Koliko vam traje baterija na lap topu?

Wizzzz

Aktivan član
Poruka
1.057
Pozz svima... Kao sto tema kaze ovde cemo pisati koliko nam dugo traje baterija na lap topu...
Da pocnem ja prvi :)
DELL 500
Intel celeron 540 1.86 GHz
3Gb ddr2 ram-a 800 MHz
Intel gma 965
Hittachi hdd 220 Gb
Baterija mi traje oko sat vremena sa ovom mojom konfiguracijom u windows 7 32 bit-a...
 
Najveci neprijatelj baterija je toplota, li-ion baterije imaju svoj vek trajanja a on je 2-3 godine (od datuma proizvodnje) ili 300-500 punjenja-praznjenja.
li-ion nije pozeljno isprazniti do kraja, a najsporije gube kapacitivnost na nekih 40%
Dugotrajno odrzavanje baterije punom (na punjacu) smanjuje joj zivotni vek
Litijum-jonske baterije mnogo bolje podnose više delimičnih punjenja i pražnjenja nego jedno potpuno.

Evo i grafikon sta radi toplota i 100% napunjenost
praznjenje_baterije.jpg
 
Poslednja izmena:
Problem kod smanjenja trajnosti baterija laptopova je to što napajanje uvek krade od baterije napajanje, tako da je najbolje izvaditi je ako je laptop uvek na punjaču, ako vam nekada znači autonomija rada baterije... Dugo sam bio u zabludi da kada se napuni baterija prebaci na čisto napajanje sa punjača, nije tako...
 
Sve njih vreme gazi i gube kapacitivnost. Mislim ako si je vec koristio, da nije dobro da stoji.... ali je opet i to bolje nego da je drzis na punjacu non-stop i vecoj tem.
Proizvodjaci ih stave na 40% jer je tako najbolje da stoje duze vreme... pa je na nekih 15-20 dana opet malo dopunis i koristis
 
Rekoh ti, bolje je da je napunis 40% i skines (kad vec koristis punjac) pa za nekih 15-20 dana opet malo koristis i opet napunis 40% ali sve one kako vreme otice gube kapacitivnost.
A problem je i temperatura, ima gore grafikon. A laptop se i sam greje, znas koliko, Stoga je bolje da je skidas i povremeno koristis. Ali samo nemoj predugo da je drzis nekoriscenu
 
Rekoh ti, bolje je da je napunis 40% i skines (kad vec koristis punjac) pa za nekih 15-20 dana opet malo koristis i opet napunis 40% ali sve one kako vreme otice gube kapacitivnost.
A problem je i temperatura, ima gore grafikon. A laptop se i sam greje, znas koliko, Stoga je bolje da je skidas i povremeno koristis. Ali samo nemoj predugo da je drzis nekoriscenu

Da najbolje na 40% napunjenu ako je već ne koristiš. Unutrašnja temperatura baterije na 100% je preko 45 stepeni, zato i ne valja da ga stalno držiš na kablu dok je baterija unutra.
 
Kada sam kupio lap top baterija mi je trajala oko 3 sata... Sada posle 2 godine jedva 65 minuta... Btw Lap top mi je koristi mladji brat, a on nijednom nije odvojio bateriju dok je lap top prikljucen ac adapterom :dash: ... Lik prosto nece da shvati da baterija 100% puna i adapter ne idu zajdno... Tako lap dobija vise napona i onda se vise pregrejava...
 

Back
Top