimalan rok za trajanje guma, 10 maksimalan. Posle toga pocnu da se razlazu, i imas gumu spolja nova a moze svakog momenta da se raspadne u voznji. Pogotovo konzervisane, ko zna gde su cuvane.
Ti si kamikaza, vozis tempiranu bombu na tockovima. Bolja je (sigurnija) nova Tigar nego taj otpad koji imas na autu.
Moja 12 godina stara ....znaci covek da uzme jednu motku za prethodnog vlasnika i da ga bije i bije .....stare gume ...imaju one saru ,nije puno vozeno na njima ,ali staro brate ...
 
Problem kod "starih" guma je što se očigledno slabo voze i izdeformišu vremenom od težine automobila. Sirotinja ima jedan komplet guma zimskih koje voze dok se ne raspadnu. Moje gume imaju bjuti tretman svakih 6 meseci i period odmora tj regeneracije. To je već za posebnu temu o gumama a ne ovde gde se samo spamuje šta si, ko si, koliko si itd. Pojavio se i stručnjak da odredi koliko gume mogu da traju hehe 🤗
 
Poslednja izmena:
Izvadim sve kamenčiće, dobro ih operem blagim šamponom i isperem, osušim par dana, odnesem na frušku goru gde su ruže vetrova fantastične, naprskam komplet sredstvom za čuvanje guma, stavim u prozračno potkrovlje suvo i tamno položeno, smanjim pritisak u gumama. Dodatno pokrijem novinama i ušuškam. Povremeno im puštam klasičnu muziku. I gume ko nove svake godine.

Fabrički su balansirane nikada dirane.

Kako da prepoznate gumu kojoj ističe rok trajanja?

Postoje dva načina a to su:
1) vidno ispucala i truljava spolja.
2) trese prilikom vožnje jer je karkas popustio tj istrulio.

Taj period eksploatacije i životni vek zavisi od dva faktora:
1) pravilne upotrebe (težina vozila, namena, brzina, godišnje doba)
2) kvalitet puteva kojima se vozi.
3) proizvođač guma i sam kvalitet ugrađenih materijala.
 
Problem kod "starih" guma je što se očigledno slabo voze i izdeformišu vremenom od težine automobila. Sirotinja ima jedan komplet guma zimskih koje voze dok se ne raspadnu. Moje gume imaju bjuti tretman svakih 6 meseci i period odmora tj regeneracije. To je već za posebnu temu o gumama a ne ovde gde se samo spamuje šta si, ko si, koliko si itd. Pojavio se i stručnjak da odredi koliko gume mogu da traju hehe 🤗
Ove sto imam nisu izdeformisane nego su stare jednostavno ,nema tu vise pomoci ...nego zamena.
 
Izvadim sve kamenčiće, dobro ih operem blagim šamponom i isperem, osušim par dana, odnesem na frušku goru gde su ruže vetrova fantastične, naprskam komplet sredstvom za čuvanje guma, stavim u prozračno potkrovlje suvo i tamno položeno, smanjim pritisak u gumama. Dodatno pokrijem novinama i ušuškam. Povremeno im puštam klasičnu muziku. I gume ko nove svake godine.
:pljus:
 
Izvadim sve kamenčiće, dobro ih operem blagim šamponom i isperem, osušim par dana, odnesem na frušku goru gde su ruže vetrova fantastične, naprskam komplet sredstvom za čuvanje guma, stavim u prozračno potkrovlje suvo i tamno položeno, smanjim pritisak u gumama. Dodatno pokrijem novinama i ušuškam. Povremeno im puštam klasičnu muziku. I gume ko nove svake godine.

Fabrički su balansirane nikada dirane.

Kako da prepoznate gumu kojoj ističe rok trajanja?

Postoje dva načina a to su:
1) vidno ispucala i truljava spolja.
2) trese prilikom vožnje jer je karkas popustio tj istrulio.

Taj period eksploatacije i životni vek zavisi od dva faktora:
1) pravilne upotrebe (težina vozila, namena, brzina, godišnje doba)
2) kvalitet puteva kojima se vozi.
3) proizvođač guma i sam kvalitet ugrađenih materijala.
Max 10g je krajnja granica taman da stoje negde na lageru..Ne sme da ti prodaju gume starije od 5g ..
 
rotacija giphy.gif


Napomena moderatora:

Ova tema je nastala izdvajanjem postova iz teme ''Slike i opisi automobila posetilaca foruma''
 
Meni bas naisao krug kupovine guma.

Pred zimu set u 15" Continental za Megana, sad na leto set 17" Sava i 2kom Goodyear 16" za Touran, a za zimu moram set zimskih za Tourana.

Jbg, ne umem da vozim.

Inace, u vreme one bede pre 20ak godina imali smo na autu polovne gume, Firestone, sara top, i na oko top, ali stare 10ak godina. Onda je odjednom auto poceo da trese. Iz tih starih guma su izadle zice po bokovima i deformisao se bocni zid. Toliko o tome da stare gume nesto vrede.
 

Back
Top