Quantcast

Koliko je riba prisutna u vašoj ishrani ?

BLAJBI

Stara legenda
Poruka
95.954
rečna: nešto na dunavu, zemun ili npr nešto sremsko mada ima i nizvodno
ima i da kažem birtija s lepo ispečenom ribom i ribljom čorbom
Dok sa ziveo u Brckom, kad god sam imao priliku isao sam u Morovic na riblju corbu u kotlicu...

Vodio sam nekada tamo i poslovne partnere, a nekada i neku svalerku...

E to je bilo nesto najbolje sto sam u zivotu jeo.

Na morovickoj cardi ruba je uvek bila sveza, a kuvari velemajstori u spremanju....

BLAJBI

Stara legenda
Poruka
95.954
volim ribu , morsku i recnu i plodove mora ali me "ubija" miris kada se ona sprema koji se povlaci po stanu
puzeve nisam probala i ne bih..sama pomisao na one bale i ljigavost me odvraca od njih
Jesi li nekada jela bubac (zeludac) id kokoske?

E isti takvi su puzevi.

Spremaju se samo vinogradarski puzevi, oni sa kucicom, balavi bez kucice - ne!

hirajgoagain

Zaslužan član
Poruka
119.245
jel sad nabrajamo i gde smo jeli tipa okvirno restorani ili samo o ribi
od jela kod mene se jede brodet, to je paprikaš od morske ribe, skuša oslić uglavnom
...
puževi važe za spec. mada spadaju i u neku stariju srpsku hranu al nešto mi je lakše da pojedem lignju & co, ovo nisam probala :P
ima ih u restoranu na iriškom vencu gde se ukrštaju putevi mislim

N3Wz

Domaćin
Poruka
3.802
Riba je obavezna barem dvaput nedeljno.

Na sreću širom Beograda postoje ribarnice koje nude uslužno pečenje ribe, i iako je skuplja varijanta od većine mesa i dalje je solidan izbor.

Mislim da većina kvalitetnijih riba potpuno nestaje iz naših reka. Barem se ja sećam da je bilo bolje ranije. Sada je situacija drugačija.

Zemunska pijaca, nešto malo Z. Venac i NBG piramida ugl imaju ok ribu.

BLAJBI

Stara legenda
Poruka
95.954
Исто и код мене. Иначе, трудим се да избацим месо што више могу, а да једем само рибу.
Ako ti to podje ze rukom - ziveces desetak godina duze nego sto bi ziveo da jedes masnu svinjetinu ili crvenu govedinu....Ili pilice napinjene svim vrstama hemije i hormona za brzi rast....

N3Wz

Domaćin
Poruka
3.802
Da, potpuni je mit da klopanje ribe produžava život. Isto i veganstvo. Kalcifikacija organa, a pogotovo srčanih mišića, je proces koji se svakako dešava godinama i dovodi do toga da se kalcijum u organizmu lepi za organe, dovodeći tako do sužavanja krvnih organa, te potencijalnog infarkta.

Možeš da jedeš najzdraviju hranu na planeti Zemlji, to te nećenimalo zaštititi.

Riba se preporučuje jer inače ljudi slabo jedu ribu na našim prostorima, što dovodi do negativnih vrednosti u krvnoj slici po pitanju HDL holesterola.

Uz to, ne treba ni zapostaviti unos crvenog mesa, slanine, jaja, belančevina, proteina i ostalih produkta životinjskog porekla jer oni, takođe, dovode do regulacije krvi.

Imaš veće šanse da dobiješ šećer kada pojedeš bananu i grožđe, nego li povišen LDL nakon dva-tri zalogaja slaninice. :per:

BLAJBI

Stara legenda
Poruka
95.954
Da, potpuni je mit da klopanje ribe produžava život. Isto i veganstvo. Kalcifikacija organa, a pogotovo srčanih mišića, je proces koji se svakako dešava godinama i dovodi do toga da se kalcijum u organizmu lepi za organe, dovodeći tako do sužavanja krvnih organa, te potencijalnog infarkta.

Možeš da jedeš najzdraviju hranu na planeti Zemlji, to te nećenimalo zaštititi.

Riba se preporučuje jer inače ljudi slabo jedu ribu na našim prostorima, što dovodi do negativnih vrednosti u krvnoj slici po pitanju HDL holesterola.

Uz to, ne treba ni zapostaviti unos crvenog mesa, slanine, jaja, belančevina, proteina i ostalih produkta životinjskog porekla jer oni, takođe, dovode do regulacije krvi.

Imaš veće šanse da dobiješ šećer kada pojedeš bananu i grožđe, nego li povišen LDL nakon dva-tri zalogaja slaninice. :per:
Oh, kako to dete gresis.....

U srednjem veku ljudski zivot je bio u proseku 40 godina...

