Колика треба да буде висина рудне ренте у Србији?

СНС министарка каже да је рудна рента у Србији међу највишим рентама у свету.

Ђедовић Хандановић: Рудна рента у Србији међу вишим у свету, 10 % већи приходи у буџету у односу на прошлу годину​

25. октобар 2023.
Zakonski, rudna renta u Srbiji iznosi pet posto od prihoda koje je ostvarila firma koja eksploatira, i predstavlja jednu od najnižih u Europi. „To ne samo da ne predstavlja prihod, nego u načelu ne pokriva ni štetu koja se direktno pričinjava zemljištu i drugim granama koje se u okolni rudnika gase“, ocjenjuje odvjetnik Sreten Đorđević koji se specijalizirao za pravo u području zaštite okoliša.

Zijin sam računa rudnu rentu

Drugi problem je što rudnu rentu firme same obračunavaju. Zakon predviđa da firme Ministarstvu rudarstva i energetike redovito dostavljaju podatke o količini eksploatiranih mineralnih sirovina i prihodima od prodaje i na temelju toga same utvrđuju koliku rudnu rentu bi trebale platiti.

Takav model nije neobičan, ali podrazumijeva ozbiljne državne mehanizme koji bi reagirali u slučaju da se pravila ne poštuju, objašnjava profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta Petar Đukić. „Ali ako je netko toliko ekonomski moćan, a Kina je najmoćnija ekonomija svijeta, onda ne mora poštivati sve standarde koji su potpisani u ugovoru“, kaže Đuk

Ако је литијум, који нам се, као што видимо, представља као извор немерљивог богатства, у питању, бар 40-50%.

Толико је, чини ми се, уобичајено код Арапа за нафту.

Управо толико. Не само за нафту него и гас.

Наравно од толике ренте нема ништа, што показује колико су све Вучићеве приче празне.

20% je lepa okrugla cifra. I to da se računa na prihod, ne dobit.
Рудна рента се по садашњем закону и обрачунава на приход.

Међутим, у случају, рецимо, литијума, који се као јадарит вади, па затим прерађује на лицу места у сировине за даљу индустријску употребу, питање је шта се сматра приходом....има ту доста простора за петљање.

А, Од када ти То више ниси ДругоСрбијанер ? ... :kafa:
Ja sam za vladavinu Zakona.

Savrseno mi je svejedno drustveno uredjenje. Kada zakon vlada i isti je i za kralja i predsednika i premijera i čistača ulica - onda postoji država. Onda mozemo o nijansama.
Kada toga nema, sve je irelevantno jer nema ni drzave.

Рудна рента се по садашњем закону и обрачунава на приход.

Међутим, у случају, рецимо, литијума, који се као јадарит вади, па затим прерађује на лицу места у сировине за даљу индустријску употребу, питање је шта се сматра приходом....има ту доста простора за петљање.

Tako je, zato i kažem. Poslednji put kad sam gledao, nije bilo jasno propisano. Upravo je problem ta odredba kod obrade. Sve što u zakonima stoji nejasno i nedorečeno, to se nametno radi kako bi se muljalo.

Kolika god da bude, narodu sleduje tuki :D Ionako ce sve to stranke na vlasti da pokupe za sebe :D

Srbija treba prvo da postane drzava, a ne kvazidrzava u sluzbi mafije :D
Ni jedna od bivskih SFRJ republika ne bi trebala da prodaje prirodno bogatsva osim mozda Slovenije dok imaju visoku stopu korupcije, ostavi novim generacijama koje ce mozda biti pametnije jer nista od toga nece oticu u zdravstvo, skolstvo itd.

Нешковска тема.

Шта цењени и мање цењени форумаши и цењене и мање цењене форумашице мисле, колика треба да буде рудна рента у Србији?

Она је, ако се не варам, а према ономе што се пише по форуму, тренутно 3 % и нема најава да ће бити већа.

У Србији је рудна рента једна од најнижих у свету.

Шта мислите, колика би рудна рента у Србији требала да буде?
30%

МОжда је добра идеја ово са клизном скалом, у зависности од руда.

Па, тако...руде које експлоатише Русија, да буде 1 %,

Руде које експлоатише Кина да буде 3 %,

А Руде које експлоатише запад 50 %.

treba im sve dati fraj
i ljudi da nasi tamo kopaju volonterski

a onda kad zaseru, a zasrace to je evidentno..skinuti im kozu sa ledja za sve rudnike po svetu.... ovako uvek mogu da kazu, nismo mi krivi sto vi imate podmitljivu vlast a mi smo sve posteno platili i preplatili... i mozes da ih povuces za zivana jer niko nece biti kriv pa makar milion ljudi pomrlo.

МОжда је добра идеја ово са клизном скалом, у зависности од руда.

Па, тако...руде које експлоатише Русија, да буде 1 %,

Руде које експлоатише Кина да буде 3 %,

А Руде које експлоатише запад 50 %.
Шалим се мало.

Можда је добра идеја да рента буде клизна, у зависности од трајне профитабилности неке руде.

Нешковска тема.

Шта цењени и мање цењени форумаши и цењене и мање цењене форумашице мисле, колика треба да буде рудна рента у Србији?

Она је, ако се не варам, а према ономе што се пише по форуму, тренутно 3 % и нема најава да ће бити већа.

У Србији је рудна рента једна од најнижих у свету.

Шта мислите, колика би рудна рента у Србији требала да буде?
Лош покушај.

Back