Milojko bre
Primećen član
- Poruka
- 678
Ovom temom bih dodirnuo upravo jedno od kljucnih pitanja, koje muci mnoge ljude danas u Srbiji i opravdava neke postupke pojedinaca, a to je sta je to sto bi trebalo jednog prosecnog gradjanina da motivise na lojalnost drzavi i njenim zakonima. Cime nasa drzava uopste opravdava svoje postojanje i pravo za naplatu poreza? Sta ta drzava pruza svojim stanovnicima zauzvrat?
Evo recimo jedne skolske definicije drzave sa Wikipedije
Држава
Из Википедије, слободне енциклопедије
Појам државе се може дефинисати по међународној и унутрашњој улози. На међународном нивоу држава је суверено тело. Суверенитет чине дефинисане и међународно признате границе и потпуна власт државе на тој територији (као и становништво које стално насељава територију државе). Када територија не испуњава те основне услове она постаје неуспела држава. Пример неуспеле државе је Сомалија, где не постоји власт која има суверентитет над територијом окруженом границама.
Две најзаступљеније теорије на нашим просторима о унутрашњој улози државе су:
1.Држава је апарат за принуду. По овој теорији држава постоји да би осигурала да свако испуни своје законске обавезе, као што су исплата дугова, поштовање приватне својине итд.
2.Држава испуњава принципе друштвеног уговора. Друштвени уговор је подразумевани уговор између сваког појединца и државе. Отац овог израза је Жан Жак Русо. Друштвени уговор се заснива на томе да држава треба да заштити природна права сваке особе. Природна права су право на живот, право на слободу и право на имовину. У замену за ту заштиту, свака особа мора да испуњава одређене дужности према држави, као што је плаћање пореза. Оваква идеја улоге државе у друштвеном уговору је прихваћена у свим западним демократијама.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uz sve ovo, ja bih jos bio slobodan da dodam i svoje vidjenje, a to je upravo to da bi drzava za uzvrat morala svojim gradjanima da pruzi punu sigurnost na bezbedosnom planu, u odbrani kako od potencijalnog neprijatelja spolja, tako i od kriminalnih elemenata unutrasnjom bezbednoscu.
Takodje jedna zdrava drzava bi trebalo da pored prava na zivot, slobodu i imovinu, takodje garantuje svakom pojedincu zastitu njegovih osnovnih zakonskih prava, efikasnim sprovodjenjem postojecih prihvacenih zakona, odnosno da obezbedi efikasnu zastitu od svake vrste nepravde koja mu moze biti eventualno naneta protivzakonitim delovanjem od strane drugog pojedinca, organizovane grupe ili neke institucije (brzim i efikasnim pravosudnim sistemom) u koji ce u svako doba moci da se pouzda.
E sada ja bih pitao sve forumase, KOJE USLOVE I STA OD SVEGA GORE NAVEDENOG UOPSTE ISPUNJAVA REPUBLIKA SRBIJA KAO DRZAVA, ODNOSNO NJENA VLAST U POSLEDNJIH 25 GODINA?
Odgovor na ovo pitanje inace objasnjava stanje opsteg rasula i gradjanske nediscipline u narodu poslednjih 25 godina, a samim time i aktuelnih politicara koji su takodje proizasli od istog i sastavni su deo tog naroda.
Sta nas je uopste navelo da postanemo takvi i kako izaci iz ovog "Vrzinog kola"???
Kakva nam je vlast zapravo potrebna i da li su Srbi uopste dovoljno "zreli" za visepartijski sistem, s obzirom na dogadjaje koji su nas u proslosti dovodili do medjusobne nesloge, mrznje i zavade delovanjem sukobljenih partija?
Kada su i u kojoj situaciji Srbi u svojoj istoriji bili slozni?
Evo recimo jedne skolske definicije drzave sa Wikipedije
Држава
Из Википедије, слободне енциклопедије
Појам државе се може дефинисати по међународној и унутрашњој улози. На међународном нивоу држава је суверено тело. Суверенитет чине дефинисане и међународно признате границе и потпуна власт државе на тој територији (као и становништво које стално насељава територију државе). Када територија не испуњава те основне услове она постаје неуспела држава. Пример неуспеле државе је Сомалија, где не постоји власт која има суверентитет над територијом окруженом границама.
Две најзаступљеније теорије на нашим просторима о унутрашњој улози државе су:
1.Држава је апарат за принуду. По овој теорији држава постоји да би осигурала да свако испуни своје законске обавезе, као што су исплата дугова, поштовање приватне својине итд.
2.Држава испуњава принципе друштвеног уговора. Друштвени уговор је подразумевани уговор између сваког појединца и државе. Отац овог израза је Жан Жак Русо. Друштвени уговор се заснива на томе да држава треба да заштити природна права сваке особе. Природна права су право на живот, право на слободу и право на имовину. У замену за ту заштиту, свака особа мора да испуњава одређене дужности према држави, као што је плаћање пореза. Оваква идеја улоге државе у друштвеном уговору је прихваћена у свим западним демократијама.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uz sve ovo, ja bih jos bio slobodan da dodam i svoje vidjenje, a to je upravo to da bi drzava za uzvrat morala svojim gradjanima da pruzi punu sigurnost na bezbedosnom planu, u odbrani kako od potencijalnog neprijatelja spolja, tako i od kriminalnih elemenata unutrasnjom bezbednoscu.
Takodje jedna zdrava drzava bi trebalo da pored prava na zivot, slobodu i imovinu, takodje garantuje svakom pojedincu zastitu njegovih osnovnih zakonskih prava, efikasnim sprovodjenjem postojecih prihvacenih zakona, odnosno da obezbedi efikasnu zastitu od svake vrste nepravde koja mu moze biti eventualno naneta protivzakonitim delovanjem od strane drugog pojedinca, organizovane grupe ili neke institucije (brzim i efikasnim pravosudnim sistemom) u koji ce u svako doba moci da se pouzda.
E sada ja bih pitao sve forumase, KOJE USLOVE I STA OD SVEGA GORE NAVEDENOG UOPSTE ISPUNJAVA REPUBLIKA SRBIJA KAO DRZAVA, ODNOSNO NJENA VLAST U POSLEDNJIH 25 GODINA?
Odgovor na ovo pitanje inace objasnjava stanje opsteg rasula i gradjanske nediscipline u narodu poslednjih 25 godina, a samim time i aktuelnih politicara koji su takodje proizasli od istog i sastavni su deo tog naroda.
Sta nas je uopste navelo da postanemo takvi i kako izaci iz ovog "Vrzinog kola"???
Kakva nam je vlast zapravo potrebna i da li su Srbi uopste dovoljno "zreli" za visepartijski sistem, s obzirom na dogadjaje koji su nas u proslosti dovodili do medjusobne nesloge, mrznje i zavade delovanjem sukobljenih partija?
Kada su i u kojoj situaciji Srbi u svojoj istoriji bili slozni?