Danas je preko 70...

Zahvaljujuci cemu?

Higijeni i ISHRANI!

Zasto je u Japanu danas najduzi prosecni zivotni vek (78 godina)?

Zato sto najvise jedu ribu od svih naroda......

Truman

Veoma poznat
Poruka
14.549
Ako ti to podje ze rukom - ziveces desetak godina duze nego sto bi ziveo da jedes masnu svinjetinu ili crvenu govedinu....Ili pilice napinjene svim vrstama hemije i hormona za brzi rast....
Блајби, у праву си. Баш скоро слушам како је Тесла избегавао месо из тог разлога управо и упозоравао Пупина да не једе сухомеснато јер ће се разболети...и би тако, рак желуца. Поред Јапанаца, Талијани најдуже живе у Европи управо због медитеранске исхране

N3Wz

Domaćin
Poruka
3.802
Oh, kako to dete gresis.....

U srednjem veku ljudski zivot je bio u proseku 40 godina...

Danas je preko 70...

Zahvaljujuci cemu?

Higijeni i ISHRANI!

Zasto je u Japanu danas najduzi prosecni zivotni vek (78 godina)?

Zato sto najvise jedu ribu od svih naroda......

NIsam ti ja dete. Pod hitno na učenje o tome šta je kalcifikacija.

Ali srce može i da se stvrdne, pretvarajući meko mišićno tkivo u koštano. “Kardiovaskularni sistem je sistem mekog tkiva koji se kalcifikuje veoma lako”, kaže Arjun Deb, sa Kalifornijskog univerziteta u Los Anđelesu, misleći na akumulaciju soli kalcijuma u tkivima srca. Ovo je veoma loše za srce: kalcifikacija u krvnim sudovima može da ih u jednom momentu začepi, a u srcu, ona zapravo može da blokira električne signale koji omogućavaju srcu da kuca.
LINK : https://www.penzin.rs/otvrdnjavanje-srca-naucno-objasnjenje/

Japanci imaju veoma teških problema sa pritiskom i stresom.
Razlog zbog kog dugo žive se ogleda u medicinskim poduhvatima i svakodnevnom relaksacijom, a ne sa vrstom ishrane koju jedu. Oni su jeli ribu i pre 500 godina, pa opet nisu imali takav standard, koji se povećao u poslednjih 50 godina.
S druge strane, jedan od glavnih razloga dugog života bilo koje osobe je čisto genetski koji čini dobrih 90% zdravlja. Zato se kod lekara uvek kod svih bolesti pita ''Da li je neko u porodici bolovao od tog i tog'' s obzirom da su nasledni faktori i bolesti presudni. Ishrana ti može momentalno pomoći, ali je poenta u balansiranju ishrane. Onako kako navikneš organizam od malena, to treba i da koristiš da održiš zdravlje.

fortes

Elita
Moderator
Poruka
24.296
Tunjevinu (rio mare) često na nedeljnom nivou,dimljenog lososa kada naletim na akciju a ostalo kada me posluže po slavama :lol: . Izuzetak je kada sam na moru i odmoru gde odjednom naprasno dobijem inspiraciju za morske plodove,još kada su jeftini i dostupni kao u jugoistočnoj aziji onda im se baš prepustim.

Da se ne lažemo ni za spremanje ni kad biram iz menija u restoranu obično mi nisu prvi na listi inspiracije. Daleko od toga da ne volim, jednostavno preferiram meso kopnenih živuljki. I činjenica da me izrazito mrzi da se bavim pretragom kostiju ili ljuštenjem škampa i jastoga verovatno doprinosi ne baš velikoj zastupljenosti u mojoj kuhinji.

Kada mogu da biram lososa zaista obožavam i jeo sam ga u svim formama od sušija do pečenog u nekom sosu u rerni, volim škampe i jastoga( ali opet kada ne moram da se bakćem ljuštenjem), tunjevinu svežu(to je već na nivou crvenog mesa), volim snepera ,to tamo najčešće naručujem ali ne znam kako se prevodi i da li ima srpsko ime,(negde mi kažu zubatac ali nisam baš ubeđen )....i dimljeni šaran.

BLAJBI

Stara legenda
Poruka
95.954
Kada mogu da biram lososa zaista obožavam i jeo sam ga u svim formama od sušija do pečenog u nekom sosu u rerni, volim škampe i jastoga( ali opet kada ne moram da se bakćem ljuštenjem), tunjevinu svežu(to je već na nivou crvenog mesa), volim snepera ,to tamo najčešće naručujem ali ne znam kako se prevodi i da li ima srpsko ime,(negde mi kažu zubatac ali nisam baš ubeđen )....i dimljeni šaran.
Nije cudo sto si moderator kada jedes tako skupe stvari.....:kez: